Domov » Žurnál+ » Autor: Mojmíra Némethová

Žurnál+

Moja babka je viac EKO ako ja. Čím nás môžu inšpirovať naše babky?

Mojmíra N. » Blogy / 2019-10-14 17:00:02 /  32 komentárov / 114 lajkov / 1075x zobrazený

Súčasná EKO generácia razí trend papierových slamiek a vrecúšok na viac použití. Ide však o novinky, alebo len oprašujeme, čo generácie pred nami už dávno vedeli? Napríklad, ako moja babka.

 

 

Generácia dneška začala nahlas hovoriť o tom, čo sa deje – globálne otepľovanie, neudržateľnosť jednorazových plastov, nadbytok vecí alebo nadmerné plytvanie jedlom. Neviem, či sa len pohybujem v bubline, no vidím snahu o zmenu. Vidím však aj predháňanie sa v tom, kto sa pochváli najnovšou antikorovou miskou na zero waste organické obedy. Sama niekedy nie som výnimka. Vždy sa však pousmejem, keď sa snažím urobiť vo svojom živote zelenú zmenu. Často je to vec, ktorú moja babka robí celý život. A nepovažuje ju za úspech hodný komentovania.

 

Záhradky a zaváraniny
Sprchový gél? Ten u mojej babky nájdem, len ak jej ho niekto daruje. Inak strieda tuhé mydlá. Plastová slamka? Niečo také som ju asi nikdy nevidela použiť. Látková taška na nákup? Prečo by babka mala používať inú. Áno, má aj plastové, ale tie sa u nej skrývajú už niekoľko rokov a nosí v nich zeleninu z vlastnej záhradky.

Dnes sú v móde balkónové záhradky a každý sa rád pochváli vlastnoručne vypiplanou rajčinou. Moji starí rodičia vlastnia záhradu odjakživa a každý rok na nej od skorej jari do neskorej jesene dopestovali všetko, čo slovenskému záhradkárovi pôda urodí. Jedli sme ich maliny, jahody, egreše, jablká, kukuricu, rajčiny, cibuľu, uhorky, patizóny, zemiaky... a o zimnej úrode džemov, kompótov a leča ani nehovorím. Raz, po jednej vydarenej úrode rajčín, som pred babkou prehodila, že by sa z nich dal urobiť kečup. Do dvoch dní zohnala recept od susedy z vedľajšieho vchodu. A bol kečup. Lepší som v živote nejedla.

 

 

Samozrejme, na záhradu sa chodí na bicykli. Niekedy sa zopár susedov zvezie jedným autom, však tak funguje komunita. Neviem, kam sa to všetko vytratilo, a prečo sa to my učíme nanovo. Babka okrem toho, že využíva veci opakovane (moderne reuse – však vieme), recykluje aj kompostuje. Nerobí to preto, lebo to teraz letí na Instagrame, ale preto, lebo je to jednoducho tak. Zvyšky jedla odkladá na balkón a potom ich zas poctivo vozí na záhradu. Roky rokúce.

 

Poctivé výrobky
To, čo je dnes veľká móda - prešívať a štrikovať si vlastné veci, je babkina večerná aktivita popri sledovaní televízie. A tak všetci poctivo nosíme štrikované papuče. Klbká nekupuje nové, veď je tu toľko starých svetrov. Raz som si s kamarátkou vymenila tieto domácke papuče za hrubé štrikované ponožky od jej babky. Mám ich dodnes, po viac ako desiatich rokoch.

Oblečenie babka nosí rokmi overené a najmä také, čo sa na nej nezoderie. Preto bola jej skriňa (a dodnes je) čarovnou krajinou, kde sme so sestrou našli najzaujímavejšie strihy a potlače, aké som doteraz videla. A módne prehliadky v týchto nadčasových kúskoch boli vždy na programe počas letných prázdnin.

Látkové vreckovky, rozstrihané handry, dvadsaťročná panvica – to sú veci, ktoré slúžia dobre. Preto zostávajú. Moja babka je viac eko ako ja. Všetko, čo sa učím, postupne zavádzam do života a oslavujem ako malé víťazstvá, robí ona celé roky. Ani sa nad tým nezamyslí. Skôr nerozumie nám, prečo všetko hneď meniť, prečo všetko vyhadzovať, prečo na niečom neušetriť? Buď ako moja babka, ja sa snažím každý deň.

Komentáre

eko.brnka svätá pravda...

2019-10-09 21:21:023x

otili nič nové sme nevymysleli, len sa vraciame k starému overenému

2019-10-10 16:23:491x

PREarte Prečo? Jednoduchá odpoveď ĽUDSTVO JE LENIVE a to čím ďalej viac. A ak sa aj niekto snaží tak už nie je IN. Je to dobou

2019-10-11 14:02:511x

danculienka dá sa povedať že takto nejako žijem aj ja..hoci nie som ešte babka..prečo?LEBO som tak bola naučená z domu!ked som niekde somenula čo a ako robím neraz som zachytila za chrbtom úškrn..prečo?lebo som nebola IN a teraz sú zas IN lebo obkavili Ameriku v podobe látkových tašiek či sieťoviek(ktoré mimochodom robím aspon 20rokov ale vždy len na podarovanie),vreciek zo záclon na na pradlo, odkladanie suchého chleba pre susedove sliepky,zbieranie kávovej usadeniny vyliatej aspon na trávnik...

2019-10-14 17:47:518x

ModraPupava Áno, je to tak :) U staršej generácie ide často ekologičnosť ruka v ruke s ekonomickosťou (šetrnosťou) - u toho, kto nevyrastal v prebytku, ba až zahltenosti vecami je to úplne prirodzené. A tak sa zašívalo či prešívalo oblečenie a prerábalo či opravovalo všetko, čo bolo ešte potenciálne užitočné, nedojedené jedlo sa odkladalo, nevyhadzovalo, veci boli vo väčšej úcte a posúvali dokonca aj medzigeneračne...

2019-10-14 18:15:377x

JanaYarn Krajšie by som to nenapísala. Dodržujem to aj ja a to si mnohí ešte nedávno ukazovali na čelo, keď som niesla do záhrady do kompostu kýblik so šupkami zo zeleniny (po novom bioodpad). A za suchý chlieb, ktorý sa nezjedol a šupky z vajíčok dostávam už roky od kamarátky občas zopár vajíčok. Vraj sliepočky ďakujú.

2019-10-14 19:00:572x

Trimaky Veru tak, niektori ludia len znovu objavuju to, co tu bolo vzdy.. Obcas sa nad tym pousmejem, obcas nadvihnem obocie, no nakoniec si vzdy poviem, ze chvalabohu, ze si to niekto skor, ci neskor uvedomil a len dufam, ze mu tato pre niekoho trendy zalezitost vydrzi naveky..

2019-10-14 19:11:102x

SlecnaNalepka @danculienka keby toto mali všetci z domu, to by bolo...

2019-10-14 20:37:58

SlecnaNalepka @JanaYarn jejo, to je super :)

2019-10-14 20:39:48

Domkasviecky Veľmi pekne napísané, všetko to už bolo nič nové nikto nevymyslel, ale to nevadí ja sa teším že sa takéto veci vracajú, a verte že poznám veĺmi veľa ĺudí ktorý poznajú len konzum ani len nerecyklujú, o komposte ani nehovorím.

2019-10-14 20:51:151x

LEAN presne tak :-)

2019-10-14 22:08:161x

BabyTree Pravda pravdúca - krásne si to zhrnula a napísala tak od srdca... Spomenula som si na svoju babku - mamušku - bola taká istá. Dobro, láska a úcta k všetkým veciam. Život v súlade s prírodou... Všetci sa to teraz učíme a ony to mali v sebe...

2019-10-14 23:11:591x

singleton Ako by som videla svoju svokru - pritom ona o "klíme" ani neuvažuje a "tí zelení" sú čudní pre ňu.

2019-10-15 02:55:481x

BAGY Presne takto to fungovalo!!!super žurnálik!

2019-10-15 06:17:031x

zuzi21 Prečo to všetko zmizlo? Tá úcta k práci druhého, to čo niekto vyrobil my zahodíme? Pretože sa máme asi moc dobre a máme všetkého veľa. Ja viem, že to nezmizlo. Tam kde je chudoba, tam ľudia rozmýšľajú ako čo ušetriť a využiť aj 2-3x. Nevyhadzujú staré dobré veci a ak ich nepotrebujú posunú inde alebo darujú tomu kto ich potrebuje. Veci sa požičiavajú a vracajú od suseda k susedovi. Tu netreba byť IN, treba myslieť na druhých a vážiť si prácu druhého, ľudí a prírodu. Byť vďační za to čo máme. Je to také jednoduché.

2019-10-15 06:41:255x

SimpleMadeWithLove Krásny žurnál. Zdieľam tieto pocity. Ja som tiež takto naučená z domu a mnoho vecí je pre mňa prirodzených. A hoci sa teším veľkej zero waste móde, tiež sa občas nad tým pousmejem, že "objavili sme Ameriku"

2019-10-15 06:52:321x

dvojhlaska Pekný článok : ). Ja mám eko návyky tiež z domu, ani našich by nenapadlo, že sú vlastne trendy. Je to o zdravom sedliackom - u nás kopaničiarskom : ) - rozume. Bioodpadu je škoda na skládku či do spaľovne, lepšie mu je na záhradke alebo v lese - alebo vo vermikompostéri, ako som to zaviedla ja vo veľkomeste, kde nie sú schopní zaviesť kontajnery na bio. Voda z vodovodu je pitná a nemusí ju človek vláčiť z obchodu /uvedomila som si, aká je to vzácnosť až na zahraničných dovolenkách, kde si domáci vodou z vodovodu ani neumývajú zuby, pretože nie je pitná/. Občas si niečo zašijem pri pozeraní seriálov a aspoň sa necítim tak lenivo pri sledovaní x-tej série atď. Len tak ďalej, nech sa v eko snahe dejú konkrétne skutky a nielen protesty : )

2019-10-15 06:57:264x

misha_cards ...veľmi pekný článok a aktuálny, súhlasím aj s komentármi ostatných, ako sa všetko vracia v móde, tak aj v spôsoboch ako žijeme alebo chceme žiť, možno niekto nemal šťastie na starú mamu, ktorá sa správala eko, bio a ani o tom nevedela a ani inak nebol k tomu vedený, preto som rada za to, že dnes sa znova "objavuje Amerika", dá sa tomu iný názov, taký viac cool, aby všetci boli v obraze a už sa to nasleduje :). My žijeme na dedine, takej ozajstnej s ošapranými domčekami, kikiríkajúcimi kohútmi a občas aj bežiacim prasaťom dole dedinou :) a snažíme sa správať tak, ako si to zalúži naša príroda so všetkými tými "vychytávkami", o ktorých sa tu píše, necítime sa byť in, len sa snažíme byť ľudskí a ohľaduplní, veď tá naša planéta, je ku nám tiež až veľmi tolerantná...

2019-10-15 07:40:252x

tvor.Ivka super, je síce smutné, kam sme dospeli a že musel vzniknúť zero waste trend, ale aspoň si to ľudia uvedomujú a snažia sa niečo robiť...

2019-10-15 08:35:38

SlecnaNalepka @BabyTree ďakujem a presne, mám pocit, že všetky babky boli také :)

2019-10-15 08:54:331x

SlecnaNalepka @zuzi21 súhlasím, stačí málo

2019-10-15 08:55:41

SlecnaNalepka @dvojhlaska ďakujem a tiež ďakujem za pekný komentár :)

2019-10-15 08:57:04

babkarstvo Jeden z najlepsich zurnalov, co som tu citala.

2019-10-15 09:00:203x

SlecnaNalepka @babkarstvo ďakujem :) veľmi si to vážim

2019-10-15 09:01:03

ZuzaCREA Nech ziju nase babky. Aj mne su dennodenne prikladom. Krasny zurnal.

2019-10-15 10:41:391x

vivonika Úctu k druhému človeku, zvieratám a prostrediu si ľudia pestujú v sebe a svojich deťoch predsa sami. Pokiaľ nie, vytráca sa to a nenávisť, radosť z ublíženia inému človeku alebo zvieraťu sa šíri rýchlejšie ako dobro. Neviem prečo sa tomu tak čudujeme, sami sme na vine. A viac ako o tom hovoriť nás zmenia zmenia samotné skutky. Je to všade okolo vo videohrách, televízii a v ľuďoch samotných. Bohužiaľ. Málokedy vidím aby rodičia "venčili" svoje ratolesti inde ako v obchodných centrách hoci je tam viac baktérií ako kdekoľvek vonku. Keď si všetko zničíme, aj tak sa vrátime len k spôsobu života našich starých rodičov. Moji žijú tiež spätí s prírodou, prepáčte slová EKO, BIO vyslovene nemám rada. Žijú na dedine, chemikálie nepoužívajú, umývajú sa vodou zo studne a o tom aký to má neskutočný vplyv na vlasy a pokožku ani nehovorím. Nikdy u nich nepoužívam telové mlieko ani kondicionér, pretože neobsahuje chlór a ktovie čo ďalšie. Začnime sa správať lepšie najskôr sami k sebe a svojmu telu a potom to začneme prenášať aj na okolie.

2019-10-15 10:53:555x

SlecnaNalepka @vivonika toto je veľká pravda >>Začnime sa správať lepšie najskôr sami k sebe a svojmu telu a potom to začneme prenášať aj na okolie. :)

2019-10-15 10:56:51

miaviktoria Krásny žurnál ♥ Vďaka za tento článok, pri jeho čítaní som sa usmievala lebo som si hneď spomenula na svoju babku. Veľká pravda, o tom ako si myslíme že to je teraz TREND toto zero eko waste a podobne ale naše babky to robia roky rokúce.

2019-10-15 11:41:171x

KacenkaPoliakova ďakujem, presne moje myšlienky, len ich nemám čas dať na papier, šikulka ...hlavne babka a naozaj všímajme si ich a majme k nim úctu ako Písmo káže, tešme sa z nich, že ich ešte tu máme a učme sa od nich zakiaľ sú tu...lebo....aj my budem babkami a budeme sa tešiť ,keď sa od nás budú učiť naši vnuci a vnučky....nové sa aj tak už nič neobjaví:)....stále zostáva láska a úcta

2019-10-15 12:16:421x

SlecnaNalepka @miaviktoria ďakujem, som rada, že sa páčil, presne pri jeho písaní som myslela na svoju babičku a písala to tak, ako to je :)

2019-10-15 18:22:36

Blanka.Grocikova Moja babka nikdy nič nevyhodila..dokonca aj sáčky na mlieko strihala na tenké prúžky a háčkovala z nich koberčeky do kúpeľne..štopkala ponožky..zašívala a opravovala kuchynské utierky..

2019-10-17 16:59:152x

ivyn Pekný žurnál, ďakujem. Prečo sa to zmenilo, ked sme to už niekedy vedeli, ako je to správne? Lebo nás prevalcovala éra konzumu. Nemôžeme za to. Tlačia nás do toho reklamy aj prebytok všetkého. Pretlak nových a novších vecí sa na nás skutočne valí od rána do večera. Najviac som si to uvedomila tesne po návrate z Kuby. Tam ich pretlak nových vecí nevalcuje, nebudem písať detaily, stačí, ak napíšem, že jazdia na 60 ročných autách, ktoré si stále dookola opravujú (dôvod je samozrejme iný..., ale je to tak). Po mojom návrate ma ovalila prvá reklama v TV na nejaké nové auto, ktoré vnucovali na leasing s odôvodnením: - a takto si môžete o 2 roky kúpiť opäť nové auto... Absurdné...

2019-10-21 19:39:382x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

SlecnaNalepka
SlecnaNalepka
498 predaných ks, 99 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Chcem radosť z plánovania do diára preniesť aj k vám.

Preto som vytvorila prvý obchodík s plánovacími nálepkami na Slovensku. Skrášlite si diáre a naplánujte si sny s unikátnymi sadami nálepiek.


Pôvodné meno mojj.13

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »