Domov » Žurnál+ » Autor: Stano Lajda

Žurnál+

Realita nie je rozprávka

Stano L. » Tvorba / 2013-02-07 00:26:15 /  2 komentáre / 14 lajkov / 129x zobrazený

Ešte niečo viac o názoroch, postojoch a osobe akademického maliara Stana Lajdu sa môžete dozvedieť práve tu.  Prajem vám príjemné a inšpiratívne čítanie :)

Romana Lajdová

 

Svet najmä v ostatnom období opäť zaplavuje nevraživosť, netolerantnosť, bezohľadnosť. Verejne sa proklamuje neúprosný zákon prírody: prežijú len silnejší. Vyžaduje sa razantnosť v konaní, tvrdé a ostré lakte. Na výslní sa čoraz viac vyhrieva egoizmus a egocentrizmus. Žiaľ, nič nové pod slnkom. Ani zdivená honba za peniazmi, strata pamäti, prevracanie kabátov a ilúzia, že všetko je nové. Opäť raz a navždy.

O to kontrastnejšie sa z tohto marazmu potom vynára osobnosť človeka, ktorého životné ciele a ideály (áno, našťastie sú ešte takí ľudia, ktorí ich majú) sú diametrálne odlišné od sveta zloby a hnoja v medziľudských vzťahoch. Bez akéhokoľvek glorifikovania k ľuďom, akoby z iného sveta, sa radí akademický maliar Stanislav Lajda. Výstižne to charakterizuje jeho tvorba, ale aj slová, ktoré mono nazvať aj vyznaním:

"Neviem, kde sa v ľuďoch berie zlo, závisť a nenávisť. Dalo by sa predpokladať, že človek počas historického vývinu zmúdrie, že rastom inteligencie v nom vzrastie i imunitný systém voči sadistickým sklonom a ničeniu. Zdá sa, že je to často naopak. Mnohí z najhorších fašistických šeliem boli doktori a profesori a ich vzdelanie im slúžilo k ešte väčšiemu zdokonaľovaniu krutostí spáchaných na ľuďoch, krutostí, ktoré by sa bridili i primitívnym barbarom. Ktovie, či by po dvoch tisícročiach nečakal Krista za jeho lásku na tejto zemi podobný osud."

Slovom i výtvarným umením teda Stano Lajda apeluje na vedomie a svedomie ľudí. Najmä tých, ktorí v honbe za čímkoľvek strácajú akúkoľvek súdnosť a cit pre ľudské hodnoty bez toho, aby si to vôbec uvedomovali.

Nazrime však aspoň úchytkom do životnej a pracovnej domény Stana Lajdu. Telegrafické curriculum vitae napovedá, že od malička rád kreslil a snažil sa čo najvernejšie spodobniť realitu. Talent Stanka ako prvý vycítil najmä jeho starý otec, ktorý mu kúpil prvé farbičky...

Jeho záujem o výtvarné umenie starých slohových období sa rozvíjal už počas gymnaziálnych štúdií. Vypestoval si také vlastnosti a schopnosti ako vytrvalosť, disciplínu, mimoriadny pozorovací talent, kresliarsku zdatnosť, zmysel pre vypracovanie detailov, presné realistické zachytenie zobrazovaného, dokonalé narábanie so svetlom... Tieto vlastnosti potom zdokonaľoval počas štádia reštaurátorstva na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení. Jeho výtvarný názor na poli komornej maľby nepodlieha dobovým tendenciám a módnym vlnám. Upriamil sa aj na odhalenie a vykreslenie individuálnych schopností človeka a pohnútok jeho správania, a to v snahe upozorniť na neusporiadanosť medziľudských vzťahov. Popri tzv. voľnej tvorbe pozoruhodnou je aj oblasť jeho knižnej ilustrácie pre deti.

Býva a tvorí v Žiline, čo pri všetkej úcte k tomuto slovenskému mestu, predsa len nie je pod "umeleckým svietnikom". Sám však vraví: "Usilujem sa byť svojský, nepotrebujem mať okolo seba rušný umelecký život. Vystačím si so svojou rodinou. Skôr pohoda a láska v okolí mi pomáhajú dosiahnuť úspešné výsledky tvorby."

Hodnotenia jeho prác právom vyzdvihujú nápaditosť, originálnosť kompozície i schopnosť sviežo, neraz i s humorom (pod ktorého škrupuľou sa poväčšine skrýva vážnejší podtext) pretlmočí svoje filozofické postoje do pôsobivého výtvarného prejavu.

"Bol by som veľmi rád," zamýšľa sa, "keby zlo zničila jediná pesnička: Všetko, čo potrebuješ, je láska, ako to bolo vo filme žltá ponorka (s jeho obľúbenými Beatles). No realita žiaľ nie je rozprávka. Ak sa však nenaučíme namiesto nenávidenia milovať, namiesto závidenia obdivovať, namiesto ničenia chrániť a vytvárať niečo nové a krásne, nevidím budúcnosť tejto našej modrej planéty vôbec ružovo."

Komentáre

Petula osobne si myslím len jediné, že svet sa sakramentsky nemení, ani ľudia

je to žiaľ, keď človek vidí, ako sa nedokážu poučiť z chýb, ktoré už vykonali behom mnohch minulých generácií a velebia stále to rovnaké - mamon, prachy, vlastný prospech ... asi to proste nie je v človeku - byť lepší (ups, já vim, skepse ale i plný súhlas ... )

2013-02-07 06:27:402x

jankaa.t vkladať energiu do lamentácií aký sú ľudia zlý nemá zmysel.

Pre mňa je víťazstvo zostať v svojich kolajách, nenechať sa strhnúť zlom ani pesimizmom ...

krásny žurnál

2013-02-21 16:29:111x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »