Žurnál+

Kalendár chutí prírody

P
SRP.syrups106 predaných ks, 21 hodnotení

. » Tvorba / 2021-03-02 17:00:01 /  Pridaj komentár / 15 lajkov / 137x zobrazený

Slniečko nám začína pomaly vykúkať a my sa už neviem dočkať novej sezóny ovocia a byliniek, aby sme naplnili nielen našu špajzu ale aj náš obchodík. Naše zásoby z minulého roka sa už totiž pomaly začínajú míňať, zatiaľ však našťastie je z čoho vyberať.

Pre Vás aj pre nás sme si pripravili prehľad, čo v ktorom mesiaci hľadať u seba v záhradke, pri prechádzke v lese alebo u nás na stránke. Je krásne sledovať, ako sa s pribúdajúcimi teplotami príroda zobúdza a ponúka nám stále viac a viac svojich darov :)

 

 

JANUÁR + FEBRUÁR – možnosti sú zatiaľ obmedzené, zbierať sa dá akurát imelo biele. Z neho môžete pripraviť čajík, my ho však máme zatiaľ otestované len ako vianočnú ozdobu :)

MAREC – prvými odvážlivcami sú púpava a podbeľ. Obe vhodné na sušenie, z púpavy si doma viete pripraviť aj výborný púpavový med.

APRÍL – pre apríl je typickou rastlinkou medvedí cesnak, ktorého je vždy v lese neúrekom. Stačí poznať tie správne miesta :). Vyrábame z neho pesto, alebo ho konzumujeme surový v šalátoch a na chlebíku. Zbierať začíname v apríli aj žihľavu, tá je ideálna aj na prípravu domácej kozmetiky.

MÁJ – Máj lásky čas, príroda je v plnom kvete. Pre nás sú najzaujímavejšími májovými bylinkami šalvia, materina dúška, rumanček, repík a skorocel. Všetky ponúkajú množstvo liečivých benefitov.

JÚN – Jún trávime zberom kvetov bazy čiernej. Z neho vyrábame bazový sirup, ktorý je jednoznačne naším najobľúbenejším a najpopulárnejším sirupom. Ešte stále máme zopár kúskov, tak ak sa Vám nechce čakať, neváhajte sa nám ozvať :) Práve baza bola prvou rastlinkou cez ktorú nám naša stará mama ukázala koľko darov príroda ponúka. V tomto mesiaci sa však tešíme aj na ibištek, levanduľu, lipu, mätu, medovku, nechtík lekársky, šalviu alebo rumanček. Každoročne si pripravujeme našu bylinkovú zmes na čajík, ktorý nás v zimných mesiacoch skvele zahreje.

JÚL + AUGUST –Okrem toho, že je leto v plnom prúde, začína aj ovocný zber a teda pre nás aj najväčšia sezóna výroby sirupov. Voňavý jahodový, malinový, ríbezľový, čučoriedkový a broskyňový sirup zaplnia všetky naše voľné poličky. Zapájame celú rodinu od najmladšej sesternice až po starú mamu. Z ovocia môžete vyrábať aj marmelády, džemy, výborné ovocné kompóty alebo ho môžete vysušiť. Na sušené slivky a jabĺčka nedáme dopustiť :)

SEPTEMBER + OKTÓBER – ani sa nenazdáme a leto ujde naozaj rýchlo. Začiatkom jesene zbierame plody ruže šípovej – šípky. Aj z nich vyrábame šípkový sirup, po ktorom sa minulý rok len tak zaprášilo. Tento rok si musíme opäť pripraviť dostatok trpezlivosti pri ich zbieraní :)

NOVEMBER + DECEMBER – tu už si len vychutnávame plody svojej práce – a to doslova :)

 

 

Pokiaľ si teda v priebehu roka nájdete trošku času na spracovanie darov prírody, môžete nám veriť, že Vám vaše vlastné, poctivo pripravené domáce výrobky zachutia viac ako náhrady reálnych chutí z obchodu. A ak takéto možnosti nemáte, môžete sa spoľahnúť na nás, my Vám ich radi pripravíme :)

 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - BZZ SRP. - Bazový sirup - 12588708_BZZ SRP. - Bazový sirup by SRP.syrups
 Páči sa 25 ľudom
4,- €
 - MLN SRP. - Malinový sirup - 12588854_MLN SRP. - Malinový sirup by SRP.syrups
 2 komentárov
 Páči sa 38 ľudom
4,- €
 - RBZL SRP. - Ríbezľový sirup - 12588881_RBZL SRP. - Ríbezľový sirup by SRP.syrups
 Páči sa 19 ľudom
4,- €
 - ČČRDK SRP. - Čučoriedkový sirup - 12588933_ČČRDK SRP. - Čučoriedkový sirup by SRP.syrups
 Páči sa 29 ľudom
4,- €
 - BRSKŇ SRP. - Broskyňovo-vanilkový sirup - 12588967_BRSKŇ SRP. - Broskyňovo-vanilkový sirup by SRP.syrups
 1 komentárov
 Páči sa 20 ľudom
4,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »