Domov » Žurnál+ » Autor: Karin Kolesárová

Žurnál+

Svadby našich predkov 1. časť

Karin K. » Blogy / 2020-10-19 17:00:01 /  14 komentárov / 29 lajkov

Ako som v minulom žurnáli písala celkovo o živote našich predkov, tak teraz rozpoviem niečo o svadbách a ich dlhých prípravách, rituáloch a období, kedy sa diali. 

V dnešnej dobe nie sú žiadne zaužívané požiadavky od nastávajúceho ženícha alebo nevestu, nehľadí sa prísne na ich majetok a rodinné vzťahy či postavenie (až na výnimky, ktoré tu zohľadňovať nebudeme). To však neplatilo u našich predkov, ktorí si preverovali pomaly každú časť života, majetku a hospodárstva u oboch strán. Keď dievča dosiahlo pohlavnú dospelosť, bolo súce na výdaj. Vtedy si nároky stanovovalo veľmi vysoko a vyberala si len tých najlepších, resp. najlepších z pohľadu majetku a prínosu pre jej rodinu. Pozeralo sa samozrejme aj na výzor. Po čase ako roky ubiehali a dievka stále nebola vydatá, nároky klesali s vekom a "hlavne len nech nejaký ženích je", keďže nechceli ostať starými dievkami. Stará dievka sa kedysi označovala už žena po dvadsiatke, keďže hodnoty a priority boli vo vtedajšej kultúre iné. 

 

                           "Čoby prišiel v jednej gati, v jednej nohavice,

                      v jednom krpci, aj slepý, aj chromý, len aby prišiel!"

 

Z pohľadu žien na prípravu do manželstva, každá musela ovládať určité zručnosti potrebné pre chod domácnosti. Dá sa povedať, že povinne museli vedieť tkať, vyšívať či ozdobne alebo dierky pozaplátať, výnimkou neboli ani priadky, kde sa stretávali dospelé dievky. Tie sa konali v určitom období a to od druhej polovice októbra do konca fašiangov. Mladšie dievčatá (14 - 15 ročné) stále čakali, kedy ich na priadky vezmú ich staršie kamarátky. No nevzali by nemotornú, aj ona musela vedieť veľmi dobre priasť. Priadky sa konali každodenne okrem soboty a nedele, neskôr koncom 19. storočia aj okrem štvrtku. V ten deň dievčatá vykonávali iné dôležité činnosti ako vyšívanie, šitie alebo párali perie. Toto stretávanie sa bol akýsi kultúrny život mládeže, kedy sa medzi sebou vedeli dobre porozprávať, poohovárať a zároveň niečo užitočné spraviť. Priadky sa vykonávali v dome, kde nemali malé deti, no v niektorých dedinách sa vykonávali aj vo viacerých domoch naraz, alebo sa prestriedali. 

Dievky veľmi často využívali silu "mágie" na to, aby im privolala ženícha, keď už boli vo vydaja hodnom veku a vedeli sa starať o domácnosť. V meste dievčatá mali zvyk skryť usušeného netopiera, aby jej priniesol šťastie. To však mal zaručiť aj štvorlístok, ktorý matka prišila dcére do šiat alebo sukne, no dcéra o tom nesmela vedieť. Na dedine boli zvyky trošku odlišnejšie. Dievky si dávali pod hlavu mužské nohavice, liali olovo alebo počúvali brechot psa - z tej strany, kde sa ozve, tam sa vydá. Dievčatá sa chceli chlapcom páčiť, preto počas prvej jarnej búrky vďačne zmokli. Keďže chceli bielu tvár, umývali sa marcovým snehom a na červené líčka popíjali odvar z jarných púčikov ruží. 

 

 

Keď už sa matky synov dozvedeli čo-to o dievkach súcich na vydaj, vyjednávali a uvažovali, ktoré majetky by im prospeli. Väčšinou chceli nevestu z tej istej dediny. Avšak často sa stalo, že synovi bola dohodená alebo resp. ostala ako nevesta jeho rodina, prevažne sesternica. V tomto prípade však bolo potrebné požiadať cirkev o súhlas. Matky neviest tiež nezaháľali a snažili sa ich dohadzovať prostredníctvom debát s dohadzovačkami. Ak ani tak nikto nebral dievča za nevestu, chodila ju núkať krstná mama. Málo kedy sa stalo, že sobáš bol kvôli láske dvoch ľudí. Na city sa začalo pozerať až na rozhraní 19. a 20. storočia, aj to vo vyšších vrstvách. Nevesta však musela "pasovať" aj rodičom ženícha. Ak nie, beda jej. Ohovárali ju, hanili a snažili sa zmeniť synovo rozhodnutie. Keď už bolo dohodnuté, kto si koho berie, dohadzovačka šla na "dovedi" aby zistila, aké stanovisko zaujali rodičia nevesty. Neskôr sa konali rôzne návštevy ako spoznávanie nevesty a jej rodiny pred svadbou, aby si aj matka syna bola istá, že jej syna neodmietne - o tých si budeme písať nabudúce :) 

 

Info okrem iného čerpám z knihy Tradície na Slovensku - Z. M. Zubercová :) 

Komentáre

SPARKLESHOP Je to dobré že sa niekto zaoberá aj s minulosťou, keď čítam o tom čo ako bolo dávno, vždy mi napadne že neoceňujeme to čo máme teraz :) Ťeším sa na ďalšiu časť

2020-10-11 23:22:061x

Sipkovafialka Ďakujem krásne, som rada, že sa dobre číta :)

2020-10-12 15:57:18

SusanRosy tak teda pokračujem v čítaní :) som rada, že som tento článok objavila :) prvá časť ma veľmi oslovila, je to zaujímavé :)

2020-10-16 20:06:031x

Sipkovafialka To som veľmi rada, ďakujem :)

2020-10-17 16:46:571x

LuciaHaquel Vaša grafika je veľmi pekná, škoda len, že nie je dostupná vo forme pohľadníc...

2020-10-19 18:30:04

Sipkovafialka Pohľadnice som mala v pláne už na začiatku, čiže pravdepodobne čoskoro budú :) Vďaka za záujem :)

2020-10-19 18:32:34

MirianaOli Veľmi krásne:)

2020-10-19 18:45:22

MirianaOli Veľmi krásne:)

2020-10-19 18:45:221x

Maomi dobrý žurnál, zaujímavé čítanie, veru niektoré zvyky starká spomenula keď ešte žila....

2020-10-19 19:16:391x

Domkasviecky Super krásne čítanie, mňa vždy pred štedrovečernou večerou poielala mama von, a mala som počuvať že ak počujem zvony tak sa vydám a ak psa brechať tak sa najbližší rok nevydám. Potom som si na papierik písala mená chlapcov, každý deň jedného vybrala a vyhodila z osudia, ten ktorý mi zostal mal byť môj budúci ženích, stalo sa mi asi 2 roky po sebe že tam bolo meno Juraj a veru som aj mala priateľa Juraja ale teda ku svadbe nedošlo :-D Každopádne máme krásne zvyky niektoré až magické mystické, teším sa na druhú časť.

2020-10-19 20:58:401x

ButterflyHandMade ❤️ podoby lásky vtedy a dnes. Ďakujeme za zdieľanie

2020-10-19 22:06:011x

HenrietaMocova Pútavý článok, no...som rada, že tie zvyky sú už preč :-) toto by som fakt neuniesla.

Pamätám si z detstva u nás bolo napr. zvykom na jar sa umyť vodou z rieky "z Ipla" samozrejme aby bola deva krásna a svieža. Do konca ešte moja mama sa ňou umývala :-D

2020-10-20 08:16:301x

Sipkovafialka Ďakujem vám krásne za milé komentáre aj za doplnenie zvykov, ktoré pretrvávajú alebo pretrvávali u vás :) aj u nás doma máme kopec zvykov, ešte sa zrejme rozpíšem na veľa tém v žurnáloch :D :)

2020-10-20 12:16:27

Maria75 Nebohý dedo ma učili, ako sa žehnajú dievčatá do 25 rokov a po 25-ke: Do 25: Pekného, bohatého aj tanečníka dobrého, po 25: Aký, taký, len aby bol.

2020-10-20 13:24:221x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Sipkovafialka
Sipkovafialka
15 predaných ks, 2 hodnotenia

Reaguje do 3 hodín

Ilustrácie rôzneho druhu.

Moje kategórie


Pôvodné meno Artddicted

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Svoji - 12200782_Svoji by Sipkovafialka
 Páči sa 16 ľudom
10,- €
 - Priadky - 12204891_Priadky by Sipkovafialka
 Páči sa 8 ľudom
10,- €
 - Vyšívanie - 12288763_Vyšívanie by Sipkovafialka
 Páči sa 10 ľudom
10,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »