Domov » Žurnál+ » Autor: Denisa Martišková

Žurnál+

Máte radi levanduľu?

Denisa M. » Osobné Blogy / 2013-05-15 16:34:36 /  9 komentárov / 24 lajkov

Levanduľa pochádzajúca z pobrežia Stredozemského mora, ale rastie aj v západných oblastiach Ázie a vo Východnej Indii. Najcharakteristickejšou oblasťou pre pestovanie levandule je však južné Francúzsko, oblasť Provance.
Názov levanduľa pochádza z latinského slova lavare, čo znamená umývať sa. Už starí Gréci poznali blahodarné účinky levandule a s obľubou ju pridávali do kúpeľa. Levanduľa od nepamäti patrila k najobľúbenejším aromatickým rastlinám, používala sa na kozmetické a lekárske účely. Vyrábali sa z nej parfumy a používala sa ako prísada do pokrmov a liekov.
Levanduľa je stále zelený poloker. Niektoré druhy dorastajú do výšky 90 cm. Má malé a veľmi aromatické kvety, najčastejšie bledomodrej až tmavofialovej farby. Poznáme však aj biele, žlté alebo ružovo kvitnúce levandule. Levandulí je viac ako 30 druhov. V našich podmienkach sa najčastejšie stretnete s levanduľou úzkolistou /lekárskou/. Jednotlivé druhy sa líšia veľkosťou, farbou kvetu a vôňou.

Levanduľa sa cíti dobre na slnečnom, teplom, chránenom mieste, kde môže dosiahnuť životnosť aj 15-20 rokov. V ideálnom prípade jej doprajte mierne zásaditú pôdu. Dobre znáša aj sucho ale vo veľkých horúčavách vyžaduje zavlažovanie.
Z rastliny sa zbierajú najmä kvety. Najvhodnejšia doba pre ich zber je tesne pred rozkvitnutím. Sušia sa zviazané po celých zväzkoch zavesené na suchom a teplom mieste. Voňavé levanduľové vrecúška krásne prevoňajú váš domov. Uložené v šatni bezpečne odpudia mole, mravcov a komáre.

Mladé rastliny treba zastrihať po odkvete vo výške 15-18 centimetrov od povrchu pôdy, takto môžeme zabezpečiť, aby na rastline rástlo veľa výhonkov, ktoré v nasledovnom roku kvitnú. Pri zbere kvietkov môžeme kríky aj tvarovať. Môžeme strihať na guľovitý tvar, alebo ak sme zasadili rastliny do riadkov, môžeme ich udržať v rovnom páse. Pravidelným strihaním možno vypestovať z levandule aj malý stromček, ktorá vysadením do kvetináča bude ozdobou terasy.

Levanduľu môžeme najjednoduchšie množiť delením trsov. A však aj zo semienok môžeme docieliť dobrý výsledok. Ak rozmnožujeme zo zelených odrezkov je potrebné odrezky zasadiť do zmesi piesku a kompostu na tienisté miesto kde sa malým rastlinkám darí najlepšie zapustiť korene.

Listy levandule si nájdu uplatnenie aj v kuchyni. V malom množstve ich môžeme pridať k pečenému mäsu a rybám, hodí sa aj do hubových jedál a šalátov. Taktiež ich je možné kombinovať s rozmarínom, bazalkou a cibuľou. Levanduľové listy tvoria neodeliteľnú súčasť provensálskeho korenia. Vo Francúzsku, Taliansku alebo v Amerike z nej robia výborné dezerty.

Veľmi príjemná novú chuť je levanduľové maslo na čerstvo upečenej bagete. Nasekajte rôzne druhy čerstvých bylín (samozrejme aj levandule) a zamiešajte do masla izbovej teploty. Pre tých, čo radi grilujú je výborná aj do marinád alebo omáčok.

Dávajte však pozor, na varenie a pečenie je vhodná iba levanduľa úzkolistá (levanduľa angustifolia, levanduľa officinalis). Pri kúpe levandule na varenie dbajte na nákup u overených pestovateľov. Vyhýbajte sa nákupu vo veľkých záhradníckych a hobby obchodoch kde veľmi často natrafíte na chemicky hnojené a ošetrované rastliny.

Prajeme vám pekný deň :-)

Zdroj:

www.blog.sperkovo.sk

Komentáre

Mirkabrutko Zbožňujem levanduľu! :)

2013-05-15 17:15:394x

jarmilocka aj ja milujem levanduľu , a ešte bývanie v štýle Provence

2013-05-15 17:28:123x

ajis na 4. obrázku v poradí nie je levanduľa, ale šalvia http://www.jardin2m.com/vegetaux/fiche/17039/fleurs-vivaces/salvia-nemorosa-caradonna-sauge

2013-05-15 18:17:041x

Sperkovo Ďakujem a ospravedlňujem sa, už by to malo byť v poriadku :-)

2013-05-15 19:30:321x

kamART mam rada levandulu, je krasna, vonava, lieciva, chutna , robim si aj levandulovy olej, je vyborny na masaze

2013-05-15 20:33:271x

Levandulka milujem levanduľu jej vôňu a pohľad na levandulové záhony ma nesmierne ukľudňujú :O)

2013-05-15 21:20:591x

motyjel ach :).... ja som minule leto z nej robila med.... nadherne vonia a ma krasnu farbu :)

2013-05-15 21:28:52

Psycholabyl prekrásne niečo..neskutočne milujem všetko levandulové :)

2013-05-16 08:16:461x

ateliermm Aj ja mám rada vôňu levandule a už niekoľko rokov ju aj úspešne pestujem. :D

2013-05-16 13:03:061x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »