Domov » Žurnál+ » Autor: Milan Šišák

Žurnál+

TAK TO SOM JA. Miňo SHISHAK.

Milan Š. » Nové výrobky / 2018-10-24 13:37:03 /  3 komentáre / 8 lajkov

HELLO It is me,

tak sa začína pieseň od svetoznámej speváčky Adele a často si ju nôtim počas môjho tvorivého opojenia. Mám rád aj iné - obľúbenejšie speváčky, ktoré mi viacej idú do ucha, ale o melancholickej Lane del Rey sa možno raz rozhovorím neskôr, či niekde na inom mieste. TU a TERAZ by som rád využil tento priestor na to, aby som sa Vám všetkým predstavil...

A preto ešte raz, tento krát po slovensky:

ZDRAVÍM všetkých SASHE tvorcov, fanúšikov a obdivovateľov ručne vyrobených rozmanitých vecičiek, rovnako a nemenej aj náhodných okolo idúcich či okolo klikajúcich. Už ani neviem kedy som sa prvý krát dozvedel o tejto skvelej stránke, ale veru už tak ľahko som z nej neodišiel. Klikal a ochkal som nad tým, čo všetko vedia slovenské šikovné ruky vyrobiť, no ani náhodou by ma nenapadlo, že aj ja v sebe nájdem potenciál niečo podobné dokázať. Tvoriť som začal až omnoho neskôr, umelecké cítenie vo mne postupne dozrievalo a pýtalo sa na povrch. A až toho roku, keď sa už nenájde miesto, kam dávať moje výkresy a každý kamarát si už niečo povyberal, rozhodol som sa namiesto nakupovania svoju tvorbu aj predstaviť a zdieľať ju tak s ostatnými. Inšpiráciou do online sveta bola aj na sashe pôsobiaca umelkyňa Jane-Beata, úspešná a talentovaná maliarka, lektorka, a v neposlednom rade skvelá kamoška, ktorá vždy vie ochotne poradiť. Obdivujem ju pre to, čo dokázala a pre jej nádherne prepracované portréty. 

Moje meno je Miňo a už dlhší čas, i keď s mnohými prestávkami, som blázon do sveta farieb a do inšpiratívneho hrania sa na tvorcu. Vymyslel som si "umelecké" meno Shishak, ktorým som začal podpisovať svoje maľby, a je to vlastne skomolenina môjho občianskeho priezviska, pri ktorom mi vadil nadmerný počet diakritických znamienok. Stále som však amatér a vždy ním zrejme budem, má to však aj svoje nesporné výhody. Umelcom veru nie som, nemám na to žiaľ vzdelanie tohto smeru. Možno raz, aj keď je už asi neskoro... Alebo nikdy nie je neskoro??? Áno, to predsa znie omnoho krajšie. Treba BYŤ POZITÍVNY.

Už v detstve som inklinoval k vôni papiera a farieb, mal som rád vôňu papiernictva či kníhkupectva a zrejme preto som si myslel, že úradnícka práca bude pre mňa to pravé orechové. Žiaľ, také vzdelanie som si aj neskôr vyberal a preto sa dnes učím z Youtube videí, ako aj z požičaných či kúpených múdrych kníh. Namiesto regulérnej školskej výchovy využívam všetky možné dostupné a pre mňa príjemné zdroje.

Domnievam sa, že deti a pubertiaci na umeleckých školách idú postupne od dejín umenia až po veľké, olejom voňajúce, či páchnuce plátna. Ten terpentín olejových plátien je trochu špecifický, každému podľa osobného vkusu a preferencií, ale ja mám teda radšej vôňu čerstvých ruží, či podmanivej levandule. Keď sa mi zažiada nadychovať sa chemikálií postačí mi aj moja maskovacia tekutina, ktorú občas používam. Uveríte, až keď si ju raz zakúpite.

Podobne ako vyššie uvedené vône, milujem aj pohľad na vzdušný a vodový akvarel, ktorý Vám neprezrádza všetko a veľa necháva na Vašej fantázii - na mysli pozorovateľa. A ešte viacej milujem vytvárať ho.

A ako som znovu objavil nenávidené školské VODOVKY?

V detstve si spomínam, ako som v materskej škôlke nenávidel voskovky. Všetky mali na prvý pohľad rovnakú farbu a ich skutočnú farbu bolo možné zistiť, až keď bola na papieri mastná škvrna nevábnej štruktúry. Neskôr som na základnej škole doslova nenávidel vodové farby. Výkres sa vždy pod kalužami vody skrčil, plávali na ňom roztrhané kúsky a z portrétu spolužiačky alá Julia Roberts, ktorú som videl naivne v mojich platonických predstavách, bola razom škaredá a uplakaná Myrtla z Harryho Pottera. Našťastie sa výtvarná poväčšine neznámkovala a ja som odchádzal na konci školského roka aj s kresbami, ktoré mi išli omnoho lepšie a kompenzovali mi tak výsledky v doskách založených výkresov.

Kreslieval som si rád doma, všade a často. Zvieratká, princezné a iných hrdinov z detských rozprávkových kníh. Potom som postupne dospieval, štúdium ma viac a viac zamestnávalo a okrem farieb na sklo a občasných veľkonočných kreácii alá rozbitá vaječná škrupina nevznikalo nič, čo by stálo za zmienku. Všetky moje školské farbičky, fixky a pastelky boli starostlivo odložené a padal na ne prach.

Nesporné je, že hlavou mi odjakživa vírili farebné nápady a postupne som ich najmä fixkami a pastelkami dával na papier. Dnes ľutujem, že tak ako som ich horlivo kreslil, tak aj zahadzoval, zachovalo sa len veľmi málo z nich. Až neskôr som začal trpieť na škrečkovskú chorobu a dnes veru nezahodím nič, ani taký výkres, ktorý vyslovene pokazím. Možno práve preto sa to začalo v mojom mini - maxi sklade podozrivo kopiť. Možno mi pomôžete práve vy - budúci MAJITELIA ORIGINÁLOV - a pomôžete mi rozlúčiť sa s niektorými mojimi prácami. So slzou v oku ich zabalím, ku každej mám citovú väzbu, no o to s Väčšou radosťou ich odnesiem na poštu. Pretože budem vedieť, že tak ako potešili mňa, tak potešia aj Vás a skrášlia Vám Vaše príbytky. Bude pre mňa poctou, prispieť k Vášmu domácemu a útulnému pohodliu. A to ma zároveň neskutočne posunie v mojich ďalších snoch a víziách.

V tomto mojom premiérovom článku by som sa taktiež rád zdôveril o tom, čo cítim pri maľovaní. Ako môžete vidieť v mojej GALÉRII nezameriavam sa len na jeden štýl či jeden objekt no čmáram si a neskôr maľujem podľa momentálneho vkusu či nápadu. Spoločným menovateľom mojich prác je PESTROFAREBNOSŤ. Až sa občas bojím prvoplánovej gýčovitosti a úprimne, keď vstúpim na moju stránku, cítim sa ako na jarmoku s kolotočmi. Možno si časom vyberiem obľúbenú ultramarínovú modrú, metalickú striebornú, ako protiklad k nim žlté a červené kadmium a budem tvoriť výlučne iba týmito farbami.

Podobnú farebnú náladu sa mi podarilo dosiahnuť aj v mojej maľbe MODRÉ RÁNO, na ktorú som doslova hrdý, o to viac, že vznikla zo spontánneho nápadu, kedy som chcel len vyskúšať nový blok papiera a išiel som doslova bez zadania cieľa. Možno toto je cesta v mojich maľbách, i v našich životoch. SKÚŠAŤ A TEŠIŤ SA Z NEPOZNANÉHO. Takže zatiaľ sa neobmedzujem limitovanou paletou.

Toto moje hobby si vyžaduje pravidelnosť a čas, systematické vracanie sa k starším prácam a ich spätné hodnotenie. Snažím sa preto venovať sa môjmu koníčku aj v malých chvíľkach, no čím ďalej viac sa stáva, že sa zabudnem pri maľbách aj celý víkend. Unikám do vlastného, vnútorného imaginárneho sveta a až keď mi všadeprítomný bytový prach pripomenie moju roztočovú alergiu, či žalúdok začne škvŕkať, zobudím sa z môjho bdelého sna a začnem vnímať okolitú realitu - to už držím v ruke varešku a vysávač.

Práve z časových dôvodov sa snažím chytiť štetec, či aspoň ceruzku do ruky aj v čase šťastia, aj v čase melanchólie, ktorú určite pozná každý z nás. Myslím si, že je to aj v mojich maľbách cítiť, že idú takpovediac z duše a z pocitu. Hlavne moja maľba PÁV je osobnou výpoveďou, kedy navonok chcem ukázať svoju vytúženú a povrchnú krásu, sebavedomie, hranú hrdosť a pýchu, no všetci vieme, že páv je iba vytuningovaný kohút, ktorého bežne stretneme na dedine a len fešácky chvost ho odlišuje od radových sliepok a kvočky sú jeho spriaznené duše.

V mojich najbláznivejších túžbach som sníval práve nad podobným tetovaním páva, ktorý by vychádzal zo zlatej klietky, no našťastie do dnešného dňa je moje telo nepoškvrnené. Poškvrnené býva iba občas - vodovými farbami, ktoré sú našťastie umývateľné bez väčších kolízií, kedy farba nedopadne na správne miesto - na  KVALITNÝ AKVARELOVÝ PAPIER.

Čiže na prvý pohľad ide iba o jednoduché zobrazenie krajinky či kvetu, no každá moja maľba je zároveň vnútornou výpoveďou mojej duše a jej momentálneho rozpoloženia. Som typickým príkladom blíženca, istotne mi BLÍŽENCI dajú za pravdu, že v našej osobnosti sa nenachádza jedna, ale hneď niekoľko protichodných osobností. Aspoň všetci mi to doteraz potvrdili, takže niečo na tých horoskopoch bude, aj keď ja osobne čítam iba pozitívne vety z podobných rubrík.

A blik, mám INŠPIRÁCIU, nebolo by zlé urobiť niečo na tému BLÍŽENCI. Farebne by som vyjadril moju rozpoltenosť a moje často neusporiadané myšlienky ubiehajúce tisíckou smerov. Na druhú stranu, načo aj. Ak ste sa čítaním dostali až sem, a nezlakli ste sa siahodlhého textu... Chápem, že po celom dni dĺžka mojich súvetí nebude to pravé pre Vás, no istotne toto všetko poľahky vyčítate z jediného pohľadu na moje práce. 

Skutočne ďakujem všetkým usilovným čítajúcim. V najbližšom pokračovaní tejto mojej osobnej spovede plánujem spracovať tému JESEŇ, ako som dostal inšpiráciu, ako chcem tvoriť viac to, čo mi momentálne ponúka MATKA PRÍRODA a či sa mi to podarilo. Na jar začnem istotne s maľbou v plenéri.

Zhodnotiť to môžete sami, niečo sa dlho neohrialo ale pár jesenných vecí ešte nájdete v mojej GALÉRII. Ak sa Vám niečo zapáči, budem sa tešiť každému stlačeniu „Páči sa mi“. Avšak omnoho viac ma teší slovko dve, či Vaša otázka - nemenej konštruktívna kritika a samozrejme OBJEDNÁVKA. 

Prezraďte mi prosím, aké sú Vaše obľúbené farby a aký motív by sa Vám nezunoval, ak by visel vo vašej obývačke. Priestor máte na to v komentároch pod mojimi maľbami, či priamo pod týmto žurnálom.

Tak sa majte a čoskoro som tu s mojím žurnálom o jesenných maľbách - a najmä o mojom úspešnom obraze JESENNÁ ALEJ.

Do skorého videnia, priatelia. 

S úctou, Váš Miňo Shishak.

Komentáre

Donna Žiaľ, výtvarnému umeniu nerozumiem, tak neviem posúdiť tvoje diela-odpusť :-)

A prečo žasnem ? V tvojom žurnáli som nenašla ani jednu pravopisnú chybu, má to hlavu aj pätu, má to spád a je to aj zaujímavá osobná spoveď. Dnes sa stretávam s tým, že veľa ľudí, dokonca stredoškolsky aj vysokoškolsky vzdelaných, nevie napísať ani pár viet bez chyby. Je to smutné a preto ma mimoriadne potešil tvoj štylisticky pekný, úprimný článok :-) Naozaj tlieskam !

A teraz k tvojim otázkam : mám rada v podstate všetky farby, ale nie všetky ich kombinácie. Napr. nemám rada žlto-zelenú. Mám rada všetky kombinácie príbuzných farieb, jemné odtiene a sem-tam dramatický efekt. Napr. chladná ružová/orgovánová/svetlá modrá/biela a do toho malý kúsok trebárs burgundy :-)

Tak vitaj medzi nami, prajem všetko dobré, veľa obdivovateľov a spokojných zákazníkov :-)))

P.S. Som blíženci...

2018-10-24 16:51:29

ShishakArt Blíženci skrátka musia držať spolu... :) Pravopis ma naučili stohy kníh, ktoré som v detstve prečítal. Zo slohovych prác boli vždy jednotky. Ďakujem za privítanie a aj za odpoveď na moju farebnú dilemu ;)

2018-10-24 17:21:21

LUKYKUKI super žurnál. Musím priznať, že tiež milujem vôňu papiernictva a bol to vždy môj najobľúbenejší obchod a vôňa kníh je taký môj fetiš, nad ktorým sa vždy môj manžel len pousmeje, keď každú knihu najprv očuchám a potom sa rozplývam ako nádherne voní. Keď to robím v kníhkupectve, je to už viac trapné, ale neviem si pomôcť :D

Tvoje kresby sú nádherné, najviac sa mi páči tá jesenná aleja, tá je naozaj prenádherná. Takže držím ti palce na tvojej tvorivej ceste :) aj keď nie som Blíženec, ale Panna :D

2018-10-25 10:55:15

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

ShishakArt
ShishakArt
3 predané ks, 4 hodnotenia

Vitajte v mojej galérii akvarelových obrazov. Maľovanie je pre mňa únik z každodennej reality do snového sveta fantázie a relaxu. Fascinuje ma rozpíjanie vody a pigmentu na papieri a jeho spájanie do kompaktného dielka. Poteší ma každá Vaša reakcia.

Moje kategórie

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Modré ráno / Blue morning - Originál - 10008163_Modré ráno / Blue morning - Originál by ShishakArt
 2 komentárov
 Páči sa 18 ľudom
33,- €
 - Páv / Peacock - Originál - 10008271_Páv / Peacock - Originál by ShishakArt
 2 komentárov
 Páči sa 4 ľudom
42,- €
 - Ruže / Roses - Originál - 10009375_Ruže / Roses - Originál by ShishakArt
 Páči sa 8 ľudom
42,- €
 - Jesenná alej / Autumn alley - Originál - 10014104_Jesenná alej / Autumn alley - Originál by ShishakArt
 4 komentárov
 Páči sa 18 ľudom
33,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »