Domov » Žurnál+ » Autor: Martina Kačinová

Žurnál+

Živelný

Martina K. » Tvorba / 2017-07-22 16:17:48 /  1 komentár / 4 lajky

Živly sú mojou témou už dlhší čas. Prišiel čas utriediť si informácie o nich. Ozrejmiť, s čím všetkým sú previazané, ako ich vnímali generácie pred nami, ako nás ovplyvňujú v každodennom živote. Týmto Vás pozývam na malú živelnú exkurziu :).

Živly - elementy sú súčasťou existencie na planéte Zem. Dovolím si tvrdiť, že tu boli už pred nami. Ľudstvo sa až neskôr stalo časťou tohto veľkolepého predstavenia, ktorému hovoríme ŽIVOT. A práve Oheň, Voda, Zem a Vzduch ho často formujú. Poznáme ich vo vonkajšom prejave ako dážď, more, hlinu, slnko, či ako príjemný vánok čechrajúci vlasy. Ale v skutočnosti sú aj súčasťou našich tiel a sú tiež obsiahnuté v ľudských povahách. Podľa prevládajúceho živlu tak človek inklinuje k melancholickej, flegmatickej, cholerickej, či sangvinickej povahe. Majú vplyv na naše zdravie, pocity, náladu, konanie, sympatie k druhým ľuďom či k prostrediu. Je vhodné ich udržovať v rovnováhe a to tak vo fyzickom zmysle, ako aj v duchovnom - ako ochranu svojho psychického zdravia a svojej všeobecnej vitality.

      

Takisto naša západná astrológia s 12 znameniami zvieratníka vznikla na základe vedomostí babylonskej a gréckej kultúry, ktoré nadväzovali na prastaré teórie štyroch živlov. Podľa týchto prepojení sú Baran, Lev a Strelec ohnivé znamenia, ktorým vládne aktívna a extrovertná jangová energia a títo ľudia môžu mať sklon k cholerickej povahe. Sú veľmi aktívni, smelí, zanietení, odvážni, vášniví, ale aj rebelskí a výbušní. OHEŇ je ako mužský princíp sférou premeny a vášne. Takisto ochrany, sexuálnej energie, svetla, hrejivosti, tvorivej aktivity, vôle. Vo svojej deštruktívnej podobe je oheň o zbrklosti a skaze. Pre vyrovnanie môže pomôcť Zem, ako predstaviteľka praktickosti, vecnosti a stálosti.

Ženská VODA súvisí zasa s očistou, vnútornou transformáciou, smrťou a novými začiatkami. Zo znamení sú jej priradené Ryby, Rak a Škorpión, ktorým okrem melancholickej povahy prináša aj citlivosť, vnímavosť, umelecké sklony, silné subjektívne prežívanie. Na druhej strane môžu byť vodné znamenia neisté, zraniteľné, roztržité a tajomné. Voda prináša osvieženie, ukľudnenie, láskavosť a tak potrebné PLYNUTIE. V ničivej podobe je potom o nestálosti, labilite, pretlaku, nehybnosti až chlade. K väčšej nezávislosti môže jinovým vodným pomôcť živel Vzduch, ktorý ich odľahčí a privedie na iné myšlienky.

Vzdušné znamenia Blíženci, Váhy a Vodnár sú ďalšími zástupcami mužského prinicípu so sangvinistickou povahou. Sú pohybliví, spoločenskí, bystrí, družní, komunikatívni, zvedaví, nespútaní a aktívni. V negatívnom vyjadrení môžu byť lajdácki, leniví, nesmelí, príliš poddajní či zasnení, až apatickí. Potrebujú cítiť istotu a stálosť a v tom im môže pomôcť Voda so svojou sebaistotou a pokojom. Vzduch súvisí s pohyblivosťou, komunikáciou, intelektom, štúdiom. Prináša aktivitu, prenikanie, poznávanie. V ničivom aspekte zasa náladovosť, neúprimnosť a nevypočítateľnosť. Vzduch vládne nepredvídateľnej sfére rozumu.

Druhým jinovým, ženským živlom je ZEM. Vzťahuje sa k plodnosti, prosperite, sústredeniu, domovu, materstvu a láske, rastu, Bohyni Matke. Prináša pevnosť a stabilitu, vo svojom deštruktívnom vyjadrení zasa ťažkopádnosť a uzavretosť. Vo zverokruhu sú zemi priradené znamenia Býka, Panny a Kozoroha. Títo ľudia sú veľmi stáli, pevní, praktickí, konzervatívni, spoľahliví, trpezliví a realistickí. V povahe majú flegmatizmus. Keď to preženú, môžu byť príliš upätí, puntičkárski, nemajú odvahu na zmenu a rozlet, podliehajú pôžitkárstvu. Pre rozprúdenie života im prospeje energia Ohňa.

Tak ako Voda vyživuje a udržuje, Oheň tvorí, tak Vzduch pomáha týmto živlom k spoločnej existencii - je ich oddeľujúcim partnerom. A všetky tri sú následne spoločne viazané Zemou, ktorá dáva tvar hmote a umožňuje vznik materiálov rôznych vlastností.

Toľko trochu teórie o elementoch. A teraz praktickejšia časť - kde všade som (doteraz) na ne narazila.       

Pri nedávnej návšteve Malty som hľadela na umelecké vyjadrenia civilizácií spred niekoľkých tisícok rokov. Zaujali ma špirálové tvary, z ktorých každý má svoj vlastný smer/život, ale môžu/nemusia sa spájať v jednom stredovom bode. Pradávne kultúry boli podľa mňa viac v spojení s Podstatou, so Zemou a ostatnými živlami, so sebou. A z toho poznania pramení aj zobrazovanie štyroch živlov - v podobe špirál, ktoré sú/môžu byť spojené v jednom stredovom bode. Tento stredový bod vnímam ako riadiaci element, v ktorom sa všetky časti spájajú, zbiehajú - a nazývam ho Piatym elementom (moje vlastné pomenovanie).

    

Piatym elementom je pre mňa Vedomý človek, ktorý VIE. Vie, aké je jeho miesto vo vesmíre aj tu na zemi, pozná svoju zodpovednosť rovnako ako svoje danosti a všetko využíva v súlade s najvyšším zákonom Lásky, Pravdy a Dobra. Tvorí svoj život v radosti, hravosti a v láske a udržuje v harmónii všetky živly vo svojom vnútri, rovnako ako láskyplne a múdro narába so živlami vonkajšími. Jeho život je manifestáciou rotujúcich živlov, ktoré udržujú rovnováhu. Život ako pohyb a zmena, kde má svoje miesto stabilná zem, hravý vietor, očisťujúca voda, aj vášnivý oheň. Život ktorý nestagnuje, ale ŽIJE. To znamená, že sa nebráni zmenám, rastu, výzvam, ani smrti. Pretože vo svojej nekonečnej múdrosti VIE, že to všetko je pre zachovanie vyrovnanosti dôležité. Dokonca nevyhnutné. Je potrebné zomrieť, aby sa NOVÉ mohlo narodiť. Ako bájny Fénix zaspievať svoju najkrajšiu pieseň a potom sa oddať nevyhnutnej zmene a dovoliť, aby nový - mladý Fénix mohol povstať a spievať tú svoju.

Takéto zmeny sa nespájajú však len s prelomovými okamihmi našich životov, ale prichádzajú dennodenne. V komunikácii s blízkymi, v reakciách na okolitý svet, v našom vnútornom prežívaní. Každý deň môžeme ladiť svoje vody, rozhýbať vetry, premieňať ohne a ukotvovať sa v Zemi. Podľa prichádzajúcich situácií dávame voľný priechod potrebnému živlu. Tu je však potrebná aj naša vlastná vyladenosť, respektíve naša schopnosť byť kanálom a ustáť si svoj STRED. Nechať potrebné cez seba prejsť a posilnený a obohatený pokračovať vo svojom príbehu. V príbehu tak jedinečnom a úžasnom, aký si len TU a TERAZ dokážeme vytvoriť.

Rovnakú súvislosť so živlami vnímam aj na Maltskom kríži. Myslím si, že kresťanstvo ho len prebralo a v skutočnosti je spomienkou predošlých civilizácií na život so Živlami. Jeho štyri rozširujúce sa ramená súvisia s prírodnými elementami a tie sú teda na Malte (ako na jednom z mála miest na Zemi) ešte veľmi živé.  Pre naladených ľudí až hmatateľné. Bolo pre mňa úžasom a cťou si ich tam užiť. A nakoniec pobytu som dostala "správu" od vodného živlu v rybej kosti - moja porcia mala tvar Maltského kríža :). Totožné vyjadrenie tohto prastarého symbolu ako na "mojej" kosti som viackrát zahliadla na budovách či v kostoloch. Takže som len v úžase pri večeri hľadela do taniera a nechala na seba túto obrazovú správu pôsobiť. S potešením a vďakou samozrejme...

Jedným z ďalších vyjadrení živlov (a viac známym) je aj päťcípa hviezda. Zastupuje Zem, Vzduch, Vodu, Oheň a nakoniec samotnú podstatu - Piaty živel - ducha. Pentagram je prastarý symbol, ktorý používali Sumeri, Babylončania, Egypťania. V Pythagorovskom mysticizme bol použitý ako symbol človeka - človek s roztiahnutými rukami (3 cípy hore) a nohami (2 cípy dolu). Podľa astrológov znázorňuje dráhu Venuše, ktorú táto planéta prejde počas 8 rokov po oblohe. Odtiaľ aj názov Venušina alebo Ranná hviezda, ktorá bývala spojená so sumerskou Ištar či gréckou Afroditou. 4000 rokov p.n.l. sa dokonca pentagram kreslil ako podpis, ktorý znamenal, že prajete príjemcovi veľa šťastia a pevné zdravie. Kreslí sa jedným ťahom, čo symbolizuje celistvú moc, ktorú nejde narušiť. Keď to uzavrieme kruhom, dostaneme absolútne spojenie tela, mysle a ducha, vesmírnu jednotu.

Z našich dejín ho však poznáme aj ako satanistický symbol. Vzniklo to zrejme v stredoveku, v období inkvizície. Môžeme len predpokladať, že keďže satanisti pohŕdali Bohom, prišlo im asi vhod vziať symbol, ktorý cirkev označila ako diabolský. Otočený dvomi cípmi hore (satanove rohy) a tromi dolu (popieranie svätej trojice) sa symbol zmenil na obávaný symbol pádu. Keďže ľudstvo je nekonečne vynaliezavé, príkladov zneužitia pôvodne blahodárnych symbolov máme v histórii viacero.

V poslednom období som vytvorila 1 šatku a 2 šály s motívom Piateho elementu:


Pestrofarebný Piaty živel - https://www.sashe.sk/TinaaK/detail/piaty-zivel


Modručký Piaty živel morský - https://www.sashe.sk/TinaaK/detail/piaty-zivel-morsky

Nežne ružový Piaty živel - https://www.sashe.sk/TinaaK/detail/inka

Šatky a šály s motívom živlov tvorím už zopár rokov. Takisto zžívanie sa so živlami v každodennom živote je pre mňa cestička viacročná, nevychodená, neznáma a o to viac lákavá. Rada sa s nimi spájam, objavujem ich, spoznávam, zažívam ich. Silové elementy ma učia, inšpirujú, vedú k radosti i k pokore. A ja potom radosť, nadšenie i odovzdanosť pretavím do výtvarného vyjadrenia na hodváb. Niekedy som nadšená, inokedy menej. Každopádne vždy sa nájde niekto, koho konkrétny šálik či šatka zaujme a poteší. A jemná správa o elementoch sa šíri ďalej....

 

ZDROJ: Moje myšlienky, univerzum, internet

Komentáre

Skyrra Nádherne napísané, radosť čítať!

2017-07-22 17:50:56

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Saraca.Art
Saraca.Art
92 predaných ks, 81 hodnotení

Tvorím, teda Som.

Faktúru k objednávke zasielam v pdf formáte. Ak si prajete vytlačenú verziu, informujte ma prosím pri objednávaní.

Na objednávku vytvorím šál/šatku/iné IBA PO PREDCHÁDZAJÚCOM DOHOVORE.


Pôvodné meno TinaaK

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »