Žurnál+

Slow stitching - mindfulness šitie

SingularityHacks4 predané ks, 1 hodnotenie

Jula M. » Tvorba / 2024-02-12 17:00:02 /  9 komentárov / 27 lajkov

Začiatkom roka som objavila youtube kanál, ktorý sa venuje slow stitchingu. Doslovne slow stitching možno preložiť ako pomalé šitie, ale znamená to skôr čosi ako mindfulness šitie. Stitch and let it go. Ši a nachádzaj v tom radosť, zbavuj sa nepotrebného (pocitovo). Upratuj si pocity, upratuj si myšlienky...

Prvé video, ktoré som videla a ktoré ma chytilo za srdce, boli tieto staré drevené špulky s navinutým ušitým dielkom. k3n (Kathryn) vo videu vysvetlila rôzne technické podrobnosti šitia. Najdôležitejšie sú však látky! Používa rôzne recyklované látky z oblečenia celej rodiny, alebo ich kupuje v second handoch. Sama si ich potom farbí, pomocou rôznych kvetov, čaju, hrdzavých predmetov a podobne.  Pochádza z Anglicka, od roku 2017 býva vo Francúzsku.

Vo videu ukázala viacero špuliek a jednu si obzvlášť s láskou pohladkala a povedala, že na ňu použila látky z košelí jej nebohého otca.

 

 

Myslím, že po takomto vysvetlení už začínate chápať, ako pomalé šitie umožní človeku vysporiadať sa s rôznymi pocitmi, napríklad aj tými najťažšími ako je strata milovaného človeka. Pri šití či prezeraní dielka prichádza kopec spomienok, ktoré si znovu prežijete a naplnia vás radosťou. A odrazia sa možno i v usporiadaní látok do koláže, v použitých nitiach, bavlnkách na vyšívanie či zvolených stehoch, smere stehov, pravidelnosti stehov... Kedykoľvek si môžete špulku vybrať, rozmotať a pomojkať sa so spomienkami.

Skrátka slow stitch šitíčko má v sebe ukrytý príbeh. A možno sa dá vysporiadať s najrôznejšími inými pocitmi, nie nutne len láskavými a pozitívnymi. Pomocou trpezlivého zapichovania ihly s niťou do látky ich pochopíte, prijmete, upracete.

Kathryn začala na svojom youtube kanáli s výzvou Weekly SlowStitch 2024 - každý týždeň v pondelok prináša nové zadanie na šitíčko zo zbytkov látok. Teda presnejšie zverejní video, kde ukáže, ako sa s danou témou popasovala ona. A pritom je to skoro ako osobné stretnutie, workshop, kde rozpráva milé príbehy zo svojho každodenného života. A necháva plynúť svoje myšlienky spojené s danou témou.

Ukážem vám postupne moje dielka. Aj myšlienkové pochody.

 

 

k3n vytvorila aj facebookovú komunitu na zdieľanie šitíčok všetkých, ktorí sa chcú zapojiť. Kto sa zapojí, postupne môže prenikať do tajov ručného šitia - naučí sa či opráši zabudnuté stehy, vytvára rôzne koláže z látok a hlavne sa prestane hrať na dokonalosť. Všetko je ako si zvolíte a ako chcete. Téma je len inšpiráciou.

Patchwork a šitie quiltov má v USA a Anglicku oveľa väčšiu tradíciu ako u nás. Mnohé ženy, toré sa do výzvy pridali, sú patchworkárky alebo vyšívačky, ale sú tam aj slow stitch začiatočníci, ako ja.

 

1. týždeň - Community

Úlohou bolo vytvoriť látkovú mriežu, ako symbol pestrej, prepletenej a súdržnej komunity. Každý si volí veľkosť aká mu vyhovuje, farebnosť, usporiadanie pásikov, prešitie, steh prešívania...

 

 

Hľadala som a veľmi potrebovala presne takúto tvorivú komunitu. A vôbec nevadí, že je virtuálna. Stretnutie cez videá od k3n je plné milých okamihov a cez príspevky v skupine je tvorivo blízke, hoci sa tam stretajú ľudia z celého sveta.

Som mama pubertiačky a práve zažívam pocit, že ma už nepotrebuje. A ja viem, že je to tak správne, že musí ísť svojou cestou. Veľa som tvorila odmalička, veľa som tvorila spolu s dcérou, no a potom nastal v mojom živote akýsi útlm. Približne pred rokom sa na scéne zjavili nástroje umelej inteligencie na generovanie obrázkov podľa zadaného textu. Môj tvorivý duch zaklipkal očami, zakašľal ako keď Snehulienke vypadol kúsok zabehnutého jabĺčka a pustil sa znova do tvorenia. Začala som si generovať obrázky pomocou umelej inteligencie Midjourney. Začala som niektoré obrázky používať na scrapbookové papiere, kombinovať ich s dobovými archívnymi digitalizovanými dokumentami. Vždy som si chcela scrapbook vyskúšať. Moje výtvory môžete vidieť v mojom Sashe obchodíku a niektoré aj v tomto článku. Scrapbookové zápisníky často bývajú dozdobené čipkami a recyklovanými výšivkami či látkami, prepojenie so slow stitchingom teda nie je žiadnym prekvapením.

 

2. týždeň - The balance of Darkness and Light

Použiť sme mali techniky reverse appliqué, couching and seed stitch - ak sa nájde sashenka, ktorá vie slovenské ekvivalenty, sem s nimi do komnetára, ja by som to nazvala obrátená aplikácia, prišitá zo spodnej strany látky, prišívaná povrázková aplikácia a nepravidelný steh. Keďže som bola trošku pozadu, spojila som si to so zadaním tretieho týždňa.

3. týždeň - Diversity

k3n vytvorila 4 maličké dielka - každé odkazujúce na tradičnú techniku, ktorá ju pri jej práci inšpirovala. Diverzita sa spájala hlavne s rôznorodosťou dielok, ktoré prinieslo zdieľanie prvých tvorení vo facebookovej skupine. Každá žienka sa chopila výzvy po svojom. Ak to spätne hodnotím, tak zadanie Diversity umožnilo spoznať tvorilky ešte hlbšie - ich korene, korene ich tvorenia.

 

 

My sme v ten týždeň mali dve veľké rodinné oslavy. Jednu osemdesiatku a jednu šeťdesiatku. To je taký čas bilancovania, stretania sa s ľuďmi, ktorých ste pokope už veľmi dávno nevideli a teda  pre mňa téma Diverzita vyjadrovala rôznorodosť členov rodiny - moje vlastnej - muž, ja, dcéra a aj širšej, so všetkými možnými príbuznými zo Slovenska aj spoza hraníc, ktorí na oslavách boli. Niekto načančaný, niekto romantický a niekto chaotický snílek :)

Ak by som mala naplniť pôvodné zadanie, znázorniť kde siahajú počiatky mojej tvorby, alebo aké techniky tvorby mi najviac prirástli k srdcu, tak by to boli: Ručné šitie bábik, šatočiek pre bábiky, štrikovanie, strojové šitie oblečenia pre celú rodinu a to naozaj od košele po kabát, a potom maľovanie na hodváb.

 

4. týždeň - Choices

Zadanie Choices - Voľby bolo veľmi prefíkané. Navyberať si rôzne pásiky, zbytky látok a následne ich dať do vrecka. A potom, pri šití, vyberať bez pozerania pásiky z vrecka a použiť práve ten, ktorý prišiel pod ruku a postupne ich prišívať na podkladovú látku. Bez ohľadu na to, či sa farebne hodí k tomu, čo sme ušili dovtedy. A pozorovať naše pocity, ak sa nám ušiel nechcený pásik.

 

 

k3n sa ukázala ako veľmi zábavné stvorenie, pretože raz jej prišiel do ruky pásik, aký už v dielku mala, povedala, že bude trochu podvádzať a vráti ho do vrecúška, lebo chce mať každý pásik iný. No ten nechcený, do vrecka vrátený pásik jej prišiel do ruky ešte dva razy. A tak sa s tým zmierila a nakoniec ho na svoje dielko prišila. Nie som si istá, či nie z rubovej strany, aby bol predsa trošku iný, nezaprúc v sebe rebelského raráška.

Priznanie: Ja som podvádzala úplne veľmi - pretože som si vybrala dva pásiky s gombíkami, ktoré sa hmatom veľmi dobre dali rozoznať, tak isto sa hmatom dajú rozonať čipky, a dokonca som si tam pridala i papiere a celofán. Asi je to tak so mnou aj v reálnom živote, potrebujem v cudzom teréne barličky, pomôcky, záchytné body, aby som zostala nevykoľajená :)

k3n volala svoje dielko "Poor Little Thing" - Malý Chudáčik, za čo ju niektoré členky skupinky láskavo pokarhali, prečo vraj svoje dielko neľúbi. A nasledujúci týždeň k3n ukázala, že dielko odpárala zo svojho žurnálu a došila do neho ozdobné stehy, a znovu ho prišila do žurnálu a už je to jej miláčik.

 

5. týždeň - Untold Stories /Hidden Stories

Téma Nepovedané príbehy či Skryté príbehy ukrýva v sebe tajomstvo. k3n vysvetlila, že kedysi sa patchworky vytvárali s papierovou vrstvou, pričom sa ten papier po šití nevyberal, ale mal aj hrejivú funkciu. Ukázala inšpirácie z knižiek. Úloha sa zdala byť jasná, ušiť kvietok zo šesťuholníkov.

Kúzlo tentoraz spočívalo vo zvolenom papieri - k3n si napísala báseň a použila ako podklad na šitie túto báseň. Nabádala nás, že môžeme použiť čokoľvek, čo má pre nás veľkú hodnotu a čo zostane skryté z druhej strany dielka. Napríklad ľúbostné listy či pohľadnice (nemusíte použiť originál, ale odfotiť si list a vytlačiť kópiu).

Tu je moja kvetinka:

 

 

Z druhej strany som použila papier, na ktorom bol aj hyacint, vygenerovaný pomocou umelej inteligencie.

 

 

A to z jednoduchého dôvodu, že v to ráno mi v kuchyni rozkvitol ružový hyacint, pyšný ani kráľ, veľmi podobnej farby ako látka s strede.

 

 

Nazvala som svoju kvetinku princ Hyacint aj preto, že na látke je malý chlapec, princátko. Jedna pani mi k zverejnenej fotke napísala, že báseň o princovi Hyacintovi pozná a že je veľmi krásna. Čože? Taká existuje? Našla som vo Wikipédii príbeh - princ Hyacint sa narodil s velikánskym nosom, jeho rodičia robili všetko preto, aby netrpel, zamestnali služobníctvo s veľkými nosmi a podobne. No zaľúbil sa do princezny s malým nosíkom a dostal košom :) Pokračovanie si nájdite :) A aj preto, som si vyrobila ďalší obrázok pomocou umelej inteligencie Midjourney - princa Hyacinta s veľkým nosom, tento raz ako inak ako v štýle quiltu a použila ho ako podkladovú stránku do môjho žurnálu.

 

6. týždeň - Listen to Your Fabrics

Máme tu šiesty týžeň. Každá úloha od k3N je premyslená. Tentokrát sme si mali vybrať látky, z ktorých by sme nikdy nechceli šiť. Pretože niektoré látky sú tvrdé a ich prešitie tisíckami maličkých stehov je úmorné. Niektoré látky sú šmykľavé, niektoré sa párajú... Chápete? Myslím, že každý, kto pracuje s látkami vie o čom hovorím. Mali sme počúvnuť, čo nám látka káže - napríklad, že ju nemožno trhať, tak ju máme odstrihnúť, alebo že máme robiť väčšie stehy, lebo je tvrdá... Všetko je povolené. Toto je ten mindfulness - načúvanie detailom, sledovanie detailov, sledovanie svojich pocitov, nasledovanie týchto pocitov.

 

 

Ja som použila zbytky z rovnakého balíčka ako v ostatných tvoreníčkach, no a tentoraz som ich vyskúšala farbiť čajom. k3n povedala, že ona nemá moc rada jasné krikľavé farby, že preto všetko zjemňuje farbením čajom, kávou, kvetmi, bylinkami a podobne. Dokonca si farbí aj vyšívacie nite.

Ja naopak som na všetky predošlé úlohy aj obal použila výrazné farby a veľa čipiek, pretože som si chcela "dopriať". Práve preto, že tvorenie som na dlhý čas odložila a mala som pocit, že som príliš veľa iba dávala, uhýbala a každú krajšiu látku sporila na nejaké "reálne" tvorenie, nie len na hrajkanie pre seba. A nieto ešte minúť toľko krajky, ktorá by mohla lemovať detské sukničky či šatočky!

Máte to tak ešte niekto? Tvoríte len vecičky na predaj, alebo nosíte / máte doma na ozdobu aj sebou vytvorené veci? "Dopriať si" je pre niektorých ľudí ťažké, hoci sa to zdá neuveriteľné.

 

 

Ako ste si mohli všimnúť, ku každému dielku mám vyrobenú aj scrapbookovú stránku, na ktorú napokon tvoreníčko prišijem. Väčšinou ako klapku, ktorá sa dá zodvihnúť a pod ňou je priestor na ďalšie obrázky, zápisky, vklady do žurnálu. Aj k3n svoje dielka prišíva do papierového žurnálu, aj väčšina žien zo skupiny. Niektoré sa rozhodli zošívať ich dokopy a vytvoriť si návin na meditačnú špulku, čo som spomenula na začiatku článku.

Keďže som začala neskôr a keďže som začala bez rozmyslu, moje prvé dielko bolo veľké skoro ako A4 papiera. Potom som už veľkostne takto pokračovala. Čo mi chýbalo bol obal na žurnál, do ktorého som sa pustila. Dopriala som si veľmi nežné látky. Dokonca zľava na začiatku je jeden dielik s ažúrovým vzorom z plachty, a tak isto kúsok výšívaného obrusu, ktoré mám od mužovej starej mamy a vyšívala ich jej mama. Dlho ich opatrujem v skrini, čakali na svoje prepoužitie. Ostatné látky sú väčšinou recyklované zo šatočiek a sukničiek, čo som šila dcére, keď bola maličká.

Práve tento obal sa stal aj základom šitíčka zo šiesteho týždňa, pretože ako podklad som zvolila rifľovinu, a prešívať niektoré čipky a madeiru je mi nepríjemné, často sa ihla o výšivku zasekne a nechce ďalej. Poznám tento pocit zo strojového šitia, možno som na niektorej madeire dokonca zlomila ihlu v stroji. A tiež moja túžba po jasnosti v protiklade s tlmenými odtieňami látok po ich zafarbení čajom...

Pre porovnanie moje žiarivé látky a moje čajom zafarbené látky:

 

 

Neviem, či tento príbeh niekoho zaujal, scrapbook ako aj vtvorba takzvaných junk journálov je trochu okrajová technika. Stretám sa skôr s poznámkami typu "a čo s tým potom?", "načo ti to bude?", "to je naozaj zápisník?"... K niche veci pridať ďalšiu niche techniku, och joj, to je ďalšie zúženie si publika :) Nevadí, mne sa to tak páči a momntálne ma to napĺňa aj radosťou.

 

Okrem toho ma tvorivá skupina a tvorba k3n zaujala z dvoch dôvodov:

  1. Ak ste začínajúci predajca - toto je cesta. Vytvárať si komunitu ľudí, ktorí majú rovnaký záujem ako vy. Na prvom mieste nie sú predaje, ale spoznávanie sa. Spoznávanie hlbokých potrieb a túžob potenciálnych zákazníkov.
  2. V dnešnej dobe krátkych videí, moru príduvšieho z TikToku na všetky ostatné sociálne platformy, sa skracuje doba pozornosti - vymakané videá striedajú scény vo videách po troch sekundách. Nájdete na to kurzy, najdôležitejšia je totiž retencia - dĺžka pozerania vášho videa... A náhľadové obrázky čím bulvárnejšie, tým lepšie. Grimasami skrivené tváre a click bajtové titulky - inak vás prstík používateľa neľútostne a bez záujmu odroluje, aby dostal ďalšiu dávku tanečkov, psíkov, "oddly satisfying" scénok... Ani stotinku sekundy sa v tej nude nenudiť... Videá k3n su nepostrihané, snímajú jej tvorbu, prehovára k vám jej hlas, trvajú okolo hodiny a pozriem si ich celé. Je to ako bitka dvoch svetov. Fast a slow.

 

A čo vy - tiež sa pri svojom tvorení "vymeditujete", zrelaxujete a načerpáte energiu?

Komentáre

STAnaid Pozdravujem Vás, len som tu tak na Sashe, že prebehnem čo nové a idem šup šup " po robote" a DOSTALI STE MA - mne perfiš čítanie - doplnenie teda skôr nadobudnutie vedomostí - budem hľadať Vami " dané" zdroje - FAJN FAJM FAJN - aj keď otázka: " Načo Ti to bude?" áno áno ... tá otázka je ale na všetko!!! Za seba ďakujem PapaDi

2024-02-08 09:47:392x

SingularityHacks Mňa zas potešil váš komentár, spravil mi úsmev na tvári. Ďakujem :)

2024-02-08 10:19:451x

Znamienko Aj ja som toto objavila, ale este nevyskúšala.. krásne veci..

2024-02-12 18:19:571x

mespilu milé :) ten kanál nepoznám, ale páči sa mi iný, asi podobne zameraný od kórejskej autorky, šije v rukách rôzne zápisníčky, skladá do nich papier, potom bábiky, tašky... ja sama som až postupom času zistila, aký typ ručnej práce ma baví - čo najviac recyklácie, čo najmenej kupovania komponentov a iných potrebností k výrobe, čo najmenej strojov - šiť na stroji by som po zácviku zvládla, ale viac ma teší šiť v rukách, v tichu alebo pri pustenej hudbe či dokumente. profesionálny výrobca zo mňa takýmto prístupom nebude, ale živím sa inak a v tomto je moja radosť :) nech sa všetkým darí :)

2024-02-13 06:51:023x

bilinka1009 boze to je tema ako pre mna :) dakujem krasne za tento žurnál....veľmi inšpirujúci, terapia tvorením doslova....

2024-02-13 07:54:481x

babkarstvo A ja vám milé dámy ponúknem plné vreca rôznych odstrižkov bavlnených látok a aj iných na vaše pomalé tvorenie...ostávajú mi z mojej tvorby maňušiek a tak ich odkladám a rada pošlem iba za poštovné, staçí sa ozvať.

2024-02-13 08:48:102x

SingularityHacks Dakujem za vsetky komentare, velmi potesili ❤️

2024-02-13 09:03:131x

Sen-Art úžasné! Slow stitching ma ťahá už nejakú tú dobu a presne mám pocit, že sa potrebujeme vracať k tomu pomalému, tichému, nenásilnému bytiu a tvoreniu... občas mi príde, že táto doba Instagramov a TikTokov nás všetkých pohltí zaživa... milujem sa strácať v svojom svete tvorenia, kde neexistuje čas. Myslím, že vyskúšam :) Ďakujem za krásny žurnál!

2024-02-14 12:59:051x

SingularityHacks Aj ja dakujem za krasny komentar :)

2024-02-14 13:04:49
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »