Domov » Žurnál+ » Autor: Tatiana Šolomeková

Žurnál+

Outdoorové nápady pre nadšených rodičov.

Tatiana Š. » Inšpirácie z internetu / 2021-05-08 18:35:38 /  Pridaj komentár / 11 lajkov

Posledné žurnály o výuke a motivovaní detí vonku na vzduchu, aby si prehĺbili cit  a vrodenú intuíciu pre pobyt v prírode, ma nakopli pokračovať ďalej. Zamýšľam sa nad možnosťami dostupnými pre rodičov bez ohľadu na ich prírodovedné vzdelanie. Opäť som sa pustila do popularizačného čítania a študovania stránok mimovládnych organizácií a ich ponúk na dobrovoľnícku činnosť a dostupné materiály na stiahnutie pre verejnosť ako napr.:

  • netopiere.sk, vtaky.sk, dravce.sk, zivica.sk, broz.sk  atď.

 Postupne sa s vami podelím o niektoré informácie.

Vychádzam zo svojej osobnej skúsenosti keď som sa ako začínajúca študentka osmelila a kontaktovala neziskovky či sa môžem zapojiť do ich dobrovoľníckych aktivít a poznávacích táborov. Je to vstupná brána do praxe v oblasti ochrany životného prostredia a medzi ľudí, ktorí popri zamestnaní venujú svoj čas aj vzdelávaniu detí a neodmietnu žiadneho záujemcu bez ohľadu na vek. Patrí im za to veľká vďaka a rešpekt.

Na toto všetko som si spomenula počas sobotného výletu s mojim synom za dlhoročným ornitológom, bývalým pracovníkom štátnej ochrany prírody na jeho jedno z mnohých miest s transektmi na odchyt vtáctva. Mužský aspekt v pedagogike sa stále ráta, fungoval pred 25 rokmi na mňa a fungoval dnes aj na 6 ročného chlapca :) Ja som oblasti ekológie zostala verná aj profesne. Uvidím ako zapôsobí odchyt vtáčeniec do sietí a ich krúžkovanie na môjho syna. Ďakujem pán Slobodník.

Po pol hodine synova pozornosť začala postupne klesať, preto sme si dohodli ďalší termín stretnutia, počas ktorého máme v pláne pozorovať obsadené bocianie hniezdo. Deň dopredu si spolu so synom prejdeme brožúrku o bocianovi bielom, ktorú som našla dostupnú na stiahnutie: http://www.bociany.sk/media/file/bocian-biely-na-Slovensku-2014.pdf  a premyslím si konkrétne aktivity zamerané na tento vtáčí druh. V blízkosti hniezda je dostatok trávnatých plôch so stromami a kríkmi, opustené záhrady, čiže plochy ako stvorené na outdoorovú hru  Hmyzie kľučky. Ďalší výborný stiahnuteľný materiál, ktorý jeho autori okomentovali nasledovne: "Chcete sa na školskom či súkromnom dvore náučne zahrať alebo si aktívne preopakovať učivo? Máme pre vás tvorivú výzvu. Stiahnite si herný plán flexibilnej outdoorovej hry Hmyzie kľučky, ktorý pre vás pripravil projekt Záhrada, ktorá učí:

https://zahradaktorauci.sk/wp-content/uploads/2021/05/Hmyzie-k%C4%BEu%C4%8Dky-A3.pdf

A keďže sme na maxi tvorivom a inšpiratívnom serveri, prichádzam s výzvou, aby výrobcovia mysleli ešte viac aj na outdoorové hry detí a ponúkali riešenia aj do exteriéru, ktoré znesú horšie podmienky prostredia vo forme kvapiek vody, blata a budú opakovateľne použiteľné. Tiež už začínam premýšľať nad novými výrobkami.

Zatiaľ budem ďalej pátrať a zverejňovať zaujímavé materiály pre prácu s deťmi "vonku" .

                                                     S pozdravom Táňa zo SOMSTROM

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »