Domov » Žurnál+ » Autor: Daniela Janovičová

Žurnál+

Hľadáte nevšednú detskú knižku, ktorá neomrzí?

Daniela J. » Osobné Blogy / 2019-11-16 18:31:20 /  10 komentárov / 35 lajkov

Na prvej foto je krásne vidieť žánrový nepomer v literatúre, ktorú sa mi za posledné roky podarilo prečítať. Hold, aspoň teraz jasne vidím prečo sa interval mojej slovnej zásoby značne scvrkáva. Ale nie o tom som chcela.

Pred odchodom na materskú som niekoľko rokov pracovala v kníhkupectve ale popravde detskej literatúre som sa oblúkom vyhýbala. Po narodení dcéry nastalo obdobie pátrania po literatúre, ktorá je bohatá nielen na ilustrácie ale aj kvalitný obsah. Hľadala som najmä príbehy a postavy, kde svet nie je čiernobiely, postavy nie sú rozdelené len na dobré a zle, knihy, ktoré nepodceňujú detského čitateľa. Knižky, ktoré sú poučné, ale takým tým zábavným, nevnucujúcim spôsobom a hlavne som sa chcela vyhnúť klasickým rozprávkam o princeznách, ktoré deťom prinášajú len veľmi zjednodušený naivný pohľad na svet. V tomto článku som sa preto rozhodla podeliť sa s vami o tipy na detské knižky, kú ktorým sa stále vraciame.

Keď som sa rozhodla, že napíšem tento článok ako prvá ma napadla kniha Kamienok a palička. Musím sa priznať, že ju viem celú naspamäť. Sprevádza nás asi najdlhšie a hoci je príbeh jednoduchý, posolstvo sily priateľstva a odpúšťania je obrovské. Už pár rokov dúfam v pokračovanie. 

"Okrúhly kamienok počíta nuly
a rovná palička jednotky ráta
ťažko je druhému bez kamaráta."

 

Niektoré postavičky máme tak obľúbené že sme si vonku za domov koncom leta vyhradili pre nich zvláštny priestor a vznikla stena - infantilný streetart. 

Samostatnou kapitolou sú hľadacie knižky. Najprv som mala voči nim rešpekt, myslela som si, že ilustrácie v nich sú pre malé dieťa až moc chaotické a preplnené a bála som sa, že dieťa bude mať problém sa v nich zorientovať, ale opak bol pravdou. Dokázali sme si ich "čítať" hodiny, zaostrovali sme na každý detail a neustále sme sa mali o čom sa rozprávať. Pozor, pri tomto type kníh musíte sami vytvárať dej, alebo opisovať dieťaťu čo sa tam deje, prípadne mu zadávať, ktoré zvieratko má hľadať. Jednoducho vy musíte byť ten aktívny člen, ktorý nabáda dieťa k "čítaniu".


Kniha na rozžiarenie sivých dní - bez textu, len s pestrými obrázkami - Prechádzky pána Pipa. Vždy zostane srdcovkou.Mimi a Líza je láska. Vianočnú sme dostali pod stromček od babky a čítali sme si ju až do leta. Opäť kniha, v ktorej rezonuje sila priateľstva, odpustenia, pochopenia a vzájomnej pomoci.

 

V knihe Johanes Jensen má pocit že je iný sa hlavný hrdina zamýšľa nad tým prečo má neustále pocit, že sa odlišuje od ostatných. Preto ho raz napadne priviazať si chvost k telu. Príbeh o krokodílovi Johanesovi, ktorý sa zúfalo snaží zapadnúť je čarovný, učí deti tolerantnosti a ukazuje im, že byť iný je úplne normálne. Po rozhovore s doktorom Horom (čo je obrovský slon) sa na svoj problém Johanes pozrie z nadhľadu a uvedomí si, že to, čo doteraz vnímal ako nedostatok, dennodenne využíva vo svoj prospech. My sme túto knižku používali aj ako hľadaciu. V dave ľudí na ulici, v nemocnici, na námestí Anitu bavilo hľadať práve Johanesa. Pokračovanie Johanes Jensen nie je sám vyšlo zatiaľ len v češtine. V pokračovaní Johanes sedí v kresle a číta knihu Láska v živote krokodíla :D. Zrazu si uvedomí, že je veľmi osamelý, ale to sa zmení keď stretne Fridu...

 Kniha O čajke a kocúrovi je už pre školákov, je v nej viac textu ako ilustrácií, ale nám to nevadí, čítali sme si ju po kapitolách. Kniha o priateľstve, spolupatričnosti, a o tom, že sľuby sa majú dodržiavať. Plusom je, že netabuizuje tému smrti pred detským čitateľom. Páči sa mi na knihe, že človek v nej vystupuje aj ak pôvodca problému (keď sa čajka namočí do ropnej škvrny) aj ako záchranca (keď pomôže kocúrovi naučiť čajku lietať).

Kniha Gréta zaujímavou formou približuje deťom problém znečistenia oceánov. Neviem, či je to len náhoda alebo je meno hlavnej hrdinky inšpirované práve Grétou Thunberg. Páči sa mi aktívne zapojenie morských zvierat, ktoré sa samé rozhodli konať a všetky odpadky z mora preniesli spať ľudom na pláž (škoda, že je to možné len v rozprávke). Kniha na konci prináša typy ako môže každý z nás produkovať menej odpadu. Silu tohto príbehu som pochopila až vtedy, keď moja dcéra začala pri prechádzkach vonku zbierať odpadky, ktoré boli pohodené na zemi a odnášať ich do najbližšieho koša s tým, že dala ruky v bok, zamračila sa a vyhlásila, že sa hnevá na toho, kto to tam odhodil. Ak chcete svoje deti naučiť zodpovednosti, ktorú máme voči prírode, táto kniha to spraví za vás.

 Ak hľadáte viac kvalitnej detskej literatúry určite odporúčam usmievavú slečnu na bicykli - Činčuáčik (https://www.cincuacik.sk/), ktorú som stretla osobne na Trnavskom rínku. Slečna má veľmi dobrý vkus na detské knihy. Máme od nej doma Cukrové topánky. Hlavný hrdina Jakub je veľmi zvedavý čo sa skrýva na povale u dedka a jedného dňa tam nájde cukrové topánky, ktoré keď si obuje, všetko v dome sa zázračne premení a pred sebou zbadá karamelové poličky, sirupové steny, kreslo zo želatíny. Samozrejme sladkostiam nevie odolať a tak ochutnáva, ochutnáva...chlapec však veľmi rýchlo sám pochopí, že to prehnal a že všetkého veľa škodí a tak sa rozhodne to napraviť. Myslím, že deti vedia kedy majú dosť, to skôr mi dospelí máme pokazené kontrolky hladu a nasýtenia a postupne ich pokazíme aj svojím deťom. Každopádne ale táto knižka je o tom, že menej je viac a jedlo si treba vychutnávať rovnako ako aj chvíle strávené s dedkom.

 


Medveď ktorý tam nebol
Bála som sa, že táto kniha dcéru nezaujme, lebo je filozoficky napísaná, plná paradoxov, ale neskutočne nás baví a pri čítaní sa usmievame ako sám medveď, keď sa hľadá.
Podobnou knižkou na zamyslenie je kniha Šťastie je líška. Mne úprimne táto knižka veľmi pripomína atmosféru Malého princa. Rozhovory Jakuba s líškou sú hlboké ako rozhovory pilota s Malým princom. Líška nie je vôbec milá ako by ste čakali. Netľapká Jakuba po pleci, práve naopak, hovorí mu pravdu, čo sa Jakubovi nie vždy páči, resp. nie vždy líške rozumie, ale po čase pochopí čo tým myslela. A hoci mala líška občas aj zlú náladu (nazývala to čierny deň) naučila Jakuba, že šťastie je táto chvíľa, či už je to vôňa pečiva, prechádzka v parku, pomaranč, hojdačka, šťastie je rodina. Pre nás je napríklad šťastie čítať si knihu Šťastie je líška.

 

Špinuška je malá slečna, ktorá hoci to často myslí dobre, napr. keď chce maminke spraviť polievku alebo keď chce zachraňovať cukrára, vždy skončí celá zašpinená. Dcéra sa pri nej nahlas smeje. Špinuška mi pripomína heslo môjho brata "čím väčšie blato, tým väčšia zábava". Knižka veľmi zábavnou formou poukazuje na fakt, že zašpinenie je v procese učenia detí nevyhnutné, ale tiež nabáda deti k tomu, aby si po týchto "nehodách" vedeli po sebe veci upratať. V tomto výbere určite nemôže chýbať Pán Guľočka. Krátke ale výstižné príbehy o priateľstve a každodenných maličkostiach. Z pána Guľočku by sme si asi všetci mali zobrať príklad, pretože nekričí, nepoučuje, nevyhráža sa, ale je trpezlivý a vysvetľuje kačke Katastrofke a psovi Pľuzgierikovi základné hodnoty v živote.

Ako to dopadne keď deti zamaskujú prasiatko a prepašujú ho do škôlky sa dozviete v knižke Máme v škôlke prasiatko. Ak máte doma malého škôlkara, určite ho bude baviť. 


Nájsť básničkovú knižku pre deti, v ktorej by neboli násilné rýmy je level sám o sebe.
Medzi tých pár, ktoré sa mi zatiaľ podarilo nájsť a ktoré ma naozaj baví čítať aj nahlas sú
Zvieratká z abecedy. Nájdete v nej nielen krásne ilustrácie od Adrian Macho (jeden z dvojice Mellow https://www.sashe.sk/mellow), ale naozaj veľa podarených básničiek o zvieratkách.

Od rovnakej autorky odporúčam Prečo lienky nosia podkolienky, myslím, že toto by som skôr nazvala detskou poéziou ako básničkami. Autorke sa podarilo vyhnúť gramatickým rýmom, ktoré sú tak bežné a spoločnosťou tolerované v lacných detských riekankách. V pár veršoch dokázala vystihnúť dané zvieratko, básničky sú aj vďaka tomu veľmi poučné a ľahko zapamätateľné. Patrí jej obrovské ďakujem.Básničky z lúk a lesa - obalom veľmi nenápadná knižka, kde nájdete podarené básničky nielen o zvieratkách ale aj hubách a bylinkách.V knihe Zažmúr očká môžete nájsť krátke modernejšie básničky o dievčatku Táni, ktorej sa nedarí zaspať Tomáš Janovic dokazuje, že je majster slovných hračiek.
Medzi posledné kúsky, ktoré máme v detskej knižnici patrí Dráčik nehnevaj sa. Dráčik má výbušnú povahu a keď sa nahnevá hneď okolo seba v záchvate hnevu všetko spáli. Preto sa s ním ostatné zvieratká už ďalej nechcú hrať. Nakoniec mu ale poradia ako ony zvládajú tieto situácie, napr. líška sa díva na západ slnka, zajko si pobehá atď a dráčik si uvedomí, že existujú oveľa zaujímavejšie veci na ktoré môže svoj ohník použiť.  Ak máte doma takého malého dráčika nerváčika alebo dokonca viacerých, určite odporúčam.

Nádherná knižka o tom, že detská fantázia nemá hranice.  Kamaráti zo steny je prvotinou slovenského ilustrátora Martina Schwarza. Príbeh je o samotárskom dievčati Rebeke, ktorá postavičkám na stene dokreslí to čo im chýba a stanú sa z nich nerozlučný kamaráti. Čo sa ale s nimi stane, keď z mesta príde nariadenie, že stena musí byť vynovená a natretá na ružovo? Keď som ju objavila, vedela som, že Myšiaka musíme prekresliť aj na tú "našu" stenu. Aj keď sa ilustrácie môžu niektorým zdať pre dieťa príliš tmavé a ponuré, knižka je podľa mňa prenádherná. Momentálne máme obdobie hádaniek. Dcéra mi často dáva naozaj ťažké hádanky, napr. "Je to malé. Čo je to?" alebo "Je to malé, zelené a môžeš z toho dostať defekt" (avaľhiž)
Takže keď som našla tu na sashe knižku Nože rýchlo povedz, výber knižky na tieto Vianoce bol jasný a už teraz sa na ňu veľmi teším. 

https://www.sashe.sk/Da_Linka/detail/kniha-noze-rychlo-povedz


A čo vy? Čítate si s deťmi pred spaním? Ak som vás inšpirovala, budem rada, keď mi do komentáru napíšete tip na vašu obľúbenú knižku (nemusí byť detská).

Prajem krásne zimné večeri.
Daniela

Komentáre

mortimer Ďakujem:)

2019-11-16 18:52:25

bupilla ďakujem za úžasný článok a inšpiráciu :)

2019-11-16 19:58:27

tetamonika nevšedné knihy milujeme, vnúčik má rád Strom, ktorý dáva :-) ... vďaka za tipy :-)

2019-11-16 20:39:09

Sestricky Ďakujem za tipy. Moja vnučka má rada Zatúlané papučky :)

2019-11-16 21:00:01

Leni.Art Ďakujem za krásny žurnálik, pridávam k obľúbeným. Už viem čo vybrať keď budeme väčší ;-)

2019-11-16 21:54:17

henrieta.mikulasova Krasne knizky ❤️ vdaka za inspiraciu.

2019-11-17 07:30:40

Tocar dakujem za precitanie aj za tipy :)

2019-11-17 09:49:22

misha_cards ...ja jednoznačne odporúčam knihu autora Jána Uličianskeho s názvom Malá princezná :) a tiež ďakujem za knižnú inšpiráciu :)

2019-11-18 15:41:00

henrieta.mikulasova Krasne knihy pre malych aj velkych ..Iryna Zelyk Pribeh o dvoch jašteričkách a slnku a Kto je rýchlejší.

2019-11-19 12:51:51

lusi86 Ďakujeme za super tipy, zopár určite doplníme do našej knižnice. Našou najobľúbenejšou knižkou je Veľký obrázkový slovník Slovensko-Anglicko-nemecký, ktorý som mala aj ja ako dieťa, ale nezachoval sa mi, ale zohnala som ho na bazáriku. Perfektne si s ním dcérka rozširuje slovnú zásobu (zatiaľ len slovenskú) a namiesto ľudí tam bežné činnosti vykonávajú zvieratká. Pred spaním si čítame rôzne rozprávky, ale najradšej máme knižky Škriatok v pyžamku a Víla zo šatôčky.

2019-11-22 22:36:27

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »