Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE.sk

Žurnál+

SAShE seriál – Na návšteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

Na návšteve: modranska - keramika s nápadom, ktorá ctí tradíciu

SAShE.sk . » Rozhovory / 2014-09-16 13:17:00 /  43 komentárov / 215 lajkov / 12071x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

 

K týmto ľuďom patrí aj Jakub Liška, zakladateľ značky modranska, ktorá sa venuje výrobe keramiky – hlavne majoliky a kameninového riadu. Už na strednej škole študoval keramiku, neskôr na VŠVU začal so štúdiom sochy, no po prvom ročníku prestúpil na katedru architektonickej tvorby. Po piatom ročníku odišiel na Erasmus do Anglicka, kde sa venoval interiérovému dizajnu a následne vyštudoval teoretický magisterský odbor Design thinking. Z hobby, ktorým výroba keramického riadu zo začiatku bola, sa stala malá firma. V súčasnosti stále predáva prevažne riad, ale venuje sa aj zákazkovej výrobe a postupne mu pôvodné priestory v otcovej dielničke začínajú byť tesné. Jakub nám počas našej návštevy porozprával, čo je to majolika, ako sa k nej dostal, ale aj o tom, že dnes je naozaj ťažké nájsť ľudí, ktorí sa vedia poctivo venovať ručnej výrobe.


Prečo si sa rozhodol venovať keramike?

Už na základnej škole som sa dobre učil, a preto si moji rodičia mysleli, že pôjdem na gymnázium alebo obchodnú akadémiu. Tým, že som od raného detstva vyrastal pri otcovej dielni, mal som ku keramike veľmi blízko. Bola vždy svetom, kde som si mohol čokoľvek vymyslieť, navrhnúť. Nakoniec som skončil pri keramike, aj keď som vlastne vyštudoval dizajn a architektúru.

 

Čo je vlastne majolika?

Je to technológia výroby keramiky so špecifickou maľbou do bielej glazúry, ktorá sa potom páli na nízky výpal. Nie je to maľba glazúrou, ale špeciálnou farbou, ktorá následne preberie lesklosť a sklovitosť bielej podkladovej glazúry. Je to veľmi charakteristická technika výroby. Pochádza z Feanzy a v Modre a okolí má stáročnú tradíciu. Podobné výrobky však nájdete napríklad aj v Taliansku či Francúzsku. Majolika má však svoje limity – je krehká, lesklá, a preto som sa dal aj na výrobu kameniny. Bližšie však mám stále k majolike.

 

 

Ako sa vyrába modranska?

Celé sa to začína tým, že nakreslím a navrhnem tvary riadu s požadovanými rozmermi a profilom. Tieto nákresy dostane kruhár, ktorý podľa toho vytočí konkrétny výrobok. Na výkrese má zadaný mokrý rozmer.

Každý vytočený výrobok sa po uschnutí zmrští, s čím treba počítať. Kruhár teda vytočí určený počet výrobkov a tie následne schnú. Ak je to potrebné, po čiastočnom obschnutí sa dá dorobiť napríklad uško. Riady následne schnú ešte niekoľko dní a potom sa vypaľujú v peci. Vypálené výrobky dostane maliar, ktorý ich najskôr naglazuje bielou glazúrou. Po uschnutí je glazúra prašná a s výrobkom sa musí zachádzať naozaj opatrne. Do tejto vrstvy maliar maľuje ornamenty a vzory majolikovými farbami. Keď je výrobok namaľovaný podľa zadania, vloží sa do pece a vypáli sa. Dokončený produkt sa zabalí a podľa objednávky odchádza k zákazníkovi.

Pri našich výrobkoch z kameniny je postup trošku iný. Kruhár vytočí žiadaný tvar na kruhu, výrobok vyschne a vypáli sa pri vyššej teplote. V tejto fáze sa postup mení. Maliar naglazuje kameninový výrobok bielou glazúrou, do ktorej sa ďalej nemaľuje. Riad sa následne páli. Z pece mi vyjdú hotové kameninové výrobky, na ktoré aplikujem sieťotlačovú grafiku, napríklad Ludevíta alebo mapu. Ďalším výpalom sa vzor zapečie do výrobku. Na rozdiel od majoliky pri tomto procese vypadáva ručná maľba.

Tradícia tejto manuálnej výroby trvá stovky rokov. Zatiaľ nemáme žiadnu sofistikovanejšiu výrobu a ani technológiu, ktorou by sme to mohli nahradiť, takže keramiku robíme skoro rovnako ako naši predchodcovia.

 

 

Aké výrobky vyrábate?

Naším ťažiskom sú výrobky na bežné používanie, tzv. úžitkový riad ako šálka, tanierik, miska. Oproti tomu tradičná majolika má hlavne dekoratívnu funkciu. Mojím cieľom bolo používať techniku majoliky na výrobu úžitkového riadu. Najväčší záujem bol o hrnčeky a podšálky, preto sme s nimi začínali. V súčasnosti však skúšame aj iné tvary a nádoby –napríklad džbány a čaše na víno, ktoré sú v našom regióne veľmi populárne. Praktické stránky spojené s predajom nás naučili kalkulovať s tým, koľko výrobkov musíme spraviť. Ľudia mali záujem aj o celé série, nielen o kusy.

 

Ktoré vzory sa predávajú najlepšie?

Jeden z najpopulárnejších vzorov je náš prvý – modrý, ktorý sa volá modranska. Je našou poznávacou značkou. Svoje miesto si našli aj kameninové výrobky ako napríklad Ludevít, ktorý má v našich končinách celkom veľký úspech. Každý zo vzorov má určité publikum, ktorému sa páči. Napríklad vzor zver často kupujú rodičia deťom, poprípade je to ideálny darček pre poľovníkov. Komu sa majolika vôbec nepáči, ten sa väčšinou nájde v našom úplne špecifickom vzore mapa.

 

 

Ako ľudia prijímajú tvoju víziu klasickej majoliky?

Veľa ľudí to berie tak, že ju kazím. Je to pre nich zasahovanie do niečoho nedotknuteľného. Na to ale, aby človek pochopil a vedel, že sa ornamentika rokmi vyvíjala, nemusí študovať históriu majoliky. Majstri, ktorí voľakedy navrhovali v dielňach vzory, chodili po dedinách a zbierali nielen klasické motívy, ale aj ich podľa seba upravovali. Nerobili to len preto, že sa im to páčilo, ale reagovali tým aj na dopyt ľudí, či samotný trh. Tým pádom sa ornamentika úplne prirodzene vyvíjala a to, čo robím ja, je len pokračovaním.

Majstri, s ktorými spolupracujem, majú k niektorým mojim dizajnom takisto množstvo výhrad, predsa len, vyrastali a učili sa vyrábať klasickú keramiku, ktorá je trochu iná ako výrobky modranska.

 

Tým, že som v tomto prostredí žil od detstva, viem, čo sa spraviť dá a čo nie.

 

 

Odkiaľ máš majstrov na výrobu modranskej?

Študovaných ľudí je problém zohnať. Učilište v Pezinku už nefunguje, a tým pádom neprodukuje žiadnych nových absolventov. Väčšina odborníkov, maliarov alebo ľudí, ktorí vedia točiť na kruhu, má viac ako 40 rokov. Preto sa snažím si ich udržať a presvedčiť, že keramika má stále zmysel a že je dobré vyrábať aj moju víziu majoliky.

 

Čo budeš robiť, keď už nebudú ľudia vedieť vyrábať majoliku?

Existuje len jediná možnosť – vychovať si ich. Dnes už nepotrebujem 20 ľudí, takže sa to dá. Ak by som ich potreboval viac, bol by to problém. Ľudia, ktorí sa voľakedy tomuto remeslu venovali, sa dnes väčšinou živia niečím úplne iným. Teraz na staršie kolená však dúfam, že sa budú chcieť vrátiť k starému remeslu, ktoré predtým vykonávali. Preto verím, že keď budem potrebovať ďalšie pracovné sily, podarí sa mi ich nájsť.

 

Komentáre

-GINA- krása!

2014-09-16 13:35:27

Grace_fairy skvelé! :) veľmi sa teším, rozhovoru od redakcie... a už teraz sa teším na ďalšie... aj s nádhernými fotografiami. Ste mi urobili veľkú radosť!

2014-09-16 13:39:483x

LubaArt velmi prijemne citanie :) nech sa dari :)))

2014-09-16 14:09:251x

lenka.pauk že aký charizmatický a krásny chlap:) okrem iného:)

2014-09-16 14:36:4610x

rozmarina Krása, nádhera a tradícia v dokonalosti. Obdivujem tohto človeka a držím mu palce, nech ho to ešte dlho drží a baví. Rozmýšľam, že keď si budem zariaďovať vlastné bývanie, tak riad budem mať iba od modranskej :)

2014-09-16 14:42:022x

Lindaland Pekne spravený rozhovor, vďaka za neho. Je fajn, že na Slovensku ešte niekto pestuje slovenskú tradíciu a utužuje našu kultúru ako tento tvorca. Vraví sa, že čo odlišuje barbara od kultúrneho človeka sú tradície a pestovanie kultúrnosti ako takej. Páči sa mi aj spojenie koreňov tradície s modernou dobou, vidieť mladého moderného človeka (hlavne keď žijeme v dobe rýchlo kvasených módnych sezónnych hitov a cool je len čo je na štýl západu ako keby sme nemali vlastnú kultúru), ktorý je vo svojej dielničke obklopený všetkým tým čím boli aj naši predkovia ale zároveň ho vidieť posúvať sa so svetom a byť dnešný, tak tomu sa hovorí zachovávať ale aj rozvíjať naše tradície a preto sa mi tento článok tak veľmi páčil. Držím palce tvorcovi nech sa mu darí.

2014-09-16 14:53:529x

parusma Z modranskej mám maličkú šáločku na maličkú kávičku a poviem vám, chutí z nej fantasticky! To je TÁ šáločka, ktorú mám položenú na stole, keď tvorím šperky :-)

2014-09-16 14:53:571x

modranska Ďakujeme! Mac sa vám tešíme:)

2014-09-16 15:00:311x

nikkita Výborný rozhovor s nádhernými fotkami, modranska keramika je nádherná, perfektne dizajnovaná a spravená. Úžasne spája tradičné techniky s moderným poňatím. Veľmi fandím !

2014-09-16 15:08:161x

maramanufaktura skvelé !!!!

2014-09-16 15:20:02

NoiArt super, :O)

2014-09-16 15:23:13

ADANA Ja skvelé, že slovenským tradičným remeslám sa venujú mladí ľudia, nové generácie umelcov...!

2014-09-16 15:27:353x

vYQt uzasne....

2014-09-16 15:47:58

LEL-handmade Keramika je nádherná, som rada že sa tieto vecičky vracajú do našich domov ... u nás je celé zbierka po starkej stále v pivnici dobre zabalená a ja dúfam že sa uchová generáciam ktoré ju ocenia :-)

2014-09-16 16:08:352x

adrin príjemné čítanie, držím palce:))

2014-09-16 16:13:041x

Katu-Hula Teším sa s tebou.

2014-09-16 17:09:07

uKvetinky perfektny rozhovor!!!

2014-09-16 17:13:11

iffi Keramika od Modranska sa nám veľmi mocno ľúbi!

2014-09-16 18:21:59

MilicaM Veľmi oceňujem, že sa nezabúda na tradície v našom regióne. Veľmi dobrý žurnál. Ďakujem...

2014-09-16 18:28:382x

snakebite veľmi dobrý a zaujímavý rozhovor, a veľmi ma teší, že na Slovensku remeslo celkom nevymrelo. dúfam, že čo najviac mladých ho bude ďalej rozvíjať :)

2014-09-16 19:25:292x

J.Trimay Dobrý rozhovor! A Kubo netušil som že pod značkou modranska tvoríš ty:)

2014-09-16 20:39:172x

vranka krásna práca

len nechápem, ako môže človek tvoriaci tak krásne veci tvoriť v tak nehostinnom prostredí? možno by stačilo obiť padajúcu omietku a vymaľovať

2014-09-16 22:02:071x

charis zn.modranska má úžasné kúsky, tradícia ale po novom, som rada, že si sa na niečo takéto dal a držím palce, nech sa darí

2014-09-16 22:14:241x

len.ka Výborný rozhovor a ešte lepšia keramika.

2014-09-17 09:13:05

LEANS držím palce, krááááása

2014-09-17 09:25:34

astra Krásny článok, aj foto, keramika aj Jakub ... ! a páči sa mi aj to prostredie v ktorom tvorí :)

2014-09-17 11:44:171x

Vierolina Je to nadherna. Mate aj predajnu v Bratislave, prosim?

2014-09-17 12:58:05

pucik super len tak ďalej...:-)

2014-09-17 20:59:38

Dussi Úžasné !!!! Vďaka za tak ľudsky krásny profil :-)

2014-09-17 21:43:07

REDapple Výborný rozhovor. Super, že modranska nevymrie, krásna keramika!:)

2014-09-18 09:54:07

Cherie-Cherie nádherná a krásna práca, super :-)

2014-09-18 16:01:49

Tanak17 Super článok,poznám tie pocity.V jednej modranskej dielničke som vyrastala,tá moderná verzia sa mi veľmi páči :-) držím palce :-)

2014-09-18 20:03:22

FijA nech sa darí:)

2014-09-19 13:00:45

LaElla Držím palce, nádherná práca!

2014-09-19 21:48:14

ria.markov krásne..:) vždy bude mať zmysel pokračovať v tradícii..nech sa darí..:)

2014-09-20 12:43:44

alassea krása...páči sa mi táto keramika :-)

2014-09-20 22:35:47

Dana-design Nádhera ♥ klobúk dole, je to jedinečné a prekrásne ♥♥ Nech sa darí

2014-09-22 17:24:18

carnoka Náááááádhera...

2014-10-01 23:04:56

HaByTex skvelý článok :-))

2014-10-04 20:35:55

betbet krásne vecičky

2014-10-05 07:42:46

HyndusSid Krásné:))

2014-11-07 14:15:16

ImpresiaDesign hmmmm Majolika, to sú spomienky na moju mladosť, bola som študentkou spomínanej školy. Veľmi má potešil tento žurnal, a je mi ľúto že zanikajú školy ako bola práve táto v Pezinku. Držím palce a ostáva dúfať, že vďaka takým ako ste vy naše tradície nevymrú.

2015-06-02 23:39:531x

sugarfree Absolútne top! Šálky s Ľudovítom mám už tri roky, používam ich denne, umývam bez milosti v umývačke riadu a stále sú rovnako krásne a nijako nezničené, nezájdené a nepopraskané. Perfektná kvalita!

2016-09-02 21:45:532x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
SAShE.sk
SAShE.sk
910 predaných ks, 518 hodnotení

SAShE.sk je priestor pre ľudí so šikovnými rukami a náročným vkusom.
SAShE.sk je tu pre vás, aby vám bolo veselšie, aby ste sa mali kam chodiť inšpirovať, aby ste mali kde prezentovať svoju tvorbu a aby bolo na Slovensku originálnejšie a farebnejšie

Informácie

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - šálka veľká modranska - 3086218šálka veľká modranska by modranska
 1 komentárov
 Páči sa 191 ľudom
9,- €
 - misa veľká modranska - 3086353misa veľká modranska by modranska
 4 komentárov
 Páči sa 82 ľudom
39,- €
 - set s fľaškou zver - 2586138set s fľaškou zver by modranska
 4 komentárov
 Páči sa 53 ľudom
40,- €
 - tanier veľký kvet - 2588237tanier veľký kvet by modranska
 2 komentárov
 Páči sa 90 ľudom
12,- €
 - set s fľaškou kvet - 2631350set s fľaškou kvet by modranska
 2 komentárov
 Páči sa 47 ľudom
40,- €
 - šálka najväčšia Ludevít modrý - 2827618šálka najväčšia Ludevít modrý by modranska
 3 komentárov
 Páči sa 59 ľudom
11,- €

Na návšteve

www.sashe.sk/serial/nanavsteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »