Domov » Žurnál+ » Autor: Mária Hredzáková

Žurnál+

Stromy v našom meste

Mária H. » Blogy / 2019-10-28 17:00:01 /  10 komentárov / 50 lajkov

Na jar tohto roku prišiel ku mne do kancelárie kamarát. Zanietenec pre prírodu a stromy mi vraví, ako by rád vysadil v našom meste - Sečovce, stromy. Mal nápad, ale chcel po mne pomoc. Hlavne čo sa týka propagácie a zháňania sponzorov a vecí okolo. Myšlienka ma zaujala, mať vo svojom meste svoj vlastný strom, dať ľuďom priestor si stromček zakúpiť a aj vlastnoručne zasadiť. 

Prizvala som ďalšieho kamaráta, čo má dokonca na to všetko "papiere" a je v tejto oblasti študovaný. Dali sme hlavy dokopy a začali rozmýšľať, kedy, ako, kde a s kým...

Vybaviť povolenie od mesta, spustiť zbierku, určiť koľko stromov na aké miesta, zistiť ceny, zorganizovať stretnutie, občerstvenie, sponzorov. Začali sme to riešiť naplno v septembri, keď sme dostali povolenie od primátora, spustili sme zbierku a vytvorili stránku na FB. Šírili sme myšlienku a v pozadí sme pracovali na rozmiestnení stromov, ich druhovej skladbe. 

Reakcia okolia bola veľmi pozitívna. Ja som sa radovala každému stromu. Šla som do toho s tým, že keď sa nám podarí vysadiť aspoň 5 stromov, budem veľmi vďačná. Po spätnej väzbe a informáciach od miest, kde zbierka prebiehala, som dostávala informácie o finančných prostriedkoch, ktoré sa vyzbierali. Volala som chalanom a s radosťou im oznámila, že už budeme môcť vysadiť 10 stromov. (Stromy sme mali v pláne zakúpiť väčšie, vo výške 150-200 cm, preto ich cena nebola nízka. Ceny sa pohybovali od 20,- € po 150,- €).

Ako postupne ľudia reagovali a ako mi chodili správy, že aj títo chcú vlastný strom, aj táto organizácia, toto spoločenstvo či škola, veľmi ma to tešilo. Nakoniec sme spolu zakúpili 43 krásnych stromov v celkovej hodnote 2500,- €.

Vysadili sme lipy, jarabiny, okrasné jablone, japonské čerešne, krásne veľké duby, bresty, vŕby, orgovány. Finančné prostriedky sme získali aj prostredníctvom jedného projektu dva dni pred výsadbou a to sa teda bolo čo oháňať, ale stálo to za to a vďaka nim sa vysadilo krásnych veľkých 5 dubov.

Každý strom sa nám podarilo zafixovať a označiť tabuľkou darcu alebo majiteľa. Veríme, že sa tieto stromy ujmú a o pár rokov nám vrátia energiu, čo sme do tohto dňa a výsadby vložili. Verím, že ľudia v našom meste si budú vážiť nielen to, že to niekto za nich urobil, ale aj to, že ľudia do toho vložili svoje finančné prostriedky a lásku.

Viete, čo je na tom to najkrajšie? Že stromy nás spojili, tento deň bol náročný, ale energia zo spoločného sadenia a radosť nás nakopla do ďalších spoločných vecí. Ľudia chcú dobrovoľne v zbierke pokračovať a na jar nás čaká ďalšie sadenie. Chcú s nami rozprávať o ďalších možnostiach zveľaďovania nášho mesta a ja môžem za seba povedať, že urobím všetko, aby som aspoň trochou toho, čo mám a čo viem pomohla.

Veľká vďaka všetkým, ktorí zasadili čo i len jeden jediný strom za svoj život, všetkým, ktorí sa vedeli o strom postarať, hoci nebol ich vlastný. Spolu dokážeme krásne veci...

Vaša M.

Komentáre

JanaYarn Paráda. Úžasní ľudia, úžasné mesto.

2019-10-21 11:12:402x

SalixAlba Perfektné;)

2019-10-21 12:08:281x

Elells Teším sa s Vami :)

2019-10-21 12:32:461x

IngridPatayova Výborne, ľudkovia. Nech vyrastú krásne veľké stromy. Kým podrastú, prosím, nech majú opateru a vodu počas sucha.

2019-10-21 13:42:051x

farebny.domov Skvelý projekt, asi sa inšpirujem

2019-10-28 20:09:361x

stelliemaja Vždy, ak niekto príde s takouto akciou, je to veľmi pozitívne. Možno stojí za zmienku, že na Slovesku už funguje v podobných obmenách viacej podobných projektov. Napr. v Prešove je to Alej mladomanželov, kde si pár po svadbe môže dať od mesta vysadiť stromček, ktorý si kúpi. Funguje to už pár rokov. Alebo si možte cez združenie Vlk adoptovať strom za poplatok v lese. Združenie z týchto peňazí rozširuje územia lesov, kde je výrub zakázaný... a iste by sa ešte našli príklady... ale čím viac, tým lepšie

2019-10-28 22:06:521x

HelkaAndr výborný projekt, ať se stromům daří :-)

2019-10-29 07:09:462x

beanova Uzasne, robite mi chutky skusit nieco take aj v mojom rodnom meste. A ako vravite, clovek by bol rad aj za 5 stromov. Je krasne vidiet nadsenie v tych ludoch.

Dakujem za tento prispevok.

2019-10-29 08:52:041x

MirianaOli Super:)

2019-10-30 07:49:521x

danculienka tlieskam a zas tlieskam...je úžasné takto "výsadbu stromov"nielen zorganizovať ale hlavne zrealizovať!

ja sa realizujem akurát v tom,že kade chodím tadial zbieram smeti-no na takúto akciu nemám bunky-teda sadiť by som išla.

2019-10-30 11:51:591x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Tri.bodky
Tri.bodky
389 predaných ks, 139 hodnotení

Milujem poéziu, úvahy, zamyslenia...píšem, študujem, rozjímam, teším sa v krásnych veciach čo nám život nadelí, príroda nachystá...

Ak by ste si objednali z obchodíku tu na sashe: Barut - prídu Vám výrobky spolu, nakoľko je to môj druhý profil...

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »