Žurnál+

Na návšteve u Kristíny: “Ručná tvorba je niečo vzácne a treba si ju ceniť.”

P
SAShE.sk990 predaných ks, 545 hodnotení

SAShE s.r.o. . » Rozhovory / 2019-08-28 15:31:15 /  30 komentárov / 162 lajkov / 4637x zobrazený

Remeselníci, umelci, dizajnéri či laici, ktorí sa rozhodli živiť svojimi rukami, zanechávajú v každom výrobku jedinečný odtlačok. Zákazníkovi odovzdávajú nielen produkt, ale aj kus seba. Vďaka ľuďom, ktorí dokážu ich snahu oceniť, sa im po tejto krásnej, no zároveň náročnej ceste kráča ľahšie. Majú motiváciu tvrdo pracovať a rozvíjať sa. Život výrobkov, ktoré v sebe nesú dlhé hodiny práce a množstvo energie, pokračuje v zákutiach domovov výnimočných ľudí, ktorí prispievajú k rozvoju lokálnej rukodielnej tvorby. V tomto seriáli nahliadneme do príbytkov najzaujímavejších milovníkov vecí zo SAShE!

 

 

Kristína je psychologička, ktorá sa venuje liečbe závislostí, no momentálne je na materskej dovolenke. Vzťah k umeniu a remeslu si našla už v detstve najmä vďaka starým rodičom. Kristínina babka vyšívala, dedko maľoval a spoločne ju viedli k tomu, že ručná tvorba je niečo vzácne a treba si ju ceniť. A tak to Kristína vníma dodnes.

Kristínu sme navštívili v jej útulnom a umelecky zariadenom domčeku, v ktorom býva spoločne s manželom Ľudkom a dcérkou Olivkou. V interiéri sme objavili veľa krásnych rukodielnych vecičiek, ktoré boli nielen zo SAShE, ale aj z rôznych lokálnych jarmokov či ciest po svete.

 

***

 

Kristína nám spolu s dcérkou Olivkou urobila krátke klavírne predstavenie a zahrala nám známu zvučku zo seriálu Hra o tróny. :) “S manželom sme obaja muzikanti. Ja hrám na ukulele, altovej flaute a spievam a Ľudko je bubeník. Keď sme sa sem presťahovali, priniesli sme si so sebou aj klavír, pretože sme chceli pre Olivku vytvoriť domov, v ktorom by si mohla sama vytvoriť vzťah k hudbe a vybrať si, čo sa jej páči.”

 

 

Keď sa rozhliadneme po obývačke, nachádzame tu veľa originálnych a umeleckých kúskov. Klenotom miestnosti je dubový stolík od ceferino, ktorý je Kristíninou srdcovkou: “Je to dubový masív a pôsobí na mňa tak retro. Spolu so stolíkom nám prišiel od predajcu aj veľmi pekný návod na zloženie. Bol napísaný rukou a na konci návodu bolo - Hotovo, teraz si môžete dať kávu! (smiech)”


 

 

Osobný prístup a ochota vytvoriť veci na objednávku sú jedny z dôvodov, prečo Kristína rada nakupuje od handmade predajcov. Na SAShE nakupuje všeličo možné - od gumených medvedíkov, cez kozmetiku až po nábytok: “Vždy, keď niečo hľadáme alebo potrebujeme, ideme sa pozrieť aj na SAShE. Prišla som na to, že sú tam najoriginálnejšie veci, ktoré sú veľmi kvalitne spracované, a pritom sú veľakrát cenovo rovnako dostupné ako tie, ktoré sú masovo vyprodukované. Z handmade vecičiek cítiť, koľko do toho človek investoval energie, aké je to unikátne a že je to vytvorené s láskou.”

Na poličke v obývačke sa krásne vyníma vyšívaný obrázok “Tancujúce kvety“ od tejkine a “Spokojný Maco” od moji.

 

 

Kristína s Ľudkom radi cestujú a zo svojich ciest si priniesli aj niekoľko rukodielnych pokladov, napríklad aj pestrofarebné drevené sošky. Tieto sošky sa zabývali v knižnici v obývačke a kúpené boli na trhu v Mexiku.

 

 

Kristína si s Olivkou prezerá obrázkovú knižku a spoločnosť im pri tom robí aj zajko od Innak: “Nazvali sme ho Mr. Gaučo, lebo je väčšinou pohodený na gauči. Stále sa na ňom bavíme, že keď tam leží, tak vyzerá ako po opici (smiech).”

 

 

 

Kristína má na sebe sukňu a bambusové tričko od Reparády. Tričko si veľmi pochvaľuje, pretože má veľký výstrih a je pružné, takže sa v ňom dá aj dojčiť.

 

 

Tento svieži outfit podčiarkli smaltované náušky od Bara.

 

 

Kamaráti a rodina o Kristíne vedia, že má rada handmade, preto jej často dávajú darčeky, ktoré vlastnoručne vyrobili alebo kúpili na SAShE. Na fotke je cez gauč prehodená pestrofarebná háčkovaná deka, ktorú dostala Kristína s Ľudkom ako svadobný dar od ich kamarátky.

 

 

Na chodbe sa pekne vyníma reprodukcia obrazu s názvom “Koza”. Tento obraz bol nakreslený tušom a jeho autorom je Ateliér Dubina.

 

 

Vchádzame do spálne, kde nás ako prvé upútajú pestrofarebné drevené vtáčiky, ktoré visia z lampy. Originálne vtáčiky sú ďalším handmade kúskom, ktorý si Kristína priniesla z trhu z Mexika.

 

 

Nad manželskou posteľou je zarámovaná ilustrácia od Artchi “Les v hmle”, vedľa na poličke je zas obrázok sovy od illya, ktorý je nakreslený akvarelovými pastelkami.

 

 

 

 

Mr. Gaučo zmenil lokalitu, teraz oddychuje na ručne vyrobených vankúšoch v spálni.

 

 

Malá Olivka zatiaľ ešte nemá vlastnú izbičku a najlepšie jej je spolu s rodičmi v spálni. Na fotke nám zapózovala v šatke z bio bavlny od ÍzyPízy: “Táto šatka je vyrobená na želanie. Mohli sme si vybrať látku, aká sa nám páči a šatku z nej predajkyňa ušila presne na Olivkin obvod hlavičky.”

 

 

Olivka má zo SAShE viacero krásnych vecičiek, napríklad montessori kocku od .jona, ktorá sa jej veľmi páči: “Keď Olivke kupujem hračky, vždy si dobre premyslím, či sa jej to bude páčiť a či to pre ňu bude zmysluplná hračka, s ktorou bude tráviť veľa času. Nechcem jej kupovať hračky, ktoré neviem kto a za akých podmienok vyrobil. Preto sa mi o to viac páči kúpiť jej niečo na SAShE.”

 

 

Pestrofarebné hryzátko od Lenochka_M, praktická plienka od Plienkáčik a silikónový kojo náhrdelník od Žužleme.

 

 

Olivka má zo SAShE aj dúhové ponožky od campanula, ktoré sú upletené z merino vlny: “Olivku veľa nosievam v nosiči a šatke, takže musí mať nôžky v teple. Merino ponožky ju hrejú a má v nich nôžky suché, aj keď trochu zmokneme.”

 

 

 

Kristína rukodielne vecičky rada nielen nakupuje, ale aj sama vyrába. Keď mali s Ľudkom svadbu, vytvorila im svadobné oznámenie. Zvyšky potom vystrihla, zarámovala a vznikol tak pekný obrázok do spálne: “Sú tam použité rastlinky, ktoré sú typické pre môj kraj a Ľudkov kraj, lebo sme z rôznych častí Slovenska.“

 

 

Ľudkovi ručná tvorba tiež nie je cudzia, Kristíne napríklad vlastnoručne vyrobil takýto originálny vešiak na šperky.

 

 

V Kristíninej zbierke nachádzame veľa šperkov zo SAShE. Veľmi rada si kupuje najmä náušnice: “Kamarát si zo mňa raz robil srandu, že koľko mám uší, keď si kupujem toľko náušníc. Či sa to dá vôbec všetko nosiť (smiech).”

Na fotografii je lanový náhrdelník od MatildaMakes, bodkované napichovačky od LKminilab, keramické náušnice od Tana a smaltované náušky od Bara.

 

 

Kristína má zo SAShE aj zásnubný prsteň z dielne Juring, ktorý je vyrobený z orechového dreva a zirkónu. Keramické náušky v tvare obdĺžnika sú od Tana.

 

 

Porcelánové šperky od Harpie a Porce.

 

 

Šaty od Sugkrasisa sú vyrobené z bavlneného saténu a majú nádhernú červenú farbu: “Na tieto šaty dostávam vždy veľa komplimentov. Mohla som ich nosiť v tehotenstve a dá sa v nich aj dojčiť.”

 

 

Kristínin outfit krásne dopĺňajú keramické náušky od Tana.

 

 

V Kristíninej zbierke nemôže chýbať minimalistická čierna kabelka od PURE, ktorá je vyrobená z kože a dreva. Na fotografii je v pozadí koberček od carpetka, ktorý je ručne tkaný na krosnách.

 

 

Medzi Kristínine úlovky patrí aj štýlový batoh od PART z bodkovaného zamatu a kože: “Part má úžasný dizajn. Na Slovensku sa celkovo dizajn rozbehol, sme veľmi moderní a nadčasoví. SAShE sledujem takmer od začiatku a veľmi vnímam zvyšovanie kvality a rozširovanie portfólia. Na hlavnej stránke sú vždy veľmi pekné výbery. Každý deň idem niekoľkokrát na SAShE, keď Olivka zaspí. Je to taká vec, ktorá ma vždy rýchlo poteší. SAShE som si lajkla aj na Facebooku a vnímam to ako veľkú výhodu, pretože sa potom dozvedám o nových tvorcoch a výrobkoch.”

 

 

 

Jednou z vecí, ktorú Kristína na SAShE nakupuje najčastejšie, je kozmetika. Na fotografii je kozmetika od Modrej púpavy - pleťový krém Ruža, pleťový olej Sladká levanduľa a olej na opaľovanie Letný deň.

 

 

Kristína často nakupuje aj kozmetiku Yemna. Sylvia, ktorá ju vyrába, býva v tej istej dedine ako Kristína: “Teším sa, že môžem nakupovať u lokálneho predajcu a navyše bezobalovo. Nakupujeme však iba to, čo skutočne potrebujeme. Kozmetiku, ktorú používame, sme zredukovali a som s tým veľmi spokojná.”

 

 

Kristína si veľmi obľúbila prírodný šampón od Yemna: “Moje vlasy sa rýchlo mastia a sú bez objemu a so šampónom od yemna je to celkom fajn. Už si ani nefúkam vlasy a nepoužívam tužidlo. Moje vlasy sú síce teraz menej objemné, ale stojí to za to, lebo nepoužívam niečo z nádobky.”

 

 

Prírodnú kozmetiku si Kristína aj sama vyrába. Už roky robí deodorant, ktorý nazvala “Liek na smradľavú pazuchu”. :) Tiež vyrába aj suchý šampón, ktorý používa aj na zväčšenie objemu vlasov: “Vyrobiť suchý šampón je veľmi jednoduché. Stačí zmiešať bentonitový íl a akýkoľvek škrob v pomere 1:1 a pre vôňu sa môže pridať pár kvapiek obľúbenej silice.”

 

 

Modrá kanvica na fotografii je od KeramikaHaban a bodkované šálky od keram-ka.

 

 

 

Obraz od AtelierChevrette vnáša do kuchyne umeleckého ducha.

 

 

Obrus na kuchynskom stole vyšívala Kristínina babka: “Keď som bola malá, výšivka sa mi nepáčila. Až teraz si uvedomujem, akú to má hodnotu a príde mi to veľmi pekné. Aj ja by som sa rada naučila vyšívať a preto veľmi obdivujem šikovné predajkyne na SAShE.”

 

 

Obaja starí rodičia Kristíny radi tvorili. Kým sa babka venovala vyšívaniu, dedko zas maľoval: “Ručná tvorba sa niesla našou rodinou, takže ma to k nej vždy ťahalo. Učili ma, že ručná tvorba je niečo vzácne a treba si ju ceniť. A tak to vnímam dodnes.”

 

 

Kreslo v kuchyni je retro kúsok, ktorý dala Kristína zrekonštruovať: “Na bazári sme kúpili dve staré prašivé kreslá a potom sme ich mali doma odložené tri roky. Už sme ich aj chceli predať, ale nakoniec sme si nasporili a dali sme ich prerobiť. Veľmi sa z toho tešíme, bola to úžasná voľba.”

 

 

Žlté kreslo a učiaca veža sú pekným kontrastom ku modrým vzorovaným kachličkám. “Keď šúpem zeleninu a Olivka je pri mne v učiacej veži, tak hádže šupky na zem. Zatiaľ mi teda veľmi nepomáha, ale aspoň ma neťahá za sukňu, že chce ísť na ruky (smiech).”

 

 

Kristína má na sebe tričko a sukňu od Reparády: “Vždy, keď mám túto sukňu oblečenú, tak sa ma na ňu pýtajú - odkiaľ ju mám a či som si ju šila sama. Vraj takú ešte nevideli…”

 

 

Zo SAShE má Kristína s Ľudkom aj svadobné obrúčky. Vyrobila im ich Sylvia Gutierrez zo zlata a briliantov presne podľa ich želania.

 

 

 

Kristínu zdobia geometrické náušnice od tejkine, ktoré sú vyrobené z polymérovej hmoty.

 

 

Mladá rodinka trávi veľa času v záhrade, kde pestujú nielen kvety, ale aj potraviny: “Veľa si toho dopestujeme a máme aj svoje sliepky. Snažíme sa kupovať si minimum vecí a mať iba to, čo nám treba. Veľmi sa mi páči citát od Anny Lappé: “Vždy, keď míňate peniaze, hlasujete za ten druh sveta, ktorý chcete.” Myslím, že perfektne vystihuje dôvod, prečo sa snažíme veci kúpiť na SAShE, lokálne či z druhej ruky. Učíme sa to robiť s rozvahou, zmysluplne a udržateľne.”

 

 

Ďakujeme Kristíne a jej krásnej rodinke za to, že sme ku nim domov mohli nahliadnuť. Máme obrovskú radosť, že na SAShE nakupujú ľudia, ktorí sú uvedomelí a rukodielnu tvorbu vedia naozaj oceniť. Ľudia, ktorým záleží na tom, v akom svete žijú a aký svet tu zanechajú svojim deťom.

 

 

Ak sa vám tento článok páčil alebo vás inšpiroval, budeme radi, ak nám to napíšete v komentároch. :)

Komentáre

illya Jéj moja sovička :) a kopec ďalších pekných vecičiek, ktoré si našli nový domov. Nádhera, keby tak viacej ľudí dokázalo takto oceniť handmade prácu :)

2019-08-26 16:43:451x

AnitArt tieto články o zákazníkoch sú moje naj, je krásne čítať ako žijú "obyčajní " ľudia neobyčajne krásny život. Veľmi inšpirujúce, netreba čítať len o celebritách :-)

2019-08-26 17:10:253x

johanahol Sympatická rodinka a pekne zariadený byt

2019-08-26 17:18:242x

pastelka97 úžasný vkus, veľmi pekný článok

2019-08-26 19:26:421x

EVELIN-ART Sympatická mladá rodinka, kiež by čo najviac mladých, podporovalo a vedelo oceniť tradičnú ručnú výrobu, prajem všetko dobré.

2019-08-26 21:08:381x

PURE Skvelá návšteva, vždy veľmi poteší vidieť takýto krásny domov :) Ďakujeme krásne a nech sa darí všetkým v ňom:)

2019-08-26 21:15:011x

imageB Veľmi príjemná návšteva v príjemnej atmosfére s krásnymi vecičkami.

2019-08-26 23:48:521x

ModraPupava ❤️❤️

2019-08-27 01:19:361x

uKvetinky krasa! rovnaka dedina ako kozmetika Yemna, z toho mi vychadza, ze Kristina byva dve dediny od NR? :)))) ja tri. Tesim sa, ze som mohla nakuknut!❤❤❤

2019-08-27 06:34:032x

femini Krásne myšlienky vyrastajúce v ešte krajšej rodinke, spolu fotografiami dotvárajú výnimočnú atmosféru. Veľmi podarený je celý tento koncept návštev. Obrus, knižnica všetko. Pozdravujem, nech sa rodinke milej darí, veľa požehnania, lásky a dobra v živote. ♡

2019-08-27 08:05:483x

zukinka Jednoducho nádhera: radosť pozerať a čítať... Dom plný lásky. Všetko dobré, hlavne pevné zdravie, držte sa!

2019-08-27 08:47:191x

Sandante veľmi fajné čítanie, upokojujúce :))

2019-08-27 13:43:301x

Pcola Upokojujúce... čítanie, bývanie, bytosti :) Teda aspoň na mňa to tak pôsobí ♥

2019-08-27 14:40:431x

norika21 moc peknéééé :-)

2019-08-27 17:28:322x

yemna Krásne čítanie aj pozeranie

2019-08-27 20:03:561x

ceferino parada !!! :)

2019-08-27 21:00:331x

MariKlimo Skvelé. Aj ja milujem články- na návšteve. Nádherné bývanie

2019-08-28 06:39:321x

Dzika Pekný článok, krásne fotky, tie na záhrade sú proste nádherné.

2019-08-28 08:41:251x

Priadka Krásne - článok, fotky, vecičky aj rodinka!♥ Tvorcu vždy zahreje pri srdiečku, keď môže vidieť, ako ako si zákazníci ich prácu cenia a ako vecičky majú miesto v dennodennom živote. A tento článok zahrial mnohé srdiečka! Ďakujem za to, že ľúbite ručnú prácu, že si ju ceníte a že podporujte tvorcov!! Želám všetko dobré Vám i krásnej rodinke!

2019-08-28 10:53:551x

Priadka ako pozerám na knižnicu, mnohé tituly sú aj v tej mojej. Dobrý vkus?:))))

2019-08-28 10:58:291x

moravcikstolarstvo Príjemný článok, Mr.Gaučo po opici je skvelý :)) a aké prekvapenie, koľkí sa tu nájdeme z tej istej jednej dedinky ;)

2019-08-28 11:34:362x

Simply Toľko krásnych vecí a ľudí v jednej domácnosti :)

2019-08-28 12:20:311x

campanula Veľmi sa teším, že som súčasťou tohto článku! Jejda, pani Kristína si naozaj odo mňa kúpila ponožtičky :) A vyzerajú, že slúžia. :) Krásny, originálny článok! Vďaka aj redakcii!

2019-08-28 21:03:371x

KrajcoCeramics Krásni ľudia v krásnom svete!

2019-08-28 21:21:061x

etedebags Sympatická mladá rodina, postoj k hand made tvorbe si zaslúžil tento článok a návštevu. Citát Anny Lappé to úplne vystihuje.

2019-08-29 08:06:001x

S_ako_sperk Veľmi peknú článok a záver všetko vystihuje !!!

2019-08-29 21:47:081x

sugkrasisa Jej, já jsem ani nevěděla, že jsem součásti tak pěkného článku! Fotky krásné a čte se to moc fajn. Nádherná domácnost, příjemná atmosféra. Díky a fandím!

2019-09-03 18:36:241x

soul.LIGHT Aká krásna rodinka a bývanie ❤️ všetky satuy a sukne jej veľmi pristanú, najmä tie červené. A ja chcem vedieť odkiaľ je kuchyňa? IKEA?

2019-11-25 14:29:14

taliaa pekný domov ❤️

2020-07-07 18:20:39

naturoriginal ...milááá originálna rodinka v originálnom domove :)

2020-09-30 10:42:06
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Zásnubný drevený prsteň JURING - Orech & Zirkón  - 9804457_Zásnubný drevený prsteň JURING - Orech & Zirkón by Juring
 18 komentárov
 Páči sa 288 ľudom
129 €
 - Pleťový a telový olej Sladká levanduľa (100 ml) - 11598569_Pleťový a telový olej Sladká levanduľa (100 ml) by ModraPupava
 13 komentárov
 Páči sa 217 ľudom
23,02 €
 - Obrúčky s briliantmi - 10668890_Obrúčky s briliantmi by Sylvia.Gutierrez
 5 komentárov
 Páči sa 145 ľudom
200 €
 - Šálek espresso 4puntík SMpuntík bílý  - 7312352_Šálek espresso 4puntík SMpuntík bílý by keram-ka
 Páči sa 73 ľudom
14,20 €
 - Backpack Velvet bordo - 8025472_Backpack Velvet bordo by PART
 7 komentárov
 Páči sa 84 ľudom
90 €
 - Les v hmle (40 x 50 cm) - 8557791_Les v hmle (40 x 50 cm) by Artchi
 1 komentárov
 Páči sa 154 ľudom
13,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »