Domov » Žurnál+ » Autor: Marianna Slezáková

Žurnál+

Oživili sme starý včelín

Marianna S. » Blogy / 2019-03-14 07:00:01 /  6 komentárov / 70 lajkov / 607x zobrazený

Minulý rok som sa rozhodol pustiť do rekonštrukcie chátrajúceho približne 50-ročného včelína. V čase, kedy bol postavený mojím otcom, bol obsadený šestnástimi úľmi. To už dnes nie je možné, lebo za tie roky sa ocitol v zastavanej oblasti rodinných domov.

Množstvo včiel z toľkých úľov by mohlo vadiť susedom. Tento včelín má pre mňa ale vysokú sentimentálnu hodnotu a navyše som fanúšik opráv starých vecí namiesto kupovania nových.

Padlo rozhodnutie včelín obnoviť a namiesto veľkých plnohodnotných úľov, do neho nasťahovať malé oplodniaky. Oplodniak je maličký úľ, do ktorého sa zmestia maximálne zo dve hrste včiel a slúži počas obdobia, kým sa včelia kráľovná oplodní. Po jej oplodnení sa matka premiestni z oplodniaka do veľkého úľa, ktorý ju potrebuje.

Šestnásť oplodniakov už nepredstavuje také množstvo včiel, ktoré by ohrozovalo susedov. Navyše, kríky a stromy vysadené pred včelínom budú nútiť včely lietať vo vyššej výške než v akej sa pohybujú ľudia.

Včelín dostal najprv novú strechu. Potom sa opravili praskliny a odbité rohy na múroch. Po novej omietke a farbe prišla na rad drevená predná časť. Poškodené drevo sa nahradilo novým a všetko drevo dostalo niekoľko ochranných náterov. Nasledovalo zasklenie rozbitých okien a ich zatmelenie. Nakoniec prišla vizuálne najatraktívnejšia časť - osadenie farebných tabuliek na každé miesto oplodniakov.

Výroba tabúľ bola jediná časť rekonštukcie, ktorú som nerobil ja, včelár, ale moja švagriná Zuzana, talentovaná maliarka počas materskej. Každá tabuľa predstavuje jednu čnosť praktizovanú včelami a jej latinský názov. V mnohých čnostiach nám ľuďom môžu ísť včely príkladom: fortitudo - odvaha, fides - vernosť, industria - usilovnosť, humilitas - pokora a mnohé ďalšie.

Nakoniec ešte pribudol nápis s odkazom pre včelára a jeho pomocníkov: "Tu uč sa usilovnosti a poriadku".

Štefan Slezák, včelár u Včiel sv. Ambróza

Komentáre

zuzi21 Krásyny kus práce. Verím že sa vám včielky náležite odvďačia.

2019-03-14 07:46:591x

dida_tn teda to je poriadna zmena..samozrejme k lepšiemu..ani sa nechce veriť, že je to ten istý priestor..teraz neviem, či sa poriadku a usilovnosti učia včielky od Vás alebo opačne :))

2019-03-14 08:30:141x

Vcely.sv.Ambroza Ďakujem. Čo sa týka pracovitosti, tam sa človek včelám nikdy nevyrovná. Každá sa upracuje na smrť a je kedykoľvek pripravená dať život pre dobro svojho spoločenstva.

2019-03-14 09:14:222x

S_ako_sperk Waau, prekrásna prerábka, vidno obrovský kus roboty, paráda a držím palce novému osadenstvu ! ! !

2019-03-14 13:19:191x

LEAN waaaaw

2019-03-14 22:00:001x

Lesiavelin vau! nádherná práca, klobúk dole...krásne fotky a skvelý článok, obdivujem Vašu prácu, aj prácu včiel, veď práve príroda je najlepší učiteľ sj liek na dušu človeka..

2019-03-15 00:15:221x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »