Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

SAShE seriál – SAShE Akadémia šperku

Prevedieme vás šperkárskymi technikami prostredníctvom článkov od odborníkov, aby ste sa mali o čo oprieť pri vašej tvorbe.

SAShE Akadémia šperku - 3. časť - Koľko stojí striebro?

SAShE s.r.o. . » Rady predajcom / 2012-07-06 12:31:00 /  8 komentárov / 54 lajkov / 847x zobrazený

Pokračujeme v načatej téme zlatníčiny. Ako sme si už minule popísali - práca s kovom nie je ani finančne, ani technicky a dokonca ani legislatívne nemožná. Všetko sa dá, ak sa chce. Začať môžete s meďou, či mosadzou a uvidíte, či kúzlu práce s kovom podľahnete. A my vám s radosťou podáme pomocnú ruku v podobe rád, typov a informácií zo zlatníckej kuchyne. Dnes teda viac podrobne o náradí, nástrojoch a materiále na prácu s kovom opäť zo skúsenej hlavy šperkárky Hany H. Kašičkovej.

 

Rada som sa po minulom motivačnom článku vrátila k úplným základom práce s kovom. Ak chceme vyrábať šperky z kovu, budeme v prvom rade potrebovať priestor, kde sa rozložiť. Stôl nemusí byť zlatnícky, mal by byť pevný a ideálne mať polkruhový výrez s natiahnutou koženkou alebo látkou, do ktorej padajú zvyšky odrezkov (toto má význam najmä pri práci s drahšími kovmi, ale asi každému výrobcovi to ušetrí kopec neporiadku a stratených drobností;).

Správnu výšku nám zabezpečí vysúvacia stolička, ktorej výška sa dá regulovať. Pri pílení potrebujeme sedieť čo najnižšie a pri brúsení vyžšie. Samozrejmosťou je dobré osvetlenie. Či už denné, alebo umelé z vrchu, ale aj stolové z bočnej stany. Toto je taký najzákladnejší základ, pre výrobu jednoduchých náušnic a príveskov.

 

Vychytávky do ruky alebo drobné užitočné náradie, pre všetkých čo pracujú s kovom

 

Rysovacia ihla

Je to šikovný malý kovový predmet podobajúci sa ceruzke. Používa sa pri kreslení, či vyznačovaní čiar na akýkoľvek kov. Poznáme lacnejšiu verziu za 0,70 € a luxusnejšiu verziu, ktorá sa dá elegantne nosiť na vrecku. Tá nás bude stáť o čosi viac, cca. 5,00 €. Obidve dostať v dobrých železiarstvach so širokou ponukou, ako sú ENTO a v sieťach BAUMAX či HORNBACH. Rysovaciu ihlu ocenia všetci, ktorí si nechcú ničiť pilníky, či iné náradie škrabaním do kovu.

Šublera, alebo Posuvné meradlo

Je kovové posuvné pravítko, ktorým si vieme presne odmerať vonkajšie, aj vnútorné priemery (napr. prsteňa), ale aj hĺbku, čiže prázdny priestor v predmete. Šubleru poznáme mechanickú, alebo digitálnu. Digitálna nám rozmer prezradí automaticky na dispeji a ešte aj presne na dve desatine miesta. Na mechanickej musime vedieť ako rozmer odčítavať. Nie je to zložité, a ani nás neprekvapí vybitá batéria. Inteligentná aj EKO verzia stoja okolo 25,- € a nájdete ich opäť v v dobrých železiarstvach so širokou ponukou, ako sú ENTO a v sieťach BAUMAX či HORNBACH. Šublerou sa dajú vyznačovať aj rovnobežky na kove, kde je jedna strana odpílená. Takto si vieme rýchlo vyznačiť líniu na vypílenie prsteňa.


 

Kliešte

Všetci čo pracujete s drôtikmi máte určite slušnú zbierku klieští. Keď chceme ohýbať plech alebo drôt sú nutnosťou. Budete určite potrebovať ploché, špicaté, guľaté a štikačky a ideálne aj špeciálne šínové kliešte na ohýbanie prsteňov. Bežné v hocijakom železiarstve a zlatníckev zlatníckych obchodoch. Oplatí sa investovať do zlatníckych, stoja cca. 8 eur a sú ideálne.

Samozrejme keby sme chceli robiť prstene potrebujeme ďalšie náradie ako vyklepávací tŕň, alebo merací kónus.

Čo sa týka drobného ručného náradia ako šmirgle, či kladivá, je jedno kde si ich kúpite. Elektrické náradie, ktoré má vydržať dlho a poriadne slúžiť, odporúčam kupovať len od kvalitných výrobcov ako DREMELL, PROXXON, ktorých sme spomínali aj v minulom článku.
 


Vychytávky pri práci - alebo viac za menej času

 

Obojstranka

Obojstranná lepiaca pásak je skvelý pomocník na prenášanie navrhnutého motívu šperku na kov. Stačí vystruhnúť návrh z papiera, kde sme skicovali, nalepiť ho obojstrankou na kov a potom vypíliť pílkou čo najpresnejšie pozdĺž predkreslenej línie.

Šmirgeľ a voda

Keď brúsite kovové predmety o šmirgeľ a robíte to vytrvalo, dlho a rýchlo, je fajn si naliať na brúsny papier trochu vody. Predmety sa pri trení neprehrievajú, a nebudú vás páliť prsty. Na začiatku je potrebné si kúpiť vodné brúsne papiere. Len pre pripomienku. Čím je číslo na šmirgli vyžšie, tým hrubšie je zrno.

Dva v jednom

Pri pílení viacerých rovnakých kusov z tenších plechov (do 1mm hrúbky) si môžeme pomôcť. Dva plechy si môžeme zlepiť spolu obojstrannou páskou a po vypílení rozdelíme. Alebo si zlepíme dva kúsky sekundovým lepidlom a po vypílení vypálime. Toto nieje moc EKO verzia a používame ju vtedy, keď pracujeme pri výrobe šperku s ohňom aj v ďalšom procese.


Zubná kefka CURAPROX - vychytávka recyklačná
Pre tých, ktorým táto značka zubnej kefky nič nehovorí - ide o veľmi jemné, tvarovo jednoduché a farebne úžasné kefky. Sú nielen šetrné ku zubnej sklovine a ďasnám, ale po doslúžení ich môžete použiťako „ometátko“ od pilín pri pílení, či po brúsení. Kedže je mega ultra super mäkka, tak nám nepoškriabe kov.

 


 


Kde kúpime materiál na prácu s kovom

 

Meď, mosadz, hliník

Tieto kovy kúpime vo veľkosklade ALCU TRADE v Moste pri Bratislave. V ponuke majú platne vo veľkosti 2 m x 1m. Sú ochotní platňu narezať na 4 kusy, aby sa vám zmestila do auta. Čo sa týka rezania na menšie rozmery, záleží od kvality a intenzity prosenia a úsmevu :) Z niektorých kovov majú aj pásovinu, kde je daná len šírka.

Cena platne medi a mosadze v hrúbkach, ktoré sú vhodné na výrobu šperkov, t.j. od 0,55 mm do 1,00 mm sa pohybuje od 89,- € do 189,-€.


Hliníková platňa stojí od 11,-€ do 16,-€. Nedá sa kúpiť menej ako jedna platňa. Takže je fajn keď sa zložia viacerí.


Ak máte kontakt na klampiarov alebo firmy, kde spracuvávaju tieto kovy, je to jednoduchšia cesta k získaniu malého množstva kovu.Striebro, strieborné drôty, strieborná spájka, polotovary, reťazovina, plus to isté len v zlatom

Kamenné obchody:
http://www.agno.sk/ Trenčín, Levice, Bratislava
http://www.zlatahuta.sk/ ( na novom webe sa pracuje ) Trenčín, Bratislava, Košice

Pre podmienky predaja drahých kovov je potrebné sa v prevádzkach informovať!

Drôty, reťazovina a polotovary zo striebra sa dajú pohodlne kúpiť aj cez internet na všetkých známych stránkach, ktoré ponúkajú komponenty na výrobu šperkov.

 

Verím, že tieto praktické rady pomôžu tým, ktorí nad prácou s kovom uvažujú, ale nevedia kde začať. Každopádne treba dodať, že mať náradie, menej, či viac kvalitné, nehovorí ešte o predpoklade „dobrého šperku“. Šperk sa stáva kvaliným jednak remeselným vyhotovením, ale hlavne nápadom a súhrou estetických vlastností šperku. Ako pomer hrúbky, výšky a šírky plechu. Pomer hladkých plôch k tým štrukturovaným a celková kompozícia použitých častí v šperku. Jednoducho to je to umenie na ktoré návod nie je. To musí objaviť každý sám. Ale nie je to zložité a nie sú nutné školy. Je potrebná veľká dávka odhodlania a pozitívnej energie :)

Nabudúce sa teda pustíme do Základných zlatníckych techník, aby ste mali predstavu čo všetko sa s uvedeným náradím a materiálom dá robiť.
 

Komentáre

Riso Prepáčte drobná poznámka k brúsnym papierom.

- Vodu môžete použiť len na vodný brúsny papier, ten je na to určený. Voda vyplavuje obrúsený materiál z pomedzi brusiva a tak sa brúsny papier nezanáša. Ak použijete vodu na brúsny papier určený na suché brúsenie, tak vám brusivo vypadne a brúsny papier sa znehodnotí.

- k jemnosti brúsneho papiera dodám len toľko, je to presne naopak. Čím je číslo vyššie, tým je brúsny papier jemnejší. Číslo brúsneho papiera vyjadruje počet brúsnych čiastočiek na centimeter štvorcový. Teda príklad BP 80 je veľmi hrubé zrno a hrubé škrabance vhodné na drevo a podobne. BP 4000 je ultra jemné zrno vhodné na leštenie napríklad aj kovov.

Ináč fajn článok ☺

2012-07-06 21:34:354x

SAShE.sk  REDAKCIA  V stati o šmirgľoch, čiže brúsnych papieroch (ale snáď všetci používame častejšie slovo šmirgeľ ;) je uvedené, že má ísť o vodné šmirgle. Čo sa týka číslovania, redakcia o tom nemá znalosť, ale Hany H.Kašičková sa iste k poznámke vyjadrí.

2012-07-06 21:40:59

RedCatBlueCat Supis clanok :-):-):-)

Ja osobne pozivam na brusenie brusne peny, su na takuto pracu vhodnejsie netreba sa patlat z vodou. Vyrabaju sa v roznych zrnitostiach podobne ako brusny papier (tzv. Smirgel) pri praci s nimi cloveka nepalia prsty a tym ze to je penovy material sa velmi lahko reguluje pritlak na bruseny predmet. a dokonca maju dlhsiu zivotnost. Najkvalitnejsie su v europskom trhu znacka 3M. ja som odkukal u nemeckych zlatnikov fintu na vyrobu perfektnych brusnych palicik - super pomocka. Teraz som ale v horach na chate, hned ako sa vratim nafotim ako na to a rad sa podelin stymto super know haw.

2012-07-07 10:12:505x

Dajan Ano, aj ja mam radšej brusne peny M3,

oplatia sa aj ked su drahšie. Ta najjemnejšia ma priam zazračny učinok :)

2012-07-09 00:57:301x

SAShE.sk  REDAKCIA  Priatelia, keďže máme leto a väčšina z vás je práve rozbehaná po dovolenkách, seriál SAShE Akadémia šperku bude pokračovať ďalšími časťami až v septembri. Takto nikto nič dôležité nepremešká, bo veľké informácie a skvelé veci sa chystajú. Tešíme sa dočítania ;)

2012-07-11 16:22:521x

hm.matros Na (nielen) plechy z medi, mosadze, dokonca aj bronzu poradím firmu Farmet. Vždy mi dokázali zohnať čo som potrebovala, dokonca som nemusela brať ani obrovské rozmery, ako je hore uvedené:D:D

2013-01-06 00:15:201x

trapnafiflena Dobry den, mohol by mi niekto poradit ohladom nakupu striebra na vyrobu sperkov?? Nemozem najst predajcov na Slovensku alebo v Ceskej rep.

Potrebujem klasicke platy striebra a drotov etc.. Dakujem Vam velmi pekne! E

2015-06-12 10:41:20

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

SAShE Akadémia šperku

www.sashe.sk/serial/akademiasperku

Prevedieme vás šperkárskymi technikami prostredníctvom článkov od odborníkov, aby ste sa mali o čo oprieť pri vašej tvorbe.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »