Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE.sk

Žurnál+

SAShE seriál – SAShE Šperkovanie

Originálne šperkárske fotopostupy v spolupráci s časopisom Šperkovanie

SAShE Šperkovanie - 6.časť - Ketlovanie

SAShE.sk . » Návody / 2012-10-20 20:23:00 /  Pridaj komentár / 67 lajkov / 1443x zobrazený

Tento diel seriálu SAShE Šperkovanie, ktorý vzniká v spolupráci s časopisom Šperkovanie a iné tvorenie vám priblíži techniku Ketlovanie. Mnohí z vás využívajú túto techniku pri tvorbe šperkov bez toho, aby poznali jej názov a špecifiká, ale pre mnohých môže byť odhalenie jej tajov odrazovým mostíkom k profesionálnejšej tvorbe šperkov.

KETLOVANIE

Ketlovanie je jednou zo základných techník tvorby bižutérie a šperkov. Jej základným tvarom je očko na drôte. Názov techniky pochádza z nemeckého slova Kette – retiazka. Ide teda o vytváranie súvislých retiazkových celkov z drôtu. Jednotlivé komponenty retiazky však mávajú všakovakú podobu. Od jednoduchých očiek až po zložité drôtené ornamenty.

Na výrobu ketlovanej bižutérie sa často používajú nity a ihly. Ketlovacie nity, sú kúsky drôtu ukončené plôškou, guličkou alebo ozdobou. Priemyslene vyrábané zvyčajne vyzerajú takto:

http://www.sashe.sk/bellady/detail/nit-5cm-medeny-nit1115-50ks

http://www.sashe.sk/ButDotSk/detail/ketlovacie-ozdobne-nity_70mm
http://www.sashe.sk/bellady/detail/nit-kratky-gulkacca-100-ks

Ručne robené nity majú koniec rozšírený tepaním. Stačí len opatrne kladivkom rozklepať koniec drôtu, aby navlečený korálik „neušiel“.

Ketlovacia ihla je drôtik, ktorý má na jednom konci už pripravené očko.
Jej použitím vzniká teda komponent, ktorý je každou stranou pripojiteľný k celku.

Na nity a ihly navliekame koráliky a ukončujeme ich očkami. Očká potom môžeme spájať spolu, pripájať ich k retiazkam, spojovacím krúžkom či rovno k háčikom do uší. Očká ketlovacích ihiel môžu byť aj zaujímavým dekoratívnym prvkom. Očká alebo krúžky pri spájaní nevyrovnávame, ale vyhýbame do boku pomocou plochých špicatých klieští alebo ketlovacieho prstienka.

  


Keď však chceme viac, ako len spájať koráliky navlečené na ihlách a nitoch, vyrobíme si vlastné drôtené ozdôbky. Ako na to?

SRDIEČKOVO-ORNAMENTOVÉ KOMPONENTY


Ukážeme si použitie medeného lakovaného drôtu. Podobne si môžete vytvoriť komponenty aj z farebne lakovaného či postriebreného drôtu. Spoločné majú to, že s nimi treba robiť opatrne, aby ste si nepoškodili pri ich ohýbaní lak, či postriebrenie.

Potrebujeme:
- drôt (ja som použila medený lakovaný, hrúbka 1 mm),
- kliešte – ploché, guľaté, štikacie a nylonové ploché,
- pilník,
- pravítko (nepovinné).


Odstrihneme si drôt dlhý asi 7 cm. Pilníkom oba konce začistíme. Ak je drôt krivý, prejdeme ním pomedzi nylonové kliešte a pekne sa nám vyrovná.Ohybom si naznačíme stred a na jednom jeho konci si urobíme malé očko. Chytíme ho do nylonových klieští a obtáčame ho drôtom tak, aby sa nám tvorila malá plochá špirálka.

 

Aj z druhej strany drôtu si urobíme malé očko a okolo neho špirálku. Vznikne nám malé drôtené srdiečko. Keď špirálky dáme na seba a potom ich potiahneme na opačné strany vznikne nám dvojitá špirálka na očku. Aby boli komponenty pevnejšie a krásne ploché, postláčame ich v nylonových kliešťoch.
Dvojité špirálky môžeme použiť ako komponent na náušnice. Srdiečka môžeme spájať do náramkov, či náhrdelníkov. Na spájanie srdiečok si vyrobíme z drôtu „esíčka“. Sú to dve jednoduché očká na jednom drôte urobené tesne vedľa seba, každé však z opačnej strany drôtu a zatočené do opačnej strany. Na otváranie a zatváranie očiek na esíčkach, použijeme ploché špicaté kliešte.Komponenty, ktoré sme si vyrobili, spájame podľa ľubovôle do potrebnej dĺžky a s použitím korálikov či ozdôb akéhokoľvek tvaru.

Ku srdiečkovému ketlovanému náramku, ktorý sme tu „rozbehli“, prinesieme v nasledujúcom čísle Šperkovania (5/2012) návod na náhrdelník. Časopis vyjde 25.11.2012.

Katarína Janičinová
http://www.sashe.sk/katarinkak
Výrobe šperkov a bižutérie sa venuje už dlhšiu dobu. Prelieta medzi rôznymi technikami a rada sa učí nové. Venuje sa cínovaniu na mineráloch. V jej tvorbe nájdete aj drôtikovanie, recykláciu, decoupage, koráliky a falošný patchwork na polystyréne.

Seriál SAShE Šperkovanie vzniká v spolupráci s vzniká v spolupráci s prvým slovenským elektronický časopisom Šperkovanie a iné tvorenie, kde nájdete postupy, návody, tipy a triky, užitočné informácie a inšpiráciu pre všetky tvorivé duše.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
SAShE.sk
SAShE.sk
907 predaných ks, 518 hodnotení

SAShE.sk je priestor pre ľudí so šikovnými rukami a náročným vkusom.
SAShE.sk je tu pre vás, aby vám bolo veselšie, aby ste sa mali kam chodiť inšpirovať, aby ste mali kde prezentovať svoju tvorbu a aby bolo na Slovensku originálnejšie a farebnejšie

Informácie

SAShE Šperkovanie

www.sashe.sk/serial/sperkovanie

Originálne šperkárske fotopostupy v spolupráci s časopisom Šperkovanie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »