Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE.sk

Žurnál+

SAShE seriál – Na návšteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

Na návšteve: Ponio - od programovania k šampúchom, aj tak vzniká ručne robená kozmetika

SAShE.sk . » Rozhovory / 2014-11-10 17:57:00 /  50 komentárov / 368 lajkov / 14119x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.


Výroba kozmetiky je vyslovená alchýmia. Každý, kto sa snažil niekedy pochopiť etiketu na zadnej strane čo i len šampónu, so mnou bude určite súhlasiť. Naši predkovia takéto problémy neriešili, a predsa, mydlo ani šampón nie je nóvum modernej doby. Jeho surová forma však zažíva renesanciu. Jednou zo značiek, ktorá vyrába krásnu, poctivú a voňavú domácu kozmetiku, je aj Ponio. Jej zakladateľka Ivana Zuzinová prešla k mydlám kľukatou cestou plnou kódov a zložitých rovníc. Na vysokej škole vyštudovala elektrotechniku a venovala sa automatizácii riadiacich procesov, snívala však hlavne o tom, že bude programátorkou, vývojárkou počítačových hier, poprípade kvantovou fyzičkou. Osud však mienil inak a z Ivany je nefalšovaná mydlárka, ktorá svojim výrobkom vymýšľa svojské názvy.

 

Ako dlho si pracovala ako programátorka?

 

Štyri mesiace. Potom prišli Vianoce, obdobie, keď sa produkty, ktorým sa teraz venujem, predávajú asi najlepšie. Povedala som si teda, že to skúsim tak pol na pol, ale k tomu som sa už nikdy nedostala. Ostalo iba pri Ponio.

 

Ako vzniklo Ponio?

 

Asi ako každý som vždy kadečo skúšala, vyrábala, dávala veci dokopy. A tak to bolo aj s Ponio. Prvé pokusy s mydlami boli úsmevné. Keď si na to teraz spomeniem, tak mi to pripadá ako paródia na to, čo momentálne robím. Ľuďom sa to však zapáčilo, boli spokojní. Na SAShE.sk som bola od začiatku mojej značky a mala som množstvo pozitívnej odozvy, tak som si povedala, že to skúsim.

Prvé mydlo som vyrobila asi tak pred desiatimi rokmi. Na začiatku si vyrobíš jedno mydlo a máš z neho desať kusov, ktoré nevieš spotrebovať. Kým to má človek ako hobby, nevyrába tak často. Potom, keď som ich už robila pre ostatných, tak sa to začalo točiť – vyrobila som, za zarobené peniaze som kúpila nový materiál a zase spravila nové mydlo. Tak sa vytvoril nejaký kolobeh.

 

Prečo ťa oslovili práve mydlá?

 

Objavila som značku Lush, ktorá vyrábala mydlá a veľmi sa mi páčili jej výrobky aj ako to v obchode vyzeralo. Obchod, ktorý mali v Bratislave, však dlho nevydržal. Chcela som však aj naďalej používať rôzne mydlá, šumienky do kúpeľa a podobné veci. Z internetu sa vtedy objednávalo len veľmi ťažko, tak som sa rozhodla, že sa ich pokúsim vyrobiť sama. Z Čiech som si objednala knižku, ktorá sa venovala výrobe mydiel, a dala som sa do toho. Prvý rok, dva som napríklad odlievala mydlá do škatule od topánok vyloženej igelitovým vreckom do smetného koša. Škatuľa so mnou dokonca ešte stále žije – momentálne v nej mám rôzne haraburdy a pripomína mi moje začiatky.

 

Na začiatku si vyrobíš jedno mydlo a máš z neho desať kusov, ktoré nevieš spotrebovať. Kým to má človek ako hobby, nevyrába tak často. Potom, keď som ich už robila pre ostatných, tak sa to začalo točiť – vyrobila som, za zarobené peniaze som kúpila nový materiál a zase spravila nové mydlo. Tak sa vytvoril nejaký kolobeh.

 

 

 

Ako si prišla na technologickú stránku výroby, keď si zo začiatku mala iba jednu knihu?

 

S mydlom to bolo fajn, lebo je to tradičný postup, na ktorom si zakladám. Pri ostatných veciach to bol pokus-omyl. Napríklad také masážne kocky sú vytemperované (temperácia – postup, pri ktorom sa dosiahnutím správnej teploty prípravy zaručuje ideálna konzistencia výrobkov obsahujúcich oleje alebo maslo, napríklad správna tvrdosť čokolády, pozn.) a spájajú v sebe aj rôzne iné techniky, na ktoré som prichádzala až popri výrobe. Stalo sa mi dokonca, že som mala objednávku a podarilo sa mi vyrobiť kocky, ktoré boli nesprávne vytemperované. Na druhý deň som ich mala odoslať, ale boli celé hrudkovité, tak som vybrala tie, ktoré vyzerali schopne, a zvyšok šiel do koša a musela som skúšať ďalej. Aj keď teraz už viem, ako na to, stáva sa mi aj v súčasnosti, že keď som príliš zbrklá alebo nesústredená, robota sa mi nevydarí a môžem začať odznova.

 

Vyrábaš všetky svoje výrobky sama ručne?

 

Áno, ešte stále robím všetko sama. Iba na balenie a odosielanie mám pomoc. Chcela som si síce nájsť niekoho na výpomoc, ale zatiaľ to nevyšlo. Som strašne háklivá na prácu a nerada si niekoho púšťam „do kuchyne“. A vieš, ako to je – každý si myslí, že jeho robota je najlepšia, a tak je to aj u mňa. Niekomu sa to môže zdať ako detaily, ale mne práve na nich záleží.

 

Aký dôraz kladieš na ingrediencie?

 

Pre mňa je kvalita dôležitá, ale ako sa hovorí, papier znesie veľa. To znamená, že keď má niečo nálepku fair trade, bio a podobne, nemusí to nič znamenať. Často je to len o tom, že si tá spoločnosť dokáže nálepku pre svoj výrobok zaplatiť, takže toto beriem trochu s rezervou. Skôr sa snažím zisťovať informácie o dodávateľoch, aby sa ku mne nedostal šmejd. Aj toto som sa však naučila až postupom času. Zo začiatku by som niektoré veci, ktoré riešim teraz, neriešila. Po tých vedomostiach, ktoré som počas praxe získala, som opatrnejšia a preverujem.

 

Stalo sa mi dokonca, že som mala objednávku a podarilo sa mi vyrobiť kocky, ktoré boli nesprávne vytemperované. Na druhý deň som ich mala odoslať, ale boli celé hrudkovité, tak som vybrala tie, ktoré vyzerali schopne, a zvyšok šiel do koša a musela som skúšať ďalej. 

 

 

Ktorý z tvojich výrobkov má u zákazníkov najväčší úspech?

 

Asi šampúchy (tuhé šampóny, pozn.). Mydlo je už trošku prefláknuté a dosť tomu zlému menu prispievajú aj rôzne informácie, ktoré si so sebou nesieme, také tie neduhy o mydlách. Šampúchy sú pre ľudí niečo nové, nevedia, čo si majú pod tým predstaviť. Takže sa im to buď páči a sú nadšení, alebo nie. Na začiatku však od toho nič nečakajú. Aj názov som si vymyslela sama, pôvodne padali rôzne iné verzie, ale uchytil sa práve šampúch. Napadlo mi to, keď som išla v aute, ako asociácia na pampúch. Do minulého roku som ich totiž šúľala ručne a vtedy ešte viac vyzerali ako pampúchy. Občas sa aj čudujem, že sa ten názov tak ujal, ale som rada. Samozrejme, mohla som ho nazvať tuhý šampón, ale páčil sa mi ten názov, je krátky a ľudia si ho zapamätajú. Pri dezodorante, ktorý som nazvala „pazúch“, je to trochu komplikovanejšie, ale možno si ľudia zvyknú aj na to.

 

Ako dlho predávaš na SAShE.sk?

 

Asi tri roky – približne tak dlho, ako mám založenú firmu. Na začiatku to však bolo popri škole, mala som vtedy niekoľko štátnic, takže som sa tomu nevenovala naplno. Celé to bolo postupné – to asi každý pozná – najskôr som si vybavila živnosť, potom ďalšie papiere, neskôr som sa presťahovala do priestoru, v ktorom teraz vyrábam mydlá.

Okrem SAShE.sk predávam svoje veci aj cez webstránku, ktorú mám od začiatku roka. Je to skôr taká poistka, keby sa niečo stalo a už by som nemohla predávať tu. Väčšina predaja ide totiž práve cez SAShE.sk. Nechcem byť však závislá na jednom médiu. SAShE.sk pre mňa nie je to len platforma, kde predávam, je to aj komunita.

Som typický príklad toho, ako sa vďaka SAShE.sk podarí rozbehnúť biznis. Začínala som od úplnej nuly a vypracovala som sa len vďaka tomuto portálu. Mala som však asi aj šťastie, že som vystihla moment, keď SAShE.sk rástlo a ja som rástla s ním. Teraz už mám pocit, že by to nebolo také jednoduché ako vtedy – mala som jednoducho šťastie. Pre moje podnikanie je to niečo ako rodič.

 

Aj názov som si vymyslela sama, pôvodne padali rôzne iné verzie, ale uchytil sa práve šampúch. Napadlo mi to, keď som išla v aute, ako asociácia na pampúch. Do minulého roku som ich totiž šúľala ručne a vtedy ešte viac vyzerali ako pampúchy. Občas sa aj čudujem, že sa ten názov tak ujal, ale som rada. 

 

 

Ako sa ti darí živiť značkou Ponio?

 

Nie je to iba o financiách. Aj keď zarobím, tak sa vždy nájde nejaký problém. Pokiaľ si aspoň raz za deň nepoviem, že s tým chcem skončiť, tak by to nebolo ono. Je to však tak – prvý rok si v mínuse, druhý na nule a až tretí rok niečo zarobíš. Človek musí byť ochotný preklenúť to a vydržať, nie sú to len teórie, u mňa to tak jednoducho bolo. Zatiaľ nemám vlastnú rodinu a rodičia ma podporovali, tak sa to dalo zvládnuť a dokázala som investovať zárobky hlavne do rozvoja biznisu. Trvalo to však určitý čas. Keď som odchádzala zo zamestnania, povedala som si, že to spravím buď teraz, alebo nikdy, lebo neskôr by som sa do toho asi nemohla pustiť po hlave, ako to bolo v mojich začiatkoch. Mladý človek toho zvládne celkom veľa a je ochotný obetovať toho viac, ako keď má záväzky.

 

 

Kedy si zistila, že to má zmysel?

 

To presne neviem, u mňa to boli také malé kúsky, ktoré sa mi vždy podarili. Keby som sa mala teraz znova rozhodnúť, s vedomosťami, ktoré som za ten čas nadobudla, tak by som do toho nešla. Je to však podmienené tým, že viem, aké prekážky ma čakajú, a viem si aj reálne zhodnotiť, aké peripetie to sú. Keď som začínala, boli to vždy malé kroky, od malého problému k ďalšiemu malému problému. Nikdy som to nevidela komplexne, čo bolo asi šťastie. Na druhej strane to ani neberiem až tak vážne a ani raz som si nepovedala, že toto je činnosť, ktorej sa budem venovať do konca života. Mám množstvo iných plánov.

 

 

Kde sa vidí Ivana Zuzinová povedzme o päť rokov? Aké máš plány?

 

Plánov mám dosť, množstvo vecí som ešte nestihla. Pokiaľ však budem schopná ziskom z Ponio pokryť jeho chod, budem sa tomu venovať a snažiť sa firmu rozvíjať. Zatiaľ mi to vyhovuje tak, ako to je. 

 

Komentáre

maj-ka super clanok, Zuzke drzim i nadalej palce, uzasna praca! :-)

2014-11-10 18:39:254x

.ma.ta.cha Odvážna mladá žena. Nech sa darí!

2014-11-10 19:07:222x

MyWay Zuzka držím palce nech sa darí ďalej. Tvoje mydielka zbožnuje hlavne mužský člen rodiny, ale iné už ani nepoužívame ako Tvoje a mydielka z kozieho mlieka.

Vyskúšané máme aj šampúchy a od okamihu ako som ho raz použila nedám naň dopustiť, už sme mali rôzne ale ja som si zamilovala ten s pivoňkou.

Masážnu kocku aj mám ale pleť je taká hebká po umytí mydlom z Tvojej dielničky, že ho ani často nepoužívam. Jáj a kto nevyskúšal prírodný deodorand mal by čím skôr, .... dokonalý súlad s prírodou, a ten názov "pazúch" sa okamžite ujal :-)))))

Zuzka ďakujem, že nám prinášaš tak úžasný dotyk prírody ..... aj keď Tvoju kozmetiku nakupujem z nemenovanej inej e-stránky, som Tvojou pravidelnou odberateľkou a stále skúšam nové kombinácie ....

2014-11-10 19:33:031x

jajax Pod značkou Ponio som si predstavovala už zrelšiu ženu so skúsenosťami a preto klobúk dole.

Šampúchy sú super.Každému odporúčam vyskúšať.

2014-11-10 19:35:321x

dolinka.hracky skvelý žurnálik

2014-11-10 19:37:17

Zizie11 Ponio je super :) A Ivanka je veľmi charizmatická :)

2014-11-10 19:55:101x

erique Vďaka za žurnálik, potešil :o)! Tiež veľmi držím palce!

2014-11-10 19:55:221x

Ciziky Obdivujem Vašu už povediac firmu. Celý ten Váš dizajn, nápady... A pazúch už nikdy viac nevymením za iný dezodorant, normálne sa ráno teším, že ho použijem, neomrzel ma ani po roku :o). Verím, že Vaša firma sa bude len rozrastať a snáď presiahne aj hranice našej útulnej domoviny.

2014-11-10 20:45:572x

mia59 Zuzka fandim ti! Tesim sa, ze som mohla nahliadnut do tvojej mydlarne. Velmi sa mi paci, tiez by som taku prijala :)) Nech sa dari a plnia sa ti sny...

2014-11-10 20:56:063x

Janako Aj ja obdivujem vaše výrobky, už dávnejšie po nich pokukujem, niečo by som vyskúšala aj od vás :) používam takéto prírodne mydlá, šampúch tiež chcem vyskúšať, ale od vás Ivanka :) chcem sa spýtať, či nemáte niekde predajňu v TN, alebo nebývate aj niekde pred Vianocami na trhoch? Ďakujem krásne za odpoveď a prajem veľa tvorivých nápadov. Zdraví Janka

2014-11-10 20:58:081x

Janako ...a to som bola pred pol hodinkou u vás na Sashe a toto som tu práve objavila, už som si chcela niečo objednať :)

2014-11-10 21:00:56

norika21 super zurnálik :-) Ponio- nech sa darí :-)

2014-11-10 21:01:031x

adelhaidis Akurat cez vikend som oboznamila najblizich, ze darceky budu zo sashe, ze to bude hlavne od Ponio, nevedia, ale vyrobky poznaju z mojho sasheospevovania .)

2014-11-10 21:16:583x

monky najlepšie šampúchy a mydlá na svete;) len tak ďalej!

2014-11-10 21:19:571x

miamans perfektneeeeeee!drzim palceky aj nadalej :-)

2014-11-10 21:41:251x

slaninkova super článok a Ivanka, nech sa darí! :-)

2014-11-10 23:15:521x

uKvetinky práve včera som rozbalila...vlastne som ani nemusela rozbaliť, tak úžasne balíček od Ivky voňal. Skúsila som teraz aj pazúch a už po prvom dni som z neho nadšená!!!

ďakujem za super článok! Ivka, len tak ďalej:)

2014-11-11 06:12:051x

makadela jééj, toto som vždy chcela vidieť, ako to u Ivky "v kôlničke" vyzerá, super

2014-11-11 06:36:353x

Ponio Ďakujem vám, v skutočnosti sa volám Ivana Zuzinová, ale už som si zvykla že pre mnohých z vás som navždy Zuzka:-).

Adelka - moja kôlnička vyzerá bežne podstatne "kôlničkovskejšie", pre túto slávnostnú príležitosť sme sa upratali:-).

2014-11-11 07:22:588x

scadany nádherné výrobky...a klobúk dole pred odvahou odísť z pôvodného zamestnania...držím palce :-)

2014-11-11 07:31:431x

ketlin Veľmi rada som nakukla do tvojej dielničky! Šampúch a pazúch tiež používam, sú skvelé!

2014-11-11 07:47:382x

claire Doteraz som nenasla lepsie mydlo ako Pansky klub a matove od Ponio. Aj masazne kocky su nuf-nuf, natieram sa len tym :-).

2014-11-11 07:52:541x

IvkaRS včera pri objednávke som rozmýšľala ako to u teba asi vyzerá :) a dnes už viem :D pazúch, šampúch a masážna kocka sa u mňa udomácnili a o pár dní aj moje náušničky dostanú krásnu krabičku, prenosku od teba :)

nech sa darí :)

2014-11-11 08:20:582x

mia59 hehe ...Ivka prepač :)

2014-11-11 09:17:201x

Cherry Jééj, konečne viem od koho kupujem šampúchy a všeličo iné. Pekný žurnálik, mňa veľmi potešilo prečítať si niečo o svojom obľúbenom predajcovi.

2014-11-11 09:25:442x

ivullllinka mnam mnam..asi si idem niečo objednať :)

2014-11-11 09:28:461x

nataliq... Krása konečne vidím,kto mi vyrába tie super voňavé šampúchy, nech sa darí aj naďalej:-)

2014-11-11 09:31:291x

zzuzzi Ivka má zlaté ruky aj srdiečko :) Skvelý a povzbudivý rozhovor, prajem aj naďalej veľa spokojných zákazníkov, Ponio by som za nič nevymenila.

2014-11-11 10:32:561x

MonikaD Milá Ivanka, keď nakúpim darčeky od Vás, tak mám záruku, že bude 100 % spokojnosť. Som rada, že som sa o Vás mohla dočítať viac... Je to krásny žurnál, fotky zo záhradky sú ako z rozprávky. Prajem Vám, aby sa Vám aj naďalej darilo. Veď len málokto sa dnes môže pochváliť, že to čo robí ho aj baví. Držím Vám palce :o))))

2014-11-11 15:45:43

bupilla nádherný článok a nech sa Ti Ivka darí roky rokúce, lebo na Tvojich výrobkoch je naša rodina prudko závislá :))

2014-11-11 16:34:591x

ROMANTIC ja tu ešte nie som dlho, takže šampuchy som ešte nevyskúšala ale určite to musim napraviť :), prajem v živote a v práci len to najlepšie :) Ľubka

2014-11-11 19:29:10

jasika Paradoxne v deň, kedy som si prečítala tento milý rozhovor, som si našla žltý lístok v schránke od ponio :). Dnes som mala veľmi tažký deň a toto zistenie mi ho otočilo tak, že som jeho otvorenie brala ako veľmi príjemný moment dňa. A začala to na pošte, kde už spod kartónu som cítila veľmi očarujúcu vôňu ☺️Túžba vedieť, čo je vo vnútri bola silná, ale otvorenie som si nechala na doma. Predsa len to bude darček, nech obsah nepoškodím. A naozaj ďakujem. Je mi cťou byť tvojou zákazníčkou. Ďalšia objednávka už bude pre mňa, nech si aj ja užijem tú lásku v kozmetike

2014-11-11 19:53:061x

eni.ka držím prsty, nech sa darí

2014-11-11 21:19:33

zubajda si skvela Ivka, si uzasna cielavedoma a sikovna. Mam tvoje tzv pazusiky (rozumej dezodoranty) a su ohromne. Nerozumiem, preco som doteraz pouzivala tie z drogerie... aach...odteraz, pre pazusky len to najlepsie :)

2014-11-11 21:56:45

TOYSbyJANE Mne práve dnes dorazil voňavý Ponio balíček. Myslím, že už asi tretí .... Výborné, svieže vecičky ! Fandím :)

2014-11-11 23:39:10

maj-ka prepac Ivanka, fakt si to nechtiac mylim so Zuzkou...zrejme to bude tym priezviskom!:-)

2014-11-12 10:45:28

buksy uz dlho sa chystam objednat si "sampuchy aj pazuchy" :) ale akosi stale nevysiel cas ... alebo stale bolo nieco co ma zamestnalo a na toto som pozabudla...ale po precitani tohto clanku som rozhodnuta ze to idem napravit...a uz teraz sa tesim na vonavy balicek... vela uspechov zelam :)

2014-11-12 10:58:21

Maymic ahoj, drzim ti place, tvoj produktik som uz mala a urcite budem este mat:) bol skvely a urcite odporucam. krasna vona, balenie, vsetucko dokonale a do detailov prepracovane. vidit to ked to clovek robi s laskou. drzim palce v naplneni vsetkych snov a tuzob:)))

2014-11-12 13:35:21

bijouTARI super článok, som rada že som sa dozvedela niečo viac o tejto skvelej dievčinke :) niekoľko výrobkov mám už aj ja odskúšaných a môžem len vrelo odporučiť... šampúch je sranda a hlavne účinný ;) držím palce aby sa darilo stále viac a viac ! ♥

2014-11-12 20:10:27

MoPe Šampúch mám doma a je super, voňavý a krááásne pení :-)

2014-11-13 21:52:13

Milusha Ponio výrobky sú pôvabné... s príbehom sú ešte pôvabnejšie... podľa všetkého, žijete môj sen.... pozdravujem

2014-11-14 16:27:281x

Eirangel Úžasný článok, perfektná myšlienka biznisu a dokonalé produkty pripravované s láskou od Ivanky - ďakujeme Ivanka za tvoju prírodnú kozmetiku, ktorá je dokonale nadčasová :)

2014-11-21 11:04:05

Dvor-Morgov Ivanka, nech sa darí !

2014-11-21 12:21:21

elimeia aj ja sa radím k spokojným zákazníčkam a Ivanke držím palce, aby sa jej darilo aj naďalej :-)

2014-11-21 21:20:17

Malienka Super článok, som rada, že som vyskúšala masážne kocky, šampúchy a mydlá. Zostáva nám vyskúšať aj pazúchy a vieme kto čo dostane na Vianoce :)))

2014-11-25 20:15:02

ZEWALUX Ivanka - menovkyňa.... nech sa darí, fandím ľuďom, ktorí idú za svojim snom

2014-12-14 20:02:45

JankaRybka Obdivujem ľudí, ktorí dokážu ísť za svojim snom ... nech sa Vám darí :):):)

2015-08-20 14:52:201x

ariana Ste lepší ako LUSH !! ;-)

2015-10-20 14:45:23

Lavazzita ja mne sa páčil! a je fakt, že šampúch cukrová pivonka bol úžasný :D

2016-03-14 15:12:09

Fleurust Nemôžem dať lajk, je tam čislo 333 a nechcem ho pokaziť, ale páči sa mi to!:)

2016-04-09 23:33:21

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
SAShE.sk
SAShE.sk
923 predaných ks, 524 hodnotení

SAShE.sk je priestor pre ľudí so šikovnými rukami a náročným vkusom.
SAShE.sk je tu pre vás, aby vám bolo veselšie, aby ste sa mali kam chodiť inšpirovať, aby ste mali kde prezentovať svoju tvorbu a aby bolo na Slovensku originálnejšie a farebnejšie

Informácie

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Fresh air - prírodné mydlo - 4405121_Fresh air - prírodné mydlo by Ponio
 3 komentárov
 Páči sa 51 ľudom
4,20 €
 - Čajovník a lemongras - prírodný dezodorant - 4527962_Čajovník a lemongras - prírodný dezodorant by Ponio
 29 komentárov
 Páči sa 259 ľudom
5,20 €
 - Ružová alej - masážna kocka - 5905804_Ružová alej - masážna kocka by Ponio
 1 komentárov
 Páči sa 148 ľudom
5,50 €
 - Ružová alej - žihľavový šampúch® 30g - 7316489_Ružová alej - žihľavový šampúch® 30g by Ponio
 8 komentárov
 Páči sa 157 ľudom
4,40 €
 - Prenoska nižšia, hliníková - 4590793_Prenoska nižšia, hliníková by Ponio
 3 komentárov
 Páči sa 156 ľudom
3,30 €
 - Svieža sada II. - 4644620_Svieža sada II. by Ponio
 5 komentárov
 Páči sa 121 ľudom
17,80 €
 - Sada sladko-korenistá I. - 4645096_Sada sladko-korenistá I. by Ponio
 1 komentárov
 Páči sa 116 ľudom
13,50 €

Na návšteve

www.sashe.sk/serial/nanavsteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »