Domov » Žurnál+ » Autor: Marianna Slezáková

Žurnál+

Agátový med - čo o ňom neviete

Marianna S. » Blogy / 2018-06-27 17:00:02 /  1 komentár / 42 lajkov

Agátový med poznajú snáď všetci. Je svetlej farby a kryštalizuje veeeľmi pomaly. Preto nám robí radosť tým, že ostáva dlho tekutý. Máme pre vás ale niekoľko faktov, o ktorých ste možno ešte nepočuli:

- agátový med pochádza zo stromov, ktoré sa nazývajú biely agát, čierny struk (black locust), falošný agát alebo americký agát.

- má delikátnu chuť s podtónom vanilky a dobre sa kombinuje so syrom.

- je to druh medu veľmi cenený na americkom trhu, kde sú všeobecne populárnejšie svetlejšie medy. V Európe sú opačne vo väčšom dopyte tmavšie medy.

- strom agátu je inváznym druhom a do Európy sa dostal v 17. storočí z Ameriky. V Európe sa najviac vyskytuje v Maďarsku, kde zaberá štvrtinu všetkých lesov. Brusel dokonca uvažoval o vykynožení agátu, ako invázneho druhu v Európe, čo sa nestretlo s pochopením hlavne v Maďarsku. Stromy sú nenáročné na živiny, dobre znášajú sucho a preto sa využívajú v Ázii proti erózii pôdy.

- agátový med má najnižší objem peľu zo všetkých kvetových medov u nás a preto je najmenej alergénny. 

- agát patrí medzi bôbovité rastliny (dreviny) a preto je vlastne strukovinou.

- je stále predmetom debát či agátový med dokáže znížiť množstvo cukru v krvi. Existujú ale štúdie, ktoré to potvrdzujú. Pre svoj nízky objem sacharózy sa agátový med používa ako prírodné sladidlo, lebo umožňuje lepšiu kontrolu hladiny cukru v krvi.

- agátový med obsahuje zdraviu prospešné látky ako sú enzýmy, železo, draslík, zinok, vápnik, vitamín C - antioxidanty, ktoré redukujú kožné vrásky a jazvy.

Agátový med je prírodný zvlhčovač, ktorý organicky zjemňuje pokožku. Preto ho využívame vo výrobe našich telových krémov, balzamov na pery a mydiel. Ten istý med samozrejme ponúkame pre gurmánov aj na priamu konzumáciu. Dobrú chuť!

Komentáre

minca ĎAkujem za takýto "sprievod" týmto medom. Ja mám rôzne peľové alergie, med som pred rokmi musela t jedálnička vynechať. Postupne som opäť zaradila medovbicový med, ktorý ma tak nedráždil. No a nedávno som vlastne náhodou zistila, že AGÁTOVÝ MED mi neškodí vôbec. Naozaj je (pre mňa) ešte jemnejší a lahodnejší a znášam ho úplne v pohode bez problémov a veľmi mi CHUTÍ. Aj zrovna teraz som si odchlipkávam z mätového čaju s agátovým medom :-)

Alergici, skúste!

2018-07-27 08:49:511x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - brazílska káva a med - prírodné mydlo - 9224299_brazílska káva a med - prírodné mydlo by Vcely.sv.Ambroza
 1 komentárov
 Páči sa 174 ľudom
4,99 €
 - balzam na ruky s medom - 9044678_balzam na ruky s medom by Vcely.sv.Ambroza
 1 komentárov
 Páči sa 123 ľudom
9,99 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »