Domov » Žurnál+ » Autor: Marianna Slezáková

Žurnál+

Pomáha surový med proti alergiám?

Marianna S. » Tvorba / 2024-04-11 17:00:01 /  1 komentár / 13 lajkov

Med osladzuje život ľuďom už tisícročia. Ako sladká a lahodná pochúťka, ale aj ako liek na bolesť či chorobu. Ako včelár som už viac krát počul, že med lieči sezónne alergie. Niektorí zas tvrdia, že je to len mýtus bez dôkazov. Môže med skutočne pomôcť pri alergiách? Pozrime sa na fakty a skúsme zistiť, či je surový med skutočným pomocníkom na zmiernenie alergií.

Med a alergie

Teória za potenciálom medu zmierniť alergie je jednoduchá: včely zbierajú peľ práve z rastlín, ktoré spôsobujú vaše soplenie a kýchanie.

Konzumáciou medu vyrobeného z tohto peľu v podstate vystavujete svoje telo malej, chutnej dávke alergénu, čo by mohlo stimulovať váš imunitný systém, aby si časom vybudoval toleranciu. Je to ako alergia, ale oveľa chutnejšie. Podporuje však veda tieto sladké príbehy?

Čo hovorí veda

Po prvé: keď hovoríme o mede a alergiách, hovoríme o surovom, nefiltrovanom mede. Toto je látka, ktorá prichádza priamo z úľa na váš stôl, spolu so všetkým peľom, enzýmami a inými prírodnými zložkami, ktoré sa pri spracovaní zvyknú strhnúť.

Niekoľko štúdií skúmalo súvislosť medzi konzumáciou medu a zmiernením alergie, ale výsledky boli zmiešané.

Jedna malá štúdia publikovaná v International Archives of Allergy and Immunology zistila, že účastníci, ktorí konzumovali med z peľu brezy, mali výrazne lepšiu kontrolu nad príznakmi alergie v porovnaní s tými, ktorí užívali konvenčné lieky. Rozsah štúdie bol však malý a na potvrdenie týchto zistení je potrebný rozsiahlejší výskum.

Na druhej strane, jedna štúdia z Annals of Allergy, Asthma & Immunology naznačuje, že hoci med môže mať určité protizápalové účinky, ktoré by teoreticky mohli zmierniť príznaky alergie, neexistuje dostatok konzistentných dôkazov na to, aby sme ho oficiálne odporučili ako liečbu alergickej rinitídy.

Dávka reality

Zatiaľ čo sen o vyliečení alergií medom je sladký, realita je taká, že to nie je univerzálny liek. Ľudia s ťažkými alergiami by mali postupovať opatrne, pretože konzumácia medu s peľom môže v niektorých prípadoch potenciálne vyvolať alergické reakcie.

Okrem toho, aby mal med väčšiu šancu pomôcť pri alergiách, musí byť surový, ale čo je ešte dôležitejšie, nehomogenizovaný, nepasterizovaný a nikdy nezohrievaný – ako med z rodinného včelárstva Včely sv. Ambróza.

Proces pasterizácie, ktorý podstupuje väčšina komerčného medu, ničí mnohé z prospešných enzýmov a peľu. Náš med udržiavame čo najprirodzenejší, aby ste získali výhody, o ktoré išlo aj včelám.

Mýtus alebo skutočnosť?

V konečnom dôsledku môže surový med ponúkať určité výhody pre alergikov, ale nemôžeme to zaručiť. Telo a alergie každého človeka sú iné a do veľkej miery to závisí od toho, čo spôsobuje alergickú reakciu.

Avšak protizápalové vlastnosti medu a schopnosť pôsobiť ako posilňovač imunity z neho robia hodnotný doplnok zdravej výživy, no vždy pamätajte: kľúčom je striedmosť. A samozrejme, poraďte sa so svojím alergológom skôr, ako urobíte akékoľvek zmeny v liečbe alergií.

Je teda predstava, že surový med pomáha alergiám, mýtus alebo skutočnosť? Zdá sa, že sa to vznáša niekde medzi. Úloha medu pri úľave od alergií nemusí byť zázračná, ale určite pridáva sladkosť vašim prírodným liekom.

Podľa nášho názoru sa med vždy oplatí kúpiť – urobte zo surového medu od Včiel sv. Ambróza súčasť vášho zdravého životného štýlu. Či už kvôli alergii, zdraviu alebo len pre čistú radosť z toho, že trochu medu môže urobiť život o niečo radostnejším a chutnejším.

Komentáre

jejdanenky Ďakujem za snahu o objektívne informácie! Veľmi si to cením.

2024-04-21 16:17:521x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Vcely.sv.Ambroza
Vcely.sv.Ambroza
5789 predaných ks, 1684 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Sme špecialisti na prírodnú včeliu kozmetiku pre veľmi citlivú pleť. Ponúkame aj náš surový včelí med. Nefiltrovaný. Nepasterizovaný. Nefalšovaný. Priamo z úľa do pohára.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - slnečnicový med - víťaz Great Taste - 15197893_slnečnicový med - víťaz Great Taste by Vcely.sv.Ambroza
 5 komentárov
 Páči sa 190 ľudom
7,99 €
 - snehobiely med zo slovenských kvetov - 15197899_snehobiely med zo slovenských kvetov by Vcely.sv.Ambroza
 15 komentárov
 Páči sa 207 ľudom
7,99 €
 - med z divých kvetov s cejlónskou škoricou - 15197868_med z divých kvetov s cejlónskou škoricou by Vcely.sv.Ambroza
 9 komentárov
 Páči sa 177 ľudom
7,99 €
 - med z bieleho agátu - 14249727_med z bieleho agátu by Vcely.sv.Ambroza
 Páči sa 89 ľudom
7,99 €
 - lipový med - 15197842_lipový med by Vcely.sv.Ambroza
 1 komentárov
 Páči sa 88 ľudom
8,49 €
 - hlohový med - 15197808_hlohový med by Vcely.sv.Ambroza
 Páči sa 68 ľudom
12,99 €
 - med z čerešňových kvetov - 15197887_med z čerešňových kvetov by Vcely.sv.Ambroza
 Páči sa 62 ľudom
8,99 €
 - javorový med - 15197854_javorový med by Vcely.sv.Ambroza
 Páči sa 37 ľudom
8,49 €
 - púpavový med - 15197831_púpavový med by Vcely.sv.Ambroza
 Páči sa 53 ľudom
12,99 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »