SAShE - slovenský handmade design.
Domov » Žurnál+ » Autor: Veronika Madleňáková

Žurnál+

Kto sme a ako chceme zmeniť vnímanie módy

Veronika M. » Tvorba / 2016-12-02 08:44:47 /  Pridaj komentár / 7 lajkov

Ahojte, volám sa Veronika a založila som odevnú značku SEVERANKA.
Vyštudovala som geoinformatiku a kartografiu, počas štúdia som začala pracovať vo svojom odbore a pracujem v ňom doteraz. Nemám teda žiadne odevné či umelecké vzdelanie, aj keď sa dá povedať, že tvorba máp je svojim spôsobom umenie :).

Ako väčšina dievčat som už od detstva inklinovala k móde. Nikdy som si však nemyslela, že som v tejto oblasti „iná“, až kým som neprišla do fázy, že som chodila po nákupnom centre a nemohla som si na seba nič vhodné vybrať. V „sekáčoch“ som ale vždy na niečo jedinečné natrafila! V tomto období som začala vnímať pozitívne ohlasy okolia na môj štýl obliekania a jednotlivé kúsky, ktoré som nosila. Vtedy som sa dopočula o hnutí Fashion Revolution.

Fashion Revolution je medzinárodná kampaň, ktorej cieľom je urobiť módny priemysel krásny nielen na pohľad, ale hlavne vo vnútri etický, transparentný, a udržateľný. Viac informácii o kampani nájdete na fb stránke www.facebook.com/fashionrevolutionczechrepublicandslovakia.org alebo na webe fashionrevolution.org.

Inšpirovalo ma to čoraz viac premýšlať nad fungovaním módneho priemyslu. Aj keď zatvárame pred týmito skutočnosťami oči, všetci vieme ako to v týchto továrňach funguje. Ľudia v rozvojových krajinách (často aj deti) musia pracovať v neľudských podmienkach za smiešnu či skoro žiadnu plácu viac ako 12 hodín denne. Značky, ktoré podporujú tento systém ho sami vytvárajú. Tovar predávajú za premrštenú cenu a minimálne náklady. Neprávosť v módnom priemysle sa však nedeje len vo vzdialených krajinách, ale aj na Slovensku.
Poznám príbehy slovenských krajčírok, ktoré pracujú od šiestej ráno za plat 300 eur mesačne pre zahraničné značky a pritom produkujú vysokú kvalitu. A tak som sa rozhodla, že už nechcem viac zatvárať oči a hovoriť si, že sa ma to netýka. Tieto skutočnosti nie sú výmysel, ale krutá pravda.

Začala som teda premýšľať, čo môžem urobiť ja a ako môžem pomôcť k zmene. Výsledkom je, že som sa rozhodla založiť vlastnú značku. Mám rada módu, v hlave nápady a chcem zmeniť vnímanie módy. Má to ale jeden háčik. Neviem šiť. A vtedy som si spomenula, že poznám ženu, ktorá vyznáva rovnaké hodnoty a je výborná krajčírka. Tak sme sa spolu s mojou tetou Julkou do toho pustili a vytvorili ženskú módu v značke SEVERANKA. A to je náš príspevok, ako môžeme prostredníctvom našej módy šíriť informácie o módnom priemysle.

Mojim snom je vybudovať značku, ktorá nielen ukáže krásu slovenských žien a prinesie zaujímavé a jedinečné kolekcie oblečenia, ale chcela by som pomôcť ako len budem vedieť, dať mnohým krajčírkam na Slovensku prácu a za ňu náležité finančné ocenenie. Pretože šikovných žien je u nás na Slovensku veľmi veľa.

Podporte fashion revolution ♥
Vaša Veronika

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »