Žurnál+

Med na raňajky

P
Vcely.sv.Ambroza5209 predaných ks, 1573 hodnotení

Marianna S. » Blogy / 2019-09-28 07:00:01 /  5 komentárov / 26 lajkov

Často dostávame otázku, ako dostať viac medu do jedálnička. Ľudia dnes chcú žiť zdravšie, obmedzovať príjem rafinovaného cukru a zvyšovať podiel prírodných surovín v strave. Sladké si radi doprajeme aj my, ale radšej vo forme surového medu, ako glukózového sirupu. Najradšej jeme med na raňajky, lebo nám dá dostatok energie na celé predpoludnie. Tu je zopár rád ako skombinovať zdravé a sladké:

 

 

1) Klasika: med do čaju. Nezáleží, či použijete med tekutý alebo pastovaný. Dôležité je, aby nebol príliš aromatický (napr. agátový) a neprebil vôňou a chuťou váš drahý sypaný čaj ako napríklad japonskú senchu:). Tiež dajte pozor, aby ste med neprimiešavali za horúca. Počkajte, kým čaj vychladne tak, že môžete chytiť šálku komfortne do ruky. Pri bežnom mede na tom až tak nezáleží, lebo ten už bol predtým zohrievaný a neobsahuje žiadne enzýmy. Pri surovom mede by to ale bola škoda, pretože horúci čaj by zlikvidoval tie najviac liečivé zložky medu.

 

 

2) Ďalšia klasika: med na chlieb. Odporúčame kváskový chlieb s maslom a pastovaným medom. Pastovaný nebude stekať z chleba. Vyhnete sa tak medu na rukách, rukávoch či obruse :)

 

 

3) Ovsené/jačmenné/pšeničné vločky s mliekom, orechmi a medom. Neodporúčame pražené sladené musli, ani sladké cereálie cielené pre deti. Obyčajné vločky sú zdravšie a med im dodá tú správnu chuť, aby ste sa nemuseli nútiť žiť zdravo :)

 

 

4) Biely jogurt s ovocím a medom. Biely jogurt je nielen lacnejší, ale oveľa zdravší ako ochutené jogurty. Bežný ochutený "ovocný" jogurt obsahuje v priemere 4-5 kociek cukru v jednom kelímku!!! Naša rodina ich už dávno prestala kupovať. V lete deti pozbierajú úrodu ríbezlí a rakytníka, ktoré na zimu zamrazíme. Na raňajky idú do bieleho jogurtu, ale pozor, iba s medom. Bez medu by chuť bola horko-kyslá, no s medom je to pochúťka pre dospelých aj deti :)

 

 

Na fotkách sme použili náš najnovší med - z lesných kvetov. Tento je asi náš najviac aromatický med, s výraznou vôňou aj chuťou. Skôr ako do čaju, ho odporúčame na chlieb alebo do vločiek s mliekom. Jeho konzistencia je úplne unikátna, ako v žiadnom inom mede od nás. Nie je priehľadný tekutý, ale zase ani hustý krémový. Tento by sa mohol predávať v lekárňach ako liek - bol dopracovaný v lesoch mimo doletu včiel od ľudských obydlí, záhrad a polí - a je samozrejme v surovom stave, bez zohrievania a homogenizácie.

 

 

Ak máte svoje tipy na zdravé raňajky, podeľte sa s nimi dole v komentároch. Radi si ich prečítame :)

 

Komentáre

Blubery Pekný článok a tie jogurty určite vyskúšame ;-) u nás varíme krupicovú kašu osladenú medom, ale teraz ako čítam, asi ju nechať troška vychladnúť a až potom primiešať med...

Ja odporúčam vianočku s maslom a snehobielym medom. Najlepšia pochúťka ;-)

2019-09-26 22:23:441x

Vcely.sv.Ambroza Ďakujem za komentár. Tých možností je veľa. Tiež sme opomenuli lievance s ovocím a medom, ktoré robíme pravidelne. Niekedy pripravíme druhú časť, aj s krupicou:)

2019-09-27 11:05:44

ivyn Krásny medík :) Ja si často dávam práve ovsené vločky so sójovým mliekom, medom, orieškami, ovocím. Ale robievam si aj také dvojtýždňové kúry so škoricou: Ešte pred raňajkami si zalejem lyžičku škorice (najlepšie cejlónskej) pol šálkou horúcej vody. Mne stačí mokka šálka. Prídám trochu kurkumy, zamiešam a nechám vychladnúť tak, aby sa to už dalo vypiť. Vtedy primiešam kávovú lyžičku dobrého medu. Tento nápoj vypijem pol hodinku pred raňajkami. Pomáha v boji s bacilami, alebo zápalmi, ale ja ho pijem preventívne. Hovorí sa, že pomáha aj pri chudnutí, no toto neviem potvrdiť, lebo ja mám stabilnú váhu a skôr bojujem, nech neklesá...

2019-09-28 09:31:501x

DankaArt Mňam med, ten odfotený na fotke by som spratala na počkanie :)

2019-09-28 15:07:071x

Made_by_Mia U nás medík ide všade, či už je to káva alebo čajík, mlieko. Dokonca dnes aj do prívarku :).

2019-10-05 19:34:371x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - med z lesných kvetov - 12003449_med z lesných kvetov by Vcely.sv.Ambroza
 Páči sa 74 ľudom
9,99 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »