Domov » Žurnál+ » Autor: Simona Jaššová

Žurnál+

Objav živú históriu

Simona J. » Blogy / 2019-04-12 17:00:01 /  9 komentárov / 56 lajkov / 481x zobrazený

Múzeum slovenskej dediny v Martine je už niekoľko rokov mojou srdcovou záležitosťou. Pamätám si, ako som v druhom ročníku základnej školy prvýkrát prekročila brány martinského múzea v prírode a s detským nadšením objavovala čaro starého sveta. Ani vo sne by mi vtedy nenapadlo, že raz sa toto úžasné miesto stane mojím pracovným prostredím. 

Región Orava v Múzeu slovenskej dediny, foto Milo Fabian

Už počas štúdia etnológie som nadobudla presvedčenie, že pracovať v historickom objekte musí byť úžasné. Preto moje prvé kroky viedli na hrad Strečno a neskôr práve do martinského múzea, kde som pracovala ako lektorka. Začala som si uvedomovať obrovskú zodpovednosť, ktorú som dostala do rúk. Práve lektori totiž tvoria pomyselné prepojenie múzea s návštevníkmi a v mnohom ovplyvňujú mienku o celej inštitúcii. Dobrý lektor má schopnosť nadchnúť a vtiahnuť návštevníka do príbehu múzea, zaujme všetky jeho zmysly a núti ho premýšľať. Je to práca veľmi náročná, no satisfakcia prichádza po každej prehliadke v podobe nadšenia sprevádzanej skupiny. Hoci teraz pracujem už ako kurátorka, lektorovanie ma naučilo predovšetkým vnímať múzeum z pohľadu návštevníka, čo zužitkovávam aj pri ďalšej tvorivej práci. 

Jar v Múzeu slovenskej dediny, foto Milo Fabian

V nasledujúcej časti sa pokúsim priblížiť Vám jedinečnosť tohto miesta a snáď aj inšpirovať tých, ktorí v našom múzeu ešte neboli. Priestor je to v skutku čarovný, s neopakovateľnou atmosférou a dokonca len pár minút od centra Martina. Človek by ani nepovedal, že za malou horičkou, ku ktorej vedie kľukatá prístupová cesta, sa skrýva celkom iný svet. Svet, v ktorom sa zastavil čas, núti nás spomaliť a vychutnávať si jeho kúzlo.

Hlavná trasa vedie štyrmi regiónmi severozápadného Slovenska, v ktorých sú ukryté architektonické skvosty, dokladajúce nielen zručnosť a vynaliezavosť našich predkov, ale aj ich zmysel pre detail a kultivovanú krásu. Múzeum slovenskej dediny však nie je iba statickou expozíciou v prírode. Aby pridalo na svojej atraktivite a dalo nový rozmer vzácnym historickým objektom, pravidelne svoj areál oživuje. Každý z nás má určite celkom iný zážitok z návštevy múzea, ak sa v ňom deje niečo zaujímavé. Máme radi, ak si veci môžeme ohmatať, ovoňať, vyskúšať na vlastnej koži. Skrátka, odniesť si komplexný zážitok, ktorý nám v pamäti ostane ešte dlho predlho. Práve to je podstatou programových podujatí, interaktívnych prednášok, tvorivých dielní a ďalších aktivít organizovaných v našom múzeu.

Stavanie májov, foto Milo Fabian

Kalendárium je vždy plné noviniek i rokmi osvedčených podujatí, ktoré nás prenesú do čias dávno minulých. Časť z nich je venovaná kalendárnemu cyklu, ktorý je bohatou studnicou námetov zo života na dedine. Veľkonočné obdobie, dožinky či Vianoce od nepamäti tvorili dôležité medzníky roka, v ktorých sa sústreďovalo množstvo praktík i magických obradov. Je potrebné ich občas oprášiť a najmä nezabúdať na ich niekdajší význam. V múzeu však organizujeme aj ďalšie podujatia, ktoré s ľudovou kultúrou úzko súvisia. Je skvelé si na vlastnej koži napríklad vyskúšať tkanie na ozajstných krosnách, zdobenie veľkonočných kraslíc, pletenie košíkov, bielenie plátna či plstenie ovčej vlny. To všetko a ešte omnoho viac môžete zažiť počas Stavania májov, Turčianskych slávností folklóru, Ľanovej nedele či Michalského jarmoku. A čo je dôležité, na svoje si zaručene prídu aj tí najmenší.

Na svätého Jána, foto archív múzea

A čo jedinečné sa dá ešte okúsiť medzi úchvatnými dreveničkami? Tak napríklad, na Veľkú noc si môžete vlastnoručne upliesť korbáč, vo fašiangovom sprievode zatancovať s Turoňom, na Jána prísť po radu k babke bylinkárke alebo si na Vianoce upiecť voňavé oblátky. Ničím výnimočným nie je ani stretnúť pri chalúpke Lucie s husacími krídlami, ako vymetajú všetky kúty alebo Poludnicu s Bohynkou, ktoré Vám určite naženú strach. Zážitok to bude istotne autentický, o čom sa môžete aspoň takto sprostredkovane presvedčiť aj na múzejnom instagrame a facebooku. Dajte skanzenu páčik a rozhodne Vám neuniknú žiadne pripravované novinky.

Ľanová nedeľa, foto archív múzea

Či už k nám zavítate počas atraktívneho podujatia, alebo si len tak v bežný deň rozprestriete deku a v tichu prečítate knihu, rozhodne budete odchádzať s úsmevom na tvári a spokojnosťou na duši. Pretože z tohto priestoru vyžaruje pokoj, harmónia a všetko tu má svoje miesto. Nie je nič lepšie, než na chvíľu odísť z každodenného zhonu, zastaviť sa, započúvať sa do šumu stromov, ucítiť vôňu dreva a v pokoji si vychutnať atmosféru starosvetskej dediny. Toto miesto má svoju dušu, ktorá si Vás zaručene podmaní.

Na svätého Jána, foto archív múzea

Interiér usadlosti z Vavrišova, foto Milo Fabian

Jar v Múzeu slovenskej dediny, foto Milo Fabian

Fotogaléria: Fotoarchív Slovenského národného múzea v Martine

Komentáre

JUPO_embroidery skvelé čítanie, ďakujem :)

2019-04-08 13:01:401x

Baboo bola som raz, mama viackrát, ale stále spomína, ako tam bolo - a je - krásne... musíme si nájsť čas zopakovať si návštevu ;)

2019-04-08 14:29:231x

Lesiavelin jeeej :) o tomto múzeu som nevedela, mám to len kúsok, takže skvelý tip na výlet :) krásne fotky a krásne čítanie :)

2019-04-09 09:34:341x

Dominika51 Prenadherne fotky veru este som nebola a aj rozmyslame kam ist pocas sviatkou takze skvely tip :-)

2019-04-12 19:04:481x

taliaa pekné fotky.

2019-04-12 20:02:171x

Pcola Toto je najkrajšie miesto v našom krásnom Martine ♥

2019-04-12 20:02:411x

Lucina Navštevujeme každý rok, milujem to tam, v prvom domčeku sedel Jakub z Perinbaby , cez Vianočne obdobie na Mikuláša ...chýba mi tam hudba, slovenská, terchovská :-))) muzikanti hrajú krátko...

2019-04-12 20:58:541x

Akami Pekný článok, rada som si prečítala a pripomenula. Múzeum sme s deťmi navštívili už viac krát a určite sa radi znova vrátime. A raz sme mali tú česť zavítať na Michalský jarmok aj ako predávajúci, atmosféra nesklamala, čakali sme jedinečné podujatie a to sme skutočne aj zažili. Veľmi milo potešila aj svätá omša v kostolíku, ktorý je v bežných dňoch "iba" múzejný exponát. Verím, že to nebolo pre nás naposledy.

2019-04-13 01:40:251x

Patina.s.Martinou Velmi pekny zurnal

2019-05-01 19:43:271x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Simka.Pandic
Simka.Pandic

Etnologička so záľubou vo všetkom, čo má dušu. :)

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »