Domov » Žurnál+ » Autor: Nina Královič

Žurnál+

Začínam s dekami a je sa na čo tešiť!

Nina K. » Tvorba / 2018-09-13 09:30:14 /  5 komentárov / 45 lajkov / 565x zobrazený

Tvorenina začala šiť deky. Patchworkové quilty. Čo je to patchwork, quilt a moderný quilt? Priblížim v tomto článku.

Mnohí ste si všimli, že som mala asi ročnú odmlku a na predaj som nič nepridávala. Minulý rok som totiž ukončila magisterské štúdium ako farmaceut a nastúpila na doktorandské v programe farmaceutická chémia. Áno, uf! Niektoré veci sú v škole teraz ľahšie, niektoré ťažšie, ale na šitie si vždy nájdem čas.
Tak ako som sa posunula na iný level v škole, chcela som sa posunúť aj v tvorbe. Začala som pokukovať po niečom inom ako taštičkách a kabelkách...


(Ale stále nejakú rada ušijem!)

Patchwork mnohí poznáte, tu na Sashe sa to ním priam hemží. Ide o zošívanie kúskov látok za vytvorenia určitého vzoru-bloku, ktorý sa potom v celom diele spravidla opakuje (ale aj nemusí). Úplne najjednoduchší príklad sú štvorce. Spojením blokov do celku potom vzniká čokoľvek chcete-tašky, doplnky, oblečenie, bytový textil-vankúše, deky, prikrývky, textilné obrazy...


Obraz Kriváň som šila pre mamu.

Quilt z angličtiny jednoducho deka, prešívať, prešívaná deka. Toto pomenovanie sa ale používa aj na menšie objekty ako obrazy, prestierania a podobne. Pravý quilt sa skladá z troch vrstiev-vrchná strana (často ušitá technikou patchwork), výplň a spodná strana. Spojenie vrstiev zabezpečuje prešitie-prequiltovanie, ručne alebo strojovo. Iste, existujú aj programovateľné stroje, ktoré prešijú deku naozaj ,,samé". V domácich podmienkach na stroji vypnete zúbky podávača a pohybujete výrobkom pod ihlou (voľné quiltovanie-akoby opačné maľovanie, štetec stojí), vzor teda vytvárate vlastnými rukami. Tak ako to je, strojovo alebo ručne? ;)


Detail rovných čiar na našej deke vytvorených voľným quiltovaním.

Tradičné patchworkové vzory sú krásne (zďaleka to nie sú len štvorce, trojuholníky, pásiky..), pre seba šijem deku, ktorá sa skladá z 225 rôznych blokov.


Zatiaľ mám v 100 blokoch 100 hodín práce.

Cítim ale, že ma to viac tiahne k modernému patchworku, ktorý mi tu v našich končinách chýba. Moderný quilt je charakteristický výraznými farbami a/alebo potlačami látok, vysokým kontrastom medzi plochami, často využitím jednofarebných látok, minimalizmom, rozsiahlym negatívnym priestorom (nepoužitý priestor-napríklad jednofarebná plocha), asymetriou, jednoduchým quiltovaním napríklad rovnými čiarami ale aj zložitými vzormi, ktoré nemusia korešpondovať so vzorom vzniknutým zošitím látok... Vôbec nemusia byť splnené všetky podmienky a často to dvaja ľudia vnímajú rozdielne, niekedy je hranica medzi moderným a tradičným tenká.

Deku so vzorom hexagonov by som zaradila na to pomedzie, postupovala som podľa tradičného, dobre známeho vzoru, no nakoniec z toho vyliezlo niečo takéto.Ostatné deky sú podľa môjho vlastného návrhu, jednotlivé bloky som si vymyslela, vypočítala, ušila a dokombinovala sama. Nemyslím si ale, že som objavila teplú vodu-srdiečka a hviezdičky predsa tiež vychádzajú z tradičných blokov :)

Deka srdcia a deka Môj diamant sú navrhnuté vo farbách červená/ružová/bordová. Nie je to náhoda, vedeli ste, že sú to obľúbené farby malých detičiek? Vraj im pripomínajú pobyt v maternici. Okrem toho vzory dobre kontrastujú s bielou farbou a preto sú ľahšie rozoznateľné aj pre ešte nedokonalý zrak. Všimnete si ,,svietiaci diamant" vytvorený prešívaním?

Deky Hviezda 1 a Hviezda 2 sú dvojičky. Naozaj! Vznikali totiž spolu z rovnakých blokov, jednu bez druhej neušijem. Teda ušijem-ale polovica blokov mi zvýši ;) A hoci sú dvojičky, každá je iná. Priznám sa, že som plánovala len jednu, ale keď už vznikli dve, nájdete ich aj v mojom obchode spolu ako sadu. Ušiť takúto deku-quilt netrvá hodinku, aspoň nie mne. Nechám Vás ale ešte nakuknúť do môjho brlohu. Na čo sa môžete tešiť nabudúce?
Ďakujem za prečítanie!

Nina
 

Komentáre

sikovnica Krásna práca.

2018-09-13 10:36:151x

uZubka naozaj pekná práca :) a precízna... obdivujem trpezlivosť :) , mne takto trčia v skrini látky na prehoz na našu posteľ už véééľmi dlho :)))

2018-09-13 11:30:011x

remix krásna čistá práca...máte iste veeekľú trpezlivosť :-)

2018-09-13 12:08:011x

TvoreNina ďakujem, ako ja hovorím, nie som vôbec trpezlivá, len neskutočne vytrvalá :)

2018-09-13 12:19:44

dzinus Šikovné ručičky prekrásna práca... Obdivujem... Palec hore...

2018-09-14 07:08:331x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Detská moderná deka vzor hexagon - 9865682_Detská moderná deka vzor hexagon by TvoreNina
 1 komentárov
 Páči sa 21 ľudom
75,- €
 - Detská moderná deka Môj diamant - 9920351_Detská moderná deka Môj diamant by TvoreNina
 3 komentárov
 Páči sa 22 ľudom
105,- €
 - Detská moderná deka Veľká hviezda 1 - 9875860_Detská moderná deka Veľká hviezda 1 by TvoreNina
 2 komentárov
 Páči sa 15 ľudom
85,- €
 - Detská moderná deka Veľká hviezda 2 - 9875890_Detská moderná deka Veľká hviezda 2 by TvoreNina
 Páči sa 9 ľudom
85,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »