Domov » Žurnál+ » Autor: Mária Hredzáková

Žurnál+

Zavesme si život...

Mária H. » Fotopostupy a Návody / 2019-09-05 13:41:58 /  Pridaj komentár / 21 lajkov / 156x zobrazený

Blížil sa koniec prázdnin a Sarah chcela posledné dni byť iba so mnou. Akoby potrebovala ešte energiu od mamky na to, aby mohla spokojne začať školský rok.

Rozmýšľala som, čo spolu vyrábať. Keďže sa chystáme čoskoro na návštevu môjho brata, vymyslela som im darček. Originálny, taký, čo hovorí o nich. Môj brat žije s manželkou a majú psa z útulku, volá sa Momo. Bývajú na druhom konci Čiech. 

Rozhodli sme sa, že im spolu vyrobíme závesnú dekoráciu, ktorá bude o nich.

Použili sme hmotu schnúcu na vzduchu bielej farby. Na papier sme si nakreslili postavičky a tvary, ktoré sme potom obstrihli nožnicami. Priložili na vyváľanú hmotu. (ja som urobila prvotnú chybu, keď som hmotu vyváľala veľmi tenko, nebojte sa nechať ju hrubú aj pol centimetra, ľahšie sa s ňou bude pracovať až uschne.) 

Následne som postavičky obrezala ostrým nožom. Túto prácu radšej vykonajte vy, nie deti. Nebojte sa nepravidelnych a hrboľatých tvarov, tie potom zapracujete.

Aby boli okraje pekne hladké, prejdite ich prstom, môžete si ho namočiť aj do vody. Kým je hmota dostatočne vlhká, dá sa s ňou pekne pracovať. Môžete na to využiť aj rôzne nástroje, ale postavičky sa dajú obrúsiť aj keď už budú suché.

Ak chcete môžete postavičkám urobiť dierky na zavesenie, ale mne to prišlo troška morbídne robiť ľuďom dierky do hlavy, tak som neskôr vyriešila inak.

Niektore detaily môžete urobiť ceruzkou alebo iným predmetom. Napríklad chvostík a ušká psíka som urobila tak, že som otláčala ostrie noža do morkej hmoty.

Potom som hotové postavičky poukladala na potravinovú fóliu, do krabice a nechala schnúť. Na hmote sa píše, že schne 24 hodín. Odporúčam skutočne nechať hmotu takto dlho oddychovať, nakoľko kým nie je úplne suchá, je krehká.

Po usušení som okraje prebehla brúsnym papierom, na miesta, kde je ťažké sa dostať som použila práve ten nožík, ktorým som len oškrabkala ostré hrany. 

Na dekorovanie niektorých tvarov som použila zlaté a medené plátky. Nanesie sa špeciálne lepidlo, ktoré sa nechá chvíľku uschnúť a potom sa nanášajú tieto plátky, ktoré sa prilepia len tam, kde je lepidlo. Nechajú sa úplne uschnúť a potom sa zvyšok len prebehne suchým štetcom. Na záver môžete prelakovať, alebo nechať tak, matné.

Tieto tvary môžete aj ľubovoľne maľovať. Pamätajte však, že hmota je veľmi savá a keď použijete vodové farby, znova ju vlastne navlhčíte a oslabíte. Je potrebné ju potom znova nechať uschnúť. Hotové tvary môžete a nemusíte lakovať, možno len prestriekať matným či lesklým lakom.

Ja som naše nechala tak. Páči sa mi tá štruktúra a dotyky rúk.

Keď už bolo všetko nachystané, uschnuté, vzala som si špagátik - u mňa to bol tenký ale pevný ľanový povrázok. Naviazala som na kúsok drievka potrebný počet šnúrok rôznych dĺžok. 

Naše vlastné obľúbené tvary sa mi zlomili lebo boli tenké, ale podarilo sa mi to zlepiť gélovým sekundovým lepidlom. Nevyzerajú najlepšie, ale mne sa páčia, sú naše a ja milujem nepodarky.

Taktiež šnúrky som prilepila na tvary vzadu týmto lepidlom a nechala uschnúť. Na drievko som potom uviazala nosnú šnúrku a dekorácia je na svete.

U nás doma Sarah miluje jednorožcov, ja mám rada líšky a manžel je jachtár. Svietia na nás hviezdy a mesiac, a spolu si užívame život pod jednou oblohou. Každý z nás ma nejakú chybu, líška sa ulomila v strede, jednorožcovi som ulomila pri priviazovaní chvost a na plachetnici sa nám ulomil sťažeň :).

Takí sme, sme ľudia s chybami, ale to neznamená, že sa neľúbime, možno práve o to viac...

Môj brat s manželkou a ich pes Momo. Nechali sme ich iba v tejto farbe, nepridávali sme metalické plátky, lebo vieme, že majú radi jednoduchosť.

A ďalšia dekorácia ako darček pre Sarkinu kamarátku:

 

Prajem Vám krásne chvíle pri vymýšľaní, čo vás špecifikuje, čo by ste si mohli vy vyrobiť a ako to vymaľovať... 

Poučte sa z mojich chýb a urobte radosť nielen sebe ale aj iným. Krásny deň

M. a S.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Tri.bodky
Tri.bodky
360 predaných ks, 127 hodnotení

Milujem poéziu, úvahy, zamyslenia...píšem, študujem, rozjímam, teším sa v krásnych veciach čo nám život nadelí, príroda nachystá...

Ak by ste si objednali z obchodíku tu na sashe: Barut - prídu Vám výrobky spolu, nakoľko je to môj druhý profil...

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »