Domov » Žurnál+ » Autor: Danka Stroková

Žurnál+

Prázdninová výzva: Betónujeme si kvetináče 1.časť

Danka S. » Fotopostupy a Návody / 2017-08-31 12:02:47 /  2 komentáre / 20 lajkov

Veľmi sme sa potešili knihe o betónovaní zo SASHE a vydavateľstva Slovart. A týmto sa chceme veľmi pekne poďakovať za knihu :) Kniha je veľmi pekná a obsahovo kvalitná, je v nej 35 úžasných projektov...:)

Na začiatku sme sa tešili s Dankom a Miškom, že vyskúšame viaceré projekty (napájadlo pre vtáčiky do záhrady..krajkovanú misku,...obetónovaný "oškúlený" hrnček) ...ale akosi to cez prázdniny vyšlo tak, že sme sa posledný augustový týždeň konečne do toho pustili a vyskúšali aspoň kvetináče :-D

Kúpili sme s mojimi chlapcami v obchode pre remeselníkov 5 kg rýchloschnúceho cementu a plastifikátor a pustili sme sa do práce. Toto tvorenie je pre väčšie deti.. tak som nakoniec zapojila svojho manžela ku miešadlu :) , aby nám urobil betónovú zmes...chlapci zatiaľ robili všetko iné...nie to čo mali :) ...strielali z kuše, naháňali sa po dvore.. opravovali prepichnutú dušu na bicykli.. tak som nakoniec prvý deň náš team tvorila  s manželom... čo bolo tiež zábavné :) "Lebo betón bez štrku nebude držať..a takto sa to nerobí ... ":) Ale zvládli sme to, kedže som bola poslušný učeň a nie vedúci teamu :-D

Potrebujeme na výrobu betónových odliatkov : 5 kg cement, 1 vrchnáčik plastifikátora SOUDAL PLAST, 1,5 litra vody, olej na vymastenie kelímkov, elektrické miešadlo, rôzne plastové nádoby a kelímky , špachtľu, jemný šmirgľový papier ( v tomto projekte som nepoužila štrk ani piesok...či rašelinu...chcela som vytvoriť jemný prostý betón.. hladký bez bubliniek..čo možno bola chyba...ale uvidíme :)

Pomôcky na výrobu kvetináčikov

Na dekórovanie potrebujeme lepiacu pásku, acrylové alebo kriedové farby, štetce, a tiež impregnáciu na betónový povrch...ale tento som zatiaľ nezohnala :) Je dobré určite niečim prelakovať, nakoľko sa betón práši a keď tam zasadím sukulenty, aby neprepúšťala vodu betónová  nádoba na parapet alebo na poličku...ale prípadne by sa nádobka nakoniec dala aj podlepiť marmolitom či korkom...filcom ....nepoškriabe a  neprepustí vlhkosť od spodu na police.

Táto výzva sa mi páči aj z dôvodu, že môžem opakovane zrecyklovať jednorázové nádobky od jogurtov, tresky, zmrzliny, masla, plastovej fľaše či vajíčkového obalu...a dať im druhú šancu byť ešte užitočný... :)

#RecyklujemePlastovýOdpadADávameMuDruhúŠancuAleboAjTretiuŠtvrtú :)

plastové nádoby

Kedže sme mali ruky pekne zababrané od betónu, tak som nestačila odfotiť ako vyzerá vymiešaný betón a ako sme to napĺňali do nádob...ale to si určite viete predstaviť :)

Dôležité bolo každú nádobku potom po bokoch vybúchať,  aby sa uvoľnili vzduchové bublinky.

(Prosííím...pre istotu..aby to nevyznelo ako reklama , ale kelímok od RAMY máme od manželovej mamy...my Flóru (ani nič podobné) nejeme/nekupujeme/neľúbime)

betón v nádobách

Z 5 kg zmesy nám vyšlo toto 5 ks misiek a 1 miska na vajíčka...teda aspoň na začiatku som si to myslela :) Vnútro kelímkov sme zaliali vodou, aby bolo zaťažené..nakoľko to má tendenciu kelímok vytláčať von. (môžete použiť do vnútra aj klinčeky, kamienky,... čokoľvek, čo kelímok zaťaží)

A ešte sme to nakoniec zaťažili úlomkami tehiel.

Po 24 hodinách sme plastové nádoby stiahli a vyšli nám takéto kvetináčiky. Dopustili sme sa chyby nováčika, tak sa nám jeden hranatý kvetináčik rozpadol...mal príliš tenkú bočnú stenu. Nádoba na vajíčka sa drobila ako koláč s drobenkou...chce to urobiť nejakú drevenú debničku a do nej vtlačiť tie vajíčkové obaly. A ten oválny má zase slabé dno....tak ho skúšame na ďaľší deň ešte doliať...no uvidíme či to pôjde :)

Povrch sme pekne a opatrne vyšmirgľovali..dohladili . Ide to ľahko :)

Tak a tu je výsledok :) ja som veľmi spokojná...na druhý deň sa bude dekórovať a sadiť :)

Pre inšpiráciu a navnadenie na tvorenie s betónom mám pre vás pár fotiek z knihy :)

Milí moji, som spokojnááááááááááá a sme spokojníííííííííí.

Večer ešte vložím aj druhú časť s dekórovaním a s kvetinkami.

Prajem krásny deň a ďakujem, že ste to dočítali až do konca.

Danka, Danko, Miško a vedúci team leader Roman.

PS: druhý diel je už napísaný:  Betónujeme (Dekórujeme) si kvetináče 2.časť: FOTONÁVOD

https://www.sashe.sk/VLNIENKA/journal/prazdninova-vyzva-betonujeme-si-kvetinace-2.cast

Komentáre

bavito Skvelé, kvetináče vyzerajú naozaj pekne, tešíme sa na pokračovanie. Krásny zvyšok prázdnin!

2017-08-31 14:07:281x

VLNIENKA Milá@sikulkovo , ďakujem krásne aj vám obom želám úžasné tvorivé prázdniny :)

2017-09-01 00:35:07

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
VLNIENKA
VLNIENKA
5492 predaných ks, 1485 hodnotení

Moji priatelia :)
Volám sa Danka Stroková a MILUJEM ovčiu vlnu MERINO ♥♥♥ a nádherné vzory a farby bavlnených látok...Vitajte v mojom ovečkovom svete :)

Moje kategórie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »