Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

SAShE seriál – Na návšteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

Na návšteve: Shabby Romantic, kráľovstvo ľanu

SAShE s.r.o. . » Rozhovory / 2016-10-27 20:33:00 /  37 komentárov / 182 lajkov / 8663x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

Poďte s nami na návštevu k Patricii Richterovej, ktorá vytvorila značku ľanových bytových textílií Shabby Romantic. Jej láska k tomuto materiálu ju inšpirovala začať šiť obrusy, závesy, či obliečky, ktoré si svojimi výnimočnými vlastnosťami a krásnymi vzormi získali veľké množstvo zákazníčok na SAShE. Svoju značku rozbehla z Malej Čausy a dnes nahvrhuje textílie do domovov po celom Slovensku a svoju výrobu posúva stále ďalej. Musíme vás ale varovať, po prečítaní tohto žurnálu budete mať chuť si objednať kompletnú súpravu aj s plachtami. Takže čítajte len na vlastné riziko ;)

 

Aký bol tvoj prvý šijací stroj?

Úplne prvý stroj, na ktorom som šila, bol šliapací stroj môjho otca. Rozhodol sa, že si ušije vlastné rifle, pretože sa vtedy nedali zohnať. Moja sestra bola krajčírka, takže trénoval na jej stroji a potom si zadovážil vlastný. Bol samouk, postupne sa naučil šiť rôzne kusy oblečenia a jednej pani dokonca ušil svadobné šaty (smiech). Na jeho stroji som sa pokúšala ušiť si sukňu, len mi nešlo zosúladiť šliapanie so šitím, látku požulo a sukňa skončila v koši.

Moju vlastnú mašinku som si kúpila až o niekoľko rokov neskôr, keď som začala vyrábať textilné vianočné ozdoby. Najprv som ich zošívala ručne, ale všetci ma presviedčali, aby som si kúpila stroj. Dva mesiace bol schovaný v skrini, lebo som sa ho bála (smiech). Až potom som sa odvážila ho vytiahnuť a začala som sa učiť. Zo začiatku mi dvanásť kusov ozdôb trvalo asi štyri hodiny… 

 

Aké ozdoby si šila?

Textilné. V nemeckom časopise, ktorý som si kupovala, som našla obrázok textilných vintage ozdôb. U nás vtedy boli dostať najmä slamené ozdoby a gule a mne sa látkové ozdoby veľmi zapáčili, tak som si ich skúsila ušiť. Začalo ma to veľmi baviť, tak som sa pustila do navrhovania svojich vlastných kúskov.

 

 

Veľmi sa mi zapáčil shabby štýl. Ušila som si užasné vankúše s veľkými volánmi, gombičkami a čipkou. Páčili sa mi volány a romantický štýl, preto sa moja značka volá Shabby Romantic.

Moje vankúšiky som ukázala kamarátke Darinke a tá mi povedala, že by som ich mala dať na SAShE. Nevedela som, čo SAShE je, tak mi vysvetlila, že ráno vstáva a oživuje vecičky a srdiečkuje a ja som si vravela: “Bože, toto mám robiť? Stráviť celý deň na počítači?” Ale potom ma to chytilo a aj ja som každé ráno komentovala, srdiečkovala a čítala žurnály (smiech).

Na SAShE som začala s vianočnými ozdobami, vďaka ktorým som sa dostala do povedomia. Prišla prvá zákazka, potom druhá a odrazu som šila od rána do večera. Bola do toho zapojená celá moja rodina. Na druhé Vianoce som sa chcela pripraviť, tak som oslovila moju susedku, aby mi pomáhala strihať, ja som zošívala a moja mama vypĺňala, ale to som už začala ponúkať aj iné výrobky a zase som nestíhala. S ozdobami som sa dostala medzi top predajcov, no ale potom som objavila ľan a vydala som sa trochu inou cestou.

 

 

Ľan ťa tak veľmi zaujal?

Áno, bola to láska na prvý pohľad. Objavila som ho, keď som nakupovala bavlnené látky v jednom českom e-shope. Objednala som si kúsok ľanu s levanduľovou potlačou, len tak na skúšku. Keď prišiel, tak ma to tak ohúrilo, že som ho na dva mesiace schovala do skrine a chodila som sa na neho pozerať. Vyložila som si ho a premýšľala: “Strihnem? Nestrihnem? Čo z neho spravím?” 

Ako prvú som ušila štólu na stôl, ešte stále ju mám v ponuke. Spravila som výklad, kde bola ako hlavný obrázok. Ten výklad ste mi dali na titulku a vďaka tomu sa mi začali štóly predávať. Potom som vyrobila vankúš, potom chcel niekto obrus a podsedáky a už som šila, vymýšľala a špekulovala.

Začala som zisťovať, kto túto látku vyrába a vypátrala som pani, ktorá na Slovensku zastupuje francúzskeho výrobcu látok. Zavolala som jej, či by mi nemohla poslať katalóg. Poslala mi ich celú kopu, aj na bavlnené látky, aj na ľanové. Povedala mi, že vzorky sa síce objednať dajú, ale keď si objednám látku, tak ich dostanem zadarmo, tak som sa odhodlala a objednala som tri baly, po 25 metrov. Boli neskutočne drahé a hneď poputovali hore na skriňu, aby nikto nevidel, aké drahé veci som si nakúpila. Chodila som okolo nich a nadávala som si za to, čo som urobila. Vyhodila som toľko peňazí za látky, ktovie, či ich dokážem speňažiť… Mne všetko dlho trvá, musím uvažovať a premýšľať, kým sa na niečo odhodlám. Urobím síce neuváženú vec, ale potom čakám, kým príde správny čas ju využiť.

 

 

Prečo je ľan drahší, ako bavlna?

Ľan má jedinečné vlastnosti. Je odolnejší, ako bavlna a vydrží veľmi dlho. Pranie mu prospieva, neničí sa, ale stáva sa jemnejším. Dobre sa v ňom spí, pretože v lete chladí a v zime hreje a dokáže absorbovať pot. Ten ho nezničí, ani nezafarbí. Keď ho vyperiete, veľmi rýchlo vyschne. Vyhovuje alergikom, pretože nepohlcuje prach, ale ho odpudzuje. Závesy a obliečky na sebe bežne zachytávajú množstvo prachu, ale ak sú z ľanu, tak to nie je problém. No a okrem toho je veľmi príjemný na dotyk a skvele vonia, keď sa žehlí (smiech). Milujem tú vôňu.

 

Máš pocit, že sa tvoje výrobky predávali ťažšie, lebo boli drahé?

Na začiatku to bolo ťažšie, tak som začala písať žurnály o ľane, aby som navnadila ľudí a aby som im vysvetlila, aký je to zaujímavý a hodnotný materiál. Snažila som sa dať si do ceny materiál, moju hodinovú mzdu, odvody a všetko, čo s tým súvisí - napríklad aj také veci, ako je nájom priestorov, účtovanie položky - ale aj tak tam nemám úplne všetko. No nechcem už zvyšovať ceny, obávam sa, že si moje výrobky potom slovenský zákazník nebude môcť dovoliť.

 

 

 

Ako si sa dopracovala k svojej súčasnej ponuke výrobkov?

Najprv som ušila vzorové výrobky, ktoré som si nafotila a nahodila na SAShE. Postupne som začala vyrábať na zákazku a navrhovať textílie do interiérov. To ma veľmi baví. Väčšinu výrobkov, ktoré mám teraz v ponuke sme vymysleli spolu s mojimi zákazníčkami. Vždy mám niečo vysnívané, čo by som chcela ušiť a čakám, kým sa ozve niekto, kto chce poradiť. Hneď si nechám poslať fotky a analyzujem, čo z toho môjho vysnívaného by sa tam hodilo. Potom im pošlem návrhy a keď sa dohodneme, ako to bude vyzerať, tak spravím cenovú ponuku. Zatiaľ boli skoro všetci spokojní, čo ma veľmi teší. Samozrejme, šijem aj na želanie, takže ak chce niekto niečo presne podľa svojich predstáv, tak aj to sa dá.

 

 

Ako vyzerá tvoj deň?

Ráno odprevadím dcéru do školy a idem do dielne. Tam šijem, strihám a robím všetko, čo treba. Potom utekám pre dcéru a domov. Poobede idem na prechádzku so psom a keď sa vrátim, robím cenové ponuky, prijímam objednávky, komunikujem so zákazníčkami a robím návrhy. Pomedzi to si idem odstrihnúť materiál na ďalší deň a oprať a vyžehliť to, čo mám už obšité. Neskoro večer balím balíčky a robím faktúry. Ráno vstávam o šiestej a pracujem asi do pol jedenástej večer a popri tom sa venujem rodine. Moje deti sú už staršie a veľa mi pomáhajú aj moji rodičia, takže môžem práci venovať veľa času. Niekedy sú tie dni ako cez kopirák, od pondelka do soboty práca, jedine nedeľu mám voľnú, takže...upratujem (smiech). A poobede oddychujem.

 

Rozmýšľaš nad posilami?

Áno, už ich potrebujem. Kvôli tomu som si v septembri našla tento priestor a spravila som si tu dielňu. Mám v pláne kúpiť priemyselné stroje, inšpiroval ma jeden žurnál, ktorý som na SAShE nedávno čítala (smiech). S ľanom sa pracuje tažko, takže potrebujem mať priestor, kde môžem niekoho zaučiť. Pri strihaní sa krúti, je skoro nemožné odstrihnúť rozmer, ktorý chcete. Dosť dlho mi trvalo, kým som prišla na to, ako ho zvládnuť. Bavlnu chytíte a poslúcha, ale ľan je beťár.

 

 

 

Riasenie ľanu je potom asi dosť náročné…

Mám na to špeciálnu pätku. Už som ich zničila niekoľko. Môj dodávateľ nechápe, čo s nimi robím, idú jedna za druhou. Volánov sa našijem dosť, aj preto už potrebujem tie priemyselné stroje. Kedysi som ich našívala na natiahnutú gumičku, ktorá sa potom stiahla a vytvorila volán. Veľmi sa mi to nepáčilo, pretože to tam bolo cítiť. Našla som rôzne návody - napríklad našiť dve šnúrky a riasiť to ručne, ale to je zdĺhavé. Keď človek šije len príležitostne, tak sa to dá, ale ja musím premýšľať aj nad tým, ako dlho mi jednotlivý úkon trvá.

 

Kde si sa naučila šiť?

Naučila som sa to z internetu, z videí a z knižiek. Šitie vianočných ozdôb ma celkom vycvičilo, pretože sú malé a je na nich veľa oblúčikov. Rovné veci sa mi potom šili omnoho jednoduchšie.

Myslím si, že naučiť sa šiť nie je problém. Človek, ktorý chce, sa dokáže naučiť všetko. Prax, to už je niečo celkom iné. Treba mať nápady a dokázať vymýšľať riešenia. Veľa postupov som si vymyslela sama. Moja známa krajčírka sa niekedy diví, keď vidí moje zlepšováky (smiech).

Keď niečo vymýšľam, pozriem si milión obrázkov a potom si sadnem a skúšam to docieliť, to ma najviac baví. Niekedy mi to trvá, ale vždy nájdem spôsob. Navrhujem aj v noci, predtým, ako zaspím. Asi som tomu prepadla (smiech)... ale veľmi to chcem posunúť ďalej. Tento mesiac sa mi darí, ale som obmedzená tým, koľko toho sama dokážem ušiť. Stále trochu váham a bojím sa, že pomocníčku nedokážem zaplatiť, lenže potom mi napadne, že konečne budem mať čas venovať sa reklame, ktorú som si doteraz nerobila. No už mám tú dielňu, tak už kúpim len stroje a pohnem sa ďalej. Rada by som predávala aj do Európy, napríklad do Talianska.

 

 

 

Čo by si poradila predajcom, ktorí začínajú?

Mám jedno pravidlo, ktorým sa riadim už od začiatku: každá moja zákazníčka má moju plnú pozornosť. Dávam jej pocit, že je pre mňa najdôležitejšia a že to spolu vždy dotiahneme do úspešného konca. Tento milý prístup mám aj keď sa objavia problémy, alebo zaváhania. Snažím sa neutekať pred problémami, ale riešiť ich.

Teraz je väčšia konkurencia, takže treba mať naozaj dobrý nápad a ohúriť. Rozhodne to nemôže byť nič kopírované, že tomuto sa darí, tak to skúsim aj ja. To nebude dobré. Treba tvoriť to, čo človeka najviac uspokojuje a prináša mu najväčšiu radosť. Toto navrhovanie a šitie, to je moje. 

 

 

 

..

Ak vás zaujalo Patriciino rozprávanie a chceli by ste si pozrieť jej výrobky, kliknite sem: 

Shabby Romantic

Bytové textílie a doplnky z ľanu. 

Komentáre

rozmarina Jéééj, Malá Francia zažíva 5 slávy :) Držím palce v ďalšej tvorbe ;)

2016-10-27 10:22:502x

lesna Aj mne sa ľan veľmi páči. Držím palce.

2016-10-27 11:03:381x

BluberyHome Ach, až som od radosti zo stoličky vyskočila, keď som objavila článok s Patríciou! Perfektné, aj vám závidím návštevu v jej kráľovstve :-)

Paťka zo srdca gratulujem k tvojim krásnym dielam, húževnatosti, precíznej práci a láske k ľanu. Nádhera...a tá tvoja záhradka..krása :)

2016-10-27 11:09:302x

ajk hurá, už sa teším na čítanie! keď si nájdem chvíľočku, zhltnem na jeden šup :)

2016-10-27 11:20:351x

gabi111 Nádherné celé, držím palce a veľa ďalších úspechov prajem! :))

2016-10-27 11:22:241x

trdlo.makove Veru - ľan je kráľ! :) Veľmi ho mám rada a pracovať s ním každý deň - super! Držím palce, nech sa stále dobre darí.

2016-10-27 11:44:151x

taliaa pekné.

2016-10-27 12:00:121x

MANSON Paťka, som neskutocne rada tvojmu zurnaliku! Patka je uzasne mile ziena, vzdy napomocne a mile:) Tvoje vecicky su uzasne! Drzim ti vsetky palce aj tie navyse:))

2016-10-27 12:03:542x

MoniStyle Zaujimavý článok, presne o tejto žienke, jej dielni a výrobe som si chcela niekedy prečítať :) Pobavilo ma, ako schovávala látky a stroj :D To mi trošku pripomína aj mňa :))) Držím palce v ďalšiej tvorbe, ľan je naozaj unikát. A tiež ho "fetujem" pri žehlení :DDD

2016-10-27 12:37:192x

butterka nadherne priestory, dielna, domcek, atmosfera, vyrobky...! A v neposlednom rade sympaticka autorka :)

2016-10-27 12:57:021x

Lanaja keč som uvidela tento článok na titulke, pomohol mi trošku spomaliť :-D a hneď som si ho musela prečítať, obdivujem tieto nádherné výrobky, predcíznu prácu a fandím tejto galérii, držím palce, nech sa všetky sny splnia do poslednej bodky :-) a Shabby Romantic bude časom poznať celá Európa, ba i svet ;-)

2016-10-27 12:57:371x

shabby.romantic Milé dievčatá, ďakujem Vám veľmi pekne za Váš čas, ktorý ste strávili pri čítaní tohto článku. Veľmi sa z toho teším :)

2016-10-27 12:59:411x

mina289 Vždy sa tak veľmi teším na tieto rozhovory.... Zo zatajeným dychom čítam príbehy ľudí, ktorí sa stali úspešnými vďaka svojmu talentu, dobrým nápadom, šikovnosti, radosti z tvorenia, ale aj vďaka pokore, trpezlivosti, vytrvalosti, či schopnosti nevzdávať sa, hoci aj za cenu prebdenej noci. Návšteva u Pati a rozhovor s ňou je pre mňa srdcová záležitosť ♥ Už keď som prvý krát vstúpila do jej galérie, beznádejne som sa zamilovala ☺ Do jej tvorby, ktorá je tak krásne romantická, jemná, nežná, čistá, voňajúca prírodou. Patine nádherné výtvory zdobia a zútulňujú môj bytík a dodávajú mu to krásne teplo domova. Vďaka nej som spoznala krásu ľanu a zamilovala si jeho úžasné vlastnosti. Ďakujem Ti Paťuš, za všetky tie úžasné vecičky, ktoré si pre mňa vytvorila ♥

2016-10-27 13:15:504x

hannja shabby.romantic - nádherné, milé ale naj najviac ma zaujal ten výraz ľan je beťár- použivala ho moja stara mama(teda výraz beťar) a ako tak čítam rozhovor s tebou zrazu som počula starú mamu. krásne a dakujem a želám veľa krásnych zákazníkov s dušou

2016-10-27 13:17:141x

Heavenly Ľan milujem, aj ja som mu podľahla a nedokážem už šiť z ničoho iného. Je to ten najlepší materiál. Šijem z neho oblečenie pre detičky, pretože sa ľahko udržiava a nikdy nemusí byť dokonale vyžehlený :-) Paťke držím palce!

2016-10-27 14:09:312x

Lucis22 och, vďaka žurnálom na návšteve jedného dňa prídem na mizinu :-) hrozne rada čítam o šikovných predajcoch, ako začínali a ako sa vypracovali. u Paťky mám vyhliadnuté všeličo, ale na prvé šetrím na nádherné šedé obliečky :-)

2016-10-27 14:18:461x

norika21 Aj mne sa ľan veľmi páči.Paťke prajem nech sa jej aj naďalej darí:-)

2016-10-27 15:07:541x

ZUDOS Krásna tvorba a krásne čítanie :) Nech sa darí Paťka !

2016-10-27 16:42:561x

FijA krásne výrobky:)

2016-10-27 20:49:521x

BimBam Patka, v tvojom kralovstve je tak krasne a prijemne. Podnajomnikov neberies? ☺ Dakujem za mily rozhovor a zelam ti aj nadalej vsetko dobre ☼

2016-10-28 14:06:121x

shabby.romantic Este raz velmi pekne dakujem za mile komentare a podporu. Velmi si to vazim. ♡♡♡

2016-10-28 14:24:161x

Tanflow To je taký dobrý článok, vďaka Paťka aj Sashe naše! Veľmi milé a inšpiratívne.

2016-10-28 16:58:471x

EnaDesign Ľan je úžasný materiál,prajem ešte veľa skvelých nápadov:)

2016-10-28 18:50:361x

KSJana Ľan mám rada aj ja.Je to veľmi dobrý materiál,ale šije sa ťažko.Pousmiala som sa ,keď som čítala o šlapacom šijacom stroji.Aj ja som mala taký a endlovala som ručne.Ako sa povie -napred ihly.Ale šlo to.V Tvojej dielničke je krásne a príjemne.prajem všetko dobré.

2016-10-29 06:06:201x

ardeas Milujem prírodné materiály a ľan, ten je jeden z mojich najmilejších. Doma máme ešte po mojej starkej a prastarkej ručne tkané plátno a niekedy sa s ním len tak "pomaznám" v rukách, pre dobrý pocit, takže viem pochopiť "fetish" pri tvojom žehlení :) Som rada, že nie som jediná čo dá vždy prednosť ľanu pred bavlnou :))

2016-10-29 12:03:291x

duvlaska Krásny článok, ďakujem. Aj ja mám rada tento prírodný materiál - ľan. Je pevný a preto z neho šijem hlavne tašky a vrecká. Doplnky do bytu šijem z iného prírodného materiálu a to z čistej bavlny. Nech sa darí, prajem úspech a spokojné zákazníky.

2016-10-29 20:37:031x

mousina Aj ja mam s Patkou len tu najlepsiu skusenost. Presne ako hovorila, aj ja som sa citilia ako zakaznik jedinecne a to moja objednavka bola z tych mensich. Patk, vy nepredavate len krasne a kvalitne vyrobky, ale aj prijemny pocit z nakupu, ktory trva velmi dlho. A to naozaj nechapem ako vsetko stihate

2016-10-30 04:58:281x

mousina Velmi Vam drzim palce aj v prerazeni do zahranicia. Miska

2016-10-30 05:00:261x

shabby.romantic Velmi ma tesi, ze lan si nasiel svojich nadsencov, i dokonca niekedy az sialencov :-D ja uz som totalny blazon. Dakujem za podporu.

A Miska, (mousina) dakujem za precitanie i komentar. Velmi ma to potesilo ♡

2016-10-30 05:24:02

Dussi Pre mňa ste hrdinka. Hlboko sa skláňam, výrobky kraaaaaasne, teplá ľudskosť z nich sála

2016-10-30 12:37:41

LubaArt dalsi dokaz, ze komu sa neleni, tomu sa zeleni :) rada som nakukla, dakujem :)))

2016-10-30 22:01:46

LallyHome príjemný žurnál a nádherné vecičky v galérii, okukávam ich už veľmi dlho :-) Akoby som čítala o sebe a mojich začiatkoch. A tiež ma už čaká nová dielnička, od decembra. Veľmi inšpiratívne čitanie Paťka, prajem všetko dobré, veeeeľa nových nápadov a ešte viac spokojných zákazníkov :-) Monika

2016-10-30 22:24:50

Atelier-Lesanka Jeeej, držím palčeky :), nech sa darí ... aj s ľanom, tak úžasným materiálom :) ... nech vás radosť z tvorby nikdy neopustí :) ... pre všetkých nadšencov, ej na veselú ľanovú nôtu pozdrav z Liptova :D

https://www.youtube.com/watch?v=nhsRgO6Wa4Y

2016-11-25 14:18:07

solais Nádherné výrobky, krásna galéria, rada vždy nazriem - ďakujem. Želám Vám veľa nápadov a trpezlivosti pri ich realizácii. Aj to Taliansko :-)

2016-12-05 22:08:31

prothea Na žurnál od Paťky som narazila skorej, ale nebol čas sa mu venovať.....ale krásne sa čítal....ja síce robím len srdiečka, ale vety o tom, že každá zákazníčka má mať pocit/a nielen pocit, má byť skutočne najdôležitejšia/, že je najdôležitejšia by mali platiť u každého .... minule som sa smiala, keď som objednávala čipky po balíkoch, ako som zo začiatku objednávala po 2m od druhu :-) /viac ako polovicu mám v krabici podnes, lebo sa nehodili/ Ako som nakúpila látok, ktoré ležia v skrini, lebo som poobjednávala v ošiali nekombinovateľné s veľkými kvetmi, ktoré, keď postrihám nevidno, že boli s kvetmi :-D ..... Ale moje veci sú len hrajkanie, Peťkine veci sú "svetové" luxusné a hlavne krásne prírodné s všitou dušou....Len tak ďalej, nech sa darí, nech je veľa nápadov, krásnych výrobkov z nádherných materiálov a hlavne veľa a veľa radosti z tvorenia :-) A nech vyjde i ten obchod "do sveta" :-)

2016-12-26 09:48:03

Sovulienka Snivam o lanovych perinach a verim ze raz budu aj u nas doma:)

2017-08-04 15:33:21

AstonMartin super.

2019-11-12 01:14:46

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Ľanový obrus Provence - 3967034_Ľanový obrus Provence by shabby.romantic
 10 komentárov
 Páči sa 49 ľudom
45 €
 - Vankúš valec Pivonie - 6498199_Vankúš valec Pivonie by shabby.romantic
 1 komentárov
 Páči sa 66 ľudom
26 €
 - Ľanové posteľné obliečky LaTTe MacChiaTo - 6562958_Ľanové posteľné obliečky LaTTe MacChiaTo by shabby.romantic
 7 komentárov
 Páči sa 112 ľudom
119 €
 - Dekoračná obliečka  LaTTe MacChiaTo - 6563021_Dekoračná obliečka LaTTe MacChiaTo by shabby.romantic
 2 komentárov
 Páči sa 65 ľudom
20 €
 - Posteľné obliečky Shabby Romantic White - 6615658_Posteľné obliečky Shabby Romantic White by shabby.romantic
 5 komentárov
 Páči sa 69 ľudom
98 €

Na návšteve

www.sashe.sk/serial/nanavsteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »