Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE.sk

Žurnál+

SAShE seriál – SAShE Šperkovanie

Originálne šperkárske fotopostupy v spolupráci s časopisom Šperkovanie

SAShE Šperkovanie - 1.časť - Art Clay Silver

SAShE.sk . » Návody / 2012-07-11 16:13:00 /  20 komentárov / 197 lajkov / 5122x zobrazený

Vieme, že ľúbite šperky. A vieme, že ľúbite techniky a fotopostupy na ich výrobu. Preto sme si v spolupráci s novovzniknutým slovenským časopisom Šperkovanie pripravili špeciálny seriál, v ktorom vám vždy dvakrát do mesiaca prinesieme jedinečný fotonávod na výrobu šperkov niektorou skvelou technikou. Nech sa páči :)

Začíname hneď zhurta skvostnou technikou Art Clay Silver, ktorú ovláda a krotí šéfredaktorka časopisu Šperkovanie a iné tvorenie Slávka Habardová. Modelovacie striebro a šité šperky sa stali jej vášňou. Tvorí a učí tvoriť iných. Je certifikovanou inštruktorkou pre kurzy tvorby z modelovacieho striebra. Tvorivosť jej učarovala a chce ju sprístupniť všetkým. Preto vymyslela časopis Šperkovanie a iné tvorenie a nájdete ju aj na SAShE.sk. Návod na výrobu nádherných zakvitnutých náušiek pochádza z jej rúk. Vychutnajte si ho a prípadne rovno aj vyskúšajte ;)


"Art Clay Silver alebo modelovacie striebro je neuveriteľný materiál. Čím viac s ním pracujete, tým viac vás priťahuje. Pre tých, ktorí ho ešte nepoznajú, vysvetlím v krátkosti: ide o akýsi druh samotvrdnúcej hliny, obsahujúcej drobulinké čiastočky striebra a organického pojiva. Po vymodelovaní, vysušení a dopracovaní sa hmota vypaľuje, pričom organické pojivo vyhorí a a dielko sa pretaví na rýdzi kov, striebro 999/1000.

Poďte si s nami vyrobiť strieborné náušnice. Znie to komplikovane, ale posúďte sami.


POTREBUJEME:
- 7-10 g ACS vo forme hliny,
- ľubovoľnú textúru,
- štetec,
- vazelínu na textúry,
- dve rovnako hrubé podložky na vaľkanie (napr. pravítka, kôpky 5 kariet, lekárske špachtle),
- valček,
- pevnejšiu fóliu ako podložku,
- ľubovoľné formičky na vykrajovanie,
- zalamovací nôž,
- slamka alebo mini vykrajovadlo,
- kruhový pilník,
- rôzne druhy pilníkov,
- brúsne špongie,
- vypaľovaciu pištoľ,
- nehorľavú podložku,
- pinzetu,
- misku so studenou vodou,
- kefu s kovovými štetinami,
- leštiaci blok.


POSTUP:
1. Najprv si pripravíme všetky potrebné pomôcky a nástroje. Modelovacie striebro rýchlo schne, po jeho otvorení nie je čas na hľadanie potrebných vecí. Následne si pripravíme textúru: štetcom a vazelínou dôkladne vytrieme každú štrbinku textúry v tej časti, ktorú chceme použiť na dekorovanie hmoty. Chceme totiž, aby sa hmota len odtlačila, a neprilepila sa na textúru.2. Modelovacie striebro vyberieme z balenia, premiesime, položíme na fóliu a vyvaľkáme na hrúbku asi 1 mm. Pomôžu nám pri tom dve rovnaké mierky (ja som použila kôpky piatich kariet). Vaľkáme po povrchu kariet a hmoty.3. Vyvaľkanú hmotu prenesieme na textúru a jemne po nej prejdeme valčekom. Ak sa nám z fólie nebude dať odlepiť, necháme ju na nej a prevalčekujeme po fólii.4. Textúra je odtlačená do striebra, treba sa rozhodnúť, v ktorej časti vyrežeme naše šperky.5. Ja som vyrezala dva väčšie kruhy, z ktorých budú náušnice a dva menšie, ktoré nechám vysušiť a použijem ich niekedy inokedy na niečo iné...6. Prebytočnú hmotu odstránime, zabalíme do fólie a použijeme na ďalší šperk. Ak sa nám nepodarí odstrániť všetku prebytočnú hmotu, nerobme to nasilu, aby sme si nepoškodili vyrezané tvary. Hmota sa po vysušení poľahky oddelí sama.7. Mini vykrajovadlom alebo slamkou vyrežeme ozdobné otvory. Necháme vysušiť. Sušíme pol hodiny fénom, alebo 24 hodín voľne na vzduchu.8. Ja som chcela mať vnútorný kruh väčší, preto som ho dobrúsila okrúhlym pilníkom.9. Vhodným pilníkom obrúsime a zahladíme aj okraje.10. Spodnú stranu vyhladíme na brúsnych špongiách. Začneme najhrubšou a skončíme najjemnejšou.11. Nezabudnime prebrúsiť ani vnútorné kruhy, aby vypálené striebro nebolo ostré. Suchá hmota sa brúsi omnoho jednoduchšie ako vypálený kov.12. A teraz, hor sa do vypaľovania. Použijeme nehorľavú podložku. Namierime plameň na kruh pištole a hladíme ním rovnomerne celý tvar. Po chvíli začne horieť. Vyhára pojivo. Keď kruh získa broskyňovú farbu, začneme odrátavať približne minútu. POZOR: kruh nesmie byť žiarivo oranžový, lebo sa vám roztaví! Po minúte vezmeme kruh do pinzety a ponoríme do studenej vody.13. Naše náušnicové komponenty vyzerajú teraz takto. Sú pokryté bielym povlakom a vôbec sa na striebro nepodobajú.14. To však vyrieši kefa s kovovými štetinami, ktorou striebro dôkladne obrúsime, čím získa pekný zamatový vzhľad.15. Leštiacim blokom vyčaríme na vystupujúcich častiach reliéfu krásne strieborné odlesky.16. Opačnú stranu môžeme leštiacim blokom vyleštiť celú a základný komponent na náušnice z rýdzeho striebra je hotový.17. Už ostáva len pripevniť puzetu a vyparádiť sa na akúkoľvek príležitosť, kde sa s novými, vlastnoručne vyrobenými kúskami pochválime.V treťom čísle časopisu Šperkovanie a iné tvorenie, ktoré vyjde 25.7.2012, sa naučíme, ako si vlastnými rukami vytvoriť náhrdelník, ktorý padne k náušniciam „ako uliaty“.

Prvý slovenský elektronický časopis o nás, pre nás a s nami, tvorivými dušami. Postupy, návody, tipy a triky, užitočné informácie a mnoho iného. Nápady na tvorbu, inšpirácia a priestor na prezentáciu všetkým tvorivým dušiam. Pridajte sa k jeho autorom, a/alebo prezentujte v ňom svoju tvorbu. Ste vítaní!
 

Slavomíra Habardová"

 


Za SAShE sa veľmi tešíme, že vznikajú takéto skvelé projekty určené pre nás - fanúšikov rukodielnych postupov. S radosťou budeme na stránkach SAShE zverejňovať fotonávody od lektorov časopisu Šperkovanie, aby ste si mohli poskúšať rôzne zaujímavosti.

Komentáre

natalyss táto technika ma už dlho láka, ďakujem za návod, snáď sa čím skôr odhodlám =)

2012-07-11 16:30:22

maramanufaktura krásna technika !!!!Skvelé !!

2012-07-11 17:07:211x

SCarlet dokonale, dakujem:)

2012-07-11 17:19:58

Pere Tiež po tom pokukujem. Len sa bojím toho, že to bude mäkké, keďže je to čisté striebro. Vedel by sa k tomu niekto vyjadriť, čo s tým už pracuje alebo taký šperk už má?

2012-07-11 18:31:02

andreazaj Je pravda, že výsledné šperky sú možno mäkšie než 925 striebro, ale nie oveľa než je striebro 925/1000. Sama s tým pracujem a mám veľa šperkov z ACS. Sú pevné a trvanlivé :).Držím palce v testovaní pre nováčikov :)

2012-07-11 19:05:26

hanula paráda!!! raz príde ten deň... :))

2012-07-11 20:34:352x

SlaAtelier Môj osobný názor je, že medzi obsahom 99.9 % Ag a 92.5 % Ag nie je veľký rozdiel, hoci do 925ky sa meď pridáva práve preto, aby bola tvrdšia. Striebro 999 určite nie je natoľko "mäkké", aby sa to dalo identifikovať voľným okom, či rukou a správa sa rovnako ako 925ka. Možno však rozdiel zistíme po 20-ročnom nosení a testovaní dvoch šperkov naraz s oboma rýdzosťami. Ale ACS ešte tak dlho na trhu tuším ani nie je. :-)

2012-07-11 20:39:23

lucinka318 ja mam taku typicku otazku neznalca :) kde sa da kupit strieborna hlina?

2012-07-11 20:58:09

zubajda fiiiha...taketo veci existuju? :))) super, tesim sa na dalsie casti, hoci nie som sperkarka, je to velmi zaujimave :)

2012-07-11 21:15:14

NELINA zaujímavé veci sa tu dejú, samé vynikajúce novinky, veľká vďaka SAShE :-)

2012-07-11 23:35:31

itka vynikajuce. Tiez sa pytam, kde dostat modelovacie striebro a tiez brusnu spongiu?

2012-07-12 08:35:40

SlaAtelier Keďže podľa pravidiel Sashe nie je dovolené uverejňovať tu externé linky, poradím nasledovné: Modelovacie striebro a pomôcky k nemu ponúka pár internetových obchodov. Nahoďte si do vyhľadávača pojem "Art Clay Silver predaj" a hneď na prvej strane sa zobrazia všetci, čo ho predávajú. Dostanete u nich aj iné pomôcky na prácu s modelovacím striebrom vrátane brúsnych špongií. Držím palce, nech sa vám darí! :-)

2012-07-12 08:45:495x

bjorkie wow, supeeeer.. aj ja by som si to rada vyskusala :))))

2012-07-12 10:12:53

zupet Vynikajúci žurnál

2012-07-12 11:25:22

rejka "acs" alebo ak chcete art clay silver je vynikajúca „náhražka“ pre toho kto si chce vyskúšať prácu "akože" šperkára ... je to mimoriadne úžasná hmota, z ktorej skutočne po vypálení vznikne striebro ... som už rok do nej zamilovaná :-))) Na margo tej mäkkosti .... vlastním už pár vlastnoručne vyrobených kúskov a o nejakej mäkkosti sa hovoriť nedá ... ešte by som chcela zareagovať k tomu vypaľovaniu ... skutočne si treba pri vypaľovaní dávať pozor na tú žiarivo- oranžovú farbu ... už sa mi pár krát podarilo striebro pretaviť a bohužiaľ zachrániť sa to potom už moc nedá a je to veľká škoda nakoľko „acs“ je pomerne drahá záležitosť ... A ešte jeden tip - ja namiesto vazelíny používam normálny kuchynský olej a okrem podložky si s ním pomastím trošičku aj ruky ... modelovacie striebro sa chová ako plastelína a keď budete pracovať so suchými rukami striebro sa bude veľmi lepiť ...

2012-07-12 12:53:363x

andreazaj tiež súhlasím s rejkou..treba dávať pozor na prepálenie..zo začiatku sa to často stáva, kým človek získa trochu praxe...a namiesto vazelíny sa dá naozaj použiť aj napr. kuch. alebo olivový olej.

2012-07-12 14:17:09

Hanulina Krása... Práca s ACS mi pripomína prácu so skutočnou keramickou hlinou, akurát tie podložky na vaľkanie sú tenšie :-). Raz, keď budem veľká, to určite vyskúšam.

2012-07-13 07:56:33

AtelierGemiNi Výborný žurnál. ACS mám už asi dva mesiace kúpené... no stále som sa neodhodlala doňho pustiť. Tak sa konečne odhodlám!

2012-07-13 12:30:01

mirushka waw!

2012-07-24 09:41:18

IvePe Ahojte ja som na tento zurnal natrafila az teraz :) chcem sa spytat ci niekto pracuje s touto technikou? dakujem

2016-05-02 07:14:29

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
SAShE.sk
SAShE.sk
907 predaných ks, 518 hodnotení

SAShE.sk je priestor pre ľudí so šikovnými rukami a náročným vkusom.
SAShE.sk je tu pre vás, aby vám bolo veselšie, aby ste sa mali kam chodiť inšpirovať, aby ste mali kde prezentovať svoju tvorbu a aby bolo na Slovensku originálnejšie a farebnejšie

Informácie

SAShE Šperkovanie

www.sashe.sk/serial/sperkovanie

Originálne šperkárske fotopostupy v spolupráci s časopisom Šperkovanie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »