Zeleň v našom okolí je domovom rôznych živočíchov. Privádzajú v nej na svet svoje mláďatá, nachádzajú tu potravu, zimovisko alebo sa vďaka týmto ostrovčekom presúvajú do okolitej krajiny na svoje prirodzené stanovištia.
Tam kde je prírodná rovnováha narušená zásahom človeka do veľkosti a štruktúry týchto prírodných, poloprírodných a zelených plôch, navrhujeme prirodzené riešenia s cieľom zachovať biodiverzitu, t.j. celú paletu živých tvorov, a spolu s ňou aj množstvo ďalších prínosov prírody pre naše spoločné životné prostredie.
Náš pracovný team by chcel byť „stromom“ pre druhy, ktoré nenachádzajú svoje útočisko tam kde sa im doteraz darilo, prípadne by sme ich radi prinavrátili do svojich prirodzených areálov.
Ako prilákať vtáky do našej záhrady?
V našom staršom článku sme zhrnuli základné potreby vtákov na svoje prostredie, ktoré im dokážeme poskytnúť v svojej záhrade a prilákať ich do nej :
1. posedy
Vtáky sú teritoriálne živočíchy, vyhovuje im prítomnosť posedov, z ktorých samce vyspevujú a obraňujú si tak svoje hniezdne teritórium pred inými samcami svojho druhu. Môžu to byť suché konáre na stromoch, ktoré skúsme neodpíliť, ak nás vyslovene neohrozujú. Posedom môže byť aj peň stromu, latkovaný drevený plot či akákoľvej strecha aj prídomovej stavby - šopy. Ak máte na pozemku rozsiahlu plochu trávnika, skúste teraz na jar vyrobiť akúsi vysokú drevenú barličku a zapichnúť ju do zeme na mieste, na ktoré máte výhľad z balkóna alebo terasy a pevne verím, že ju vtáky budú vďačne používať ako posed. My sme pre vás vyrobili závesné bidielko - fotorámik.
2. živé ploty a skupiny kríkov
Ideálnym miestom na prilákanie vtákov do záhrady sú okrajové časti pozemkov, do ktorých pravidelne nezasahujeme a ponechávame ich na samovývoj. Ideálnym zdrojom potravy pre hniezdiče budú kríky, ktoré plodia v lete a na jeseň bobule: baza čierna, jarabina vtáčia, šípky, hlohy a svíby. Sú to naše pôvodné druhy. Z tých moderne vysádzaných poslúžia napr. aj muchovníky. Ak si aspoň malú časť plota na konci záhrady dovolíme "zaburiniť" vysokými bylinami, napr. mrkvovitými, alebo lopúchovitými - tie doplnia potravnú ponuku vtákov o semená a na jeseň nám sem prilákajú kŕdliky stehlíkov. Zároveň sú suché byliny v zime taktiež výbornými posedmi!
Na obr. Radko na výprave za lúčnym hmyzom s krabičkou na jeho pozorovanie bez ujmy pred detskými prstíkmi. Hmyzia krabička je momentálne vo vývoji, čoskoro ju zaradíme do predaja.
3. potrava a voda
V neposlednom rade prilákame vtáky do záhrady počas horúcich dní aj prítomnosťou vody v podoby záhradného pitítka, alebo obyčajného starého hrnca s vodou položeného do trávy, ale tak aby mali kúpajúce sa vtáky výhľad do okolia a boli v strehu pred mačkami. Potravnú ponuku im vylepšíme našou záhradníckou aktivitou. Do vysadených hriadok budú zaletovať za hmyzom, ktorý je v čase výchovy mláďat bohatým a nezastupiteľným zdrojom bielkovín. Preto vysádzajte aj farebne kvitnúce kvety, ktoré lákajú hmyz a ten zase priláka vtáky. Aké jednoduché :)
4. búdky
Ak sa vaša záhrada zatiaľ nepýši starým stromom s dutinami, prípadne hustým porastov kríkov, skúste osadiť búdky. Vyberte búdku, ktorá dobre poslúži jej obyvateľom a zároveň priláka vaše pohľady vždy keď sa objavíte na záhrade, alebo usadnete na terase. Pretože "birdwatching" je nielen pomoc vtákom, ale aj relax a záľuba.
Prajeme si už teplo a v búdke na obrázku druhú znášku :)
Váš SOMSTROM