Domov » Žurnál+ » Autor: Soňa Jánošíková

Žurnál+

Vyrobte si prsteň technikou wire wrapping!

Soňa J. » Fotopostupy a Návody / 2015-11-06 16:24:44 /  8 komentárov / 23 lajkov

V predchadzajúcom žurnáli som vám stručne predstavila techniku na výrobu šperkov wire wrapping. Jej minulosť a súčasnosť. V tomto článku vás naučím, ako si vyrobiť prsteň touto technikou. Zároveň sa naučíte jednu z možností, ako navzájom spojiť viac kusov drôtu.

Na výrobu budeme potrebovať drôty, kliešte štípacie, ketlovacie, pilník, kolík na prstene.

Výber materiálu nechám na vás :) Mne sa najlepšie pracuje s nerezovým drôtom. Ten je pružnejší, trošku menej poddajný než drôty medené alebo medené postriebrené,  viac reže a pichá. Pre začiatočníkov sú vhodnejšie drôty mäkkšie, napríklad už spomínaný medený drôt. Pripravte si dve hrúbky drôtu. Hrúbku 0,7- 1,0 mm na kostru prsteňa a hrúbku 0,2- 0,3 mm na oplet. Ja som zvolila na kostru nerezový  drôt hrúbky 0,7 mm a na oplet hrúbku 0,2 mm. Dĺžku hrubšieho drôtu si odmerajte podľa veľkosti prsteňa a podľa počtu otáčok ktoré budete chcieť. V prsteni ktorý som urobila sú 4 otočky a veľkosť prsteňa je 52 mm, dĺžka hrubšieho drôtu bola 27 mm.

Konce drôtu poriadne opilníkujte, zabrúste, aby neškriabali a zatočte ich do jednoduchého očka.

Pomocou kolíka na výrobu prsteňov vytvarujte základnú kostru, čiže obtočte drôt okolo kolíka koľkokrát chcete :) Ak nemáte kolík nahraďte ho válčekom alebo čímkoľvek, na čom sa dá vytvarovať prsteň.

Tááák a môžeme začať omotávať.

Prvá otočka okolo spodného drôtu, na fotke drôt úplne vpravo, označím ho číslom 1.

Ďalšiu otočku spravíme spolu okolo 1. a 2. drôtu.

Pokračujeme otočkou okolo 2. a 3. drôtu.

Ďalej okolo 3. a 4. drôtu...

... a vraciame sa naspäť otočkou okolo 4. drôtu zospodu.

Popod tretí drôt, okolo 3. drôtu

Pokračujeme opäť popod drôt číslo 2 a okolo neho.

A posledná otočka popod prvý drôt a okolo neho.

Tento postup opakujeme po celom obvode prsteňa. Oplet robíme tesnejšie, na obrázkoch som ho robila širší preto, aby to bolo lepšie vidieť.

Ak sa nám drôt ktorým opletáme minie, odstrihneme si ďalší poriadný kusisko a pokračujeme tam kde sme prestali. Konce drôtikov začistíme, aby sa nezachytávali, nezadrhovali. Najlepšie je ich zatlačiť medzi hrubšie kostrové drôty, prípadne skryť z vnútornej strany prsteňa pod oplet.

Ak budete trpezliví a nevzdáte to, ak vás neodradia domotané drôty a doráňané prsty, budete sa pýšiť vlastnoručne upleteným prteňom technikou wire wrapping. Prípadne ním môžete niekoho obdarovať :) Veď Vianoce sú tu čoskoro!

Tak smelo do toho!
 

Komentáre

felixanima Výborný postup, vďaka, že si sa podelila :-)

2015-11-06 20:21:39

vvart super mne sa pacil ten prsten uz od zaciatku bez obmotavania :) zaujimava technika

2015-11-06 20:48:41

Sade Za málo. Som rada, že sa páči :)

2015-11-06 23:35:08

fanco Presne toto som hľadala!!! :-) Potrebujem si vytvoriť jednu pomôcku na svoju tvorbu a už dva týždne rozmýšľam, ako to urobiť a hľa... Sade mi číta myšlienky. :-))) Super postup. Určite nafotím a napíšem žurnálik, keď to budem mať. Dúfam, že nevadí, že to nebude prsteň. :-)

Ďakujem.

2015-11-09 08:21:34

Sade Jaaaaj jasne že nevadí :) Práve som rada že žurnál pomôže. Som veľmi zvedavá na výsledok

2015-11-09 16:33:22

mukufu Dakujem za návod. Skúšam s medeným drôtikom. Veľmi sa mi nedarí. Je nejaká finta ako uchytiť prvú slučku wrapu? Lebo sa mi to krúti a posúva a este ked omotávať jednotlive drôtiky, drôt ktorým omotávať sa krúti a vytvorí akokeby uzlik ked ho vyrovnám. Je zo vec praxe a šikovnosti? Dakujem

2016-11-06 11:26:30

Sade No treba ten koniec drôtu poriadne držať. Kľudne si môžete na začiatku spraviť viac otáčok okolo prvhého kostrového drôtu a potom pokračovať v postupe. A ak prsteň omotáte celý tak len z toho začiatku odmotáte aby tam neboli tie nadbytočné otočky. Chce to len prax.

2016-11-06 21:39:561x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »