Žurnál+

Prečo kupovať lokálne potraviny?

P
SRP.syrups87 predaných ks, 19 hodnotení

. » Blogy / 2021-01-17 17:00:02 /  Pridaj komentár / 20 lajkov

Rozmýšľate pri nákupe potravín aj o ich pôvode? V minulosti boli lokálne potraviny samozrejmosťou. Mäso sa kupovalo u mäsiara, pečivo u pekára, med od včelára, ovocie a zelenina v zelovoce. Dnes nájdeme všetko potrebné vo veľkých obchodných reťazcoch na jednom mieste. Vyberá si to však svoju daň. 

 

 

Čerstvosť a chutnosť – pôvod aj zloženie má najvýraznejší vplyv na kvalitu potravín. Čím viac kilometrov museli potraviny prejsť, tým viac konzervačných látok, solí a stabilizátorov pravdepodobne obsahujú. Kúpou lokálnych produktov získate zrelé a chutné potraviny.

Bezpečnosť – miestni výrobcovia využívajú ekologické metódy, môžeme si byť teda istí, že živiny ostávajú zachované tak prirodzene ako sa len dá. Moderné poľnohospodárstvo využíva iné metódy – antibiotiká, pesticídy, hormóny a geneticky upravené potraviny. Všetko v konečnom dôsledku skončí v našom tele.

Ochrana životného prostredia – pohonné hmoty aj obalové materiály vedú k znečisťovaniu. Konvenčné poľnohospodárstvo taktiež vyžaduje viacero zdrojov a použité metódy majú tendenciu znečisťovať vodu a pôdu.

Podpora miestnej zamestnanosti – obzvlášť v aktuálne ťažkých časoch si zaslúžia regionálni predajcovia väčšiu pozornosť. Nákupom u nich podporíte regionálne pestované potraviny. 

Väčšia informovanosť – miestni predajcovia vám radi zodpovedajú akékoľvek otázky o zložení a postupoch a vďaka tomu sa budete cítiť istejšie v tom, čo ide do vášho tela. Prípadne sa môžete priučiť pre vlastné pestovanie alebo výrobu. Neexistuje predsa lepší človek na rozhovor o produktoch ako ten, ktorý ich pestuje :)

 

Skúsme sa teda občas nad tým pri nákupe zamyslieť. Namiesto banánu siahnime po jabĺčku, miesto sladených nápojov po domácich sirupoch alebo zbehnime na nákup na najbližší trh. Sami uvidíte, že rozdiel stojí zato :)

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - BZZ SRP. - Bazový sirup - 12588708_BZZ SRP. - Bazový sirup by SRP.syrups
 Páči sa 23 ľudom
4,- €
 - MLN SRP. - Malinový sirup - 12588854_MLN SRP. - Malinový sirup by SRP.syrups
 2 komentárov
 Páči sa 34 ľudom
4,- €
 - RBZL SRP. - Ríbezľový sirup - 12588881_RBZL SRP. - Ríbezľový sirup by SRP.syrups
 Páči sa 18 ľudom
4,- €
 - ČČRDK SRP. - Čučoriedkový sirup - 12588933_ČČRDK SRP. - Čučoriedkový sirup by SRP.syrups
 Páči sa 25 ľudom
4,- €
 - BRSKŇ SRP. - Broskyňovo-vanilkový sirup - 12588967_BRSKŇ SRP. - Broskyňovo-vanilkový sirup by SRP.syrups
 1 komentárov
 Páči sa 17 ľudom
4,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »