Žurnál+

Tvorenie s La Floritou: Kimono zo starého obrusu

P
SAShE.sk988 predaných ks, 545 hodnotení

SAShE s.r.o. . » Návody / 2022-07-03 10:49:27 /  4 komentáre / 25 lajkov / 1053x zobrazený

Štvrtý tvorivý diel bude ako stvorený na leto! Tentokrát si Katka pripravila návod, ako zo starého nevyužitého obrusu ušiť originálne kimono. Aj z takého úžitkového textilu viete spraviť moderný kúsok, ktorý budete s láskou nosiť.

 

 

Katka drží v rukách krásny vyšívaný obrus, ktorý našla za pár eur v secondhande. Hoci mal svoje
chybičky krásy, popasovali sme sa s nimi. Zažltnuté fľaky sa nám podarilo vyprať a drobné dierky pri
strihaní obísť. Na ušitie nových kúskov nemusíte vždy používať nové látky, siahnite po tom, čo už
existuje. Takéto skvosty nájdete v každej domácnosti. S o to väčšou láskou ich budete nosiť, keď sa s nimi bude spájať nejaký pekný príbeh.

 

 

Budeme potrebovať:

• obrus (vo veľkosti aspoň 1,5m x 1,5m) • župan (ako vzor strihu kimona) • strihový papier (dá sa využiť aj baliaci papier) • písacie potreby (krieda, ceruzka alebo fixka) • šijacie potreby

Na fotke sa nachádza ešte kúsok látky, ktorý sme chceli použiť na manžety a olemovanie výstrihu. Nakoniec sme sa však rozhodli ho vynechať, keďže kimono bolo pekné samo osebe a pekne sedelo na postave aj bez nich.

 

 

Postup:

Na strih kimona sme využili jednoduchý župan. Priložili sme si ho na strihový papier a začali obkresľovať predný diel – ten je jednoduchší. Pri prekresľovaní strihov majte oblečenie pekne vyžehlené, aby ste videli, kadiaľ vedú švy. Tieto švy nasledujte a prekresľujte ceruzkou na papier.

 

 

 

 

Ku každej nakreslenej línii dokreslite z vonkajšej strany švíkový prídavok – 1 centimeter na zašitie. Aby ste lepšie vedeli rozlíšiť všetky línie, pokojne si ho vyznačte fixkou. Nezabudnite na papier napísať, aký je to diel, pretože po vystrihnutí oboch sa vám budú zdať totožné. Prekreslený strih vystrihnite.

 

 

 

 

 

Rovnako postupujte aj pri obkresľovaní zadného dielu. V tomto prípade je potrebné župan preložiť a prekresľovať iba jeho polovicu. Priložte švík na švík a zaistite špendlíkmi. Prekreslite a opäť doplňte aj švíkové prídavky. POZOR! Na chrbát sa švíkový prídavok nepridáva. Bude sa nachádzať v priehybe látky.

 

 

 

 

 

Super, strihy sú pripravené! Tí, ktorí si trúfajú, môžu tieto kroky úplne preskočiť a prekresliť strihy rovno na látku. V každom prípade však odporúčame radšej „dvakrát merať a raz strihať“.

 

 

Obrus sme, samozrejme, poriadne vyžehlili z oboch strán. Žehlička je pri šití obrovským pomocníkom a nezabudnite ju používať v každom kroku šitia.

 

 

My sme si obrus preložili na polovicu a položili naň papierové strihy. Zadný diel do priehybu látky a predný diel vedľa neho. Je dôležité si strihy čo najlepšie zaistiť, preto použite ostré špendlíky.

 

 

Strihy sme uložili tak, aby sme sa vyhli poškodeniam obrusu a aby sme mali po vystrihnutí čo najmenej odpadu.

 

 

 

 

 

Vystrihnuté diely si rozložte a uložte ich lícom k lícom. Našpendlite si ramenné aj bočné švy tak, aby vám obe vrstvy látky pod strojom pevne držali.

 

 

Diely zošijeme dokopy 1 centimeter od kraja. Áno, je to presne ten 1 centimeter (švíkový prídavok), ktorý sme si kreslili do strihu.

 

 

 

Aby sa švíkové prídavky nepárali, treba ich nejako začistiť. My sme použili obnitkovačku - stroj, ktorý má 4 nite a obnitkováva kraj látky. Ak ho však doma nemáte, pokojne použite cik-cak steh, ktorý nájdete na každom klasickom šijacom stroji.

 

 

Ušité švy rozžehlite – zvonku aj zvnútra. Vaše nové kimono konečne dostane tvar. Neváhajte si ho v tejto fáze vyskúšať a poobzerať sa v zrkadle.

 

 

Začistite všetky okraje tak, že zložíte látku dnu. My sme okraje rukávov a kimona zohli na 2 centimetre a obvod výstrihu na 1 centimeter. Pomôžte si špendlíkmi.

 

 

 

 

Zložené okraje zašite a rozžehlite.

 

 

 

V tejto fáze máte kimono hotové! Avšak, my sme sa ešte rozhodli pridať viazačku, aby sa dalo opásať. Navyše, z obrusu nám zostal dlhý pás v šírke 10 cm, ktorý by bolo škoda nevyužiť.

 

 

Pás preložte na polovicu a zošite po celej jeho dĺžke.

 

 

 

Teda, nie úplne po celej! V strede vynechajte približne 5 cm na vyvrátenie.

 

 

 

Viazačku vyžehlite po celej dĺžke a vynechaný otvor dodatočne zašite.

 

 

 

Už ste nedočkaví vidieť výsledok? Nuž, toto je už naozaj posledný krok. Hoci sme sa trom dierkam šikovne vyhli, jedna sa predsa len na kimono zatúlala. Jednoduchými stehmi sme ju zašili.

 

 

A je to! Kimono z obrusu je na svete a môžete ho nosiť nielen ležérne na pláž, ale aj elegantne, napríklad do divadla.

 

 

Páči sa vám výsledok? Hoci je tento postup trošku komplikovanejší, veríme, že sme každý krok vysvetlili dobre a jasne. V prípade potreby pomoci neváhajte Katku kontaktovať. Budeme rady, ak si kimono skúsite ušiť tiež! ♥

Určite odporúčame pozrieť si aj Katkine video, kde je ešte detailnejšie vysvetlený celý postup:

 

 

 

 

 

Komentáre

Les.i.more Aj videjko som videla, je to super.

krásne a jednoduché ❤

2022-07-01 12:44:171x

soul.LIGHT Opäť raz perfektne spracované ❤️

2022-07-01 12:57:101x

Penazenka-L.W Perfektne spracované, super.

2022-07-02 09:33:581x

imageB Výsledok je perfektný :). Ďakujem za super návod.

2022-07-03 13:32:151x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte