Žurnál+

Tvorenie s La Floritou: Klobúk s výšivkou a mašľou

P
SAShE.sk990 predaných ks, 545 hodnotení

SAShE s.r.o. . » Návody / 2022-08-15 14:45:22 /  3 komentáre / 26 lajkov / 575x zobrazený

Leto sa ešte nekončí! Spolu s Katkou sme pre vás pripravili návod, ako si ozvláštniť klasický slamený klobúk. Klobúk, ktorý bude jedinečný a originálny podľa vášho gusta, a či vás bude chrániť na dovolenke alebo na festivale, stane sa vaším poznávacím znamením.

 

 

Čo by to bolo leto bez klobúka. Okrem toho, že vie krásne dotvoriť každý letný outfit, spolu s SPFkom tvoria nerozlučnú dvojku ochrany našej kože. Naša Katka inak ani do práce nepríde a ešte s klobúkom na hlave sa nás každé ráno pýta, ako sa máme. Práve tento čierny kúpila pri potulkách secondhandami, ktoré v letných mesiacoch majú vždy bohatú ponuku pokrývok hláv. A vedeli ste, že na klobúk sa dá vyšívať? Že nie? Tak sa pozrite ;)

 

Budeme potrebovať:

• slamený klobúk (z druhej ruky alebo z vlastného šatníka) • bavlnenú látku na mašľu • tenkú saténovú stuhu na vyšívanie (môžete použiť aj slamenú rafiu) • ihlu s veľkým okom • šijacie potreby

 

 

Postup:

Zo zvyšku látky sme si odstrihli 10 cm široký pás. Prečo až 10, keď chceme len tenkú viazačku okolo klobúka? Nuž preto, lebo 1 centimeter musíme použiť na zašitie. Ostatných 9 centimetrov bude preložených na polovicu, a tak bude mať naša viazačka šírku 4,5 cm. Ľahká matematika!

 

 

Keďže sme pracovali so zvyškom látky, museli sme spojiť dve časti dokopy. Po zošití bude mať viazačka 2 metre, vďaka čomu budú konce mašle krásne viať vo vetre.

 

 

Konce viazačky môžete okrášliť cípom tak, že na začiatku šite približne 40 - 45 stupňov šikmo.

 

 

Látku zostrihnite, aby vám pri prevrátení v cípe nezavadzala.

 

 

Viazačku prešite po celej dĺžke, ale v strede vynechajte 5 centimetrov.

 

 

Cez tento vynechaný otvor ju vyvrátime. Buďte trpezliví, tento úkon chvíľku trvá. Pomáhajte si prstami, vareškou, čímkoľvek tak, aby ste obe strany prevrátili.

 

 

Celú viazačku prežehlíme.

 

 

Vďaka tomuto úkonu vám môžeme ukázať, aká dôležitá je pri šití žehlička! Pozrite sa, ako by vyzerala viazačka, keby sme ju nevyžehlili a ako vyzerá po vyžehlení. To je rozdiel!

 

 

Dierku zašijeme milimeter od kraja.

 

 

 

Takúto jednoduchú viazačku máte ušitú "raz dva" a môžete si ich našiť v rôznych farebných vyhotoveniach (a striedať podľa farby letného outfitu). My sme, ako vždy, mali pritom túto našu chlpatú pomoc.

 

 

Na vyšívanie na klobúk použite veľkú, ostrú ihlu s veľkým okom. Na výšivku sme použili tenkú saténovú stuhu, ale rovnako môžete použiť aj slamenú rafiu, či podobný materiál.

 

 

Aby bola výšivka v správnej výške, primerali sme si viazačku a miesta vyšívania označili špendlíkmi.

 

 

Rozhodli sme sa použiť jednoduchý vzor troch lístkov. Prvý vyšívajte jemne naklonený doľava, druhý rovno a tretí jemne naklonený doprava. Všetky tri lístky vychádzajú z rovnakého bodu, kde môže ísť prevliekanie stužky ťažšie. Neváhajte si preto pomôcť kliešťami a ihlu ťahať s ich pomocou.

 

 

 

 

Medzi lístkami sme nechávali rozstupy 3 centimetre.

 

 

 

Miesta lístkov si pokojne vopred označte špendlíkmi, aby vám rovnomerne vyšli okolo celého obvodu.

 

 

Ako sme spomínali, kliešte boli naozaj veľká pomoc. Na vyšívanie si doprajte čas a radšej si prácu kúskujte. Naša Katka to chcela mať šup šup hotové, čo sa jej vrátilo veľkým pľuzgierom od ihly na palci. Na dokončenie postupu sme teda museli počkať na zahojenie, aby mohla vo vyšívaní pokračovať.

 

 

 

Ak sa rozhodnete vyšívať aj kraj klobúka, dávajte si pozor, aby ste spodok výšivky mali rovnako úhľadný ako zhora. Pri nosení ho bude totižto vidieť.

 

 

V prípade, že vám nevyjde stužka (čo sa asi stane, pretože my sme na obvod minuli 5 metrov), nechajte si dlhší začiatok. Na konci ho zauzlite do nenápadného uzlíka.

 

 

Klobúk je hotový! Páči sa vám? Či je tá výšivka na vás už príliš? Pýtame sa, pretože, keď ho Katka dokončený vytiahla v našej SAShE redakcii, stretla sa s rôznymi ohlasmi. Samozrejme, len v dobrom! Ale podpichli sme ju, či sa sťahuje do Mexika a vyrobila si svoje "lafloritovské" sombrero. :)

 

 

Či už si klobúk kúpite (pod článkom nájdete naše tipy na SAShE) alebo dotvoríte podľa seba, noste ho, aby sme mali viac klobúkov v našich uliciach. ♥

 

 

 

 

Majte krásne leto!

 

Komentáre

Penazenka-L.W Krásny klobúčik, super.

2022-08-12 14:56:211x

duvlaska Pekná, jednoduchá výšivka. Krásny klobúčik.

2022-08-15 08:47:571x

MINAY Krásny a štýlový kúsok ☆

2022-08-15 19:47:031x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - "Mary" klobúčik - 13402541_"Mary" klobúčik by fanco
 24 komentárov
 Páči sa 142 ľudom
18,80 €
 - Klobúk kvety - 12114180_Klobúk kvety by lemge
 Páči sa 47 ľudom
22 €
 - Dámsky klobúk - 14445876_Dámsky klobúk by NaturHandmade
 2 komentárov
 Páči sa 54 ľudom
30 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »