Žurnál+

Život kedysi...

Sipkovafialka11 predaných ks, 2 hodnotenia

Karin K. » Blogy / 2020-08-07 07:00:01 /  6 komentárov / 43 lajkov / 363x zobrazený

Kde bolo tam bolo, raz bolo inak, než je dnes. Už naše babky a prababky by vedeli rozprávať dlhé príbehy o tom, ako pre nich kedysi bežná činnosť je dnes pre mladých neznámom. Keďže naše tradície a zvyky sú pestré a siahajú až ďaleko ďaleko do histórie, rozhodla som sa ich postupne študovať, ilustrovať a vyberať to najzaujímavejšie z nich ako popis k kresbám. Veď nie nadarmo sa hovorí, lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Postupne sa predieram faktami, zvykmi spojenými s mágiou (áno naši predkovia všetko pripisovali vyšším silám, či už zlým alebo dobrým), či už dedenými natoľko, až sa zabudol ich pravý význam, alebo postupne prispôsobovanými dobe. 

Začínam pekne od začiatku. Začiatku života, aj začiatku knihy (odporúčam knihu Tradície na Slovensku od Zory M. Zubercovej). Narodenie bolo kedysi veľmi významná vec (nie žeby dnes nebola) a s ním bolo spojených rovno niekoľko rituálov. Od počatia - kedy tehotná žena musela počas celého tehotenstva dodržiavať rôzne príkazy, zákazy a dávať pozor, kde sa pohybuje alebo čoho chytá. Zaujímavosťou je napríklad, že nemohla cítiť nepríjemný zápach/vôňu, aby jej dieťa nemalo zlý dych. Nemohla sa dotýkať svojho tela počas východu a západu slnka, inak by na tele jej bábätka ostala červená škvrna presne tam, kde sa dotkla.

                                                

Samozrejme tehotenstvom to nekončí a pri pôrode, kedy bola rodička oddelená plachtou kutnicou, aby náhodou niekto nevošiel do miestnosti a neuriekol ju, bol celkom úspech, ak prežila a ak prežilo aj dieťa. Pôrodné baby sa totižto volali iba k veľmi ťažkým pôrodom alebo ak boli ľudia z vyššej vrstvy. Ak rodičke šiel pôrod ťažko a nebola prítomná babica, pootvárali všetky zásuvky a poodomykali, aby bol tento akt priechodnejší. Babica poznala všetky zvyky, ktoré musela vykonať s bábätkom po narodení, ako prvý kúpeľ, do ktorého sa hádzali rôzne predmety v prospech dieťatka. Napríklad peniažky, ktoré sa hodili do kúpeľa, aby bolo dieťa bohaté, si neskôr zobrala. Bola to akási odmena za jej služby. Čerstvá matka po pôrode nemohla narábať s potravinami, pretože bola považovaná za nečistú. Preto k nej a jej rodine chodievali kmotry s jedlom, aby predsa od hladu nepomreli. Jedlo bolo zaužívané takmer v každej dedine iné, no najviac prevládali kaše či už ryžová alebo krupicová s mliekom, kuracia polievka, polievka z kohúta pre chorľavé a slabé mamičky a rôzne koláče či buchty.

                                            

Do krstu svoje dieťa mamička nesmela spustiť z očí, pretože sa mohlo stať, že by zlé sily, alebo akási striga vymenila jej bábätko za chorľavé alebo škaredé. Krst bol však iný, než ho poznáme teraz, najmä časť oslavy. Na svoje si vtedy prišli najmä kmotry a ženské osadenstvo, ktoré sa veselo zabávali a popíjali, aj keď už mužská časť odišla. Bolo dôležité, aby bola veľká zábava a ak bola muzika, spievalo sa a tancovalo, pretože to malo predznamenať veselosť dieťaťa v živote.

                                                  

Matky svoje deti museli brávať kade-tade, či už mali prácu na poli, pri zvieratách alebo len pri dome vešali prádlo. Na to im dobre poslúžili rôzne kolísky z plachty, plachtové nosiče alebo košíky. Deti sa odmalička učili starať sa o svoju zem a svoj domov, aby neskôr boli pripravené na vydaj alebo ženenie.

                         

V chalúpkach/domoch však mali často puch a pleseň, čo spôsobovalo vysokú úmrtnosť detí. Dokonca bolo veľmi časté, že matke ostala nažive len polovica detí. Oni to však nevnímali z tejto strany, stále všetko pripisovali zlým silám a radšej do zatuchnutého domčeka s utesnenými okienkami poukladali rôzne ochranné predmety, než aby vyvetrali.

                                                

 

A čo ďalej? Postupne pridávam ilustrácie a zaujímavosti k nim, preto skromne prehlasujem, že sa oplatí ma sledovať :) 

Komentáre

oiki_gems Krásne spracované, no keď si človek uvedomí, ako ťažko sa kedysi muselo žiť...

2020-08-07 08:39:171x

TATKOsCERU Wau, toto je naozaj krásna séria. Všetky ilustrácie sú totálna dokonalosť a nádherne vystihujú to krásne obdobie čo bolo kedysi. ❤ Pevne verím že takúto krásnotu si stihnem e uchmatnúť aj my! ❤

2020-08-07 09:44:571x

S_ako_sperk Držím prsty, nech sa vám darí! Šírte to do povedomia ľudí ďalej. Mne pri tvárach chýba zobrazenie jednotlivých častí - takto sú to len divadelné bábky. Na ilustrácii dieťatka na chrbáte svojej mamky v zajdičke má postačujúco jemne naznačené oko a nos, takto by to mohli mať všetky postavy. ... O mnohých zvyklostiach viem, mnohými žijem na vlastnej koži s mojou rodinou od samotného počatia našich detí, je to tvrdý život, veľa odriekania, pokory a skláňania sa až na vlastné dno ... Ale pokiaľ človek chce takto žiť a verí v to čo robí, prináša to spokojnosť a šťastie do života.

2020-08-07 22:16:571x

Sipkovafialka Ďakujem vám krásne za milé komentáre, som veľmi rada, že sa vám moja tvorba páči :) Tváre ľuďom nedávam, pretože chcem znázorniť danú činnosť/tradíciu čo bola kedysi. Aj jemné črty tváre vedia zmeniť pohľad na ilustráciu, preto si z nich robím také bábky, ktoré predstavujú zvyky z histórie. :)

2020-08-08 07:00:23

TELLA Paráda!

2020-08-08 07:43:171x

SusanRosy nádherné a ešte aj ilustrované :) určite budem sledovať :)

2020-08-08 16:30:211x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Hrabanie sena - 12157677_Hrabanie sena by Sipkovafialka
 Páči sa 11 ľudom
10,- €
 - Volánikové dieťa - 12168275_Volánikové dieťa by Sipkovafialka
 Páči sa 7 ľudom
10,- €
 - Kmotra s makmi - 12176899_Kmotra s makmi by Sipkovafialka
 Páči sa 11 ľudom
10,- €
 - Chalúpky - 12182769_Chalúpky by Sipkovafialka
 Páči sa 9 ľudom
10,- €
 - Kolíska - 12189090_Kolíska by Sipkovafialka
 Páči sa 8 ľudom
10,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »