Žurnál+

ZIVA design - spojenie tradície, recyklácie a nadčasového dizajnu

P
SAShE.sk990 predaných ks, 545 hodnotení

SAShE s.r.o. . » Rozhovory / 2023-07-13 15:05:45 /  Pridaj komentár / 40 lajkov / 823x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

 

 

Jana stojí za značkou ZIVA design, ktorá spája nadčasový dizajn s tradičnou textilnou technikou ručného tkania. Vyžaruje z nej energia, má hlavu plnú nápadov a cit pre krásno. V jej obchode nájdete výrobky od prestierania, vankúšov, kobercov, tote bagov až po tulivaky, na ktorých ste si mohli posedieť a oddýchnuť aj na niektorých festivaloch.

Sedíme spolu v jej ateliéri v Lošonci, ktorý je plný svetla a cez okno vidieť majestátny starý orech. Dominantou ateliéru sú dve tkáčske krosná a košíky plné narezaných starých riflí a zvyškov textilných materiálov, z ktorých v ZIVE ďalej utkajú napríklad koberec. Je to jedinečný projekt, ktorý vznikol v ich ateliéri popri hodinách práce na krosnách a podporuje myšlienku udržateľnosti a recyklácie.

 

 

 

O značke ZIVA design som sa dočítala, že spája tradíciu a recykláciu. Je to podľa teba to, čo hlavne definuje tvoju značku?

Cítim to tak, že tradícia, ktorá je veľkou pridanou hodnotou výrobkov, by sa mala spojiť ešte s niečím, čo s ľuďmi rezonuje v súčasnej dobe. Pre nás je to recyklácia. Každý máme tých starých džínsov doma tucet, tak si myslím, že vytvárame produkt, ktorý v sebe nesie aj riešenie.

 

Ako si spomínaš na tvoju cestu z korporácie do vlastnej značky a remeselnej výroby?

Nikdy som to nevnímala tak, že začiatok bude ťažký. Vedela som, že musím prejsť nejakou časovou periódou z bodu A do budu B a z bodu B do bodu C. Keď som mala 39 rokov, intuitívne som cítila, že už nevládzem a že chcem investovať viac do seba a do niečoho vlastného. Na druhej strane si myslím, že ak by som nepracovala v korporáciách, nemám žiadne skúsenosti, o ktoré sa oprieť. Snažím sa z tých predchádzajúcich skúseností zobrať to najlepšie a zužitkovať to teraz pre svoju značku.

 

 

Takže vtedy začala tvoja cesta dizajnérky a kreatívnej tvorby? Na tvojej tvorbe, ale aj v nádhernom dome a ateliéri, kde sa práve nachádzame všade cítiť tvoj cit pre pre estetiku a tvoju kreativitu.

Tá cesta, kde som dnes, už možno začala, keď som mala 23 rokov a žili sme na Gemeri. Vtedy sme reštaurovali bratovu reštauráciu a keď už bol priestor prerobený, videli sme pozitívne reakcie ľudí a to, že sa tam cítili dobre. Presne si spomínam na ten moment, ako som vyšla z reštaurácie na námestie a povedala som si, že raz chcem byť dizajnér. Nevedela som, ako sa tam dostanem, ja som totiž vyštudovala učiteľstvo, ale cítila som, že mám v sebe inakosť, ktorú potrebujem dostať von a že sa za tým nebojím ísť, aj keď tá cesta nie je ľahká.

 

Máš krásny ateliér uprostred prírody. Ako sa ti tu tvorí?

Keď som oslovila architekta, že tu máme v Lošonci pozemok s veľa stromami, tak som mu povedala svoj príbeh a to, že by som tu chcela profesionálny ateliér. Jeho to tak nadchlo, že chcel hneď na druhý deň prísť, čo ma veľmi potešilo. Očaril ho priestor, ktorý mu umožňuje tvoriť. Dokonale sme sa pochopili a zhodli sme sa, že tu potrebujem veľa prirodzeného svetla, aby sa mi dobre pracovalo a to pri realizácií využil. A druhé kritérium bolo, že som chcela zanechať čo najviac stromov, ale inak som mu nechala voľnosť. A z tohto orecha je tu krásny chládok a v lete sú tu “živé obrazy” z jeho listov.

 

 

 

 

Áno, to som si všimla ako prvé, ako je tvoj ateliér krásne presvetlený.

Tým, že je tu veľa svetla, nemusím svietiť umelým osvetlením a cítim sa tu veľmi príjemne. A aj zákazníci. Aj keď pracujem, mám nasmerované krosná smerom do záhrady, čo je pre mňa ukľudňujúce.

 

V ateliéri máš dve tkáčske krosná, jedny pre tvoju prácu a druhé pre účel workshopov a ako ty hovoríš “pre zážitok”. Ako si prišla s nápadom ponúkať aj workshopy, kde si môžu ľudia recyklovať nepotrebné džínsy a textil na 150 ročných tkáčskych krosnách?

Začala som tak, že som vyrobila prvé koberce zo starých džínsov a ozvalo sa mi toľko zákazníkov, že by som objednávky nestihla kapacitne vyrobiť. Nebolo by ani riešením si na to na krátku dobu nájsť ďalšieho človeka. Vtedy som videla, že ľudia na tkanie z džínsov pozitívne reagujú a je o to záujem. Cítila som, že ľudia majú potrebu zmysluplne recyklovať. A že rifle, ktoré si raz kúpili, môžu mať v inej podobe, ak si z nich sami utkajú koberec. Pre zákazníkov je zaujímavé, že sa spojí tradícia ručného tkania s recykláciou a ten džínsový koberec vyzerá nadčasovo.

Napadlo mi, že ľudia si to môžu prísť sami vyskúšať pomocou workshopov. Pracovať na 150 ročných krosnách je zážitok. A tak sme v januári krosná po starkej priniesli z Gemera, poskladali sme ich spolu s manželom aj deťmi a začali sme workshopy komunikovať.

 

 

 

 

 

Koľko ti približne trvá utkať jeden koberec alebo tote bag? Vieš nám priblížiť proces výroby?

Často pri zákazkovej objednávke hovorím, že ten proces nie je iba o ručnom tkaní, ale aj o príprave materiálu, ktorý sa pripravuje rezaním, čo si aj videla. Samotný proces rezania ľudí na workshope veľmi baví. Keď už je materiál pripravený, môžeme začať tkať a následne sa šije na šijacich strojoch.
A koľko to trvá? Jeden vankúš trvá zhruba 25 minút tkania a 25 minút šitia. Ešte potom vyrábam samotnú náplň do vankúša. Tak spolu vyše hodiny.

Pri koberci to závisí od šírky koberca, lebo čím je širší, tým sa náročnejšie pripravuje a človek sa rýchlejšie unaví. Taká najoptimálnejšia šírka je 70 x 200 cm, taký môže slúžiť aj ako rohožka na jógu. Ten môže trvať aj 4 hodiny.

 

 

 

 

Prečo sa zákazníci rozhodnú práve pre tvoj výrobok? Akú spätnú väzbu si dostala od kupujúcich?

V poslednej dobe si myslím, že ich najviac zaujíma práve tá recyklácia, a preto som sa aj na základe spätnej väzby rozhodla ísť touto cestou. Na Slovensku zákazníci začínajú vnímať, že správna recyklácia je dôležitá a začína byť súčasťou ich životného štýlu a keď si kúpia takýto výrobok, vedia ho oceniť. Podľa mňa, pri týchto džínsových produktoch je najväčším benefitom, že sú na celý život. A, samozrejme, hlavne pre staršiu generáciu je zaujímavý ručne tkaný výrobok, pretože vedia, že je kvalitný a dlho vydrží.

 

 

 

Za týmito ručne tkanými produktami je veľa práce. Stretla si sa niekedy s negatívnymi reakciami ohľadom ich ceny?

Určite som sa s tým stretla a aj sa stretávam, ale myslím si, že zákazník, ktorý ma už kontaktuje je presvedčený o tom, že si nebude kupovať lacný výrobok. Myslím si, že dôveru a povedomie, aj keď maličké, sa mi už podarilo vytvoriť. Veľa zákazníkov prichádza aj na základe recenzií a odporúčaní.

 

 

 

O aké výrobky majú zákazníci najväčší záujem? Aký je tvoj bestseller?

Jednoznačným bestsellerom sú koberce z džínsoviny, o ktorých sme rozprávali. Potenciál majú aj koberce z plste alebo z prírodnej bielej vlny, len ich treba ešte odkomunikovať a mať k nim dobré fotky, aby si ich zákazníci vedeli predstaviť.

 

 

 

Ako prichádzajú nápady na nové výrobky?

Veľa výrobkov, ako napríklad aj sedacie vaky, prišlo na podnet zákazníkov. Presne si pamätám, ako sa ma jedna moja pravidelná zákazníčka opýtala, či by som vedela urobiť aj sedací vak. A tak som ich začala robiť a postupne som sa v tom dizajne zlepšovala.

 

Si jednou z troch značiek, ktorá dostala v súťaži Výťah 2023 od užívateľov SAShE najviac hlasov. Prečo si sa rozhodla prihlásiť?

V dobe, keď som sa prihlásila, som bola trochu zúfalá, že mi nefunguje online predaj, ako by som si priala. Nech robím, čo robím, stále som v zákazkovej výrobe. Ono je to na jednu stranu super, lebo spoznávaš trh, zákazníkov a čo presne chcú. Z nejakej časti sa tá zákazková výroba dá zvládať, ale nie ako 100% z celkovej výroby. V ten deň som sa trápila nad tým, ako to zlepšiť. Vedela som, že moju galériu treba zjednodušiť, ujednotiť. Vnímala som, že potrebujem vedľa seba niekoho, kto mi dá konštruktívny názor a budem si môcť vypočuť aj druhú stranu. A koho lepšieho ako vás:). Tak som si povedala, že vyplním tu prihlášku a možno sa mi to podarí.

 

 

 

Ľuďom sa tvoja tvorba a príbeh určite zapáčili, pretože si dostala vysoký počet hlasov.

Ja som najprv ani nikomu nepovedala, že som sa prihlásila do Výťahu. Ale keď sme sa dostali do druhého kola, tak som hneď išla za manželom, povedala som to dcére a napísala synovi a jeho priateľke. A všetci reagovali “Mami, to musíme dať! Veľmi by sme chceli aby sa ti to podarilo.”

 

Veľakrát si spomínala tvoju rodinu, cítim, že sú pre teba veľkou oporou. Pomáha ti niekto aj so značkou?

V súčasnosti mi mentálne neskutočne pomáhajú deti. Každý deň tu je so mnou dcéra, ktorá mi dáva každodennú podporu. Takisto ma veľmi podporuje aj môj syn. Keď ste dnes mali prísť, tak mi ráno hneď napísal: “Mami to zvládneš, veľmi ťa ľúbime!.” Zároveň je veľmi strategický, takže mi je často mentorom. Pomáha mi s cenotvorbou a zefektívňovať postupy. Synova priateľka Diana mi zase pomáha s fotením a sociálnymi sieťami.

V neposlednom rade je tu pre mňa aj môj manžel, ktorý mi pomáhal napríklad s opravou krosien, alebo ak som potrebovala poličku na rifle, tak mi ju hneď vyrobil. :)

 

 

 

 

 

Sleduješ nejakých výrobcov na SAShE, je niekto kto ťa napríklad inšpiruje?

Blubery je pre mňa inšpiráciou, a tiež Gretchen.

 

Janke ďakujeme za rozhovor a za možnosť nahliadnuť do jej prekrásnej dielničky. Ak sa vám článok a Jankina tvorba páčili, navštívte aj obchodík značky ZIVA design na SAShE. :)

 

Foto: SAShE

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Hnedo béžový tkaný koberec BEIGE  - 15749845_Hnedo béžový tkaný koberec BEIGE by zivadesign
 Páči sa 15 ľudom
145 €
 - Tkaný koberec RAYA #2 I FELT, sivý - 15750033_Tkaný koberec RAYA #2 I FELT, sivý by zivadesign
 Páči sa 16 ľudom
85 €
 - Tmavohnedý tkaný koberec CHOCO - 15750166_Tmavohnedý tkaný koberec CHOCO by zivadesign
 Páči sa 16 ľudom
85 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »