Žurnál+

PetiT - hravé kabelky s nápadom

P
SAShE.sk988 predaných ks, 545 hodnotení

SAShE s.r.o. . » Rozhovory / 2023-09-30 14:00:00 /  Pridaj komentár / 16 lajkov

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

 

 

Názov značky Petit je odvodený od Petry, ktorá za značkou stojí. Názov sa však ku značke hodí aj preto, lebo petit(e) znamená malý/á, tak ako aj kabelky pre dievčatá, ktoré vyrába. Petra miluje farby, čo môžete hneď zbadať na jej oblečení a doplnkoch, ale aj v jej obchode na SAShE, kde nájdete kvalitné kabelky, ktoré sa vyznačujú krásnymi farbami a hravými detailmi.

 

 

Spomínaš si na svoju prvú kabelku? Pri akej príležitosti vznikla? Máš ju ešte v ponuke?

Presne si pamätám, ktorú kabelku som vyrobila ako prvú (malú a veľkú). Tá dospelácka bola pre mňa, bola biela športová (akoby chlebník) s oranžovým lemovaním a malým obrázkom. No a z detských bola prvá jednorožcová kabelka, ktorú som vyrobila pre dcéru. V ponuke ich stále mám, len jednorožce majú iné vlásky alebo kvietky. Pamätám si, že v jeden večer sme boli s mužom v dielni a zrazu prišiel nejaký impulz a spravila som aj detskú verziu kabelky. A tie sú mojou srdcovkou dodnes.

 

 

Čím sa inšpiruješ pri tvorbe nových návrhov kabeliek?

Čo sa týka inšpirácie ani sama neviem, to musí prísť samo. Som veľmi všímavý človek, jedna kamoška tvrdí, že až extrémne. Dopredu nerozmýšľam nad tým, čo idem práve vytvoriť. Keď mám chuť, prídem do dielne a vyberiem materiál a vymýšľam, kombinujem. Vzory na detské kabelky vidím všade okolo seba, musí to byť obrázok, ktorý sa dá vyrezať z kože, a potom skúšam. Vzniknú tvary, vzory a tie už len obmieňam v rôznych farbách. A trochu sa v poslednej dobe prispôsobujem aj trendom a skúšam jednoduché línie a tvary. Inšpirácia je nevyčerpateľná a každý má tú svoju a buď sa to niekomu páči alebo nie.

 

 

 

Ktorá kabelka je najobľúbenejšia medzi zákazníkmi a ktorá kabelka je tvoja srdcovka?

Najobľúbenejšia kabelka u zákazníkov je zatiaľ detská kabelka s motívom zmrzlinky, to je aj moja topka. Z dospeláckych noviniek zatiaľ ešte neviem, ale shopperky sú parádne, praktické a kvalitne spracované. Mojou srdcovkou je tiež nová sada kabeliek “Spolu”, malá a veľká kabelka, ktoré sú prepojené podobnými tvarmi a farbami. Veľmi sa mi páčia a určite to zaujme na prvý pohľad, keď si vyjde mama s dcérou a pekne spolu ladia. Aspoň sa nestratia v dave.

 

 

Vedela by si nám opísať ako prebieha proces výroby kabelky?

Neviem či to bude opísané v krátkosti, to sa asi veľmi nedá, ale skúsim opísať postup na detskej kabelke s obrázkom.

Najskôr musím vyrobiť šablónu z tvrdého papiera. Nakreslím obrázok vo vhodnej veľkosti podľa veľkosti kabelky. Musí byť taký, aby sa každý diel dal vyrezať z kože, čiže to nieje také isté ako pri maľovaní alebo kreslení na kožu. Každý kúsok musí byť pripravený zvlášť, takže vyrežem z papiera jednotlivé dieliky, z ktorých sa obrázok skladá. Potom ich obkreslím na kožu, dieliky vyrežem, čo môže byť pri malých kúskoch celkom pracné.

Na prednú časť kabelky nalepím jednotlivé kúsky obrázku, obšijem, nitky pretiahnem na rubovú stranu, zauzlím, opálim. Vyrežem podšívku, pripevním zapínanie a nalepím na kožu. Na jednu stranu vypálim logo raznicou ručne, a keď je podšívka nalepená, prišijem ju a zošijem obe časti z rubovej strany. Kabelku vyvrátim, no a už len prevlečiem remienok. A kabelka je hotová.

To bola tá jednoduchšia výroba, ale pri ostatných je v podstate ten istý postup. Najkvalitnejšie kabelky sú však tie, ktoré sa šijú ručne, no to už je iný level. Skúšala som aj také, dokonca aj jednu mám, ale je to veľmi pracné.

 

 

Po akých farbách kože najradšej siahaš pri návrhoch?

Ako je na prvý pohľad vidno, tak siaham asi po všetkých farbách a málokedy po čiernej. No keďže ste mi zo SAShE odporúčali, nech spravím aj čiernu kabelku, tak musím poslúchnuť :D. Kedysi som používala divokejšie farby, no už som sa trošku skľudnila a páčia sa mi skôr jemnejšie odtiene, zemitejšie. Menia sa aj trendy, i keď sa nimi neriadim za každú cenu. Samozrejme sa riadim aj požiadavkami zákazníka a tým, aké farby si želá. Ale ja mám rada farby a asi všetky.

 

Máš pekný ateliér. Kedy si si ho vytvorila?

Ateliér alebo skôr by som to nazvala dielňou, mám spolu s mužom a ja tam len tak hosťujem. Je to výhoda, keďže dielňu máme dva kroky od domu a stále sme doma a spolu. Muž mi vie dobre poradiť a pomôcť s niečím, na čo ja nemám nervy.

Čoskoro však budem mať novú dielňu a tam už budem mať svoje miestečko. A v tejto som začala mať svoj kútik cca sedem rokov dozadu. Postupne sme vymenili niektoré šijacie stroje za automatické, v čom mi veľmi pomohol príspevok na podnikanie. Sú to finančne náročné položky.

 

 

 

 

Pri akých činnostiach si vieš najlepšie odpočinúť?

Veľmi rada čítam, keď je čas. Mám rada posedenia s kamošmi a rodinou na kávičke. Neviem veľmi oddychovať a ani nechcem. Niekedy si oddýchnem pri práci v dielni, keď idem robiť niečo, čo ma baví. Relaxujem aj pri činnostiach ako je pletenie macrame a tiež si navliekam korálkové prstene a sadím kvety.

 

Ako vnímaš svoje víťazstvo vo Výťahu?

Do výťahu som sa zapojila už druhýkrát, neviem povedať prečo, ale trošku som dúfala, že tentokrát by to mohlo vyjsť. To, že sa niekto rozumie handmade tvorbe a vie oceniť moju prácu, znamená pre mňa veľa.

Mám za sebou aj fotenie so SAShE, ktoré sa mi veľmi páčilo. Vznikli krásne fotky, ktoré mi oživili galériu a dodali celkový vzhľad môjmu SAShE obchodu. Vznikol aj nápad vytvoriť novú sériu kabeliek, čiže víťazstvo vo Výťahu prinieslo aj produktové novinky.

 

 

Prezraď nám niečo viac o týchto novinkách. Na čom práve pracuješ?

Vytvorila som nové kúsky, plánujem nové kombinácie a farby na crossbody kabelky, aj na shoperky. Možno vzniknú aj úplne nové vzory, no a konečne by som chcela dorobiť sandále, ktoré mám už vykrojené niekoľko mesiacov v dielni. Tie by som chcela ešte toto leto dokončiť, keďže mám dvoje a veľmi dobre sa mi nosia. Buď budú všetky moje, alebo ich zaradím do ponuky. Dali by sa pekne zladiť s kabelkami.

 

 

 

Aké sú tvoje najobľúbenejšie značky na SAShE?

Je ťažké povedať, ktorá značka je najobľúbenejšia, keďže na SAShE je nespočetné množstvo šikovných ľudí. Priznám sa, že som trochu lajdák na sledovanie, kto všetko na SAShE predáva a aké nové značky pribudli. Páčia sa mi výrobky značky Pure a Part, keramika od Biela laba. Od Limbo jewel mám šperky a Kaaty jewel je podľa mňa veľmi šikovná. Zhrnula by som to asi tak, že sa mi páčia všetci, ktorí majú svoj nápad a nekopírujú iných.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Mafinková - 15747383_Mafinková by PetiT
 Páči sa 9 ľudom
35 €
 - Citrónkové - 15743801_Citrónkové by PetiT
 Páči sa 22 ľudom
69 €
 - Syyr - 15747362_Syyr by PetiT
 1 komentárov
 Páči sa 19 ľudom
69 €
 - Jednu trojitú - 15744354_Jednu trojitú by PetiT
 Páči sa 13 ľudom
69 €
 - Šedá - 15748264_Šedá by PetiT
 Páči sa 21 ľudom
65 €
 - Zelená - 15748345_Zelená by PetiT
 3 komentárov
 Páči sa 33 ľudom
65 €
 - Zelená ,,shoperka,, - 15748550_Zelená ,,shoperka,, by PetiT
 1 komentárov
 Páči sa 35 ľudom
120 €
 - Šedá ,,shoperka,, - 15748567_Šedá ,,shoperka,, by PetiT
 Páči sa 16 ľudom
120 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »