Domov » Žurnál+ » Autor: Jozef Valko

Žurnál+

Tvrdosť našich drevín

Jozef V. » Rady a info / 2024-06-04 15:20:31 /  2 komentáre / 15 lajkov

O tom, že v prírode rastú tvrdšie a mäkšie dreviny, sa učí už na základnej škole. Problematika tvrdosti dreva je však ďaleko širšia a zaujímavejšia. Pripravili sme pre vás to najdôležitejšie, čo vás môže zaujímať.

Na svete existuje viac ako 60 000 druhov stromov, pričom podľa Medzinárodnej organizácie botanických záhrad ich v celosvetovom zozname každoročne pribudne viac ako 2000. Z tohto obrovského množstva u nás rastie ani nie 100 druhov. Klimatické podmienky, v ktorých dreviny žijú, majú vplyv na rýchlosť ich rastu, bunkovú štruktúru a mechanické vlastnosti ich dreva.

Každý typ dreviny má svoju jedinečnú bunkovú štruktúru, ktorá určuje, ako sa správa v rôznych podmienkach a aké je jej najlepšie využitie. Jednou z mechanických vlastností dreva je stupeň jeho tvrdosti. Ide o fyzikálnu veličinu, ktorá vyjadruje, ako je drevo schopné odolávať vniknutiu cudzieho telesa do jeho štruktúry.

Ako sa meria tvrdosť dreva
Na meranie tvrdosti dreva sa používajú dve metódy – Brinellova a Janka. Najčastejšie sa využíva práve druhá spomínaná, ktorá je pomenovaná po výskumníkovi Gabrielovi Jankovi.

Do dreva sa postupne vtláča oceľová guľôčka s priemerom 11,28 mm až dovtedy, kým nie je do povrchu vnorená polovica jej priemeru. Sila, ktorú bolo nutné vynaložiť na zatlačenie tejto guličky do štruktúry dreva, je výsledná hodnota jeho tvrdosti udávaná v MPa (megapascal) alebo v kg/cm2 (kilogram na meter štvorcový).

Tvrdosť v kg/cm2 Druh dreva

1. 0 – 350 kg/cm2 (veľmi mäkké drevo) smrek, borovica, jedľa, lipa, topoľ

2. 351 – 500 kg/cm2 (mäkké drevo) breza, jelša, teak

3. 501 – 650 kg/cm2 (stredne tvrdé drevo) gaštan jedlý, lieska

4. 651 – 1000 kg/cm2 (tvrdé drevo) dub, buk, brest, orech, čerešňa, agát, jaseň

5. 1001 – 1500 kg/cm2 (veľmi tvrdé drevo) drieň, krušpán

6. nad 1501 kg/cm2 (neobyčajne tvrdé drevo) eben, massaranduba, quajak

Dreviny na Slovensku

Na Slovensku nerastú najtvrdšie dreviny sveta. V našich zemepisných šírkach nájdete len drevo s maximálnym stupňom tvrdosti 4 – tvrdé drevo. Najtvrdšie drevo na Slovensku má agát, najmäkšie drevo zas borovica.

Zaujímavosťou je, že tvrdosť jedného typu dreviny sa môže v rôznych klimatických podmienkach meniť (najvýznamnejší faktor, ktorý ju ovplyvňuje, je vlhkosť). Najtvrdším drevom na svete je preto pravdepodobne guajakové drevo rastúce v dažďových pralesoch Južnej Ameriky.

Tu môžete vidieť naše tvrdé dreviny, ktoré sa pomaly sušia na ďalšie spracovanie

Naše tvrdé dreviny, sušiace sa na ďalšie spracovanieRôznosť tvrdosti drevín hovorí aj o rôznych použitiach a kvalite celkového produktu z dreva. Napríklad v stavebníctve sa najčastejšie používa smrek a borovica, ktoré patria k mäkším druhom dreva. Je to preto, že tieto dreviny sú pružné, ľahko sa opracúvajú a zároveň sú pevné a húževnaté. Na kuchynské pomôcky, ako sú dosky pre mäsiarov, či lopáre je samozrejme vhodnejšie tvrdé drevo, keďže sú často používajú na krájanie alebo sekanie. My používame primárne tvrdé domáce drevá, keďže sú viac tvrdé, a preto vydržia dlhšie v  kuchyni ako tie z mäkkého dreva. Preto chceme aj upozorniť, že lopár, či miska z mäkkého topoľa nie je to isté ako z tvrdého brestu, či agátu. Drevená hračka z topoľa určite áno ale lopár z topoľa... určite nie!

Ďakujeme, že ste si prečítali náš prvý článok a dúfame, že ste sa dozvedeli aj niečo nové :)

Komentáre

AdharaDecor Zaujímavé. myslela som, že druhov drevín, ktoré u nás rastú, bude viac. Máme predsa rozličné výškové stupne, navyše cez Slovensko ide prirodzený pás zmiešaného lesa. Ale tých necelých sto druhov, to nebude aj s botanickými záhradami, či?

2024-06-05 10:43:042x

AdharaDecor Vďaka za vysvetlenie. Divorastúce - áno, to mi sedí.

2024-06-06 12:19:421x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
ValWood
ValWood
7 predaných ks, 6 hodnotení

Vitajte v našej domácej firme, kde umenie dreva ožíva vo forme nádherných výrobkov. Naša vášeň pre detail a remeslo sa odráža v každom kúsku. Sústredíme sa na kvalitu, eleganciu a jedinečnosť, aby sme Vám priniesli produkty, ktoré obohatia Váš domov.

Informácie

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Masívna misa - štvorec - 16153063_Masívna misa - štvorec by ValWood
 Páči sa 10 ľudom
50 €
 - Lopár - "Poľovník pod Kriváňom" - 16650409_Lopár - "Poľovník pod Kriváňom" by ValWood
 Páči sa 16 ľudom
39 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »