Žurnál+

Symbol veľkonočného vajíčka v minulosti

P
Terra.Kotta6 predaných ks, 6 hodnotení

Zuzana B. » Tvorba / 2024-03-19 07:00:01 /  6 komentárov / 21 lajkov

Vajce je symbolom, ktorý sa spája s Veľkou nocou a príchodom jari.

Už v pohanských kultúrach bolo vajce vnímané ako symbol života, plodnosti a nového začiatku. Jeho oválny tvar a schopnosť obsahovať nový život ho spájali so začiatkom jari a obnovou prírody.

Okrem toho, že Vám predstavím aj tieto vajíčka z mojej dielne Terra.Kotta, rada by som s vami trochu nazrela aj do minulosti, aby sme si priblížili, čo tento symbol jari znamenal pre našich predkov.

 

 

Mnohé kultúry sa nazdávali, že samotný svet vznikol z vajca. V jednom z mýtov starovekého Egyptu sa hovorí o kozmickom vajci, z ktorého sa vyliahne svetelný vták, resp. boh slnka Re.

Podobne posolostvo obsahujú aj slovanské mýty o bohovi Rodovi, ktorý spal v zlatom vajci. Toto vajce symbolizvalo prvotný stav sveta, kde bolo všetko jedno neusporiadané. Uzavretý v tomto vajci stvoril najprv bohyňu lásky Ladu a neskôr vajce rozbil a stvoril tak Všehomír.

Podobne to bolo aj v starovekom Ríme či Grécku, kde vajíčka slúžili ako pohrebné dary, ktoré dávali do hrobiek, symblizovali tak túžbu po vzkriesení.

Vajíčka sa stali okrem symbolu života aj symbolom plodnosti.

Škóti zvykli umiestňovať klinec a vajce na dno výsevného koša a navrch nakladať osivo, pretože boli presvedčení, že kukurica bude taká výdajná, ako je vajíčko. Na Zelený štvrtok, sviatok jari a regenerácie, kládli Slovania a Germáni podľa starodávnej tradície farebné vajcia na čerstvo naklíčený zelený ovos a čerstvo naklíčenú pšenicu (Mertušová J. - Vajíčko nie je len symbolom Veľkej noci).

V kresťanstve majú veľkonočné vajíčka hlboký symbolický význam.Podobne ako vajce, ktoré je uzavreté vo svojej škrupinke, aj Ježiš bol po smrti pochovaný a potom vstal z mŕtvych. Preto sa vajíčka stali znakom nesmrteľnosti a nového života.Škrupinka vajíčka symbolizuje ochranu a bezpečnosť. Je to ako hrob, ktorý chráni život v ňom. Pre kresťanov to má hlboký význam, pretože Ježišov vzkriesený život prináša nádej a ochranu.

Maľovanie vajíčok je starý tradičný zvyk, ktorý sa udržuje už stáročia. V minulosti sa vajcia počas pôstneho obdobia nemohli jesť, a tak sa na Veľkú noc maľovali a potom konzumovali. Tento zvyk sa zachoval a dodnes je maľovanie vajíčok súčasťou veľkonočných tradícií.

 

Ja som si pre Vás pripravila trošku menej tradičné - hlinené vajíčka.

Hnedá - symbolizujúca Zem a zelená - symbolizujúca Jar

Tieto keramické vajíčka z prírodnej terakotovej hliny krásne ozdobia každý veľkonočný stôl a budú príjemnou dekoráciou po celú jar. Vďaka prirodzene pórovitej štruktúre tejto hliny, ich môžete kľudne pokvapkať aj obľúbeným esenciálnym olejom, ktorý vsiakne do povrchu a bude príjemne rozvoniavať.

 

 

Čo poviete, páčia sa vám? Budem rada, ak mi necháte spätnú väzbu, podporíte ma sledovaním, alebo likom. ♥

Ďakujem za čítanie. :)

Použité zdroje:

Mertušová J. - Vajíčko nie je len symbolom Veľkej noci, zdroj

Kuzimišin P. - Bohovia starých Slovanov, 2015

Komentáre

JohnyLuna Krásne

2024-03-12 18:18:191x

Terra.Kotta Ďakujem :)

2024-03-12 19:30:05

soul.LIGHT Zaujímavé informácie a vaše vajíčka nesú krásnu symboliku

2024-03-19 13:25:071x

PohladnicePreRadost ... áno, kombinácia hliny a zelenej stužky vyzerá krásne :) ... a krásne ukážu na halúzkach vo váze :)

2024-03-19 19:49:141x

nejdeto Veľmi pekné, krásna práca.

2024-03-28 15:04:061x

Terra.Kotta Ďakujem :)

2024-03-28 16:29:43
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Hlinené veľkonočné vajíčka - 16449698_Hlinené veľkonočné vajíčka by Terra.Kotta
 2 komentárov
 Páči sa 25 ľudom
1,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »