Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

SAShE seriál – SAShE Akadémia šperku

Prevedieme vás šperkárskymi technikami prostredníctvom článkov od odborníkov, aby ste sa mali o čo oprieť pri vašej tvorbe.

SAShE Akadémia šperku - 4. časť - Zlatnícke techniky - Zasadzovanie kameňov

SAShE s.r.o. . » Rady predajcom / 2012-09-09 21:33:00 /  10 komentárov / 63 lajkov / 1958x zobrazený

Po prázdninách štartujeme aj náš rozbehnutý seriál SAShE Akadémia šperku, ktorý vám budeme prinášať každú druhú nedeľu na striedačku so seriálom SAShE Šperkovanie. Akadémia bude zameraná viac na všeobecné informácie o technikách, Šperkovanie prinesie konkrétne technické postupy. Teória, aj prax. Veríme, že spoločne to bude pre vás prínosné šperkárske "know-how". Poďme teda spoznať prvú zlatnícku techniku v článku z pera skúsenej šperkárky Hany H. Kašičkovej.

Zlatnícke techniky I. - Zasadzovanie kameňov

"V minulých častiach Akadémie sme písali o základoch práce s kovom ako pílenie, vŕtanie, či spájkovanie. Je čas predstaviť si konkrétne zlatnícke techniky, ktoré môžu byť zaujímavou inšpiráciou pre vašu tvorbu.

V najbližších článkoch SAShE Akadémie šperku vás zoznámim s menej aj viac náročnými zlatníckymi technikami. Niektoré si vyžadujú špecializované dielenské priestory, ale pri niektorých si opíšeme aj „domáce verzie“. Začneme veľmi populárnou technikou, ktorou vznikajú aj naše obľúbené šperky so vzácnymi kameňmi ;)

Zasadzovanie kameňov nie je priamo technológia, skôr obľúbená technika pri výrobe šperkov. Kamienky vždy šperk oživia a pri správnej voľbe zvýšia jeho výtvarnú, aj finančnú hodnotu. Existuje veľa spôsobov zasadzovania kameňov. Hlavným kritériom je, aby kameň bezpečne držal, a aby bola zachovaná čo najväčšia svetelnosť kameňa. Môže to byť hotová veda, ale v základoch aj jednoduchá a efektívna technika na oživenie vašej šperkárskej tvorby.

Základným pravidlom je, že kamene sa ku kovu nikdy nelepia, nakoľko pri nutnej oprave šperku treba kameň vybrať a zároveň by lepidlo prekážalo pri tepelnom opracovávaní. Samotné kamene sa do prsteňov vkladajú až ako posledné, keď je šperk kompletne vyrobený, obracovaný, vyleštený so všetkými povrchovými úpravami. Ako sa to teda robí?

Najznámejšími spôsobmi zasadzovania sú tieto: do obruby, do krapní a zasadzovanie "na zrno", teda do plochy materiálu.

Zasadzovanie do obruby. Obruba sa vyrába z tenkého pliešku a obopína pevne kameň po obvode. Časť, ktorá presahuje cez kameň sa zatlačí ku kameňu. Na zatláčanie materiálu používame zlatnícke zatlačováky.

1.  Hany H.Kašičková                                                   2.  Hany H.Kašičková

3.  absolvent Letnej Akadémie šperku

 

Zasadzovanie do krapní. Krapne sa vyrábajú z drôtikov kruhového, polkruhového, alebo štvorcového priemeru. Na bezpečné uchytenie kameňa je vhodné použiť aspoň štyri drôtiky. Drôtiky sa naryhujú v potrebnej dĺžke krapne, kde majú prichytiť kameň. Na konci sa postupne zatvoria v naryhovanom mieste cez kameň.

4. Hany H. Kašičková                                                       5. Hany H.Kašičková

6. absolventka Letnej Akadémie šperku                      7. absolventka Letnej Akadémie šperku

 

Keď nemáme ešte toľko zručnosti a šikovnosti, môžeme využiť jednoduchšiu techniku Zasadzovanie do krapní z plechu. Tu sa vypília krapne - ušká z pechu, ktorý je priamo podsadou pod kameň. Netreba zložito spájkovť a krapničky zatvoríte aj hocijakým dreveným predmetom.

8. Hany H. Kašičková                                                        9. absolventka Letnej Akadémie šperku

 

Zasadzovanie na zrno je spôsob, ktorý predpokladá isté rytecké skúsenosti. Tu je kamienok v hĺbke materiálu a z vrchu je prichytený vyrytou pilinkou z okraja kameňa a preklopený cez kameň. Známe sú bohaté mnohonásobné kameňové vzory, husto zasadené vedľa seba. Vtedy hovoríme o spôsobe PAVÉ.

10. Hany H. Kašičková

Fotografie prác pochádzajú z mojej dielne a spod šikovných rúk kurzistiek Letnej Akadémie šperku.

Ponúkla som vám stručný, skôr informatívny prehľad toho, čo je pri zasadzovaní kameňov možné. V prípade, že vás táto technika zaujala a mali by ste si chuť vyskúšať zasadzovanie kameňov na vlastnej koži, množstvo informácií nájdete na internete alebo v odbornej literatúre (budete už aspoň vedieť, čo hľadať :)

Techniku zasadzovania kameňov vyučujeme aj na  kurzoch Letnej Akadémie šperku, ktorá sa bude opäť konať budúce letné prázdniny na VŠVU v BA. Pre nedočkavcov, ktorí by mali chuť nahliadnuť do tajomstva zasadzovania podrobnejšie pripravujem individualny Kurz zasadzovania kamenov, ktorý nájdete onedlho v mojej galérii na SAShE.

Hany H.Kašičková"

Komentáre

natalyss super, som rada, že som sa niečo nové dozvedela =)

2012-09-09 23:51:44

FijA zaujímavé informácie:)

2012-09-10 11:49:21

Dajan Ten na poslednej fotke...rešpekt!

2012-09-11 00:48:172x

lobelia Super zurnal Hany!

2012-09-11 14:54:49

Eko.Tamara úžasné...

2012-09-11 16:01:09

RedCatBlueCat Chi Chi.

Iba poznámočka k obrázku č.3, teda asi som absolvent, teda od narodenie ale neviem neviem ci sa na stare kolena nemenim.

Inak super články.

Diki Hany.

2012-09-11 23:13:50

Lulu.Gardener Skvelý žurnál!!! ďakujem a kurzy u Hany vrelo odporúčam :)

2012-09-12 10:30:34

drotar.mlich POzor na buduce platenie za pouzivanie techniky.

2012-09-12 13:27:452x

rasinn uau, zaujímavé......

2012-09-13 12:13:56

Henulik Perfektné návody...určite niečo vyskúšam, chystám sa totiž môj najobľúbenejší drahý kameň - drahý opál vsadiť do strieborného prstienka...držte palce :)

2013-05-22 20:54:21

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

SAShE Akadémia šperku

www.sashe.sk/serial/akademiasperku

Prevedieme vás šperkárskymi technikami prostredníctvom článkov od odborníkov, aby ste sa mali o čo oprieť pri vašej tvorbe.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »