Žurnál+

Bazová chuť detstva

P
SRP.syrups394 predaných ks, 67 hodnotení

. » Tvorba / 2022-06-12 13:00:02 /  2 komentáre / 14 lajkov

Tak a už je to tu. Začali sme s naším prvým tohtoročným sirupom.

Bazový sirup. Je to typická chuť detstva. Tento sirup doma pripravujeme už veľa rokov. Celú procedúru od zberu, lúhovania až po fľaškovanie nám ukázala naša stará mama. Na začiatku nás zobrala na zber do lesa v Malých Karpatoch. Ukazovala nám, ktoré kvety sú vhodné a ktoré naopak potrebujú ešte trošku slniečka. V ďalšom kroku nás naučila trpezlivosti, keď sa zozbierané kvietky museli niekoľko hodín lúhovať. Boli sme už nedočkaví, ale vyplatilo sa čakať. Taký bazový sirup ako dokázala spraviť ona, nenahradili ani naše obľúbené kupované sladené nápoje. Postupom času už na lesný zber nevládala chodiť s nami, stále však bola naším odborným dohľadom a môžeme povedať, že aj najväčším kritikom.

 

 

Baza je krásny krík, ťahá sa do výšky a tie najkrajšie kvety sú vždy na samých vrcholkoch. Chceš si z nich odtrhnúť, ale zistíš, že nedočiahneš a ocitneš sa po stehná v žihľave a pichliačoch. To je daň, aby to nebolo také jednoduché a sirup aj vďaka tomu bude chutiť ešte viac. Tento rok sme pri zbere natrafili aj na ďalšieho člena lesa – obrovskú užovku obrkrútenú na konci jedného z konárov. V ten deň sme so zberom skončili. :) V angličtine bazu nazývajú „elderflower“ čo znamená niečo ako „starý kvet“. Baza so svojou tmavou pokrútenou kôrou a drobnými žlto bielymi kvietkami vytvárajúcimi voňavé taniere v lese naozaj pôsobí starodávne až magicky. Častokrát rastie na čistinkách a na miestach, kde najviac svieti slniečko. Koncom mája je ozdobou zeleného zobúdzajúceho sa lesa.

 

 

Bazový sirup je svojou sviežou chuťou vzácnejší práve s blížiacim sa letom. Keď udrú prvé horúčavy, vždy po ňom siahame - s kockou ľadu a lístkom mäty v pohári je to to najlepšie letné osvieženie. Skúste si niekedy naliať pohár bazového sirupu v zime - je to záhada, ale zistíte, že chutí úplne inak. Okrem svojej skvelej chuti ponúka aj mnoho ďalších benefitov. Pomáha v boji so žalúdočnými problémami, bojuje proti migréne, lieči kašeľ, hlieny a zápaly a podporuje imunitu.

 

 

Receptov na bazový sirup nájdete mnoho. Že ste to vy, prezradíme Vám náš tajný trik.:) Vždy choďte na zber bazy čo najskôr ráno a nikdy nie po daždi - kvietky majú v sebe vtedy najviac peľu a chuťou sa Vám za ten ranný budíček odvďačia. Pokiaľ nie ste ranné vtáča, vždy sa môžete spoľahnúť na nás a siahnuť do našej špajzy. :)

Na zdravie

Komentáre

SOMSTROM Pre mňa je baza najkrajší krík, aj z tých okrasných. Koľkým tvorom poslúži v rôznych častiach roka. A k tomu kus nostalgie za starými rodičmi. Dobre ste si článok načasovali spolu so Salix alba :) Dnes prírodné témy. Ďakujem.

2022-06-06 10:43:161x

woodenly Ľúbim bazový sirup:-)

2022-06-08 08:55:271x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - BZZ SRP. - Bazový sirup - 13985215_BZZ SRP. - Bazový sirup by SRP.syrups
 Páči sa 53 ľudom
5 €
 - JHD SRP. - Jahodový sirup - 13985228_JHD SRP. - Jahodový sirup by SRP.syrups
 Páči sa 36 ľudom
5 €
 - Vianočný balíček I :) - 13985166_Vianočný balíček I :) by SRP.syrups
 Páči sa 45 ľudom
15 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »