Žurnál+

Za siedmimi horami

P
SRP.syrups409 predaných ks, 69 hodnotení

. » Tvorba / 2022-09-27 17:00:01 /  Pridaj komentár / 11 lajkov

Stojíme si za tým, že je veľmi dôležité poznať pôvod potravín, ktoré nakupujeme. Preto sme sa rozhodli trošku sa Vám predstaviť. :)

Pochádzame z bratislavskej Rače. Starí Račania poznajú našu oblasť pod, nie veľmi pozitívnym názvom, „Údolie vrahov“. Pred nedávnom sme pri prechádzke v lese stretli staršiu pani, ktorá nám konečne vysvetlila, ako tento názov vznikol. Vraj tu počas 2.svetovej vojny bývala skupinka mladých nemeckých vojakov, ktorí ľudí z roztopaše strieľali z kostolnej veže. Ktovie, čo je na tom pravdy. Dnes sa nemusíte už tohto názvu obávať. Je to naopak krásna a kľudná časť Rače priamo pod lesom. Kúsok od domu nám behajú srnky, záhradu pravidelne rozrývajú diviaci a v streche sa občas udomácni kuna. Ani by ste neverili, že ste stále v Bratislave. :)

 

 

Máme tu veľkú záhradu plnú ovocia a zeleniny. Každým rokom si vravíme, že túto úžitkovú časť musíme zmenšiť, avšak opak je vždy pravdou. Niekedy nás až prekvapuje, aká je naša záhrada obrovská a koľko ovocia vieme na nej nazbierať. Drvivá väčšina našich zdrojov pochádza teda priamo od nás. Keď sa však naši kamaráti a známi dozvedeli o našej výrobe sirupov, mnohí z nich nám ponúkli ovocie, ktoré nedokázali sami spracovať. Napríklad ríbezle sme mali tento rok od viacerých susedov, marhule z ovocného sadu našej tety, jahodami sme si dopomohli neďalekým samozberom a čučoriedkami nás zásobovala sesternica z Oravy. Ovocie sa zatiaľ snažíme nevykupovať, ale vymieňať za spracované fľaše sirupov. :) Do budúcna sa tomu ale nebránime, ak by sme mali istotu, že ovocie pochádza z dobrých podmienok a tak spĺňa kvalitu našej značky. Dobrým zdrojom sú pre nás aj lesy Malých Karpát, kam chodíme na zber bazy alebo vinice v okolí Rače, kde rastie kopa šípok. Práve preto sa Račanom v minulosti zvyklo hovoriť aj šípkari.

 

 

Rača je však známa najmä výrobou vína. Pravidelne sa tu konajú vínne cesty, a tunajší vinári patria medzi tých najlepších na Slovensku. Aj náš starý otec v pivničke vyrábal z hrozna víno a z ríbezlí ríbezlák. Stará mama spracúvala ovocie do koláčov, džemov a sirupov. Víno starého otca bolo klasické, poctivé a najmä poriadne kyslé. Určite poznáte tú chuť, ktorá vám trošku skriví úsmev na tvári. :) Naopak, výtvory starej mamy boli sladučké a chutné. Preto sme sa vždy viac obšmietali okolo jej kuchyne. Naším najväčším pokladom je jej kniha receptov. Recept našej starej mamy na punčové rezy si môžete prečítať v našom staršom žurnále. :)

 

 

Ako prvý zo sirupov u nás vznikol bazový. Pre mnohých typická chuť detstva. Tento sirup doma pripravujeme už veľa rokov. Celú procedúru od zberu, lúhovania až po fľaškovanie nám ukázala práve naša stará mama. Na začiatku nás zobrala na zber do lesa v Malých Karpatoch. Ukazovala nám, ktoré kvety sú vhodné a ktoré naopak potrebujú ešte trošku slniečka. V ďalšom kroku nás naučila trpezlivosti, keď sa zozbierané kvietky museli niekoľko hodín lúhovať. Boli sme už nedočkaví, ale vyplatilo sa čakať. Taký bazový sirup ako dokázala spraviť ona, nenahradili ani naše obľúbené kupované sladené nápoje. Postupom času už na lesný zber nevládala chodiť s nami, stále však bola naším odborným dohľadom a môžeme povedať, že aj najväčším kritikom. Neskôr sme sa rozhodli skúšať aj iné chute.

 

 

Naša záhrada nám poskytuje veľa možností. Maliny, marhule, jahody, ríbezle, egreš alebo moruša. Skúšali sme aj experimenty s fialkami, púpavou a žihľavou, ostali sme však verní najmä ovocným sirupom. Každá z našich chutí je špeciálna, jedinečná a, čo je pre nás najdôležitejšie, aj prírodná a autentická. Ich príprava nám síce zaberie viac času ako výjazd do obchodu, ale úprimne musíme povedať, že to naozaj stojí za to. Rozhodli sme sa o tieto chute podeliť aj s Vami. Lebo veríme, že tradičné domáce recepty s históriu majú medzi nami stále svoje miesto, a bola by škoda ich v ďalších generáciách stratiť.

Názov našich sirupov vznikol z tajnej reči, ktorú sme si ako deti vymysleli. V slovách sme vynechávali samohlásky a mali sme pocit, že nikto na svete tomu predsa nemôže rozumieť. :) Tak vznikol nielen názov značky - SRP sirupy, ale aj pomenovania jednotlivých chutí - MRHL pre marhuľový sirup alebo BZZ pre bazový. Dnes už vieme, že tieto názvy dokážete rozšifrovať. :)

 

 

Ešte pred dvomi rokmi by sme neverili, že naše sirupy budú na stoloch ľudí, ktorých ani nepoznáme a že im dokonca budú chutiť. Podarilo sa nám byť súčasťou firemných vianočných balíčkov, alebo rozdávať radosť svadobčanom, keď sa naše sirupy stali obsahom svadobných výslužiek. Veľmi nás to potešilo. Budeme radi, keď sa ktokoľvek z Vás rozhodne naše sirupy ochutnať, a ešte viac nás poteší Vaša spätná väzba. :)

 

Tak, na zdravie! :)

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - BZZ SRP. - Bazový sirup - 13985215_BZZ SRP. - Bazový sirup by SRP.syrups
 Páči sa 53 ľudom
5 €
 - MRHL SRP. - Marhuľový sirup - 13985221_MRHL SRP. - Marhuľový sirup by SRP.syrups
 1 komentárov
 Páči sa 41 ľudom
5 €
 - JHD SRP. - Jahodový sirup - 13985228_JHD SRP. - Jahodový sirup by SRP.syrups
 Páči sa 35 ľudom
5 €
 - MRŠ - RBRB SRP. - Morušovo - rebarborový sirup - 14618945_MRŠ - RBRB SRP. - Morušovo - rebarborový sirup by SRP.syrups
 1 komentárov
 Páči sa 20 ľudom
4,50 €
 - EGRŠ SRP. - Egrešový sirup - 14618941_EGRŠ SRP. - Egrešový sirup by SRP.syrups
 1 komentárov
 Páči sa 33 ľudom
5 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »