Domov » Žurnál+ » Autor: Milan Šišák

Žurnál+

Vyrobte si veniec: Na okno mi zaťukal SNEŽNÝ VTÁK...

Milan Š. » Fotopostupy a Návody / 2018-12-01 02:51:07 /  Pridaj komentár / 5 lajkov / 73x zobrazený

... otvoril som mu okno a vletel mi do kuchyne. Pošepol mi, že sa blížia Vianoce, že pochádza z ľadového kráľovstva, je veľvyslanec zasneženej krajiny a mám mu pomôcť vytvoriť si hniezdo. Poďte to skúsiť spolu s nami, ešte to stíhate - pozbierajte na prechádzke materiál, doplňte ho inšpiráciou zo sashe či z obchodov. Posla Vianoc spoločne zohrejme prvou adventnou sviečkou.

Nebudem rozpisovať podrobné ingrediencie, skôr základné kroky, ktoré môžete využiť pri akomkoľvek aranžmáne.

Ako prvý krok som si namočil aranžérsku hmotu. Tu len prezradím dôležitý fígeľ - nevtláčajte hmotu do vody, nechajte ju voľne plávať v nádobe s vodou aby sama nasiakla. Po pár minútach pojme litre vody, a aranžmán Vám vydrží omnoho dlhšie. V opačnom prípade by ste vtláčaním do vody vytvorili vzduchovú bublinu uprostred a z toho vaše živé konáriky či kvietky veru nevyžijú.

Takto namočenú hmotu som umiestnil do okrúhlej nádoby. Vy môžete použiť tanier, kvetináč, pekáč, či inú vhodnú nádobu. Záleží od Vás, či bude nádobu vidno, alebo skôr nie. Hmotu som si pospájal špajľami a vytvaroval do základného tvaru. Tu opäť ďalší dôležitý fígeľ - okraje hmoty nenechávajte hranaté, ale zrežte všetky plochy, tak ako som urobil ja. Získate tak väčšiu plochu pre vypichovanie.

Do hmoty ako prvé zapichnite sviečky - určite si tak základnú kompozíciu. Ja som zvolil polkruh, kde dve sviečky uprostred sú bližšie vedľa seba. Môžete vymyslieť niečo originálne, prípadne zvoliť overený štvorec sviečok do kruhového základu. Pekné sú aj obdĺžnikové aranžmány so sviečkami v jednom rade.

Ako základný materiál pre veniec som použil v našej záhrade nazbieraný strieborný smrek. Ak použijete podobný materiál, prídete síce od ihličia o prsty, berte to však ako predvianočnú manikúru a odmenou Vám bude nenahraditeľná svieža vôňa živice. Vypichovať začíname odspodu, od okraja nádoby, a postupne stúpame vyššie. Neustále kontrolujte tvar, ktorý ste si zvolili, ako aj smer rastu vetvičiek. Je dobré občas pozrieť z každej strany, odstúpiť ďalej, či dať si rannú kávičku a pozrieť sa na to znova oddýchnutým zrakom.

Zvyšok výzdoby je plne na Vašej fantázii. Môžete použiť poklady z prechádzky, či už v lese, alebo v najbližšom obchode. Ja som tento krát zvolil nákup v obchode, z časových  i zdravotných dôvodov. Zaujali ma malé polystyrénové gule so zrkadielkami, volám ich disko gule. Výhodou je, že do nich poľahky vpichnete špáradlo a umiestnite do aranžmánu.

Vtáčia tematika ma neopustila - potom, čo som v lete namaľoval páva, v obchode ma oslovil tento nádherný biely. Láka ma vtáctvo rôzneho druhu, plánujem namaľovať pelikána, fénixa či káčera. Len často moje končatiny nestíhajú nápady mojej hlavy...

https://www.sashe.sk/ShishakArt/detail/pav-peacock-original

Nezaprel sa maliar skrytý vo mne, využil som striebornú temperu a biely akryl, ktorý sporadicky používam. Radšej mám rozpíjanie akvarelu. Namaľoval som vtáčikovi vajíčko, a niektoré zlaté gule som prefarbil na strieborno, aby sa mi lepšie farebne hodili. Získali tak zaujímavý efekt vhodný pre zamrznuto, bielo striebornú koloristiku, ktorú mi vták našepkal.

Voľské oko na raňajky bolo samozrejme súčasťou tvorby :)

Čo sa týka hniezda, na plôške pri sviečkach som začal halúzky viac stáčať do kruhu, aby som vytvoril ilúziu hniezda. Vzniknutý kruh som vystlal natrhanou vatou, z ktorej som vyrobil aj sneh. Snažil som sa pracovať s minimom pomôcok, tak aby aj Vám okrem základného materiálu vystačili pomôcky z kuchyne - nôž, nožnice, špáradlá, špajle a dobrá nálada. Aranžérsky drôt či taviaca pištoľ nie sú nutnosťou. Teplý čaj ako doplnok...

Z jedálenského stola som sa na konci pozvoľne presunul na kuchynský pult, dielko otáčal, pozoroval, sto krát prerobil a nafotil pre Vás. Snáď som Vás inšpiroval, pretože živý je živý a svoj je svoj, budete mať radosť. S použitím namočenej hmoty vydrží do Vianoc, kedy možno namiesto štyroch sviečok použiť jednu centrálnu a umiestniť prerobený aranžmán na sviatočný stôl. V tomto prípade si tam viem predstaviť živý biely kvet.

Musím ešte zistiť, čo taký snežný vták rád zobe, istotne nepohrdne medovníkmi a rodinnou atmosférou. Snáď tak rýchlo neodletí...

Do komentáru mi napíšte, aké máte zvyky počas adventu, a čo nezvyčajné vo výzdobe ste si tento rok pripravili. Zaujíma ma aj, ako Vám výroba aranžmánu išla...

A nabudúce sľubujem žurnálik o maľovaní - dnes to bolo trochu z iného súdka.

Váš Miňo Shishak.

PS: Ak Vás zaujala niektorá z mojich malieb, do Vianoc to stíhame ...

Spomeniem napríklad takúto krajinku v zimných farbách vo veľkosti A4:

https://www.sashe.sk/ShishakArt/detail/modre-rano-blue-morning

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

ShishakArt
ShishakArt
3 predané ks, 4 hodnotenia

Vitajte v mojej galérii akvarelových obrazov. Maľovanie je pre mňa únik z každodennej reality do snového sveta fantázie a relaxu. Fascinuje ma rozpíjanie vody a pigmentu na papieri a jeho spájanie do kompaktného dielka. Poteší ma každá Vaša reakcia.

Moje kategórie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »