Domov » Žurnál+ » Autor: Zuzana Vaverčáková

Žurnál+

Ako mi zvieratká pod rukami ožili :-)

Zuzana V. » Tvorba / 2020-02-14 18:04:55 /  2 komentáre / 5 lajkov

Celé sa o začalo jedným milým gestom - obdarovaním z vďačnosti a priateľstva.

Ako každý "handmade tvorca" v začiatkoch, obdarúvala som najmä svoju rodinu a priateľov. A ich rodina a priatelia sa potom zvykli vypytovať a chváliť až prišiel čas kedy tiež zatúžili vlastniť niečo milé z mojej tvorby. Takto to bolo aj v prípade prvej deky, ktorá mi obžila pod rukami. Priateľka mojej zlatej mamky práve zariadzovala izbičku pre svojho syna a chcela mu dopriať niečo originálne a hravé a bola to práve moja mamka, ktorá ma poprosila aby som sa pustila do deky, ktorá by bola pre jej priateľku vianočným darom. Poslala mi niekoľko fotiek vybavenia izby, ktoré už mala pripravené a ja som sa pustila do fantazírovania a kreslenia. :-)

Kým sa totiž také malé dielko narodí, stojí za tým množstvo dumania a čarbania, škrtania a merania. Nenadarmo platí - dvakrát meraj, raz strihaj. Premárneného materiálu je aj tak neúrekom, stačí vlastná nepozornosť a už je niečo prišité opačne, odstrihnuté krivo či odmerané načisto nesprávne. Vždy si teda najprv pripravujem nákresy - najprv si predstavím ako by mal vyzerať hotový produkt, alebo jeho časť a snažím sa dať svoje predstavy na papier. Nie som žiaden umelec a tak aj nakresliť rovnomerný kruh dá niekedy poriadne zabrať. :-) V tomto prípade som sa snažila napodobniť nálepky na stene, aby izbička pôsobila zladene a zábavne.

Akonáhle mám hotové nákresy, viem si už približne predstaviť koľko vrstiev a z akého materiálu budem potrebovať. Samozrejme sa musím vždy držať zásad funkčnosti a bezpečnosti - žiadne maličké časti, ktoré by mohli byť vdýchnuté, a všetko musí pevne držať na svojom mieste aj po niekoľkých praniach.

Podľa hotových nákresov si môžem kresliť jednostlivé vrstvy a primeriavať, strihať, špendlíkovať (väčšinou prsty :-) ) a po jednom ručne prišívať. V ideálnom prípade si viem vrstvy pekne spojiť strojovým šitím, no pri niekotrých materiáloch je to komplikované ba priam nemožné. Až keď mám za sebou túto časť, v ktorej mi zvieratká už naozaj ožívajú pod rukami, môžem sa pustiť do strihania kociek a začína sa nekonečný kolotoč prehadzovania. Verte alebo neverte - na pomoc si volám každého - posielam fotky a pýtam sa na názor. Tak ako? Veľa zelenej? Myslela som si.. a čo ak pridám modrú? Príliš veľa vzorov? Ale počkať, veď tu mám dve rovnaké!..... Blázinec, ale stojí to za to :-)  Výsledkom je konečné usporiadanie, ktoré už treba iba šikovne zošiť a vyžehliť.

Našťastie sa podarilo a výsledkom bola deka, ktorá sa mi už celá ani nevošla na fotku :-) No do detskej izby zapasovala a radosť vraj urobila obrovskú.

Počas tohto procesu (ktorý teda netrval krátko) sa stala nečakaná vec - nejako mi tieto "kockovačky" prirástli k srdcu. A keď si moja milá susedka objednala hraciu deku pre svoje bábätko, nebolo mi viac treba. Ponorila som sa do tajov kreslenia a strihania, merania a škrtania, a nekonečného mixovania kociek..no a oživovania veselých zvieratkovských tvári.

Pomaly som pridávala pískatká a hrkálky, tu pískacie uško, tu mašlička na suchý zips - nech je teda zábava. Funkčnosť diek som postupne poistila vrstvami netkaného rúna a mäkkým plyšom.

Ďakujem za každú inšpiráciu, ktorú mi dávate, za každú príležitosť robiť radosť Vám a Vašim detičkám. Nezabudnime koľko fantázie sa skrýva v detských hlavičkách a pomáhajme im ju rozvíjať. Ja som si dokázala časť z nej zachovať dodnes a verím, že vdžy bude môj svet vďaka nej o niečo krajší a pestrejší. A taký nech je aj ten Váš - plný farieb a príbehov, lásky a šťastných koncov - ak neviete ako na to , opýtajte sa Vašich detí - oni Vám to určite radi rozpovedia.... :-)

Komentáre

B-L-made Jeeej ty si teda veľmi šikovná....krása.prajem.vela veľa zákaziek:-)

2020-02-16 10:50:15

Sjuzis.MamaMade Ďakujem krásne ❤

2020-02-16 11:21:22

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »