Domov » Žurnál+ » Autor: Dominik Seriš

Žurnál+

Pohľad späť...

Dominik S. » Osobné Blogy / 2018-12-17 19:39:44 /  Pridaj komentár / 6 lajkov

Aký bol dôvod či podnet k tomu, aby som chytil do rúk ihlu, niť a nožnice ? Ako som spomínal, nemal som vtedy ešte ani 18 a bolo to už pred viac než tromi rokmi, keď naša obec oslavovala výročie. Pochádzam z Trenčianskej Teplej a v minulosti bola táto obec veľmi dobre známa svojimi krojmi, ktoré patria k najviac vyšívaným krojom z celého Slovenska. Tradičný sprievod, dvojdňové oslavy, ľudia v krojoch. Samozrejme aj ja...

Vtedy som si po dlhšom čas prezeral v starej skrini po babke všetky tie súčasti krojov, ktoré nám po nej zostali a začal si uvedomovať, že občas hľadáme všetci krásu či potešenie, ale málokedy si uvedomíme, že ju máme priamo pod nosom.

Nechápal som, ako som si dovtedy nemohol všimnúť všetky tie detaily ručnej práce. Ako malý som žil v prostredí, kde mama šila a babka vyšívala a ja som sa ako dieťa vždy prizeral na ich prácu sediac pri krabiciach s latkámi. Ale nápad, že to skúsim aj ja, prišiel až neskôr.

Moja prvá vec, na ktorú som niečo skôr našíval než vyšíval bolo tričko, ktoré som si vyzdobil stuhami z krojov, ktoré sme mali v zásobe po babke. Potom prišli aj tričká s prvými výšivkami. Dnes už ani jedno nemám, nakoľko si odžili svoje, pretože som ich chcel nosiť stále :)

Čo ma však prekvapilo, bolo to, že niečo podobné, chceli aj moji známi či kamaráti. A tak prišlo zopár výšiviek na trička aj im. Blížila sa stužková, maturity. Vtedy som si povedal, že chcem motýlika na ktorom bude taktiež výšivka.

Dokonca podobných som ušil aj dvom spolužiakom. Postupne som si vytvoril celkom peknú zbierku motýlikov, vtedy som však absolútne netušil, že na Slovensku máme aj iných výrobcov či dokonca veľkovyrobcov, ktorí sa venujú či už ručnej alebo aj strojovej výšivke. Ale každý handmade tvorca vie oceniť aj prácu toho druhého. Najmä tých, ktorí vkladajú do práce kus seba a svojho rodiska.

Máme tu toľko krásnych regiónov a každý je niečim iný a výnimočný. Ja sa venujem najmä výšivke z mojej rodnej obce. Občas som použil pri tvorbe aj vzory napríklad z oblasti Trnavy či z obce Torysky z východného Slovenska. Avšak moje rodisko ma facsinuje aj tak najviac. Neviem či sa skutočne nájde na Slovensku kroj, na ktorom by sa našlo toľko vyšívacích techník, čo sa týka ručnej výšivky, ako na kroji z Trenčianskej Teplej. Ale možno sa aj mýlim, veď predsa aj ja sa stalé len učím, rovnako ako my všetci :)

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
SERISH
SERISH
74 predaných ks, 31 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Doplnky a oblečenie s nádychom tradície pre mužov i ženy. Moderný svet spojený s tradičným.

Informácie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »