Žurnál+

Osaď búdku, nahradíš bútľavý strom

P
SOMSTROM49 predaných ks, 20 hodnotení

Tatiana Š. » Tvorba / 2024-06-20 13:00:01 /  1 komentár / 18 lajkov

Vtáčie búdky sú vhodné do každého kúta našej krajiny. Mestské prostredie, dedina, školské areály, verejné budovy, bytové domy - všetko láka vtáctvo prítomnosťou potravy a náhradnými úkrytmi po zmiznutých bútľavých stromoch. Vhodný výber búdky a jej dobrá lokalizácia môže pomôcť dutinovým hniezdičom vychovať mláďatá. Najmä poľnohospodárska krajina trpí ich úbytkom a my prichádzame o mnohé vzácne druhy. Kliknutím na rôzne ochranárske organizácie a záchranné stanice sa dozviete viac. Veľmi uvítam, ak do diskusie napíšete Vy Vaše tipy na organizácie, ktoré sa venujú ochrane vtákov a netopierov.

Na ukážku zaraďujeme rôzne inštalácie našich búdok, ktoré sa tešia obľube u vtáčeniec a netopierov a zároveň ich možno považovať aj za nápadité záhradné doplnky. Prehliadku začínam poslednou inštaláciou v Čičmanoch.

 

 

Na okraji intravilánu a pasienkov s lúkami je ideálny sokolník. Môže zahniezdiť aj myšiarka ušatá. 

 

 

 

Búdku sýkorník sme umiestnili aj do brehového porastu a pridali aj búdku pre netopiere. Mnohé ich druhy v letnom období vyhľadávajú dutiny v stromoch a takisto ako iné živočíchy majú radi prítomnosť vody.

 

 

 

Bytovka pre vrabce bola nainštalovaná na chalupu, Vhodné sú tu aj polobúdky pre drozdy či mucháre. Milujú zlepšovať našu hygienu životného prostredia požieraním dotieravého hmyzu.

 

 

Špeciány prípad bol areál detského tábora v bukovom lese kde sa uživí búda pre sovu lesnú a  pobúdka pre vodnára.

 

 

 

A dôležitú úlohu pre otváranie očí deťom plnia búdky v škoských areáloch. Deti majú možnosť spoznať životný cyklus vtáčej rodinky.

 

 

 

 

 

Ak uvažujete o spestrení ponuky búdok a úkrytov vo Vašom priestore, nahliadnite do našej ponuky. Po konzultácii Vám búdky môžeme aj priviesť a nainštalovať na vhodné miesta, aby sme zvýšili pravdepodobnosť ich osídlenia a zdarnej výchovy mláďat. My sa budeme zatiaľ venovať príprave búdky pre ohrozené dážďovníky tmavé (Apus apus).

 

Držím palce a pekný nástup leta.

Táňa zo SOMSTROM

Komentáre

RosieNaiveArt Je super, že som konečne náhodne objavila niekoho, kto vie, ako má vyzerať vtáčia búdka a robí také, ktoré nie sú len na okrasu, ale sú pre vtáčatá aj bezpečné. Doposiaľ som si musela dávať robiť na mieru u stolára

2024-06-24 20:52:31
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Vtáčia búdka trojuholníková - 14320544_Vtáčia búdka trojuholníková by SOMSTROM
 Páči sa 33 ľudom
53 €
 - Chalupárska kolekcia: 5 búdok a kŕmidlo - 14967520_Chalupárska kolekcia: 5 búdok a kŕmidlo by SOMSTROM
 Páči sa 11 ľudom
265 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »