Žurnál+

Beethoven na Slovensku?

SLOVPRINT

Erik P. » Tvorba / 2024-04-07 07:00:01 /  1 komentár / 5 lajkov

V duchu hudobných géniov a histórie sa ponoríme do príbehu nezameniteľného Ludwiga van Beethovena. Jeho hudobné diela ako Osudová symfónia, Óda na radosť, Sonáta mesačného svitu a ďalšie sú nezabudnuteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva.

Beethovenov život bol plný výziev a dramatických momentov, čo sa odzrkadľuje aj v jeho hudbe. Jeho symfónie, medzi nimi aj slávna Eroica, a slávna Óda na radosť z Deviatej symfónie, ktorá je dnes hymnou Európskej únie, nám ponúkajú pohľad do jeho hlbokých citov a myslenia.

Beethovenova návšteva na území Slovenska v kaštieli v Dolnej Krupej pridáva do tejto historickej mozaiky ďalší fascinujúci rozmer. Podľa ústnej tradície grófskej rodiny Brunsvikovcov, ktorí vlastnili tento kaštieľ, práve tu sa zrodila jeho slávna Sonáta mesačného svitu, inšpirovaná okúzľujúcou atmosférou a láskou k jednej z Brunsvikových neterí.

 

 

Je známe, že v roku 1799 sa Beethoven stal učiteľom hudby pre Teréziu a Jozefínu Brunsvikové, dcéry Antona II. Brunsvika. Keďže otec dievčat bol vtedy už zosnulý, starostlivosť o rodinu prevzal jeho brat Jozef Brunsvik, a celá rodina často navštevovala Dolnú Krupú. Je pravdepodobné, že počas týchto letných návštev bol Beethoven jedným z hostí kaštieľa. Vznik jeho slávnej Sonáty mesačného svitu je spojený práve s touto lokalitou a datuje sa do roku 1801, keď ju venoval ďalšej neteri - Júlii Guiccardiovej, dcére sestry Jozefa Brunsvika.

V spomienkach rodiny Brunsvikovcov sa často objavujú príbehy o Beethovenových návštevách. Miesto, kde stával klavír, sa nazývalo "Beethovenov kút". Voľne sa rozprávalo, že práve na člnku jazdiacim po jazere, na obľúbenej lavičke v parku či dokonca v dutine starého stromu nachádzal inšpiráciu alebo zanechával romantické posolstvá svojej vyvolenej. Jeho povaha a neobvyklé spôsoby ho možno často stavia mimo priameho spoločenstva s panstvom, čo vedlo k tomu, že obyčajne nejedol s nimi v kaštieli, ale radšej si vyhliadol ubytovanie v domčeku určenom pre záhradníka.

Beethovenov pobyt v Dolnej Krupej dodáva tejto malebnej lokalite ešte ďalší rozmer a zaujímavosť, ktorá priláka množstvo zvedavcov. Hoci nemáme definitívne dôkazy, ústne podania a historické pramene nám ukazujú, že hudobný génius zanechal svoj nezmazateľný odtlačok aj v týchto kútoch.

Práve kaštieľ Dolná Krupá a Beethovenov domček sme zväčnili na našich jedinečných printoch, ktoré môžu byť Vaše, stačí navštíviť náš profil!

Pekný deň!

Komentáre

.MOI Ďakujem za nový poznatok o Beethovenovi. Bol to pre mna jednoznačne obľúbený skladateľ klasicizmu

2024-04-06 17:44:531x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Print - Beethovenov domček (nadpis) - 16451687_Print - Beethovenov domček (nadpis) by SLOVPRINT
 Páči sa 1 ľudom
4 €
 - Kaštieľ Dolná Krupá - béžová - 16492487_Kaštieľ Dolná Krupá - béžová by SLOVPRINT
 Páči sa 1 ľudom
4 €
 - Kaštieľ Dolná Krupá - zelená - 16495465_Kaštieľ Dolná Krupá - zelená by SLOVPRINT
 Páči sa 2 ľudom
4 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »