Domov » Žurnál+ » Autor: Soňa Smileková Smileková

Žurnál+

"... a pekný život tie kvety žili..."

Soňa Smileková S. » Tvorba / 2016-06-29 09:13:00 /  11 komentárov / 84 lajkov

Keď sa jedná o ľudové umenie, väčšinou slová netreba, stačí sa len kochať a zapojiť všetky svoje zmysly. V tomto príbehu sú však slová dôležité, aj keď v ňom hrá hlavnú rolu práve ľudové umenie.

Kniha "... a pekný život tie kvety žili..." je životopisný portrét Veroniky Golianovej, zanietenej detvianskej vyšívačky krivou ihlou. Vyšla pri príležitosti jej nedožitých 100 rokov. 

Toto je ona :) Moja prastará mama. Vždy sa veľmi rada obliekla do kroja :)

(foto: Vojtech Majling)

Najprv Vám trošku prezradím, o čom vlastne knižka je a čo v nej môžete nájsť.

Ako som už spomenula, hlavnou témou je detvianska výšivka krivou ihlou a život jednej ne/obyčajnej ženy, ktorá aj napriek prekážkam dokázala žiť a napĺňať svoj sen. Veronika vyrastala v skromných pomeroch, no do vienka dostala zmysel pre krásu a estetickosť. Jej láska k vyšívaniu sa rozvíjala už odmalička. 

"Toľko som prosila mať, toľko, až privolila. Predala hus a z peňazí na potreby do domácnosti sa mi tajne ušlo na šifón.

Keď ho doniesla, láskavo i prísne povedala: ,Ale že nepokazíš!,

Ani som nepokazila. Ako by som aj mohla? Bol to pre mňa poklad nad poklady. Veľmi som si dávala pozor na každý steh, keď mi už tá maminka tak verila. Bola to pre mňa najväčšia odmena.

Mám ho uschované ako najvzácnejšiu vec." (Veronikine vlastné spomienky na to, ako si vyšila svoje prvé oplecko).

Veronika Golianová sa zaslúžila o zachovanie bohatstva našich predkov - vytvorila obrovskú zbierku starých krojov a ich súčastí. Jej srdcovou záležitosťou boli vyšívané oplecká.

(foto Táňa Hojčová, z rodinného archívu)

Kniha je plná rôznorodých príhod, veselých ale aj smutných. Je doplnená o autentické výroky Veroniky. Tie sú dojemné, úsmevné, vyjadrujú lásku k ľudovému umeniu a obyčajom. Je o momentoch, kedy prežila prvú aj druhú svetovú vojnu, o láske aj sklamaniach, o prelomových udalostiach, o začiatku podnikania, o folklórnej skupine, výstavách a súťažiach, o sebaobetovaní sa a uznaniach.

A čo by to bolo za knižku bez fotografií?! Tých tam nájdete neúrekom :) a to starodávnych, zachytávajúcich život v minulosti ale aj farebných, ktoré odzrkadľujú bohatosť a krásu detvianskej výšivky.

Všetky výšivky, kroje, šaty a doplnky zachytené na fotografiách vyšila Veronika Golianová.

(fotografie výšiviek: Táňa Hojčová, foto dvojstránky: Soňa Murínová)

(foto dvojstránky: Soňa Murínová)

"Viete, ja som už raz taká, ja na svoju Detvu nedám za nič na svete dopustiť. Preto žijem v nej a ona vo mne. Lebo moja Detva, plná výšiviek, spevu, tanca, zvykov a obyčajov, je závideniahodná."

(foto dvojstránky: Soňa Murínová)

Veronika Golianová sa obklopovala krásou vytvorenou vlastnými rukami i rukami šikovných žien, tradíciami, zachovávala bohatstvo našich predkov a zároveň vytvárala poklady pre budúce generácie.

Ako dieťa som si len málo uvedomovala význam a hodnotu jej diela. Teraz, keď to všetko vnímam inak a rada by som jej povedala, ako si ju za to vážim, je bohužiaľ, neskoro.

Preto by som jej aspoň touto útlou knižkou chcela prejaviť úctu a vyjadriť svoj nesmierny obdiv!

Dúfam, že sa Vám malé nahliadnutie do knižky páčilo, viac prezrádzať a ukazovať nebudem :)  koniec koncov...predsalen je to iný zážitok cítiť v rukách drsný papier, cítiť jeho vôňu a nechať sa unášať vyšívanou krásou, ktorú vytvorili ľudské ruky :)

Komentáre

San-Tia Veľmi pekné, čo po sebe zanechala. Spomenula som si na svoju prastarkú, ktorá sa tesne nedožila 100 rokov, na jej ručné výšivky (väčšinou šlo o nejaké básne), ale nikto sa tomu nevenoval tak vážne a lásku ku krajine, tú som v ich slovách nikdy nepostrehla.

Kiež by bolo viac takých ľudí ako Veronika!

Je krásne a obdivuhodné, že takýmto spôsobom odovzdáš ďalej to, čo tvoja starká nestihla zaznamenať pre budúce generácie! Prajem, aby knižka našla takých ľudí, ktorí ju dostatočne ocenia a snáď sa budú aj inšpirovať :). A možno vyrastie z toho ďalšia generácia kreatívnych a hrdých ľudí :).

2016-06-29 09:31:443x

MilicaM bola to nádherná žena, zaslúži si úctu, vďaka za oboznámenie s ňou...

2016-06-29 10:33:181x

zuzK3 krasne a velmi inspirativne!

2016-06-29 10:40:442x

mina289 krásny žurnálik, plný citu a nehy, krásnych fotografií a múdrych slov jednej vzácnej ženy...ďakujem za nahliadnutie ☺

2016-06-29 11:27:181x

danculienka krásne napísané a po prečítaní mi je tak smutno na duši ale zároven pyšno na tie šikovné ruky(aj ked nie sú z mojej rodiny)..knižku idem hladať a objednať.Nech sa tá krása nestratí..

2016-06-29 11:48:171x

ADANA Kráááásne!

2016-06-29 13:29:331x

TinaaK Pekný príspevok. Je fajn si uvedomiť naše tradície - korene, ktorých sa dá držať.

2016-06-29 13:41:281x

Zvzana Krásny príspevok o úžasnej knihe... doporučujem... ak budete mať cestu cez Detvu, zastavte sa v útulnom obchodíku neďaleko kostola a vychutnajte si krásu tohoto umenia

2016-06-29 15:51:081x

Sonya1988 Ďakujem vám veľmi pekne :) žurnálik som napísala práve pre vás, pre ľudí, ktorí si stále cenia naše poklady. Aj touto knižkou chcem demonštrovať to, aké je dôležité zachovávať ich a hrdo sa k týmto pokladom hlásiť :)

2016-06-29 20:14:54

HenrietaMocova No absolútne dokonalé Sonya! Skvelý nápad, perfektné prevedenie a ak smiem podotknúť, určite nie je neskoro. Prejaviť úctu takýmto spôsobom je krásne gesto!

2016-06-30 15:39:461x

Sonya1988 ďakujem veľmi pekne za vaše slová :)

2016-06-30 17:49:56

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - "... a pekný život tie kvety žili..." - 6911348_"... a pekný život tie kvety žili..." by Sonya1988
 4 komentárov
 Páči sa 80 ľudom
19,50 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »