Žurnál+

Návod na výrobu lisu na kvety

P
SOMSTROM29 predaných ks, 14 hodnotení

Tatiana Š. » Návody / 2022-05-01 13:00:01 /  Pridaj komentár / 18 lajkov / 114x zobrazený

Prečo schovávať fotky z postupu výroby lisu v šuflíku? Pre všetky šikovníčky a šikovníkov zverejňujeme kroky jeho prípravy, pre nadšencov ručnej práce zase ponuku našich lisov na predaj a pohľad do zákulisia. Inšpiráciou mi bola dávna relácia našej verejnoprávnej telky, kde ukazovali postupy na výrobu rôznych vecí. Najviac ma bavila časť: "Zhotovte si gajdy v 3 krokoch". Chcelo to maličkosť - byť majiteľom kože z kozy a v podstate ste mali hotovo :) Ale vráťme sa k voňavejším záležitostiam a výrobe lisu.

V prvom rade sa vyžaduje záľuba v prechádzkach, pasia v kochaní sa kvetmi a bylinami a trpezlivosť pri čakaní na výsledok. 

 

 

Pri lisovaní rastlín do vášho herbára odporúčame nasledovný postup:

  • lis si zoberte na prechádzku so sebou. Zatiaľ čo na začiatku jari bude postačovať lis na vloženie papierov veľkosti A5, v čase sezóny kvitnutia väčšiny tráv a lúčnych kvetov (máj – jún) padne vhod väčší rozmer lisu. Pri neskoršej identifikácii neznámych druhov vám môže pômocť uchovaná celá stonka aj s listami,
  • medzi drevené platne lisu vložte 2 kusy kartóna a okrem toho aj ďalšie 2 listy savého papiera. Zbavia rastliny vlhkosti a zároveň poslúžia aj na zaznamenanie dátumu a lokality, z ktorej rastlina pochádza. Herbár si tak môžete vyskladať podľa sezónneho aspektu na konkrétnom mieste, ktoré radi navštevujete, napr. „jar v bukových lesoch pohoria Vtáčnik“,
  • rastlinky môžete po pár dňoch z lisu opatrne premiestniť medzi listy masívnej knihy, ktorú ešte zaťažíte, aby ste si mohli lis opakovane použiť a zväčšiť si tak botanickú zbierku o ďalšie druhy,
  • Po 4-5 týždňoch budú kvety vysušené a môžete sa s nimi potešiť pri tvorení herbára, obrázkov, alebo inej tvorivej činnosti, ktorou je aj vzdelávanie našich detí.

 

 

Samotný postup výroby v prevedení SOMSTROM je zhrnutý v nasledovných fotkách:

 

 

Obr. 1 Počiatočná príprava dreva potrebná pre výrobu škárovky, t.j. väčšieho formátu dosky zlepením menších kusov dreva. Zrovnávanie, narezanie a hrúbkovanie v postupe výroby lisu vynecháte, ak dosky alebo iné veľkoplošné materiály zakúpite v obchodných reťazcoch. Po zlepení, očistení a hrúbkovaní získate vlastnoručne vyrobené dubové dosky hrúbky 20 mm potrebnej na zhotovenie lisu.

 

 

Obr. 2 Dosky narežete na formát 220 x 330 mm. Začnete s narezaním šírky 220 mm.

 

 

Obr. 3 Následne si túto dosku nakrátite na 2 x 330 mm. 

 

 

Obr. 4 Pri rezaní dosiek kladieme dôraz na presnosť. Hrany sú v uhle 90 stupňov.

 

 

Obr. 5 Pripravili ste si 2 dosky na opracovávanie do podoby lisu na rastliny. 

 

 

Obr. 6 V rohoch prvej dosky si vyfrézujete plochým vrtákom (priemer 20 mm) kruhové drážky na zapustenie podložky (6,4 x 18 mm). Stred vŕtania by mal byť od oboch strán vzdialený 10 mm. Následne si v týchto miestach vrtákom (priemer 10 mm) prevŕtate otvory. 

 

 

Obr. 7 Na druhej doske si v každom rohu prevŕtate otvor s priemerom 5 mm. Opäť dodržte vzdialenosť stredu vŕtania 10 mm od oboch strán.

 

 

Obr. 8 Výsledný vzhľad lisu ovplyvní to ako budú dosky k sebe priliehať. Buďte pri vŕtaní dôslední.

 

 

Obr. 9 Do otvorov priemeru 5 mm si narežeme závitníkom veľkosti M6 závity, do ktorých neskôr umiestnite skrutky (6x60 mm) s polguľovou hlavou. Odporúčame vám pri výrobe lisov použiť spojovací materiál (skrutky, podložky a krídlové matice) v nerezovom prevedení, čo v kombinácii s prírodným drevom vyzerá efektne. 

 

 

Obr. 10 Po príprave dier prichádza na rad zrazenie hrán a brúsenie povrchu dosiek. Vo finálnej úprave sa používa prírodný olej, zvoľte konečnú zrnitosť brúsneho papiera - 150. 

 

 

Obr. 11 Na rad príchádza nanesenie vrstvy oleja, ktorý drevo chráni a zvýrazní jeho kresbu. Osaďte skrutky, podložky a krídlové matice a váš lis na rastliny je hotový. Gratulujeme!

 

 

Do toho, do toho, nebojte sa ničoho!

Veľa slnečných dní praje Táňa zo SOMSTROM.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Lis SOMSTROM - 13768528_Lis SOMSTROM by SOMSTROM
 Páči sa 16 ľudom
36,- €
 - Lis SOMSTROM mix na výšku - 13768601_Lis SOMSTROM mix na výšku by SOMSTROM
 Páči sa 8 ľudom
29,- €
 - Lis SOMSTROM mix na šírku - 13768633_Lis SOMSTROM mix na šírku by SOMSTROM
 Páči sa 6 ľudom
29,- €
 - Lis SOMSROM A5 - 13860888_Lis SOMSROM A5 by SOMSTROM
 Páči sa 11 ľudom
29,- €
 - Gravírovaný lis s ovečkami - 13861032_Gravírovaný lis s ovečkami by SOMSTROM
 Páči sa 5 ľudom
46,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »