Domov » Žurnál+ » Autor: mária jašurková

Žurnál+

Ako som vyhorela

mária j. » Blogy / 2019-02-18 17:00:01 /  32 komentárov / 211 lajkov / 2480x zobrazený

Som mamou štyroch detí a mojím piatym "pomyselným" dieťaťom je SenArt - teda značka, pod ktorou navrhujem, šijem hračky a kreslím také svojské obrázky. 

Predtým, než sa narodilo naše štvrté dieťa, mala som veľké plány, v hlave kopec kreatívnych nápadov, bola som proste plná inšpirácie a chuti tvoriť. Šitie a tvorenie bolo niečo ako moja závislosť.

Lenže potom prišlo naše štvrté bábätko (veľmi náročné bábätko), sťahovanie do nového domu a na mňa postupne doľahla ťarcha tvrdej reality. 

Pri malom bábätku, ďalších troch deťoch, manželovi v práci od rána do večera, nebol priestor, čas ani energia na prácu. Aj keď som sa snažila, pretože financie boli u nás stále nestabilnou oblasťou, ako to už pri mladých rodinách zaťažených hypotékou býva, nedalo sa to. 

Postupom času sa pridala aj manželská kríza a ja som bola na ceste k totálnemu vyhoreniu. Dovtedy bolo šitie a tvorenie mojou terapiou, milovala som vymýšľať a tvoriť nové postavičky, hračky, bytosti pre deti. Lenže zrazu všetka tá energia vyprchala, na mojej tvorivej duši akoby sa usadil tmavý čierny mrak, ktorý mi vzal všetku chuť tvoriť. 

Odkedy som začala šiť, nevedela som si predstaviť, že by som s tým dokázala skončiť. Nevedela som si predstaviť, že sa zbavím lásky k látkam a tvoreniu. Ale zrazu to tak bolo. 

Došlo to u mňa do takej fázy, že som nebola schopná pozrieť sa na šijací stroj. Nenávidela som tie stohy látok, nite, kopec materiálu čakajúceho, že ho pretvorím na niečo pekné. Najradšej by som ich bola všetky povyhadzovala. Úplne som vyhorela. 

Niekoľko mesiacov trvalo, kým som vôbec zapla stroj a skúsila zastrihnúť do látky. Bolo to také všelijaké - chvíľu som mala pocit, že som späť, že opäť budem tvoriť až do bezvedomia. A potom opäť fáza, že šitie nikdy viac. Tri roky trvalo toto moje zvláštne obdobie. 

Dnes chápem, že to všetko ale malo svoj zmysel. Bolo totiž treba pozrieť sa na svoj život a poriadne v ňom, aj v sebe, upratať. Posledné tri roky boli tie najťažšie. Prežili sme obrovskú osobnostnú aj manželskú krízu, predali sme dom a prenastavili sme svoje hodnoty. Nehovorím, že to je dnes už ľahké, ale verím, že sme na dobrej ceste. 

A mne sa pomaly ale isto vrátila chuť tvoriť, čo vidno aj na mojom obchodíku :) 

Musím si však dávať pozor, aby som opäť neupadla do stavu, kedy sa šitie a tvorenie stane alfou a omegou môjho života. Pochopila som, že aj práca, ktorú milujeme, nás môže prevalcovať (workoholizmus číha aj na kreatívne duše), ak v našom živote bude chýbať rovnováha. 

Dnes viem, kde som spravila chyby a snažím sa z nich poučiť. Viem, že práca, nech je akokoľvek úžasná a akokoľvek ju milujeme, nemôže byť viac ako naša rodina alebo ako my sami. 

Komentáre

OdLubky Posledná veta - absolútny zásah do čierneho! Nech sa Vám darí udržiavať rovnováhu ♥️

2019-02-16 15:45:421x

PohladnicePreRadost držím palce ....

2019-02-16 16:35:281x

Sen-Art jej, ďakujem vám:) Máme za sebou ťažké roky, ale tak verím, že bude dobre.

2019-02-16 17:47:50

LEAN prajeme všetko dobré a veľa síl ... máte nádherný DAR ... Vaše dietky a túto nádhernú prácu, také niečo málo kto dokáže vytvoriť ..prajem, aby ste našla rovnováhu a dokázala skĺbiť jedno aj druhé ... verím, že takéto DARY do vienka nedostávame náhodne ..máte môj obdiv :-)

2019-02-16 20:47:052x

Sen-Art LEAN velka vdaka za krasne slova!

2019-02-16 22:06:24

C-A-T dlho mi hloda v mysli Vas uprimny zurnal...LEAN to krasne povedala o daroch... nieco by som rada napisala.. len mam pocit (ech zase) ze vsetko co napisem bude trosku trapne.... tak len kratko ... ste ako FENIX a prave vstavate.. oskvrkli Vam kridla.. ale nie ste vyhorena... Vasa tvorba je jedinecna a rovnovahu hladame vsetci cely zivot.. co bolo v rovnovahe dnes, nie je zajtra...

len som Vas chcela pozdravit a prejavit Vam moju uctu a podporu, som rada, ze vidite svoju spravnu cestu ;-)

2019-02-17 21:43:1110x

Sen-Art C-A-T dakujem krasne, vobec to nie je trapne:) a presne, ako pisete, rovnovahu hladame vsetci cely zivot. Tak si drzme palce, nech sa nam to dari :) este raz DAKUJEM!

2019-02-18 08:05:00

SimpleMadeWithLove Nadherna praca, drzim palce

2019-02-18 17:16:531x

MinkyBee Držím palčeky, niektoré vaše pocity a obdobia v živote sú mi dôverne známe.

2019-02-18 18:03:141x

mika velmi som sa zamyslela nad týmito slovami, v poslednom období nad tým tiež velmi intenzívne premýšlam, či to má všetko zmysel tvoriť, ked mám pocit akoby som bojovala s veternými mlynmi, najprv som mala kopu nápadou a teraz, mám tiež doma velmi velmi náročne dietatko, (druhe chodí sem tam do skolky :) a tak rozmýšlam, či to nechať tak, alebo pokračovať velmi pomaličky dalej (tiež aj kvoli peniazkom) a manželskú krízu tiež velmi dobre poznam ale v tomto tiež verím že už sme na dobrej ceste. Tak prajem všetko dobre :) a vecičky si krásne :)

2019-02-18 19:07:003x

LoveColors Veľmi krásne si to napísala, držím Ti palce, lebo to čo robíš, je úžasné, a svet potrebuje tvojich milých mojkáčikov :)

2019-02-18 19:20:511x

VeronikaHogerova Napriek ťažkým slovám veľmi pre mňa trefné a poučné, až intímne čítanie. Ďakujem!

2019-02-18 20:07:521x

Sen-Art dakujem vam, zienky❤️

2019-02-18 20:09:351x

denisecko Veľmi vám fandím ❤

2019-02-18 20:53:292x

LaWande Ako keby som čítala o sebe... Síce my máme "len" 3 deti, ale najstaršia ešte len bude mať 4 roky, syn 15 mesiacov a najmladšia ma iba pár dní... Presne tak ako píšete hlavne ta posledná veta...

2019-02-18 21:23:451x

chabuko veľmi poučný článok, ďakujem. Tiež mám pocit, že moja impulzívna kreativita si niekedy vyberá daň na mojich najbližších, teda na deťoch a mužovi. Tie výčitky, koľko času som im mohla venovať namiesto tvorby, sú veľmi silné. Je to ťažká závislosť s tými krásnymi látkami :) a keď ste písali o vyhorení, už úplne rozumiem, ako sa k tomu dá dopracovať. ešteže sa blíži jar a slniečko bude oveľa lákavejšie ako stroj. teda aspoň v mojom prípade. Vám veľmi držím palce, prajem ďalšiu iba harmonickú tvorbu. a ešte raz ďakujem za takýto neobvykle úprimný článok.

2019-02-18 22:51:151x

Champeriko Užasny članok. Mnohím prehovára do duše ale aj z duše. Krasne a uprimne napisane. Veľmi držim palcerodine a aj Vam v tvoreni a udrzani rovnovahy medI tym. Je to ťažke a vyzaduje si ti stalu namahu. Moc ďakujem za naozaj krasny članok. Je velmi pobzdbudivy a dava nadej.

2019-02-19 05:30:361x

Danao Veru si to my, kreatívny ľudia, ani neuvedomujeme, ako nás naša práca pohlcuje. Snažíme sa byť poctivý nielen voči zákazníkov, ale aj voči sebe a vlastne niekedy na úkor našich najbližších. Pracujeme od rána do večera, nonstop celý týždeň, nepoznáme soboty a nedele, lebo chceme všetkým vyhovieť. Tiež som už mala pár takýchto chvíľ menšieho vyhorenia a aj sme s manželom mali pár hádok kvôli môjmu tvoreniu a vždy po takýchto chvíľach som si povedala, že asi skončím, lebo vzťah s manželom je pre mňa prvoradý. Lenže on ma vždy uzemnil tým, že nech sa ani neopovážim skončiť...vie, že by som bola nešťastná a vidí ako tým všetkým žijem, ako som nadšená keď niečo nové vymyslím, ako som hrdá keď dostanem pochvalu od zákazníka...Vie, že sa mi konečne splnil sen a on mi ho aj napriek pár hádkam nemieni vziať. A možno tie hádky, ktoré sú len občas, sú dobré na to, aby som sa občas zabrzdila a začala aj žiť a venovala sa rodine a hlavne aj sebe. Tvorenie je krásne a človek je ako keby v inom, krajšom svete, ale je pravda, že všetkého veľa škodí...aj toho dobrého...prajem vám nech sa už všetko vyvíja vo váš prospech a nech sa darí bojovať s vyhorením...

2019-02-19 07:25:467x

gaby Pekný deň, som mamou troch detí, starších ale niekedy mám pocit že to bolo jednoduchšie keď boli malé. Tiež sme sa sťahovali pred 2 rokmi do domu a s prerabanim nie je koniec, ale teším sa že mám svoju pracovňu.Prvé mesiace sme si ani nesadli, iba ak k obedu.Ani medzi manželom a mnou to nebolo najlepšie.Teraz s odstupom času vidím, že v živote sú rôzne skúšky aby nas zoceli a všetko trvá do času. Prajem veľa tvorivých síl a radosti z obyčajných vecí.

2019-02-19 07:49:061x

piccolonido Dôverne poznáme viaceré...držím palce aby to zlé obdobie vystriedalo lepšie, pozitívnejšie a šťastnejšie :)

2019-02-19 08:33:381x

Sen-Art Ešte raz ďakujem za vaše povzbudenia a krásne komentáre! Článok je trochu dôvernejší, ale viem, že takéto veci tiež patria k životu, nie je to vždy o motýlikoch a kvetinkách. A je úžasné vidieť a cítiť z vašich komentárov tú podporu! Aj keď len takto virtuálne. Veľmi si to vážim.

Tvorenie je krásne a takýto spôsob obživy, keď môžeme robiť, čo nás baví, je najviac. U mňa to ale prerástlo do nezdravých rozmerov. Všetko šlo stranou až príliš, aj moje zdravie, hoci sa mi moja chrbtica aj boľavé ruky už dlhšie "prihovárali", že treba na ne trošku myslieť, ja som sa nezastavila. Až ma donútili iné okolnosti zastaviť sa a spomaliť. Ale viem, že to tak muselo byť.

2019-02-19 08:44:552x

Zzitka Držim Vám palce, poznám ten stav vyhorenie , spomínam si na Vás v Trnave sme boli susedia, vtedy ste mali tri zlaté detičky. Veľa zdravíčka celej rodinke aj úspešné naštartovanie k vašej krásnej tvorbe...

2019-02-19 10:11:372x

Dajana Presne ako ste napísala, rodina by mala byť vždy na prvom mieste a to nie preto, že sa to má... ale preto, že Vám to bude udržiavať ten život a Vašu dušu na správnom mieste. Treba sa dostať do rovnováhy, všade kde je rovnováha je aj poriadok :)..

ja som tiež presne nedávno mala trojmesačný útlm kedy som sa po dlhých rokoch tvorenia nemohla na svoje tvoriace veci ani pozrieť :)).. jednoducho som nie vyhorela ale prišiel taký mrak a taká únava od tvorenia a vyrábania... ale na teraz to prešlo a zase sa po troška tomu venujem.. :)

niekedy také obdobia máme a Vy ste úžasná, určite to všetko zvládnete už po toľkých životných skúsenostiach :)

držím Vám prsty, Vaše vecičky sú také krásne že mi skoro vyšla slzička od radosti, sú také nežné a rozprávkové... proste super..

2019-02-19 12:39:092x

HomeByDetajl Veľmi pekný emotívny článok, plný lásky a odhodlania. Držím place!

2019-02-19 13:16:311x

atelierik Dobrý žurnál, mnoho z nás vie, aké je to náročné roky vyrábať na zákazku - venovať sa každému zákazníkovi zvlášť a plniť im "čo im na očiach vidíme"... časová náročnosť handmade výroby je pre okolie, ktoré sa s tým nestretlo nepredstaviteľná... a to sa musí časom podpísať na zdraví alebo rodinnej pohode. A preto aj ja už dlhšiu dobu jednoducho zastavujem objednávky, keď ich mám veľa a plne sa venujem potvrdeným objednávkam a už sa nezamýšľam, čo všetko BY som mohla stihnúť aj medzi nimi... Držím Vám veľmi palce aj rodinke aj Vašej tvorbe a nech u Vás nájdete pokoj a rovnováhu❤️

2019-02-19 16:22:381x

Handmade-Astarte Veru tvorenie zaberá veľa času a samozrejme aj všetka byrokracia okolo toho niekedy zaberie ešte viac času, ale rodina pýta tiež.. :)

2019-02-19 18:13:511x

MoPe Držím všetky palčeky, ďakujem za úprimný príbeh. Máme od Vás bábiku, je strašne zlatá, Vaša tvorba sa mi nesmierne páči. Ja mám tri dievčatá, tiež sme sa presťahovali do domu pred štyri rokmi, tiež som šila a šila a každú chvíľku na to využila... manžel to toleroval, ale zároveň frflal, že len peniaze míňam... tiež ma to obdobie prešlo, odkedy som sa vrátila do práce, jednak nie je toľko času a jednak som akosi stratila chuť, šijem síce, ale už len keď sa mi chce a mám náladu, a len pre nás, blízkych a nejaké darčeky... moje boom obdobie sa evidentne skončilo, ale ktovie, tiež si hovorím, možno sa zase k tomu vrátim časom :-)

2019-02-19 20:03:071x

RIVICA Držím palce k návratu k tvoreniu! Vyhorenie nastáva hlavne u ľudí, ktorí sa vedia pre vec zapáliť... asi si to každý viac či menej zažil. Je fajn vidieť, že ste to zvládli a prajem veľa šťastných chvíľ!

2019-02-19 21:34:051x

Andaris prajem už len tie krásne chvíle ,všetko dobré :))

2019-02-20 06:42:401x

Asabb Ďakujem za úprimný a skvelý článok. Nech sa vám darí, vaše výrobky su krásne :)

2019-02-20 15:35:341x

MirianaOli Úprimné slová, krásne tvoreníčka . Všetky prechádzame podobnými fázami, ale dôležité je opäť vstať a venovať sa kreativite s tým však, že na prvom mieste je rodina... želám všetko dobré:)

2019-02-22 13:05:531x

helena.chmelova Toto sú typickí kreatívci - len neupadnúť do pravidelnej stability! my potrebujeme priestor a vzduch, pochvalu a povzbudenie - a tak to má byť! Prajem veľa nápadov, nech sa darí :-)

2019-03-10 18:34:36

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Sen-Art
Sen-Art
150 predaných ks, 110 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Každý z nás má v sebe kúsok dieťaťa. Ja som toto dieťa v sebe objavila počas materskej dovolenky, kedy som začala šiť hračky:) A hrám sa dodnes:)

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Látková bábika Lienka - 10348874_Látková bábika Lienka by Sen-Art
 Páči sa 13 ľudom
34,- €
 - Obrázok Líška a vtáčik - 10358188_Obrázok Líška a vtáčik by Sen-Art
 Páči sa 10 ľudom
10,- €
 - Väčší zajko spinkáčik modré ušká - 10402421_Väčší zajko spinkáčik modré ušká by Sen-Art
 Páči sa 33 ľudom
35,- €
 - Väčší zajko spinkáčik biele ušká - 10402442_Väčší zajko spinkáčik biele ušká by Sen-Art
 Páči sa 35 ľudom
35,- €
 - Väčší spinkáčik myška  - 10402451_Väčší spinkáčik myška by Sen-Art
 Páči sa 34 ľudom
35,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »