Domov » Žurnál+ » Autor: Nina Kanjaková

Žurnál+

Nástenka zo žehliacej dosky a recept na poťahované magnetky

Nina K. » Fotopostupy a Návody / 2018-09-25 20:44:58 /  2 komentáre / 13 lajkov

Načo Ti to bude, vyhoď to!

:)
Poznáte? Možno to hovoríte niekedy sami sebe. A potom si poviete, že sa to ešte zíde?

Z odpadu poklad

Toto prirovnanie ,,z odpadu poklad" som začala používať, keď som si uvedomila, že z ničoho sa dá vyrobiť niečo a z odpadu môže byť aj užitočná vec.

Aj tu na fóre máme túto rubriku Pre Teba odpad, pre mňa poklad... ak by ste niečo hľadali alebo chceli naopak posunúť ďalej :)

Ja si napríklad odkladám z mojej tvorby mini odstrižky a potom ich ďalej využívam. Toto má byť tiež také zamyslenie sa, čo z toho, čo ideme vyhodiť, by sme napríklad vyhodiť nemuseli. Ale mohli by sme to predať či darovať (napríklad spotrebiče, oblečenie) alebo použiť viackrát (jednorázové plastové obaly). Alebo z toho vytvoriť niečo užitočné. Z odpadu vytvoriť poklad.

Využitie starej žehliacej dosky

Ak si pamätáte žehliacu dosku na skrinke (TU je žurnál o tom, ako som ju vyrábala):od nového roka mám parnú stanicu a to by už skrinka vyrobená z drevotriesky nedala. Tak sme ju presunuli do kuchyne (ani tam to nedáva...) a ja som si kúpila novú žehliacu dosku, ktorú som obliekla poťahom s buldočkami (a samozrejme bodkovaným). Má nastaviteľnú výšku, takže ju využívam aj ako prídavný stolík pri quiltovaní :) 

 

Starej, krivej a nestabilnej dosky som sa potrebovala zbaviť. Iste, bolo by jednoduché oprieť ju o kontajner a čakať, kto si ju vezme (toto často vídavam u nás, asi je to fenoménom sídlisk), o trochu náročnejšie by bolo odniesť ju do zberného dvora (robíme to tak s veľkým odpadom, ale mám pocit, že sme ojedinelý úkaz!). 

Pamätám si, že pri hľadaní stojanov na nite som raz narazila aj na stojan vytvorený zo žehliacej dosky.
Kedže stojan na nite už mám z akulitu, nakoniec som sa rozhodla pre magnetickú nástenku. Teda vlastne kovovú nástenku, na ktorú magnetkami budem pripínať papiere, ktoré sa mi večne povaľujú všade. Často ich aj niekam prišijem!

Idem na to 

Z dosky som teda najprv odstránila všetky časti, ktoré som už na stene nepotrebovala. Všetko sa dalo zvládnuť pomocou sily a klieští, až na túto páčku,

ktorú som nevedela vyvliecť kvôli trčiacemu privarenému kúsku. Rozhodla som sa ho odpíliť. Zobrala som pílku na železo (tentokrát naozaj tú na železo) a keď už som skoro víťazne dopílila (SAMA!),vstal priateľ a zamračene (ako vždy, keď nechápe moje pohnútky) sa spýtal:

,,Nechceš pomoc? A prečo to vlastne nepíliš cez tú tyčku? Pôjde to ľahšie."

Pche!
Asi 2 sekundy som zaváhala, lebo prijať pomoc znamená stratiť kredit za SAMA, ale musím uznať, že používanie sily a pílenie ma dosť unavilo (nič nevydržím), takže som bola rada, že sa ponúkol sám. A že som mala správnu pílku!

Priateľ odpílilToto vznikloDosku som ešte vyčistila od hrdze, aby som ju nemusela maľovať. Vlastne sme aj tak nemali farbu. Potom sme ju pripevnili na stenu na štyroch miestach. Tadá

A zamyslela som sa, že som chcela magnetickú nástenku a zatiaľ je akosi iba kovová.

Recept na poťahované magnetky


Opäť som využila ,,smeti" alebo lepšie povedané veci, ktoré som neplánovala v blízkej dobe použiť, ale teraz akoby som našla.

Rp. (recipe=vezmi)

  • zbytky látok - moje sú štvorčeky so stenou cca 4 cm (1,5")
  • kovové gombíky na poťahovanie -  mám označené 28 z putovného balíčka Sandokana, do ktorého som sa tu na Sashe zapojila :) Neviem, čo je 28. Ale pre predstavu majú priemer 15 mm.
  • magnety - mám malé, ale silné neodýmové, ktoré som pôvodne chcela dávať do chňapiek, ale škodí im teplo
  • lepidlo - mám Duvilax, kvôli spomínaným magnetom nechcem použiť nič horúce (tavnú pištol)
  • pomôcku na poťahovanie gombíkov (áno, presne takto to nájdete v obchode)

Postup

Použijeme vhodnú veľkosť látky k veľkosti gombíka na poťahovanie
Spodnej kovovej strane gombíkov odstrihneme očká-nebudeme ich potrebovať nikam našívať ;)
 

 

Zo štvorčeka látky si vystrihneme okrúhlejší tvar

 

 

Vložíme do okienka pomôcky s vhodnou veľkosťou. Vtlačíme vrchný diel, čím sa nám okraje látky zahnú dovnútra

Vložíme spodný diel

Pretlačíme cez pomôcku a poťahovaný základ je hotový

Takto vyzerá základ po rozobratí, kvapneme ešte lepidlo a znovu spojíme (osvedčilo sa mi to robiť radšej potom ako patlať to lepidlom pred pretlačením-asi si domyslíte prečo)

Prilepíme magnet a necháme poriadne vyschnúť. Ja som bola nedočkavá a pár sa mi rozpadlo... Po druhom lepení som sa ich deň nechytila a odvtedy-držia ako prilepené!

No nebolo to ani ťažké, však? Tiež som to robila prvýkrát!

Tak a už len stačí pripnúť všetko, čo by sa inak stratilo a tešiť sa, že z odpadu je poklad. K šijaciemu stroju nástenka zo žehliacej dosky perfektne zapadla. Kto si ju všimol už na fotke so žehliacou doskou? ;)

Teraz mám na nej vzorky jednofarebiek, nejaké bločky, návody na bločky, návody na lemovanie (hoci ich už poznám naspamäť), kura je zvinovací meter, v magnetických nádobách (na korenie) mám špendlíky, v zlatom (kvetináči) vedierku mám zlaté zahnuté špendlíky na quilty a ešte som tam aj zavesila rámiky od Braňa (pána vyšívacieho).Vy by ste zo starej dosky čo vyrobili?

Nina

Komentáre

andrEe waw....len kukám:-)...šikuľka!

2018-09-25 20:54:10

TvoreNina @andrEe ďakujem a teším sa na ďalšie kolo Sandokana ;)

2018-09-25 21:59:091x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
TvoreNina
TvoreNina
104 predaných ks, 74 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Vitajte u mňa!
Volám sa Nina a vo svojom brlohu vytváram textilné (s)tvorenia. Mojimi pomocníkmi sú šijacie stroje Božka a Bart, vyšívací stroj Braňo, obnitka Bohuš a coverlock Lola ꙰

V týchto dňoch nebudem vyrábať ani posielať:
25.11.-28.11.
17.1.2020-26.1.2020

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »