Žurnál+

Tvorenie s La Floritou: Sveter s dierkou

P
SAShE.sk990 predaných ks, 545 hodnotení

SAShE s.r.o. . » Návody / 2023-01-15 14:06:12 /  1 komentár / 48 lajkov / 533x zobrazený

Začiatok roka sa zvyčajne nesie v znamení reorganizácie šatníka a priestoru okolo seba. Ak však nájdete na oblečení dierku a chceli by ste ho vyhodiť, počkajte! Skúste si váš kúsok zo šatníka opraviť a vrátiť mu tak nový život. Ako na to?

 

 

Už dávnejšie sme vám chceli ukázať podobný postup. Nikto z nás však nemal deravý sveter. Taký zákon schválnosti, však? Až raz Katka išla do secondhandu, kde objavila tento béžový - v skvelej kondícii, zo 100% vlny a s malou dierkou na hrudi. Nedokázala ho tam nechať, musela ho zachrániť! Veď by ho bola škoda, len kvôli jednej dierke. Vďaka nej vám môžeme ukázať, ako si ju jednoducho opraviť.

 

Budeme potrebovať:

• sveter s dierkou • vyšívaciu priadzu • vyšívací kruh • ihlu • nožnice

 

 

Postup:

Ako prvé sme dierku zašili. Keďže bolo rozpáraných niekoľko očiek, museli sme priestor doštopkať bavlnkou. Stehy priadze sme nadväzovali na seba tak, aby zaplnili priestor.

 

 

Na zaštopkanú dierku sme sa rozhodli vyšiť jednoduchý kvietok. Aby bola práca jednoduchšia, vložili sme si celý priestor okolo dierky do vyšívacieho kruhu. Priadzu sme si na ihle zdvojili, aby bola plnšia. Jednotlivé lupene sme vyšili nasledovne: Do toho istého miesta, odkiaľ nám zhora vyšla priadza, prevlečieme ihlu dnu. AVŠAK! Nezatiahneme úplne, ale ponecháme si približne 1 centimetrový oblúčik. Následne zospodu vpichneme ihlu do miesta, kde oblúčik končí a naberieme ho ihlou. Jemne stiahneme, aby lupienok sadol. Posledný steh spravíme do toho istého miesta, kde sme ihlu vpichli naposledy, čím oblúčik upevníme.

 

 

Presne takto by mal vyzerať. :)

 

 

Takýmto spôsobom vyšijeme ľubovoľný počet lupeňov okolo celej dierky.

 

 

 

Vôbec nemusia byť rovnakej veľkosti, hrajte sa s dĺžkou lupienkov, ako sa vám páči.

 

 

Aby nebolo vidno zaštopkaný stred, vyplníme ho tromi francúzskymi uzlíkmi.

 

 

Začneme tak, že si na ihlu dvakrát obmotáme priadzu (v prípade tenšej priadze trikrát). Hrot ihly vpichneme o milimeter ďalej, ako vychádza priadza (aby sme uzlík nezatiahli na druhú stranu) a pomaličky zaťahujeme. Najprv zatiahneme priadzu na ihle a až potom prevlečieme ihlu. Ak ste francúzsky uzlík nikdy nevyšívali, odporúčame si ho vyskúšať na skúšobnú látku a nabrať grif. Totižto, veľmi zle sa pára, a tak vám chceme ušetriť nervy :)

 

 

Do stredu kvetu doplníme ešte ďalšie dva uzlíky.

 

 

Ak vaše vnútorné stehy vyzerajú ako plesnivec alpínsky, vyšívali ste správne!

 

 

A je to! Svetrík touto opravou ešte viac opeknel a nás teší, že sme zachránili tak kvalitný - vlnený kúsok.

 

 

Skúsite to aj vy? :)

 

Komentáre

danculienka mladšia generácia objavuje to čo poznali už naše staré mamy..poznala to aj moja mama a naučili to aj mňa..zašívať,prišívať,našívať,plátať-jednoducho nevyhadzovať hneď..inak pamätám si ešte ked sme chodili dávať opravovať "silonky"..pre generáciu po 45r.fikcia -je vychovaná reklamou ,okolím že nie deravé ale len špinavé sa má vyhodiť!kto by sa s tým papral-zašiť,oprať..ale bieda(či byť in?) aspoň niektorých naučí..

2023-01-21 09:35:312x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »